neprihlásený Utorok, 21. marca 2023, dnes má meniny Blahoslav
Poslanci navrhujú v slovenských školách zakázať používanie mobilov

Značky: mobily

DSL.sk, 11.3.2019


Skupina poslancov Národnej rady SR za hnutie OĽaNO navrhuje zákonom zakázať v školách používanie mobilov, tabletov a iných elektronických zariadení.

Spravila tak v návrhu novelizácie zákona o výchove a vzdelávaní, ktorú aktuálne predložila do parlamentu.

"Používanie elektronických zariadení deťmi a žiakmi počas výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona je zakázané," uvádza navrhované znenie zákona. Elektronické zariadenie pritom definuje ako "telekomunikačné zariadenie, rádiové zariadenie, koncové zariadenie alebo obdobné zariadenie umožňujúce prístup k elektronickej komunikačnej sieti, najmä k internetu a do mobilných pozemských sietí."

Návrh okrem iného poukazuje na čoraz častejšie používanie elektronických zariadení v nezdravej miere a jeho úlohou je aj pomôcť zabrániť vzniku závislosti.

"Dôvodom na uzákonenie zákazu používania elektronických prostriedkov deťmi a žiakmi počas výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach je skutočnosť, že najmä mobilné telefóny doslova ovládli životy mnohých ľudí, z ktorých najrizikovejšou skupinou sú práve deti a žiaci. Mnohí z nich prepadli doslova nutkavému neustálemu kontrolovaniu obsahu mobilného telefónu (alebo iných obdobných elektronických zariadení, napríklad tabletov alebo tzv. smart hodiniek), z čoho môžu vznikať rôzne závislosti. Takéto správanie možno badať na väčšine obyvateľstva nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Čo je však obzvlášť alarmujúce, elektronické zariadenia pripútavajú k sebe čoraz mladších ľudí a deti, ktoré si už pomaly nevedia bez nich život ani len predstaviť. To vedie k čoraz väčšej izolácii jednotlivca od spoločnosti a v prípade používania elektronických prostriedkov deťmi a žiakmi počas vyučovania v školách (pokiaľ nejde o učebné pomôcky) aj k mareniu výchovného a vzdelávacieho procesu dieťaťa alebo žiaka. To všetko má negatívne dopady na osobnostný vývoj človeka, obzvlášť ak ide o dieťa alebo žiaka," zdôvodňujú poslanci svoj návrh.

Z formulácie novely a pojmu "počas výchovy a vzdelávania" nie je úplne jasné, či by mala zakazovať používanie zariadení aj počas prestávok. Formulácie zo zdôvodnenia ale skôr naznačujú, že nie, keď sa v ňom opakovane objavuje aj formulácia "počas vyučovania".

Tiež explicitne neuvádza, pre ktoré všetky stupne škôl má platiť. Predmetný zákon upravuje vzdelávanie v materských, základných aj stredných školách.

Návrh dovoľuje aj výnimky. Zariadenia je možné používať ak priamo slúžia ako pomôcka v procese konkrétnej výchovno-vzdelávacej aktivity, pričom takého použitie musí schváliť pedagóg danej aktivity, triedny učiteľ alebo riaditeľ. Zákaz sa nevzťahuje ani na zdravotne postihnutých žiakov, pokiaľ zariadenie nevyhnutne slúži na zabezpečenie ich vzdelávacej potreby, ani napríklad na privolanie pomoci.

Trestom za porušenie zákazu je dočasné zabavenie zariadenia pedagógom, triednym učiteľom alebo riaditeľom najneskôr do konca vzdelávacej aktivity. Zariadenie musí byť vtedy držané na mieste, kde má žiak k nemu prístup a zároveň okrem neho môže mať k nemu prístup len pedagóg, triedny učiteľ alebo riaditeľ.

Podrobnosti o používaní zariadení v danej škole ustanoví školský poriadok, ktorý môže v odôvodnených prípadoch dovoľovať aj iné výnimky zo zákazu. O aké by mohlo ísť návrh neuvádza.

Používanie mobilných zariadení priamo počas vyučovania, ak k nemu neprichádza priamo za účelom vzdelávania, často nie je tolerované ani v súčasnosti, nie ale takýmto striktným zákazom. Na druhej strane zrejme nie je príliš pravdepodobné, že parlament schváli tento opozičný návrh. V každom prípade poslanci navrhujú platnosť zákona od začiatku školského roka až v septembri 2020.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Európski astronómovia vyzývajú zvážiť zákaz Starlinku a iných veľkých satelitných konštelácií
Po najnovšej aktualizácii Windows 11 môže SSD výrazne spomaliť
Intel vyvinul mnohovrstvovú flash pamäť s 5 bitmi na bunku
Sonda NASA skončila, kvôli opotrebovaným batériám
Netflixu s reklamami sa začína dariť
Ďalšia generácia Intel CPU má prísť v auguste
Aj AMD pripravuje hybridné CPU s dvomi typmi jadier, už ich testuje
SpaceX vyniesla ďalšie desiatky Starlink satelitov
NASA a Ministerstvo energetiky USA pripravujú teleskop pre odvrátenú stranu Mesiaca
SK hynix zvýšil počet vrstiev flash pamäte už nad 300


Diskusia:
                               
 

Vyjebanci premúdrelí, zas by radi zakazovali. Akoby sme boli ich otroci. Ak toto má byť v budúcej vláde, spánombohom.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Najmä spánombohom, veru, ten Spánombohom je borec.
Odpovedať Známka: 1.3 Hodnotiť:
 

Ty si asi tiež birmovaný ďateľ neustále ďobajúci do debilu však? Aspoň v škole nech sa tie decká čosi naučia, na to tam chodia. Inak budeme národ magorov, ktorí budú závislí od výstrah pred prechodom pre chodcov, že pozor, ideš vkročiť na vozovku. Ale evolučne by to možno nebolo zlé, vyčistilo by sa to tu od degenerov.
Odpovedať Známka: 4.9 Hodnotiť:
 

Môžem súhlasiť s tým, že by bolo dobré, keby sa to tu vyčistilo od pičusov ako si ty, čo potrebujú, aby sa štát o nich staral a život bol riadený príkazmi a zákazmi, lebo inak by sa ani vysrať nevedeli. Či niekto ťuká neustále do mobilu alebo nie, je jeho vec. Že sa z neho preto stane väčší magor ako si ty, o tom silne pochybujem, takže je to v pohode. A čo sa týka školy, neviem ako ste to mali vy, ale my keď sme sa s niečím zabávali počas vyučovania, tak nám to učiteľka vzala aj bez zákona. Keď chce ale zavolať cez prestávku domov, to je snáď jeho vec.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Dobry den, tak ja neviem..
chces sa vas spytat, ze kedy sa mam vysrat lebo uz ani neviem z toho vsetkeho.

Tak kedy ? Poslite mi najlepsie smskou.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Prosim ta ty kde zijes. Akoto ze nemas stiahnutu a nainstalovanu aplikaciu ktora ti to oznami?

Ja som tam nasiel Reminder na vsetko. Napriklad na pitie, jedlo, lieky, prestavky, platenie účtov, uzivanie antikoncepcie.

Ale mojim favoritom je menstruacny kalendár. Uz presne vzdy viem kedy mam ist na tyzdnovu sluzobku. A doma sa ani neukazat. :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ponechať to na ľudí - to sme už vyskúšali a nefungovalo to.
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

trafený ďateľ zaďobal
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Rozumieš čo znamená slovo výchova? Nemiešal by som to so starostlivosťou štátu.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Výchova musí prebiehať slušne a zodpovedne najmä v rodine.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

národ magorov už dávno sme - každých päť rokov klesajú vedomosti o jheden klasifikačný stupeň. dnes učia tí, ktorí by nepostúpili do vyššieho ročníka na obecnej škole.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

No super. No poď učiť, zweistein.
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

Na to potrebuje sedy rating nie zeleny...
Idealny priklad ukazkoveho aspiranta na ucitelsku profesiu - pjetro, maniak, amd-man, syntaxterrorXX...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Je to kazdeho vec, nech do toho tuka aj cele dni a noci. Co je koho do toho.
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

Už majú 18, že sú za seba zodpovedný?
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

A nech majú aj 200, aký je v tom rozdiel?
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Nemajú. Preto nechápem že im to niekto chce nariadiť zákonom. :D
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Takí ako ty sa usilujú svojim potomkom vštepovať aroganciu voči každému a učiteľom obzvlášť!
Čo od takých "deciek" má spoločnosť očakávať? Anarchiu?
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

..zato ty tu vobec nie'si arogantny, agresivny, vulgarny, atd..

nechces ozaj zmenit profesiu za neco kliudnejsie ? Napr. Vzv-vozickar, planovac vyroby, inzinier kvality, it-technik (pc-lan sieti..), atd..

to ucitelstvo ta zjavne strasne stresuje, uplny psychonervos..
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Feminacizmus, socializmus, komunizmus...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Takyto zakaz nie je riesesnie (ani ciastocne) a jeho dopad na kvalitu vyucovania nebude ziadny. Uroven skolstva (a tym aj absolventov) treba zvysovat kvalitnymi a zaplatenymi ucitelmi, zodpovedajucimi priestormi a pomockami a aktualnostou vyucovanych tem.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

povedzme si to takto, nic nove a lepsie nevymysleli
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Niesom expert ale nieje v ustave pravo vlastnit majetok a pokojne ho pouzivat?
A teda je tento navrh protiustavny?
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

Pokial viem tak aj pravo na slobodu pohybu. Takze nutit deti chodit do skoly je tiez protiustavne. Vlastne, preco to tu cele nerozpustime?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

No len tie detcka maju v ustave aj pravo na vzdelanie, a dokonca zadarmo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preto sa na mnohých vysokých školách platí semestrálne aj cez 500 Eur? Aj zdravotníctvo máme vraj bezplatné...
A u zubára, nie čisto súkromného vo vilke, zaplatím po nejakej drobnosti tiež peniaze...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ľudia vám to už načisto jebe, bez urážky. Už nám kompletne vymyli mozgy liberálnym saponátom. Takže po novom si môžem robiť kde chcem čo chcem s kým chcem ako chcem a kedy chcem. Ani dýchať vzduch nemusím keď sa mi nebude chcieť. Vivat sloboda :D.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Čo tak namiesto navrhovania totálnych hovadín (aj keď povedzme, že budem veriť, že je to s dobrým úmyslom), konečne presvedčiť jednoduchých ľudí, že Smer a SNS sú destilované zlo a že ich treba o rok konečne vykopať na smetisko?

Žiak napríklad môže povedať, že mobil učiteľovi jednoducho nedá. Čo teraz, zavolá políciu, aby použila hmaty a chvaty? Takéto sprostosti ideme riešiť zákonom?
Odpovedať Známka: -2.1 Hodnotiť:
 

>>"Žiak napríklad môže povedať, že mobil učiteľovi jednoducho nedá."

Ucitel urobi presne to iste ako ked ziak nepocuva pre cokolvek ine, kontaktuje rodica (najprv napomenutie - poznamka, nasledne vylucenie zo skoly na den a nech si rodic berie volno a STARA sa o svoju sprostu ratolest)

Rodic mu aj sam zoberie mobil, neboj sa, ziadne policajne chvaty netreba.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

skolska dochadzka je po-vin-na. rodic mu mobil nevezme, pretoze rodicovi mobil sluzi na komunikaciu so synom ktoreho by za inych okolnosti hladal kde kade po skole a este pred tym musel poslat "dopice" chudence zeny ktore akoze strazia vestibul aby sa rodicia do skoly neodvazili.

len preto ze 60 rocna riaditelka si skolu myli s vazenskym zariadenim.
Odpovedať Známka: -4.6 Hodnotiť:
 

Fúha, ty si iný kápo!
Minimálne tak majster krčmy v pití čečiny!
Odpovedať Známka: 1.9 Hodnotiť:
 

mas k tomu aj nieco konkretne alebo len tak trepes ?

ak ta bude denno denne vytacat nejaka fuchtla po zaruke ktora zije v tom ze ked ona robi druzinarku tak mi vlastne robi laskavost za co ale nezabudne 2x do mesiaca pytat peniaze (preco pytat raz ked to moze skusat 2x) ze meskas 5 minut a deti si mas vyzdvihnut do 15:00 tak ti dekel uleti po dvoch rokoch zarucene.

ak ti riaditelka neodpovie na otazky cez verejny kanal a radsej ich zmaze (spolu s otazkami ostatnych rodicov) preco zo skoly urobila vazenie, a rodicia sa dalej ako do vstupnej haly nedostanu a decka si musia nosit pojebane prezuvky kazdy den domov tak nieco nie je v poriadku

az raz budes mat vlastne deti, pochopis, ze tie ucitelky, riaditelky, skolnici, kucharky su platene z tvojich dani, z polovici penazi ktore zarobis, ze skola ma nejakeho zriadovatela, nejaku radu, a ma mat vysledky a nie zakazovat a zatvarat sa pred rodicmi.

Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Ty si nepochopil ani to, že načo máte deti!
Ty si totálny pacient a s takými ako ty spolupracovať je dosť zlé...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

chapem, mozno v tej tvojej krcme to mas trochu jednoduhsie.
deti mam na to aby sa jedneho dna brzdam a luzrom skladali na zakladne vzdelanie, zdravotnu starostlivost a dochodky.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

??? si prijebaný, alebo sa len nudíš?
Sa zamysli nad sebou, manták jeden!
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

Ty sa nad sebou ani nemáš asi čím zamyslieť.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

pocas vyucovania nema co dieta hladat kde kade po skole. rodic nepotrebuje byt v kontakte s dietatom pocas vyucovacich hodin a naopak. Je uplne normalne nebyt s niekym v kontakte 6-8 hodin pracovneho / skolskeho dna.

debilny argument "ak sa nieco stane..." je nezmyselny. ucitelky maju mobily a kontakty a nie je problem nakontaktovat rodicov, ked treba.

Cize tak ako pred 15-20 rokmi, aj dnes je uplne normalne mat kldune aj 10 hodin, kedy s niekym v kontakte nebudes.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

ja viem, za sociku si mal skolu pridelenu a chodil pekne peso (alebo hromadnou dopravou dokonca do 10r zadarmo).

dnes je ale doba ina, decka vozim do skoly do mesta, nemozem si dovolit stepovat 30 minut pred skolou a riesit pracovne veci zatial co ucitelky maju v pici lebo ked je niekto mimo system (uz nechodi do druziny) zrazu nevedia co s nim a netusia kde je ... takze ma telefon na ktory mu po vyucovani co ? zavolam ze cau som na parkovisku dobehni.
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

Bez telefónu sa tuším ani ty ani nevysereš, že?!
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

Načo sa snažíš presviedčať trollov ktorí evidentne nemajú o tom žiadnu predstavu? Nevedia aká je situácia ale napriek tomu budú obhajovať svoje bludy. Škoda času a námahy na nich reagovať.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Čo to trepeš? Teraz nemáš školu pridelenú?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Pridelenú školu? To je čo za inštitút?
To kde si zobral??
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Cely zakon je o hovne a uplne zbytocny kedze pouzitie telefonov pocas vyucovania riesi vacsinou vnutorny poriadok skoly. Nevidim problem v tom, ze dieta ma telefon pri sebe a po vyucovani mu rodic nan zavola, posle SMS.


Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Normalne nechapem ako sme bez mobilu prezili v skole cca 10-15r dozadu. A ako to prezili rodicia. Chudatka nemohli nam zavolat.

Skolska dochadzka je povinna. Ergo, ak ziaka posle skola domov alebo ho vyluci na dobu neurcitu pre porusenie skolskeho poriadku, tak rodicia nedostanu davky, danove bonus/ulavy a ver, ze hned si rozmyslia ci ti ten mobil radsej rano otrepu o tvoju gebulku alebo nie.
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

ak ziaka posle skola domov ma (skola) pruser jak mraky. len tolko k realite (a ako ju asi vnimas). na vylucenie su tiez potrebne presne dane dovody. netakych exotov nevedeli dostat zo skol, a ty sa tu navazas do decka ktore potrebuje mobil z dovodu spojenia sa s rodicmi po skole.

az ta jedneho dna bude buzerovat sudruzka ucitelka so sudruhom ucitelom ze musis cakat vo vestibule, a ty uz par rokov cakania mas za sebou a cakania boli od 10 do 40 minut lebo deti musia zjest vsetko, tak ich posles do pi ce a neriesis. pretoze za tvoje dieta maju zodpovednost od-do a teraz uz je po tom do.
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

Decko nepotrebuje na nič mobil v škole!
Iba s tým niekoho furt otravuje, lebo neni schopné dávať 6 sekúnd pozor!!!
Nevieš o tom ani pi.u a hlavne že jebeš do druhých. Ty sa naprav a potom naprávaj svoje decká!
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

moje decko mobil v skole zapne po vyucovani. napisal som ti konkretne situacie preco ten mobil potrebuje. ak je na tom nieco nepochopitelne, mozno este stihnes poldeco.
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

Nepotrebuje mobil na nič, či v škole, či po škole. A ani to žiadne takto robiť nebude. Proste bude s ním otravovať vzduch kým niekomu nerupnú nerva. Lebo pako s ADHD, všakovaký dis-xyz, syndrómami, zdrogovanou hlavou a množstvom peňazí má všetkých v pi..
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

a teraz si predstav ze bude provokovat desiatou. zakazeme aj desiaty ?
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Na hodinách nemajú čo jesť, to kde žiješ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nech sa len nazeru, bo ak to pojde s nasim socialnym statom takto dalej, nebudu mat co zrat ani cez prestavky :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tie decke pridavky vo vyske lacnejsieho pausalu ma naozaj vytrhnu z biedy.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ano a keby Vam deti chodili do skoly vedeli by sme, ze podobne veci su uz davno popisane v skolskych poriadkoch. Ziak nesmie pouzivat telefon pocas vyucovania. Cize dany zakon je uplne na hovno, lebo jeho vynucovanie bude uplne rovnake ako pri skolskom poriadku. Zbytocna byrokracia.

Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

NESUHLASIM.

Ked to bude v zakone tak ucitelom odpadne plno vysvetlovania a natahovania sa s rodicmi, Zakon ma omnoho vyssiu vahu ako skolsky poriadok.

Decko moze pouzivat "smart"hodinky na telefonovanie ak uz potrebuje nutne spojenie z rodicom.

Ak ma pan problem s pracou, tak je problem v jeho politickom postoji a mal by vyhladavat politicke subjekty, ktore budu presadzovat napr. kratsi pracovny cas, aby pana nerozhodilo cakanie na ratolest.
Odpovedať Hodnotiť:
 

čo má učiteľ vôbec hľadať na hodine? Vystačia si žiaci s mobilmi
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Ty si asi toho sám príkladom, pretože čítať s porozumením si sa naučiť nedokázal.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

a čomu mám rozumieť, tvojim politickým výlevom?
Riešiť používanie mobilov zákonom považujem za rozumné, sám si sa vyjadril, že žiak pred učiteľom rešpekt nemá, bez zákona ani právomoc
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Načo majú retardi ako ty deti?!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Aby mal kto na lenive lemry robit.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

No to je smutné, že takto zneužívaš deti.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Az za 7 rokov, sudruhu.
Teraz ich zneuzivaju tie lenivu socky, kvoli ktorym im socialny stat zozerie vyse polovicku prijmu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To koho máš na mysli?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vsetky tie lenive lemry, co sedia na rici a do roboty sa im nechce.
Roboty jak na kostole, od specializovanych pozicii az po pozicie, kde sa pracovna napln da zhrnut troma slovami "podaj to tu!" (Teda presne to, co dokaze pod dohladam vykonavat aj priemerny absolvernt rodovych studii v Kosiciach). A aj napriek tomu neni ludi a firmy musia dovazat srbov, slovincov, ukrajincov...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No my by sme ich konečne radi "vykopali" ale čím ich nahradíme? Ešte väčším zlom ako napr. predkladateľmi tohto návrhu? Keď je zle nastavený systém (motivácia a prinútenie k jeho zneužívaniu) tak je asi jedno kto je šofér, stále to bude drncať keď už raz to auto má štvorcové kolesá...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ja by som navrhol zrusenie povinnej skolskej dochadzky a vyucovat v anglickom jazyku. Na operatora vyroby aj tak skolu netreba a ked chce clovek robit nieco viac tak mu je skola len prekazkou.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Želám veľa šťastia pri tvojej najbližšej návšteve zubára.
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

Akú vidíš spojitosť medzi povinnou školskou dochádzkou a návštevou zubára? Prezraď nám svoje myšlienkove pochody.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Skôr by ma zaujímalo aké máš ty myšlienkové pochody. Čo máš mentálnu subnormu, že medzi tým nevidíš spojitosť ?

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Konecne nieco normalne. Cez prestavku nech si mobiluju kolko chcu, ale pocas vyucovania...
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Plne SUHLASIM.

Dnesne lopatove mobily su uz niekde inde zficurami ako sme mali mi, proste je to pre to decko az prilis extremne lakave.

Na zakladnej skole urcite zakazat uplne, na strednej dat paky ucitelom odnat zariadenie ak ho pubertiak pouziva cez vyucovanie.


Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Sú inde ako si mal ty, a aj tak ťa v škole základy gramatiky naučiť nedokázali...
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

O dovod viac. Ked uz bez mobilov je tazke naucit tu gramatiku, tak s tymi mobilmi to bude kurva nemozne. PLNE SUHLASIM zo zakonom. Idealne by malo dieta venovat 100% pozornost na hodinu - kvoli tomu v tej skole je (ano viem vela ludi si myli skolu s odkladiskom deti - ale od toho nie je).
To ze su tam aj ine vplyvi na pozornost neznamena, ze ten najvacsi netreba odburavat - koniec koncov dosledky uz vidime. Uroven skol sa stale znizuje, lebo deti nevedia (samozrejme)...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Zaujimalo by ma, preco by si niekomu nieco odoberal? Nebude mat mobil, bude mat inu vec. Ked sa hra na mobile aspon je ticho a nevyrusuje ani ucitela a ani ostatnych. Ze nema zaujem o vyucovanie je predsa len jeho vec. Raz nam behom jednej hodiny ucitel skonfiskoval stvoro kariet. Ked sme si vyrobili piate tak rezignoval. Co ine mu ostavalo, tak nam vynadal a ukazal na priklad ineho spoluziaka, ktory spal na lavici, ze si mame brat priklad, toto ho vyrusuje. Takze do konca roka sme spali na jeho hodinach viaceri, co sa mu zase prestalo pacit pred koncom sk.roka. Ale to mas tak - nemozes menit pravidla hry za jazdy. Proste ak decko nema zaujem o vyklad, tak ho nicim nedonutis davat pozor a bude si hladat nejaku zabavku. Bezohladu na to ci bude mat mobil alebo nie.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

A ked neprejde obdobne rozumny zakon, tak by sa mohlo presadit aspon nasadenie rusiciek ;) (a obnovenie snurovych telefonov) a tiez scheduled wifi (pripadne filtrovanie), kedze uz nimi skoly vybavili a deti si nepotrebuju SMSkovat a minat vlastny datovy balik a radi sa pripajaju na okolite free hotspoty/AP.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

A načo a prečo by sa mali pripájať niekam cez vyučovanie? Lebo ani za tú piču sa nevie sústrediť, že načo je vlastne v škole. Vypneš mu mobil a nie je schopné ani holú vetu z vlastnej hlavy vyprodukovať! A o učive samozrejme vôbec nič netuší...
Ty jebe s tou rušičkou?!
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

s takymto myslenim sa len modlim aby si neucil v presove ty ucivo.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Môžeš ísť ty učiť. Ak máš potrebné vzdelanie a skúsenosti, hádam sa ti miesto podarí v škole zohnať!
Isto budeš výkvet.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

neboj, svojim deckam sa venujem extra, aby z toho priemeru
a luzy co produkujes vytrcali. ich vzdelanie beriem ako konkurencnu vyhodu.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Nikto nič v škole neprodukuje. Zo zlého materiálu nikdy nevyjde dobrý výrobok!
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Ale picu,
MacGyver zrobi z hovna vybusninu,
Pohlreich vybornu pomazanku,

Vsetko sa da, len treba chciet a vediet ako na to.
Alebo nevediet, ze sa neda a zrobit to na picu supu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Príliš veľa vodky, či iného balastu?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

OLaNO ako opozicne hnutie opat sklamalo, ze navrhlo takyto stupidny a nezmyselny zakon. je to skoda, ale tu si musim povedat, ze chvalabohu, ze su v opozicii a vladny zlepenec smer/sns/most im to neschvali. a dufam, ze ani nikto dalsi z opozicie tento bullshit nepodpori.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

hm, cojaviem, ale aj hej. nie je to uplna kravina.

este by som osobne pridal trestnopravne stihanie ucitelov za zadavanie domacich uloh alebo nultych a 8. hodin.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

hej, lebo ucitelia zadavaju nulte, osme hodiny a rozvrh celkovo
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

A čo je na tom? Proste je tá norma daná vyššie! Že v piatok má málo hodín, to ťa nenapadlo, že? Že vymešká aj neviem, že na všetko má od kadekoho všakovaké povymýšľané ospravedlnenky a podvodné papieriky, to ťa tiež ešte nenapadlo, že majú prázdnin celé 3 mesiace v kalendárnom roku, to ani nehovorím!!!
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

3 mesiace prázdnin majú frackovia ako ty. Učitelia majú dovolenku. A nie 3 mesiace.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Hej? Tak preto vychádzajú zo škôl čoraz ťažšie kalibre somárov...
Keď tu máme takýchto "vodcov"
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

popravde, nulte hodiny by naozaj mali byt uz davno zakazane. je preukazane, ze nutit deti a mladistvych vstavat tak skoro nie je zdrave, hlavne ked vacsina z nich rozhodne nevstava so sliepkami ako dochodcovia, ale su zvyknuti ist spat a vstat neskorsie. ale v tomto slovenskom archaicko-komunistickom skolstve nedockame. ak by sa napr. finsky student prisiel pozriet ako prebieha vyucovanie na slovenskych skolach, tak by si myslel, ze to je nejaky vtip.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tak prečo potom chcete posunúť časovú zónu dopredu na letný čas (gmt+2)?
Odpovedať Hodnotiť:
 

podľa riaditeľa/zakladateľa bývalého detského mestečka sa pod výchovou rozumie aj správanie každého koho dieťa vidí. aj keď autorov tohoto zákona v tv.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

by ma zaujimalo, v ktorej skole je mobilny telefon pocas vyucovania povoleny.. ved to je nonsens, na hodine nemas mobil, co pouzivat, to je predsa default, na to zakon nepotrebujes
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

prečítaj si článok a nebudeš sa tu musieť vzrušovať
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

precitaj si ho aj ty a nebudes musiet uvazovat nad tym, ci sa vzrusujem
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

na tento dôležitejší dôvod zabudli?

https://hooktube.com/watch?v=ZT_ITSsjhDQ


v našej základnej škole s cca 200 detmi borci nainštalovali cca 15 ubnt unifi ápečok (nechali automatic channel a všetky idú na jednom kanály, na chodbe sú 3 ápečka cca 15m od seba, ale to je iná debata ... )
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

co sú to "UBNT unifi AP-čká" ?

(+ "automatic channel" - co to znamená v tej súvislosti, s horeuvedými akronymami.. )


mno vidiš, sa už vôbec nevyznám v tích ..počítačoch, v tej výpčtovej technike, a mobilních a telekomunikačn.síetach..

..ale zase, jako jeden z mála, viem jako (doslova) POD-pivničit barák, a porobit rozne diery, chodby, jamy, pivnice, tunely, a iné brlohy..

(aj když aj to je mi nanič, a na "2 veci" :/( ;( ;/
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

OĽaNO nie je skupina poslancov ale skupina fanatikov na čele s trnavským polobláznom a po novom aj dvorným šašom z telky.Irónia je že sa všade oháňajú slobodou a demokraciou a oni sami nedokážu prežiť ak má niekto iný názor.Primitívi čo iba populisticky hrajú na city ľudom
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

eh, by som im pobral všetky tie mobily, a vôbec všechno..

som v ich veku tiež nič nemal..

(..síce, to nemám ani ted, krátko pred 40tkou.. :S :/( ;/ ;( )

nj, a vôbec, by som pobral všetjko všetkím!, a hotovo!,

tiež nič ja nemám.. (..a žijem resp. prežívám, nejako aj tak..
napriek tomu..

..ale je to dost mizéria, po všech stránkách.. ;( ;/( :(( :// ;( ;/ )
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nezávidím dnešnej mládeže. Nám, aj mne osobne, zakazovali a brali z rúk tamagoči. No a keď potom u učiteľky dinosaurus umrel, tak som si aj poplakal :( Že sa to dá pauznuť som vtedy nevedel :(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toľko fanúšikov komunistických zákazov a príkazov by som čakal skôr na hlavnespravy.sk a nie na dsl. Keď učiteľ zoberie môjmu dieťaťu mobil(môj majetok), tak to budem brať ako krádež a rázne zakročím. Štát a politici(platení z mojich daní) nech sa starajú o seba a nezakazujú mi čo môžem a nemôžem robiť.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

No o tvoju anarchiu naozaj nikto nestojí...
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

obavam sa ze jediny kto tu hovori o anarchii su komunisticky pohrobkovia ktorim o slobodu jednotlivca nikdy neslo, priklanajuci sa k totalitnym praktikam.

ak chces zaviest nieco co ma pomoct, potom nech sa paci, zacnime skolskymi uniformami ktore zrusia socialne rozdiely medzi deckami.

nasledne mozne uvazovat o zakaze pouzivania mobilnych telefonov pocas vyucovania, aj to by som velmi ale velmi dorazne trval na tom ze to plati len pocas vyucovania.

mozme uvazovat o prekopani osnov a zruseni dnes uz nepotrebnych vseobecnych znalosti (teoria slovenciny) a zvysit doraz na zrucnosti v buducnosti potrebne (praca s informaciami, kriticke myslenie, programovanie ...)

nikto z nas nevie co bude o 20 rokov ked decka pojdu zo skoly, ale vsetci sme spokojny so 60 rocnymi osnovami.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Znalosti slovenčiny? Keď ti budúci ynteligent povie, že načo sú mäkčene, že to ho len zdržuje pri písaní? Myslel do mobilu podobným magorom ako je on sám.
Zrušme debilné telefóny, aby sa konenče spoločnosť začala normalizovať.
Čo ty tu trepeš o 60 ročných osnovách? Dnes programujú mikrokontroléry, ale nie s arduinom, ale tak aby tomu aj rozumeli, že čo robia!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Jazyk sa vyvíja a elektronická doba si v praxi vynútila zmenu gramatiky skôr, než stihol Jazykovedný ústav mrknúť svojím prispatým okom.

Ešte by bolo dobre túto zmenu aj formálne ustanoviť. A pri tej príležitosti zaviesť aj fonetickú štúrovskú gramatiku, ktorá by sa začala vyučovať ako norma. Súčasná komplikovaná hodžovsko-hatalovská gramatika by sa naďalej tolerovala ako alternatíva.

Je kontraproduktívne, aby deti zabili najlepšie roky života učením sa nezmyselne zložitých gramatických pravidiel a výnimiek k nim. Sú to vedomosti s nulovým praktickým uplatnením a iba im znechucujú rodnú reč. S gramatikou nech sa zabávajú lingvisti na postgraduálnom štúdiu.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Jazyk sa vyvíja a elektronická doba si v praxi vynútila zmenu gramatiky skôr, než stihol Jazykovedný ústav mrknúť svojím prispatým okom.

Ešte by bolo dobre túto zmenu aj formálne ustanoviť. A pri tej príležitosti zaviesť aj fonetickú štúrovskú gramatiku, ktorá by sa začala vyučovať ako norma. Súčasná komplikovaná hodžovsko-hatalovská gramatika by sa naďalej tolerovala ako alternatíva.

Je kontraproduktívne, aby deti zabili najlepšie roky života učením sa nezmyselne zložitých gramatických pravidiel a výnimiek k nim. Sú to vedomosti s nulovým praktickým uplatnením a iba im znechucujú rodnú reč. S gramatikou nech sa zabávajú lingvisti na postgraduálnom štúdiu.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Čože si "vynútila" elektronická doba???
Ty si buď nejaký retard alebo niekto, komu je zaťažko napísať makčeň všade tam, kde patrí...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Mozno keby deti citali viac knih, nemuseli by sa biflovat ziadne gramaticke pravidla, ale vedeli by si ich pekne odvodit zo spravnych tvarov, ktore poznaju a pouzivaju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

znalosti slovenciny su urcite potrebne - gramatika patri k vystupovaniu a urcitym sposobom ta reprezentuje. Vymen si to za literaturu - najzbytocnejsi predmet aky len moze existovat.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Len tak na okraj, za komunistov vychadzali deti zo skol vzdelanostne na vyssej urovni ako teraz.
Ano, spravny navrh. Ked vyjde tvoj potomok zo skoly hlupy, tak je to tvoja alebo jeho vec a mne to vadit nebude.
Ale ked bude pod vplyvom svojej obmedzenosti pri parlamentnych volbach volit taku luzu ako nam vladne teraz tak mi to uz vadit bude pretoze mi zneprijemni zivot na minimalne 4 roky.
Takze mobily zakazat, v skole sa ma ucit. Sharovat trapne fotky na novom bicykli na instagram moze aj vo volnom case.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

za komunistov vychadzali zo skol take iste tupe decka ako dnes. rozdiel bol iba v tom, ze kto si mohol dovolit aku strednu skolu rozhodoval "poradca" pretoze boli kvoty aj na prijmacky, gymko ci priemyslovka ako top, a ucnaky ako standard. na vysku si so zlym kadrovym profilom mohol rovno zabudnut. tolko k inteligencii za komunistov.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Tupé a tupšie vychádzajú dnes a "ďakujúc" aj takým "faktorom" ako si sa prejavil teraz ty!
Určite máš doma génia, len učitelia sú pre vás tá posledná spodina...
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

No dúfam len že nie si učiteľ lebo tvoj prejav v tejto diskusii je dosť úbohý.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Ano úbohý, ale vďaka tebe a len pre teba a tebe podobným. Aj preto nepíšem pri oslovení veľké T.
Iba sa hanbím za takých rodičov ako sa tu teraz prezentuješ aj ty.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Bože ty si kokot...
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Slovenský školský systém je stále "málo" podobný tomu väzenskému, tak je potrebné pridať ešte zopár zákazov, aby sme to dorovnali.
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

Však nech si na obmedzovanie zvykajú už za mlada. Vyrastú z nich vzorní euroovčania.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ja neviem,normalne zobrat a na konci roku vratit a je to!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To nejde, mnohé deti by školu zažalovali. Bežná prax niektorých detí.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ak by na to bol zákon, tak určite nezažalovali, to skôr naopak!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

nebolo by viac vhodné naučiť žiaka používať správne na mobil?

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Proste ho vypne.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=9TpTthc1x4A
Odpovedať Hodnotiť:
 

@akoze -sa ti asi nedá deti vziat, a prihlásit do nejakej inej, najma normálnejšej školy?, či ?

´´skusit nájst lepšiu, takú, čo by víac vyhovovala..

(nj, viem, niekedy je tá ..problémová škola jediná, široko-daleko.. :/ ;(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď decko ešte ani v 16-tich nevie čo ho baví a rodič je ten posledná, ktorý má o svojom potomkovi lepšie informácie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dufam ze ten zakon prejde a bol by som velmi rad keby to bolo co najskor.Detom je mobil v skole na dve veci na k.... a na p....
A potom ze su debilne. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Schváliť a nie o tom kecať. V škole decko nemá čo čumieť na facebooky a youtuby ak nie je na hodine informatiky alebo to nie je relevantné k látke, čo preberajú.

Pre "slobodomyseľných" idiotkov v diskusii, zákaz používania mobilov je už faktickou realitou vo všetkých školách s aspoň priemernou kvalitou, zákon by reálne len dodal autoritu učiteľom, ktorých po zabavení mobilu potom otravujú "slobodomyseľní" rodičia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No osobne som si na gymnáziu písal poznámky na vyučovaní do notebooku a nie do zošitu.

Keď niekto v škole týžden chýba (chrípka, iná choroba), môže dostávať poznámky od spolužiaka napísané cez notebook v elektronickej forme, povedzme cez e-mail, a to kludne ešte v den ked sa látka učila alebo rovno po vyučovaní. Ručné prepisovanie poznámok z požičaného zošita patrí do 20. storočia.

Vedel by som si predstaviť tablet miesto ťažkej tašky plnej zošitov a kníh. A čo sa týka jemnej motoriky - tá ide precvičivať povedzme kreslením a maľovaním stylusom. Nútenie deti písať všetko ručne, lebo motorika, patrí do minulého storočia.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár