neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
HDD s prekrývajúcimi sa stopami budú čoraz viac používané

Značky: HDDWestern Digital

DSL.sk, 1.4.2019


Minimálne u vysokokapacitných klasických pevných diskov pre dátové centrá sa začnú v nasledujúcich rokoch intenzívne používať HDD s technológiou prekrývajúcich sa záznamových stôp SMR, Shingled Magnetic Recording.

Predpokladá to spoločnosť Western Digital, jeden z dvojice dominujúcich výrobcov HDD popri Seagate. WD to avizoval na marcovom OCP Global Summite, na informácie upozornil Anandtech.

Podľa štatistík WD nemali v uplynulom roku SMR disky v dátových centrách prakticky žiadny podiel, nie je úplne jasné či ide o odhad celého trhu alebo podiel iba u HDD od WD. Podľa odhadu ale už tento rok SMR dosiahnu nezanedbateľný podiel, podiel bude plynulo rásť a v roku 2023 bude už väčšina kapacity HDD pre dátové centrá zabezpečená HDD s technológiou SMR.

Pri SMR diskoch sa pre zvýšenie kapacity susedné stopy prekrývajú tak, že nezakrývaná časť je samozrejme dostatočne široká na prečítanie dát. Pri zápise stopy sa ale prepíše aj susedná. Ak z nej disk musí zachovať dáta, musí predtým prečítať pôvodne uložené dáta a následne ich znovu zapísať. To výrazne znižuje jeho výkon.


Schéma prekrývajúcich sa stôp u technológie SMR (obrázok: Seagate)



SMR technológiu využívajú Seagate aj WD, pričom spoločnosť Seagate ju bežne používa aj vo väčších HDD pre bežných užívateľov. Western Digital pre dátové centrá ponúka SMR HDD manažované externe a nie firmvérom disku, čo umožňuje pri podpore operačného systému a iného softvéru efektívnejšie využívanie.

V tomto roku by mali na trh po rokoch vstúpiť úplne nové technológie MAMR a HAMR, ktoré umožňujú pomocou mikrovlnného žiarenia respektíve zahriatim laserom zapísať dáta do stabilnejšieho magnetického materiálu a tým zvýšiť hustotu uložených dát. WD bude MAMR kombinovať aj so SMR pre ďalšie zvýšenie kapacít.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

takže názov článku má byť vysokokapacitné SSD budú čoraz viac používané
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Niektore SSD su kvalitou ako prvoaprilovy zart.
V datasheete nemenovaneho znackoveho TLC SSD disku sa odvazil vyrobca priznat, ze bez napajania ma zivotnost dat az 3 mesiace :) Tomu sa povie skutocne vyhra...
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

jáák nemenovaný...šak sem napíš kerý to ból
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Nenapise, lebo sa boji ze ho zavru.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie je dostatočne autentický. Alebo naopak.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nemoze, lebo citoval z toho super tajneho datasheetu... keby nam to vykecal, musel by nas do jedneho pozabijat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Esteze nie do jednej, ked je uz priekazne pred osmou.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

prosim ukaz nam vsetkym, ako vyzera tvoj bezny den.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

po jednej sa uz nezabija, to je nepisane pravidlo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak tak, ked to porusis budes mat vecer tazke sny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Patrik, este stale ta rajcuje trapne komentovat svoje vlastne clanky?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

niekto ide cestou takýchto technologií?????

Pri SMR diskoch sa pre zvýšenie kapacity susedné stopy prekrývajú tak, že nezakrývaná časť je samozrejme dostatočne široká na prečítanie dát. Pri zápise stopy sa ale prepíše aj susedná. Ak z nej disk musí zachovať dáta, musí predtým prečítať pôvodne uložené dáta a znovu postupne prepísať aj viacero susedných stôp po koniec skupiny stôp. To výrazne znižuje jeho výkon.

Ak niečo výrazne znižuje výkon tak to označím ako bad way a neserem sa s tým stále, radšej sa tí všetci chumaji mali dať na SSD a tam vymyslieť niečo nové a nevídané, a nie takúto pitchovinu,KUA!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nieco na tom bude, cas leti a krivky vyhodnosti HDD a SSD sa za tu dekadu neustale priblizuju, jednotkove ceny HDD vs. SSD mali najprv rozdiel 100-nasobku, neskor to boli desiatky-nasobkov a dnes? u zeleneho buzeranta najlecnejsi interny 4 TB HDD 114 € a najlacnejsi 4 TB SSD (QLC) 564 € .... t.j. cca 5-nasobok

pokial v nasl. 3-4 rokoch kapacity HDD razantne nestupnu na niekolko desiatok TB a pomer cena/kapacita sa pre SSD este nasobne vylepsi, tak celkovy rozdiel jednotkovej ceny HDD vs. SSD sa moze pokojne dostat iba na 2-nasobok
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

cloveka len serie postupnost:

SLC-MLC-TLC-QLC ... potom zrejme pridu SSD RW, t.j. SSDcka co sa budu dat aj prepisovat ako opticke media, pocet prepisov sa udavat nebude, rovnako ako pri optickych mediach sa neudaval, lebo to proste nikto neprepisoval 10000 ani 5000 ani 3000 ani 1000 a ani 500x ci ani 200x, lebo aj tak to zdochlo/zlomilo sa/poskrabalo sa/zhnilo .... skor ako by to niekto prepisal stovky-krat, detto nieco podobne u SSD RW so specifickym ucelom
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pičus a jeho múdrosti.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ako keby dneska firmy koumali nad tým, ako sa dá zýšiť výkon pri SDRAM 133MHz
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a KUA už ma niekto vyvedte z omylu, KUA!
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

vsak to je ako u aut. facelift, raz z vonku raz z vnutra. nic sa neda navzajom kombinovat medzi rocnikmi a stale je to shit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jednoducho - predsa vyladit rychlost a efektivitu (vzhladom na potrebnu hustotu tranzistorov, velkost cipu a pouzitu nm technologiu) a nasadit miesto dynamickych RAM cipov poctive staticke ;) .... usetrene refresh cykly by slusne zdvihli vykon a potom uz len sparalelizovat viac liniek a hotovo ;)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ak by tie SDRAM mali kapacitu povedzme 1TB tak by to asi 'koumali'...
Odpovedať Hodnotiť:
 

zcestne

v casoch 66/100/133 MHz SDRAM (1995-2000) s kontinualkou radovo cca 1 GB/s boli 1-jadierkove 100 MHz procesory a disky na utra-ata 66/100 a neskor 133 nedavali viac ako 20 MB/s ... vtedy kazdy onanoval nad tym, ze si uz doma na CD-napalovacke na ultra-ata 33 a rychlostou 16x napalil na konci 90. rokov CD doma a sam a nemusel to niest niekde do kramu, ked CD napalovacka uz nestala 3 mesacne platy a pri pomysleni na 512 MB RAM sa uz dostavovali dlhe orgazmy
inak: rychlost RAMky bola ovela mensou brdou ako jej kapacita co plati aj dnes, kedze dnesny system by sa zrychlil dost malo, aj keby sa mu miesto 3000 Mbps DDR4 podhodili 5000 Mbps DDR4 ale rozdiel v normalnej beznej (aj kancelarskej) celodennej praci na zostavach s 4 a 8 GB RAM by bol nebojim sa pouzit slovo brutalny
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Tvoj záver ale je ale mylne odvodený z konkrétne zvoleného príkladu. Keby si použil 2 a 4 GB, bolo by to ešte brutálnejšie.

Ale vezmi 16 a 32 GB a pre väčšinu ľudí bude dnes rozdiel minimálny, dokonca s 32 GB to môže byť aj trošilinku pomalšie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a preto som zvolil prave porovnanie 4 a 8 gb

pretoze z 2 na 4 gb zmena samozrejme ze je, ale je to iba zmena sposobu nervovej samovrazdy z velmi neprijemneho na viac prijemny sposob

zmenu z 8 na 16 gb si nevsimne 90% pouzivatelov pc a zmenu z 16 gb na 32 gb si nevsimne 99,9% pouzivatelov
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Iste, ale aj pri rýchlosti nájdeš hranicu, keď to začne byť nepoužiteľné, a potom zas takú, keď si to už málokto všimne. Proste jedno aj druhé je dôležité a ide ruka v ruke.

Reagoval som len na záver, že kapacita je dôležitejšia ako rýchlosť. Čo si nemyslím, akurát viac ľudí má podhodnotenú kapacitu ako rýchlosť. To je ale aj preto, že pri nevyhovujúcej rýchlosti by ju ani nepredávali, ale malú kapacitu áno, lebo niekde inde môže stačiť, prípadne sa dá modulov kúpiť viac.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

praveze ani nie

ak si odmyslime onanovanie nad benchmarkami o latenciach ci priepustnosti RAM a este ak si odmyslime graficky vykon iGPU v APU (aj tam zavislot nie je vobec linearna od rychlosti pamati), tak rozdiel v beznej ci kancelarskej praci na PC s najpomalsimi DDR4 2133 Mbps a najrychlejsimi 4000/4266/4400... Mbps je takmer nepostrehnutelny, kedze tam stupla 2-nasobne iba priepustnost ale nahodne prispupy su takmer totozne

isteze existuju nejake aplikacie, ktore z rychlosti RAM vedia tazit, ale zrejme neexistuje ziadna aplikacia kde je zavislot linearna a kde by napr. pouzitie 2133 MBps a 4266 Mbps DDR4 vypocet zrychlilo 2-nasobne

Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Pičuskove múdrosti
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

kokso to máš ale čistú pravdu, my všetci sme si mysleli, že rýchlosť závisí od rýchlosti RAM a nie od rýchlosti CPU...
bože ako sme sa mýlili!!!! /pičus a jeho múdrosti!!/
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár