neprihlásený Utorok, 21. marca 2023, dnes má meniny Blahoslav
Poslanci odmietli zákaz používania mobilov v školách

Značky: mobily

DSL.sk, 3.4.2019


Národná rada SR na svojom dnešnom zasadaní odmietla návrh zákona, ktorý mal explicitne zakázať v školách používanie mobilov, tabletov a iných elektronických zariadení.

Legislatívu v podobe novelizácie zákona o výchove a vzdelávaní v marci navrhla skupina poslancov za hnutie OĽaNO.

Používanie mobilných zariadení priamo počas vyučovania, ak k nemu neprichádza priamo za účelom vzdelávania, často nie je tolerované ani v súčasnosti, nie ale takým striktným zákazom ako navrhovali poslanci.

"Používanie elektronických zariadení deťmi a žiakmi počas výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona je zakázané," uvádzalo navrhované znenie zákona. Elektronické zariadenie definuje ako "telekomunikačné zariadenie, rádiové zariadenie, koncové zariadenie alebo obdobné zariadenie umožňujúce prístup k elektronickej komunikačnej sieti, najmä k internetu a do mobilných pozemských sietí."

Návrh okrem iného poukazoval na čoraz častejšie používanie elektronických zariadení v nezdravej miere a jeho úlohou malo byť aj pomôcť zabrániť vzniku závislosti.

"Dôvodom na uzákonenie zákazu používania elektronických prostriedkov deťmi a žiakmi počas výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach je skutočnosť, že najmä mobilné telefóny doslova ovládli životy mnohých ľudí, z ktorých najrizikovejšou skupinou sú práve deti a žiaci. Mnohí z nich prepadli doslova nutkavému neustálemu kontrolovaniu obsahu mobilného telefónu (alebo iných obdobných elektronických zariadení, napríklad tabletov alebo tzv. smart hodiniek), z čoho môžu vznikať rôzne závislosti. Takéto správanie možno badať na väčšine obyvateľstva nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Čo je však obzvlášť alarmujúce, elektronické zariadenia pripútavajú k sebe čoraz mladších ľudí a deti, ktoré si už pomaly nevedia bez nich život ani len predstaviť. To vedie k čoraz väčšej izolácii jednotlivca od spoločnosti a v prípade používania elektronických prostriedkov deťmi a žiakmi počas vyučovania v školách (pokiaľ nejde o učebné pomôcky) aj k mareniu výchovného a vzdelávacieho procesu dieťaťa alebo žiaka. To všetko má negatívne dopady na osobnostný vývoj človeka, obzvlášť ak ide o dieťa alebo žiaka," zdôvodňovali poslanci svoj návrh.

Z formulácie novely a pojmu "počas výchovy a vzdelávania" nebolo ale úplne jasné, či by mala zakazovať používanie zariadení aj počas prestávok. Formulácie zo zdôvodnenia ale skôr naznačujú, že nie, keď sa v ňom opakovane objavuje aj formulácia "počas vyučovania".

Tiež explicitne neuvádzal, pre ktoré všetky stupne škôl má platiť. Predmetný zákon upravuje vzdelávanie v materských, základných aj stredných školách.

Návrh dovoľoval aj výnimky. Zariadenia malo byť možné používať ak priamo slúžia ako pomôcka v procese konkrétnej výchovno-vzdelávacej aktivity, pričom takého použitie musí schváliť pedagóg danej aktivity, triedny učiteľ alebo riaditeľ. Zákaz sa nevzťahoval ani na zdravotne postihnutých žiakov, pokiaľ zariadenie nevyhnutne slúži na zabezpečenie ich vzdelávacej potreby, ani napríklad na privolanie pomoci.

Trestom za porušenie zákazu malo byť dočasné zabavenie zariadenia pedagógom, triednym učiteľom alebo riaditeľom najneskôr do konca vzdelávacej aktivity. Zariadenie musí byť vtedy držané na mieste, kde má žiak k nemu prístup a zároveň okrem neho môže mať k nemu prístup len pedagóg, triedny učiteľ alebo riaditeľ.

Podrobnosti o používaní zariadení v danej škole mal ustanoviť školský poriadok, ktorý môže v odôvodnených prípadoch dovoľovať aj iné výnimky zo zákazu. O aké by mohlo ísť návrh neuvádzal.

Pre zákon poslanci navrhovali začiatok platnosti od začiatku školského roka v septembri 2020.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Európski astronómovia vyzývajú zvážiť zákaz Starlinku a iných veľkých satelitných konštelácií
Po najnovšej aktualizácii Windows 11 môže SSD výrazne spomaliť
Intel vyvinul mnohovrstvovú flash pamäť s 5 bitmi na bunku
Sonda NASA skončila, kvôli opotrebovaným batériám
Netflixu s reklamami sa začína dariť
Ďalšia generácia Intel CPU má prísť v auguste
Aj AMD pripravuje hybridné CPU s dvomi typmi jadier, už ich testuje
SpaceX vyniesla ďalšie desiatky Starlink satelitov
NASA a Ministerstvo energetiky USA pripravujú teleskop pre odvrátenú stranu Mesiaca
SK hynix zvýšil počet vrstiev flash pamäte už nad 300


Diskusia:
                               
 

Vráťme sa v digitálnom veku k alergickej kriede a kilogramom zošitov a učebníc v aktovkách žiakov vo vývine, nech majú poriadne krivé chrbty a alergie aby sa dali ľahšie ovládať v dospelom veku.
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

"nech majú poriadne krivé chrbty a alergie aby sa dali ľahšie ovládať v dospelom veku"
lepsie by si sucasny stav ani nemohol popisat
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Bohuzial je to tak. Nic sa za 30 rokov nezmenilo. Stale tazke kapse, ktore su tazke aj pre mna ako dospeleho. Naopak, pocet veci, ktore deti nosia je este vacsi. Ku klasickym kniham a zositom pribudli este pracovne zosity.

Podla mna by skolske tasky mali byt ako vozik na kolieckach :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

No ved su take, ze to je ruksak a rovno aj vies vysunut rucku a tahas na koleckach.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ešte že si budúceho voliča neodplašili
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Nemusíš kriedu jesť a písanie si poznámok do zošita zatiaľ nikomu neublížilo!
Krivé chrbty majú vďaka ich darebáctvu!!!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Navidomoči očividne je nejedenie kriedy súčasťou rovných chrbtov.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

A ty si myslis ze miesto davania pozor na tom mobile nieco zmysluplne pozeraju ? Ze im to da viac ?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Aktivisti by sa mali viac zaujimat o deti uz v mladom veku a viest ich skusenou rukou k angazovanosti v obcianskej spolocnosti. To je mozne jedine cez najnovie technicke zariadenia a preto by bolo vhodne pridelovat prvakom iPhone. V minulosti si nasli ziaci na lavici zosity, ceruzky, pravitka. V modernej dobe by si mali najst iPhone, tablet a kluce od elektrickej kolobezky. Do mladeze treba investovat, taka investicia sa stonasobne vrati a nebudu sa potom stavat Emiloviny. Da sa predpokladat, ze keby sa mu dal iPhone, tablet a kluce od elektrickej kolobezky, tak by nespasoval s harmanizaciou.
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

a ak je dieťa odporcom značky apple tak čo ? Dostane apple trstenicou ? ? ?
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Deti, ktoré sú odporcom značky Apple sú ľudia, ktorý si ju nemôžu dovoliť. Preto ak to dostanú zdarma, nebudú odporci.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

*ktorí

sry autocorrect na iphone
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Ešte ti opravil aj sorry na sry.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mohol to opraviť na "syry"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kedysi bolo: "Jedzte syry, budete mať sily." Teraz je to: "Čum do apple, budeš tučný, krivý a blbý liberál."
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ludia co su odporcovia znacky jablko su aj taki, ktorym je cele jablko uplne u riti a kladu si otazku, preco si dementne jablkove ovce (ale aj robotove ovce) furt kupuju kazdy rok-dva novy divajs za tisicku, ci je to preto, lebo

si nieco kompenzuju
potrebuju sa s tym divajsom prezentovat
je tam napis jablko, tamtung ...
must have
su c0c0ti a nemaju co ine na robote a na starosti a zmysel zivota vidia v 3,14covani na ludi, ktorych pri**bane divajsy nezaujimaju (co vsak nevylucuje moznost, ze nejaky maju), iba nemaju zmysel zivota v zaj3bavani sa v divajsoch
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Odkedy vyrobcom hrablo z cien iPhonov som si povedal, ze moj dalsi divajs bude uz len od znaciek ako xiaomi alebo oneplus. 1000 eur za telefon je proste vela. Nejde o to ci na to niekto ma, ale pridana hodnota pri 1000 eurovej cenovke je zanedbatelna. Xiaomi mi9 stoji polovicu toho co 1000 eurova konkurencia a ma 97% funkcii a tak isto kvalitny fotak.

Kym to ludia budu kupovat tak to budu aj tak draho predavat.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Prípadne deti, ktoré majú rozum.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hmm a co ak mam mobil drahsi nez je Apple? Mam ho zahodit?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

samozrejme :-))).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Applesektár: čo je drahšie je vždy lepšie. Povieš mu: mám mobil drahší než tvoj iphone. Applesektrár: čo je drahšie nemusí byť vždy aj lepšie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cat? alebo nejakú dizajnovú bučoru len preto aby si ukázal ako spoločensky vysoko si? (ako jeden nemenovaný skrachovaný politik Robert Fico)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To závisí od toho, od akej úrovne optimalizácie pre špecifickú inštanciu kombinácie hardvéru a softvéru natrénovaná neurónová sieť priekazne spadá do kategórie dizajnových bučôr.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len im nechajte mobily a lopty. Keď si vychováme mudru mládež kto potom bude voliť smer, kiskov a progresy ?
Odpovedať Známka: 1.5 Hodnotiť:
 

A predplatené blondýny...
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Prečo smer, veď Fico je nový Duce pomaly.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Netreba zakazovať telefóny, stačí vlastizradcov, čo šíria lživú Putinovskú propagandu, pozatvárať. Hlavne pokrytcov ako Magian Kotrba, ktorý hlási ochranu tradičnej rodiny a sám je skrytý homosexuál. Odkedy je premiérom sparadlo, má k nim neobyčajne dobrý vzťah. Náhoda? Určite nie.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

*dobry vzťah k Zderu sro
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Dneska deti majú aj tak poruchy sústredenia, voľakedy to boli skrátka debili a neriešilo sa to. Keď nebudú čumieť na tablet, tak budú akože veveričky.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

volakedy dostali bitku a hned boli sustredeni. Dnes dostanu lieky a farmafirmy su spokojne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pochopili v čom je krása MOCI - môžu zakazovať/prikazovať - presne ako za socíka takzvaní komunisti/katolíci!
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Svet je postavený na moci - každý režim v ňom vytvorený používa moc - niektorý viac (komunizmus, socializmus, nacizmus, klerikálne vlády, totalitné režimy) iné menej (režimy liberálnej demokracie), aby nevznikla anarchia, ktorá by sa aj tak transformovala na totalitu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

po liberálnom bordeli vždy musí niekto upratať
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako poznám týchto zadubených tupcov z OLANo, tak o mesiac navrhnú aj to, aby sa v školách vypla elektrina.
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Stále lepšie ako keby sa zas mali deti začať povinne v škole učiť ruštinu a marxizmus leninizmus na vysokých školách, z čoho by mal minimálne jeden hlasný poslanec Smeru obrovskú radosť.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

To áno, netreba zabúdať ešte aj na jedného flaošného kapitána s falošným judrom, ten by tiež najradšej aj ruskú hymnu dal povinne spievať.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ruština je jazyk ako každý iný a marxizmus sa na školách učiť nemusia, tam ich školení marxisti pretransformujú na svoj obraz aj bez osnov... povinný jazyk neomarxistov je angličtina, tak v čom je to stokrát lepšie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

jesitni smeraci + sns zakon skopiruju a navrhnu ako svoj, tak ako vzdy
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mali to odklepnut. Ved hlavne zo ZS a SS sa stali fackovaci panaci jak od deti tak od rodicov. To decko ten cas stravi v skole tak ci tak, preco ho teda nevyuzit rozumnejsie. Ale tak na Slovensku nic nove pod slnkom, ved kedy sa naposledy pre skolstvo odklepol nejaky rozumny zakon? ak vobec.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár