neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Samsung má pripravený 5-nm výrobný proces

Značky: čipySamsungnové technológie

DSL.sk, 16.4.2019


Spoločnosť Samsung dokončila vývoj nového 5-nm FinFET výrobného procesu čipov s ešte menšími prvkami čipov. Spoločnosť to oznámila dnes.

Na jeseň minulého roka Samsung oznámil 7-nm výrobný proces, ktorým spustil podľa dnešného oznámenia masovú výrobu skôr tento rok.

7-nm aj nový 5-nm proces využíva EUV, Extreme UltraViolet, litografiu, leptanie maskou presvecovanou laserom s vlnovou dĺžkou 13.5 nm oproti v predchádzajúcich generáciách používanému laseru so 193 nm.

5-nm proces má oproti 7-nm procesu podľa Samsungu o 25% vyššiu zrejme hustotu prvkov na čipe, čo vedie buď k o 20% nižšej spotrebe alebo o 10% vyššiemu výkonu.

Spoločnosť začne novým procesom vyrábať vzorky pre zákazníkov, kedy by mohla byť spustená masová výroba novým procesom nie je jasné.

V oznámení Samsung avizuje ale tiež prípravu ďalšieho výrobného procesu, 6-nm, ktorým vyrobila už prvé vzorky produktov. Proces označuje za upravený vznikajúci v spolupráci so zákazníkmi, bližšie informácie o tomto procese ale spoločnosť nezverejnila.

Samsung je na tom s technológiou výroby podobne ako konkurent TSMC, ktorý tiež vyrába čipy 7-nm procesom a má vyvinutý 5-nm proces. Výrobné procesy ale nie je možné porovnávať len na základe tohto zjednodušeného údaju, keď procesy s rovnakým označením môžu mať inú hustotu prvkov a parametre čipov.

Donedávna líder výrobného procesu čipov Intel stále realizuje masovú výrobu 14-nm procesom zatiaľ s obmedzeným množstvom čipov vyrábaných 10-nm procesom, jeho výrobné procesy ale práve vďaka vyššej hustote prvkov zodpovedajú viac výrobným procesom konkurentov s nižším označením.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


Diskusia:
                               
 

buď k o 20%
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No a k o koľko je to priekazne?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Hlupi Korejci. My vieme vyrabat bryndzu!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Len uboziak si bude srat do vlastneho hniezda...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ja sa kludne vyserem aj do cudzieho ked ma bude tlacit
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/9D-QD_HIfjA
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď sme my dokázali masovo vyrábať motorky, Kórejci sa ešte vozili na bicykloch
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

a kde sme my a kde su teraz oni...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je už bohužiaľ druhá vec...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jj a pritom by stacilo odstranit (zavriet / obesit) radovo mozno desiatky parazitov, ktori tu 30 rokov aktivne skodia a Slovensko mohlo byt uplne niekde inde...
Ludia su tu sikovni, ochotni sa ucit a pred X rokmi sme na tom boli velmi dobre z hladiska hospodarstva a vyroby a pod.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked my sme vyrabali CZty a JAWY, oni vyrabali KXky a CRky 500vky, doteraz najsilnejasie stroje
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veru nie. Tu už pred vojnou a aj po nej sa vyrábali schopné motorky. Japonci dokonca skopírovali automatickú spojku z čoho boli usvedčený, a platili JAWE poplatky za každý vyrobený kus. Bola to spojka pre Hondu Super Cub ktorých bolo vyrobených najviac na svete... To že vývoj u nás brzdil a zastavil politický režim je druhá vec. Boli rôzne super prototypy, ale dostali stopku lebo bolo treba vyrábať jednoduché, robustné motorky v stotisícových sériach do Sov. zväzu.
Mimochodom v Česku sa vyrábali väčšie kubatúry a u nás menšie. Jawa 90 vyvinutá v Považských Strojárňach mala v roku 1967-73 litrový výkon 105 hp, 5 kvaltov, polovodičové bezkontaktné zapaľovanie ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Už vidím to "polovodičové" zapaľovanie z roku 1970...
Sa preber!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Nebolo to hneď od začiatku výroby tohto modelu ale nájdi si "Jawa 90 Tranzimo" a preber sa ty
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ešte doplním že tyristorové zapaľovanie Tranzimo mala už hneď sériovo prvá Babetta M228 vyrábaná v 1970-73
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/mRz
https://dopice.sk/mRx
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A tu celá schéma
https://dopice.sk/mRA
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vieme ju vyrábať aj 5-nm výrobným procesom?
Odpovedať Hodnotiť:
 

INTEL 10nm je skoro to isté ako SAMSUNG/TSMC 5nm.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je možné, no Intel na 10nm je schopný vyrábať tak akurát prdítka. Takže stále platí že väčšinu svojej produkcie a naviac najviac zarábajúcu produkciu stále vyrába na 14nm. Koľko je to už rokov? Uff. Nože Pietro, spočítaj to. Nechce sa mi hľadať.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

kuratenko, skor je to intel 10 nm a ostatni 7 nm (a zdaleka nie 5)

co je ale podstatne, intel ma velmi oddivuhodne chapanie pojmu "lepsi" ... no ono vzdy je to o tom ze co je lepsie ze ano ... co chceme vyzdvihnut

kedze 14 nm, 14 nm+ ci 14 nm++ a tych plusov si tam mozme dat kolko chceme, tak prosim pekne hustota tranzistorov je celkom najvacsia na celkom prvom 14 nm, na tych pluskovych maju tranzistory trocha viacej volnosti (len par %)

lespie je to ze posledny pluskovy 14 nm proces intelu (neviem kolko plusiek by mal mat 2 ci 3) dovolil ist s malo-jadrovym turbom na 5 GHz, tranzistorova hustota je ale mensia ... to je zrejma dan za mamutie frekvencie, proste s prvucickymi verziami 14 nm ked frekvecnie tych dvoch trapnych modelov Ci5/Ci7 5XXX do sc. 115X zazracke klesli o 400-500 MHz z 3,7-3,8 GHz na 3,3-3,4 GHz, tak s tym by intel neuspel, musel dat tranzistorom viac miesta a zrejme stacilo ozaj len par %
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

aj s 10 nm boli super-velke plany zrejme na super-velku hustotu tranzostirov a je to porod trvajuci uz 4 roky, uz 4 roky to malo byt na svete

potom pred par mesiacmi boli klebety ze intel 10 nm rusi ... nakoniec vzislo z toho ze to asi nerusi, iba si upravuje svoje ambicie, kedze prapovodny 10 nm bol prilis velke susto, tranzistory opat dostanu viac miesta a bude to nieco, co bude mat transzistorovu hustotu vacsiu ako prvy 14 nm bez plusov, ale mensiu ako prapovodny 10 nm, proste nieco ako 12 nm ... LENZE intel to samozrejme pomenuje 10 nm+ (bude sa pluskovat po vzore 14nm), lebo to bude dovolovat vyssie frekvencie a super-bohovsky to vyzera z hladiska PR
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

intel mal mat tych svojich 10 nm (nech uz to znamena cokolvek) vonku uz 4 roky (a este dalsie 2-3 roky predtym, t.j. celkovo pred 6-7 rokmi ked bol tick-tock coolova vec, to bolo krasne malovane v roadmapach) a uz asi tucet krat za 4 roky sa k tomu kostrbato vyjadrili ze sa to nepodari stihut a nejako sa to na niekedy odsuva

ten jeden nepodareny virtualny 10 nm model Ci3-jky s jednocifernym DTP a vydane len preto aby sa na patricnym miestach podarilo zavriet huby (asi vyrobili par desattisic kusov) a bolo akoze proforma splnene ze 10 nm sme uz uviedli, tak ten nikto normalny nepocita ... proste intel ziadnu hromadnu a seriovu 10 nm vyrobu s mnohymi milionmi CPU (ako je ocakavane) proste doteraz NEROZBEHOL
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Este nieco tam mas o tom tvojom Intel 10 nm ????
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Dik Pietro, pekne si to napísal.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ano, aktualne vyse roka vyrabana intel i3 ma a mala vyse 100m tranzistorov na mm2, co je, a pred rokom bolo, viac ako akykolvek 7nm ff/ff+ proces od konkurencie.
Ktora ani nic tak zlozite ako cisc procak ani nevyrobila.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

PS: AMD bude ficat na 7nm HPC procese, hustota tranzistorov okolo 66M na mm2. Teda su o polovicu lepsi, ako 44M na mm2 pri 14nm Intel procese ale na 10nm Intelu nemaju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi by to chcelo nejaku zasadnu zmenu, novu paradigmu. Nieco ine ako von Neumann. Alebo nejaky cool koprocesor aspon, povedzme na deep learning.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Koprocessor mas na poziadanie, napr. DL sa veselo dodava do datacentier.

A co sa zvysku tyka, boli tu fun hracky, napr. pokus outsourcovat jednoduche kokotiny na gpu cast, lebo risc menej zerie. Pripadne je fun aj vliw. A mnoho inych.

Problem je ale, prekvapivo, v konkurencii. Kedze, akonahle pustis nieco mrte super von, tak si povinny aj nashareovat to s konkurenciou, lebo, protimonopolne zakony.
To jest, keby znovuobjavis kolo, pride zastupca druheho tabora, zacne ho vyuzivat proti tebe, a ak sa voci zlodejovi ohradis, tak Ti to je kokot platne a zlodej vyhra sud. Lebo konkurencia je viac ako Tvoje prava.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár