neprihlásený Pondelok, 17. júna 2024, dnes má meniny Adolf
Doména .sk bude mať normálnejšiu garanciu dostupnosti, nie 7 hodín nedostupnosti

Slovenská národná doména najvyššej úrovne .sk bude mať normálnejšie nastavenú garantovanú kvalitu poskytovania služieb jej správcom SK-NIC-om, keď sa jednotlivé strany podľa informácií DSL.sk dohodli na nových parametroch úrovne poskytovaných služieb, SLA. Doteraz bola totiž kritickou úrovňou dostupnosti DNS služieb pre .sk 99%, znamenajúcou neakceptovateľnú kvalitu služby až pri nedostupnosti viac ako 7 hodín za mesiac.

Značky: SK-NICštát

DSL.sk, 14.5.2019


Slovenská národná doména najvyššej úrovne .sk bude mať normálnejšie nastavenú garantovanú kvalitu poskytovania služieb jej správcom SK-NIC-om, keď sa jednotlivé strany podľa informácií DSL.sk dohodli na nových parametroch úrovne poskytovaných služieb, SLA.

Doteraz 99% dostupnosť

Ako sme upozornili, na začiatku minulého roka sa pravidlá .sk rozšírili o SLA. V nej je definovaná tzv. kritická úroveň služieb v podobe dostupnosti a odozvy služieb, pričom horšie hodnoty znamenajú podľa zmluvy štátu s SK-NIC neakceptovateľnú kvalitu služby. Dosiahnutie aspoň definovaných hodnôt teda zrejme znamená akceptovateľnú úroveň služieb.

Splnenie parametrov kvality sa posudzuje na mesačnej báze a ak ich SK-NIC za pol roka nedodrží minimálne v troch mesiacoch, štát s ním môže zmluvu rozviazať.

Komisia pre správu domény .sk ale schválila pre celú dostupnosť DNS služby pre doménu .sk smiešne nízku vyžadovanú úroveň dostupnosti, iba 99%. To znamená, že ak by aj DNS .sk a teda slovenský Internet nefungoval 432 minút, 7 hodín a 12 minút, do mesiaca, služba by nebola podľa týchto podmienok neakceptovateľná.

Samozrejme dovolenie takýchto veľkých výpadkov neznamená, že k nim bude prichádzať. Aj v záujme prevádzkovateľa je čo najvyššia dostupnosť a vo viacerých posledných rokoch bola reálna dostupnosť zrejme na úrovni 100% respektíve žiadny incident nie je známy.

Po novom 99.9%

Komisia sa po kritike začala zaoberať 99% úrovňou SLA a aktuálne sa uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov jednotlivých strán a prišlo k dohode na novej hodnote kritickej úrovne služieb.

Nová hodnota už bude normálnejšia aj keď nie na úrovni, aká sa reálne očakáva od prevádzky takejto kritickej služby.

V každom prípade po novom to bude 99.9% znamenajúcich, že maximálny výpadok podľa SLA bude 43 minút do mesiaca a dlhší výpadok už bude považovaný za neakceptovateľnú kvalitu služby.

Zmena sa ešte musí schváliť aj formálne komisiou.

Príde aj k zhoršeniu

Zároveň so zlepšením celkovej dostupnosti DNS .sk ale príde k zhoršeniu iného parametra definovaného v SLA, garantovanom intervale aktualizácie zóny ovplyvňujúcej rýchlosť prejavenia sa zmien uskutočnených registrátormi.

Tento interval bol doteraz požadovaný na úrovni každých 5 minút, po novom to bude až hodina. Nie je jasné, kto navrhol túto zmenu, SK-NIC ale avizuje že reálne bude zóna aktualizovaná každé tri minúty ako doteraz.

Toto zhoršenie sa nepozdávalo registrátorom zastúpeným v komisii predsedom združenia ZPW Ondrejom Jombíkom, ktorý ako jediný nezahlasoval za pôvodnú 99% úroveň dostupnosti DNS v pôvodnej podobe SLA. Pomalšie prejavenie sa zmien v nastaveniach DNS má bežné reálne dopady, napríklad pri migrácii hostingov a podobne.

Keďže SK-NIC ale avizoval reálne pokračovanie aktualizácií každé tri minúty, nakoniec registrátori akceptovali spolu obe zmeny.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila
Satelitné dáta ukázali anomálie už 19 dní pred ničivým tureckým zemetrasením
YouTube testuje vkladanie reklám priamo do videí na serveroch


Diskusia:
                               
 

Pre koncového zákazníka ale, práve keď sa jednotlivé strany na opačnej strane dohodli, nemusí veštiť priekazne nič dobrého.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

trapne
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Uz dlhsie tu nebola zmienka o Slovensko.sk. Znamena to, ze uz nam konecne (aspon teoreticky) funguje ten system za miliardu ? Pochopitelne, moj obciansky mi ta citacka stale neozuje ako ma.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Neviem, čo si myslel tým slovesom, ani mne čítačka priekazne nežuje, nehryzie do občianky, ale inak sa zdá, že ho detekuje a funkuje. Problém pre mňa skôr je, že sa tam cítim trochu osamelo - nik mi tam nepíše. Mesto mi tam kedysi posielalo miestne dane, ale teraz to už chodí poštou, no a daňováci tí tam nikdy ani neprdli, hoci odomňa vyžadujú elektrickú komunikáciu podľa zá-ko-na. Najlepšie bolo, keď som dával nejakú žiadosť (elektronicky), oni reagovali (papierovo), doplnil som (elektronicky), rozhodli (papierovo). Prečo povinnosť elektronickej komunikácie platí len pre nás a nie pre štát? Môžem im dať pokutu?
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Aspoň že ti odpovedali, ja už 2 mesiace a 3 dni čakám na ich ctené vyjadrenie (zo zákona majú na to 30 dní). To je tak, keď im nehrozia za nedodržané predpisy/termíny žiadne sankcie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Minule som potreboval podpísať na slovensko.sk podávaný dokument aj prílohy a podpisovanie každého trvalo rádovo minúty. Hrúza strach.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A aby výkon práva vlastniť implicitne vyžadoval aktívnu participáciu externého subjektu je možné de jure priekazne len v klerikálnom štáte.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

trapne
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

OT: chcelo by to clanok na dsl.sk :)
Známy flashový internet banking Tatra banky skončil. Zaspomínať si naň sa ešte dá
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Neverim... a stihli to dokonca uz nejake 3-4 roky po tom, co ho ostatny svet nepouziva?
Parada, tak tomu hovorim inovacia hodna TB...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Najlepší idú za nami. Chodia sa k nám pozrieť ako do skanzenu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ja proti fľaši priekazne nič nemám. TyTrubka a iné weby s videom mi šli relatívne pomerne výrazne lepšie (záťaž CPU), a keďže som nechodil na debilné stránky, neobával som sa, že by mi cez flash tytruba, alebo banka poslala nejaké chrobáky. Aj tak som ho mal aktivovaný až na klik, čo o.i. znamenalo, že reklamy, či iné škodliviny som default nevidel.

Na Tatrabani sa mi flash zdal sprostý preto, že nešlo v tom navigovať, bookmarkovať, kopírovať text, či zapamätať heslo v prehliadači. To som ešte nevedel, že webový debilizmus to štandardizuje na jednostránkových weboch aj bez flashu. Okrem toho sa mi zdá, že inovácie v TB sú tiež na ftákoviny - čítačka, akési výbery z bankomatu, či čo, ale keď u nás spustili bikesharing, tak sa tam nedali použiť TB platobné karty :-D Našťastie som s TB skoncoval ešte pred zavedením flash IB.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Ako sorry ale SecurID (predtým) či čítačka (teraz) sú pre internet banking omnoho dôležitejšie ako nejaký bikesharing.

Okrem toho s akými kartami bude bikesharing fungovať závisí skôr od zriaďovateľa služby, ak neakceptuje VISA (vydávaná TB), čo je jedna z najbežnejších kariet vo svete, tak je to len a len ich chyba.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie, nebolo to Visou, ale TB, ostatné Visy vraj išli a TB potom čosi doriešila a potom to už šlo vraj aj s ňou. O bikesharing nejde, ale nejakú tú technológiu môže predsa využiť aj iný obchodník a všetci s ňou boli v pohode, no technologický inovátor (tb) nie. Tipujem (nevyznám sa), že šlo asi o nejakú pred-autorizáciu, lebo pri registrácii zadávaš číslo karty a to nie priamo bikesharingovej spoločnosti, ale na webe nejakého sprostredkovateľa a nejako im tým asi dáš právo ťahať z karty. Predtým som sa nestretol s takýmto spôsobom platby.

Čítačky a iné ftákoviny mi pripadali, ako keď trezor ešte omotáš reťazou s kladkou a strčíš do ďalšieho trezora. Áno, je to bezpečnejšie, ale treba to? Kolegovia sa z toho vytešovali, potom nadávali, ale nepočul som, že by to niekomu zachránilo život, teda že by nám ostatným nestačili ostatné normálne autorizácie.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ahojte

nevšimli ste si niekto pri telekome, trocha iny druh "výpadku" ... ráno krásne rýchlosti idú ako majú, poobede a okolo večera razantne klesne celkovo kvalita, rýchlosť, ping packet loss ???
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Trebalo by viac namocit spagat aby poriadne funkoval prenos
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V "najlepsej" sieti nic nie je nemozne...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja vidím zápchy ráno aj večer.
Odpovedať Hodnotiť:
 

MS v hokeji.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal som podobny problem na dsl linke. Vo vchode si ludia namontovali magio a internet poobede zdochynal. Neslo to spravit, pomohla az zmena na optiku od konkurencie.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár