neprihlásený Piatok, 10. apríla 2020, dnes má meniny Igor   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
SpaceX zrušila vynesenie 60 satelitov pre Internet, chce ich ešte aktualizovať

Značky: SpaceXpripojenieInternetsatelity

DSL.sk, 17.5.2019


Spoločnosť SpaceX nakoniec zrušila tohtotýždňové vynesenie až 60 satelitov pre jej masívnu konšteláciu nízko letiacich satelitov určených pre poskytovanie Internetu Starlink.

Kým štvrtkový štart zrušila podľa svojho oznámenia pre silný vietor vo vrchných vrstvách atmosféry, na dnes posunutý štart podľa stručného oznámenia ruší lebo chce ešte aktualizovať softvér satelitov a všetko ešte raz skontrolovať.

Oznámenie zverejnila len cca dve hodiny pred plánovaným štartom, čo bolo jeho impulzom zatiaľ nevysvetlila. Spoločnosť zároveň avizovala, že ďalšia príležitosť na štart bude približne o týždeň.

Pred plánovým tohtotýždňovým vynesením SpaceX zverejnila niektoré základné informácie o satelitoch. Ako naznačovala už fotka zverejnená Muskom a súčasná charakterizácia ich dizajnu, budú zrejme pomerne ploché.

Každý satelit má viac antén a jedno pole solárnych panelov. Má tiež vlastný pohon, ktorý ho dostane na cieľovú orbitu po vypustení z rakety, umožní mu udržiavať orbitu a bude použitý aj pri ukončení životnosti satelitnu. Pohon je postavený na iónovom Hallovom motore, pričom palivom je kryptón namiesto často používaného xenónu.

Jeden satelit váži 227 kg a podľa SpaceX na konci životnosti veľmi rýchlo zhorí v atmosfére 95% všetkých jeho komponentov.

Prvé vypúšťané satelity nemajú ešte podporu pre vzájomnú komunikáciu medzi sebou, majú už ale antény budú typu phased array umožňujúceho anténu smerovať bez fyzického natáčania. Umiestnené budú na orbitu 550 km.SpaceX má od začiatku minulého roka vo vesmíre zatiaľ len dva testovacie satelity Tintin A a B.

Starlink bude systémom postaveným na viacerých tisíckach nízko letiacich satelitov. SpaceX najskôr avizovala konfiguráciu so 4425 satelitmi v 83 orbitálnych rovinách v piatich orbitálnych výškach, 1110 km, 1130, 1150, 1275 a 1325 km nad povrchom planéty. Neskôr svoje plány zmenila a 1600 satelitov na orbitálnej výške 1150 km vymenila za 1584 satelitov na orbitálnej výške 550 km, ktoré plánuje vypustiť ako prvé a majú tvoriť počiatočnú konfiguráciu. Celkový počet satelitov tejto konštelácie tak má dosiahnuť 4409.

Spoločnosť plánuje zrejme neskôr doplniť ďalších až 7518 satelitov na troch výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km.

Na rozdiel od satelitného Internetu z geostacionárnych satelitov na orbite viac ako 35 tisíc km nad povrchom bude mať Starlink parametre dnes bežného pripojenia a najmä latencie. SpaceX pôvodne avizovala latenciu 25 až 35 ms, nižšie letiace satelity majú umožniť jej zníženie na 15 ms. Avizovaná maximálna rýchlosť pripojenia jedného užívateľa je 1 Gbps.

V minulosti avizovala vypustenie prvých satelitov v 2019 s plánovaným dokončením konštelácie 4425 satelitov v roku 2024, pričom podľa skorších informácií má pre spustenie služby potrebovať minimálne 800 satelitov.

Podľa aktuálnych informácií SpaceX má sedem letov so 60 satelitmi, teda celkovo 420 satelitov, zabezpečiť kontinuálne pokrytie bližšie nešpecifikovaných menších geografických oblastí, 12 letov a teda 720 satelitov pokrytie USA, 24 letov pokrytie väčšiny svetovej populácie a 30 letov, teda 1800 satelitov, celú planétu.

Podľa Muska systém začne dávať ekonomický zmysel pre SpaceX pri tisícke satelitov, pričom SpaceX môže ročne vypúšťať tisíc až dvetisíc satelitov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Sonda BepiColombo úspešne upravila trajektóriu pomocou gravitácie Zeme
Intel údajne tento rok uvedie dve generácie 10-nm CPU, v 2021 prvé 7-nm CPU
Lokalizačné dáta podľa informácií z ČR nemusia byť proti koronavírusu veľkým prínosom
Netflix uvedie sitkom o amerických Vesmírnych vojenských silách
Vydaný Tails 4.5 s podporou Secure Boot


inzerciaDiskusia:
                               
 

100 satelitov týždenne 100 satelitov týždenne.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Ale nikto nepovedal, že tento rok.
Možno v roku 2020, alebo 2021 bude SpaceX ročne vypúšťať tisíc až dvetisíc satelitov.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Len či bude dostatok rakiet na ich vynášanie ... lebo niekto si to predstavuje , ako Hop a je tu lidoop !
Tento pán má tak široký záber , že si niekedy myslím, že má k dispozícii celý ŠR USA a celú výrobnú kapacitu USA !
Skôr je to ako keď mucha skáce po kravincoch ....
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Tímová práca s kompetentným vodcom.

Na projekte apollo pracovalo 350000 ľudí a Wernher von Braun.

Na Slovensku neslýchané, tu každí hrabe za seba.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Netrep. Aj na SK existujú firmy ktoré zamestnávajú odborníkov ktorí nemajú problém pracovať v teame. Problém je v tom že nie každá firma/podnikateľ je ochotný zaplatiť kvalifikovaný personál. Potom hlavne takí "plačú" že nevedia zohnať poriadnych ľudí. Za 500€ čistého ani nezoženú...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Poznám také firmy ktoré zamestnávajú odborníkov, a držia ich pekne nakrátko.
Zamestnanci by dali aj život za svojich otrokárov.
Na Slovensku, každý vie
10 spôsobov ako sa to nedá urobiť
a
10 dôvodov prečo sa to nedá urobiť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

naco satelity. Ved ideme predsa na Mars.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

fajf dži sa buduje v plnom prude, a ked si raz za rok pustim tv tak na rtvs ide 40 min teleshoping na delimano hrniec.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Uz nebude treba mikrovlnky.Stačí dať obed na parapet :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Cize kolace sa uz nebudu davat na okno aby vychladli, ale aby sa dopiekli.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Takze predpokladana latencia 25 az 35 ms...pripojenie od ty-debile vdsl u mna cca 32ms...mozno to tiez ide cez satelit...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie nie.. To nie je cez satelit ale zhnity skorodovany drot
To je new technology, ultra vysoke adsl rychlosti po hrdzi prenasane
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

dávajú nový softvér aby nepadali dole nosom do atm. ako MAX 8 :-)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár