neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
SpaceX v noci vynesie prvých 60 internetových satelitov

Značky: SpaceXpripojenieInternetsatelity

DSL.sk, 23.5.2019


Po minulotýždňovom zrušení dvoch termínov pre štart má nakoniec SpaceX vyniesť prvých 60 satelitov pre jej masívnu konšteláciu nízko letiacich satelitov určených pre poskytovanie Internetu Starlink v noci na zajtra.

Vhodné okno pre štart začína o 4:30 nášho času a končí o 6:00. Prípadný náhradný termín je v noci na sobotu v rovnakom čase.

Prenos zo štartu bude možné sledovať v tomto videu.

Minulotýždňový prvý štvrtkový termín SpaceX zrušila podľa svojho oznámenia pre silný vietor vo vrchných vrstvách atmosféry, následný piatkový let bez bližšieho vysvetlenia kvôli tomu, že chcela ešte aktualizovať softvér satelitov a všetko ešte raz skontrolovať.

Satelity bude vynášať raketa Falcon 9 štartujúca z Floridy, ktorej prvý stupeň bol použitý už dvakrát a SpaceX plánuje s prvým stupňom znovu pristáť na lodi v oceáne. Satelity má začať vypúšťať približne hodinu po štarte vo výške 440 km, na cieľovú orbitu 550 km sa dostanú pomocou vlastného pohonu.

Pred plánovým minulotýždňovým vynesením SpaceX zverejnila niektoré základné informácie o satelitoch. Ako naznačovala už fotka zverejnená Muskom a následná charakterizácia ich dizajnu, budú zrejme pomerne ploché.

Každý satelit má viac antén a jedno pole solárnych panelov. Má tiež vlastný pohon, ktorý ho dostane na cieľovú orbitu po vypustení z rakety, umožní mu udržiavať orbitu a bude použitý aj pri ukončení životnosti satelitnu. Pohon je postavený na iónovom Hallovom motore, pričom palivom je kryptón namiesto často používaného xenónu.

Jeden satelit váži 227 kg a podľa SpaceX na konci životnosti veľmi rýchlo zhorí v atmosfére 95% všetkých jeho komponentov.

Prvé vypúšťané satelity nemajú ešte podporu pre vzájomnú komunikáciu medzi sebou, majú už ale antény budú typu phased array umožňujúceho anténu smerovať bez fyzického natáčania.



SpaceX má od začiatku minulého roka vo vesmíre zatiaľ len dva testovacie satelity Tintin A a B.

Starlink bude systémom postaveným na viacerých tisíckach nízko letiacich satelitov. SpaceX najskôr avizovala konfiguráciu so 4425 satelitmi v 83 orbitálnych rovinách v piatich orbitálnych výškach, 1110 km, 1130, 1150, 1275 a 1325 km nad povrchom planéty. Neskôr svoje plány zmenila a 1600 satelitov na orbitálnej výške 1150 km vymenila za 1584 satelitov na orbitálnej výške 550 km, ktoré plánuje vypustiť ako prvé a majú tvoriť počiatočnú konfiguráciu. Celkový počet satelitov tejto konštelácie tak má dosiahnuť 4409.

Spoločnosť plánuje zrejme neskôr doplniť ďalších až 7518 satelitov na troch výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km.

Na rozdiel od satelitného Internetu z geostacionárnych satelitov na orbite viac ako 35 tisíc km nad povrchom bude mať Starlink parametre dnes bežného pripojenia a najmä latencie. SpaceX pôvodne avizovala latenciu 25 až 35 ms, nižšie letiace satelity majú umožniť jej zníženie na 15 ms. Avizovaná maximálna rýchlosť pripojenia jedného užívateľa je 1 Gbps.

V minulosti avizovala vypustenie prvých satelitov v 2019 s plánovaným dokončením konštelácie 4425 satelitov v roku 2024, pričom podľa skorších informácií má pre spustenie služby potrebovať minimálne 800 satelitov.

Podľa aktuálnych informácií SpaceX má sedem letov so 60 satelitmi, teda celkovo 420 satelitov, zabezpečiť kontinuálne pokrytie bližšie nešpecifikovaných menších geografických oblastí, 12 letov a teda 720 satelitov pokrytie USA, 24 letov pokrytie väčšiny svetovej populácie a 30 letov, teda 1800 satelitov, celú planétu.

Podľa Muska systém začne dávať ekonomický zmysel pre SpaceX pri tisícke satelitov, pričom SpaceX môže ročne vypúšťať tisíc až dvetisíc satelitov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari


Diskusia:
                               
 

zajtra útok tieňov
4:30 SELČ (údajne)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A kde su tiene budu aj Vorloni?
Odpovedať Hodnotiť:
 

*nemozete ublizit, porazit nekoho, koho sa raz "dotkli" *vorloni..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Potenciálnych zákaznikov z radov laickej verejnosti by ale trebalo upozorniť i na fakt, že popri samotnej latencii je potrebné brať do úvahy i čas na poriadne zapúzdrenie paketov pred odoslaním, nakoľko, na rozdiel od bežného internetu, je cestou na satelit priekazne poriadna zima.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pochybujem ze satelitny inet bude pouzivat geek hrajuci CS-ko, skor hulici niekde v busi bez gsm signalu a pakety pekne opekajuci na taboraku.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zalezi, kde budes mat server. Je realne, ze cez Muskov internet sa dostanes na druhu stranu zemegule rychlejsie, nez podmorskym optickym kablom, pretoze sice vzdialenost bude o nieco dlhsia, ale pojde cez nasobne menej zariadeni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Musk pisal, ze na obeznej drahe umiestni aj 1000 CS serverov, ktore budu zabudovane v specialnych druziciach, aby gameri mali fajnovy ping. Takze don't worry.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Neštudovali ste akú anténu možno použiť.na pripojenie.ci tanier.a aké zariadenie.urcite budú mať dáke data zdarma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Antény na satelitoch aj pozemných staniciach budú typu phased array umožňujúceho anténu smerovať bez fyzického natáčania.

Pretoze satelity nie su geostacionarne, tanier by musel byt neustale v pohybe, co sa nezlucuje so zivotnostou a pri prechode na iny satelit by si mal pravidelne kratke vypadky (mechanike to trva). Takze tanier rozhodne nie je vhodny.

en.wikipedia.org/wiki/Phased_array
Klientske verzie vyzeraju byt zaujimavo male a funkcne:
dopice.sk/PhasedArray
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Este to ani nezapli a uz by chcel data zadarmo, OMG.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najvhodnejsia bude prutova teleskopicka antenka z radiomagnetofonu, lebo je vsesmerova a tak ju nemusis neustale natacat za druzicou, lebo ta sa bude hybat jak mrdnuta a zase prileti dalsia a dalsia, cista entropia... Sa z toho zblaznim :(
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár