neprihlásený Streda, 8. júla 2020, dnes má meniny Ivan
Prvé testy prichádzajúcich PCI Express 4.0 M.2 SSD

Značky: SSD

DSL.sk, 17.6.2019


Po predstavení viacerých M.2 SSD určených pre novú generáciu zbernice PCI Express 4.0 na Computexe, z ktorých by mal byť minimálne jeden model dostupný už v júli, sa aktuálne objavil aj prvý komplexnejší reálny test takéhoto SSD.

Postaral sa o to Tom's Hardware, ktorý otestoval referenčný SSD s kapacitou 1 TB postavený na radiči Phison E16 a Toshiba BiCS4 TLC flash. Takmer všetky prvé PCI Express 4.0 SSD sú postavené na tomto radiči a viacero bude zrejme postavených priamo na celom referenčnom SSD, ide tak o test blízky prichádzajúcim SSD.

K dispozícii ale zatiaľ nie je PC platforma s podporou PCI Express 4.0 a tak Tom's Hardware testoval produkt pomocou adaptéru konvertujúceho PCI Express 3.0 x16 slot na PCI Express 4.0 x8 slot. Nie je jasné či použitie takéhoto riešenia nemá vplyv napríklad na latenciu a či SSD použitý priamo v natívnych PCI Express 4.0 M.2 slotoch nebude mať o niečo lepšiu latenciu.

M.2 SSD môžu využívať maximálne štyri linky PCI Express, to s verziou PCI Express 3.0 limituje ich rýchlosť na maximálnych teoretických 3.94 GB/s. Aj viaceré výkonnejšie SSD určené pre PC sa ale k tejto hranici už začali blížiť, keď už viaceré existujúce produkty majú maximálne rýchlosti od 3 do 3.5 GB/s.

S PCI Express 4.0 je teoretickým limitom pre x4 riešenia 7.88 GB/s a x2 riešenia 3.94 GB/s. Avizované PCI Express 4.0 M.2 SSD toto zvýšenie hneď efektívne využívajú a maximálna udávaná sekvenčná rýchlosť čítania dosahuje do 5 GB/s.

Testovaný SSD vďaka tomu v syntetických testoch sekvenčného prenosu aj v realistických scenároch sekvenčného prenosu výrazne porážal iné porovnávané modely vrátane Samsung 970 Evo Plus, WD Black SN750 a Intel Optane SSD 905P. Pri čítaní súborov rozličných veľkostí dosahovať rýchlosť 3.08 GB/s, druhý 970 Evo Plus 2.44 GB/s. Pri kopírovaní viedol s 1.10 GB/s pred Optane 905P s 956 MB/s.

V prenose malých blokov na náhodných pozíciách a testoch reálnych náročnejších aplikácií sa jeho výkon ale pohyboval na úrovni ostatných porovnávaných flashových SSD s odstupom za Optane 905P, aj keď typicky patril medzi rýchlejšie flashové SSD.

Čo sa týka spotreby, minimálne pri kopírovaní veľkého objemu súborov nebola dosahovaná udávaná TDP až 8 Wattov a SSD mal reálnu nižšiu spotrebu. Priemerná dosahovala 3.81 W a maximálna 6.02 W, čo sú lepšie hodnoty ako napríklad u Samsung 970 Evo Plus.

Kompletné testy je možné nájsť na Tom's Hardware.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Prvý štart na Mars o menej ako týždeň
Podvečer SpaceX vynáša Starlink satelity s tienidlami
Známa cena 100 TB SSD
Google balóny začínajú poskytovať 4G v Afrike, ale iba keď svieti Slnko
Výroba 5G iPhonov údajne výrazne mešká
Chrome prekročil podiel 70%, ako tretí prehliadač v histórii
Vydaná prvá RC verzia LibreOffice 7.0, má zmenené označenie
H.266 zrejme dokončený, videá budú oproti H.265 menšie až o 50%
Chrome na Androide bude čoskoro 64-bitový
Dieťa minulo v hre na smartfóne tisícky z platobnej karty otca


Diskusia:
                               
 

Na priamke majster sveta lebo pod kapotou 300 koni a jeden klokan za volantom, ale v kopcoch a zakrutach "to uz nejede" :)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ono su tie vytestovane hodnoty latencie od vynalezu ciatica kintaktov pomerne irelevantne, nakolko s nim zvlada priekazne neporovnatelne vykony i ISA.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

ndpc
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

mali by uvadzat IOPS, sekvencne rychlosti mozem osrat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sekvencne rychlosti su velmi velmi dolezite. Z komentarov na dsl.sk vidno, ze minimalne 55% citatelov edituje 4k a 8k videa.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a 20% citatelov je priekaznych?
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ved inak by im tie minimalne 16-jadrove CPU bezali mozno aj polku casu na priekazne ledva polovicny vykon.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ja už editujem 16k a cez víkend idem na 32k !!! A mam 4 x 2TB NVME v RAID0 !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

posielam kvety!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vazu nemate?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

V tomto ne/case lepsie RAID proti komarom, lebo RAID0 je zle ked klepka, ale s RAIDom naletove systemy ani nepipnu :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár