neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Vesmírny teleskop objavil zaujímavú sústavu s tromi planétami

Značky: vesmírTESSNASA

DSL.sk, 30.7.2019


Vesmírny teleskop TESS, Transiting Exoplanet Survey Satellite, ktorého úlohou je hľadať nové planéty mimo slnečnej sústavy a ktorý nahradil Keplerov vesmírny teleskop, identifikoval zaujímavý planetárny systém nachádzajúci sa relatívne blízko k Zemi.

Upozornila na to NASA.

V systéme okolo hviezdy označenej TOI 270 typu trpaslíka triedy M boli identifikované tri planéty. Hviezda je o 40% menšia ako Slnko rozmermi aj hmotnosťou a má o tretinu nižšiu povrchovú teplotu ako Slnko. Systém sa nachádza od nás vo vzdialenosti 73 svetelných rokov.

Jedna planéta, TOI 270 b, je pravdepodobne skalnatého typu a je o 25% väčšia ako Zem. Dve planéty TOI 270 c a TOI 270 d, ktoré majú polomer 2.4 respektíve 2.1-krát väčší ako Zem, sú pravdepodobne podobné Neptúnu a NASA ich označuje za mini Neptúny. Vedci predpokladajú, že sú 7 respektíve 5-krát ťažšie ako Zem.

Sústava je zaujímavá skutočnosťou, že tu popri sebe vznikli planéta podobná Zemi aj planéty veľkosti len malého násobku veľkosti Zeme. V slnečnej sústave sú len menšie vnútorné planéty, z ktorých je najväčšia Zem, a následne výrazne väčšie vonkajšie planéty. Najľahšia z nich Urán má 14.5-násobok hmotnosti Zeme a najmenšia Neptún 3.9-násobok polomeru Zeme respektíve 57.7-násobok jej objemu.


Teleskop TESS, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)



Podľa vedcov sú vo vesmíre zriedkavé planéty o veľkosti 1.5 až 2-násobku polomeru Zeme. Ďalšie štúdium planetárneho systému TOI 270, kde vznikli planéty o niečo menšej aj väčšej veľkosti, by nám tak potenciálne mohlo pomôcť lepšie pochopiť vývoj planetárnych systémov.

Na planétach zrejme ale nie sú vhodné podmienky pre život ako ho poznáme na Zemi, keď obiehajú veľmi blízko svojej hviezdy a je na nich pravdepodobne vyššia teplota neumožňujúca kvapalnú vodu. Pri TOI 270 b trvá orbita 3.4 dní a teplota na povrchu bez vplyvov atmosféry by podľa vedcov dosahovala 254 stupňov C, TOI 270 c má dobu obehu 5.7 dní a teplotu 150 C a TOI 270 d dobu obehu 11.4 dní a teplotu 67 C.

Planéty sa podľa vedcov pravdepodobne podobne ako náš Mesiac okolo nás okolo svojej osi otočia práve raz za jednu orbitu a sú tak vystavené svojej hviezde vždy len jednou stranou. Vedci v budúcnosti plánujú planéty bližšie analyzovať a napríklad zistiť zloženie ich atmosféry okrem iného pripravovaným Vesmirným teleskopom Jamesa Webba.

TESS funguje na rovnakom základnom princípe ako Keplerov teleskop, detekovaní zníženia intenzity hviezdy kvôli preletu planéty pred hviezdou z pohľadu teleskopu. Jeho misia je ale odlišná a počas dvojročnej naplánovanej misie pozoruje postupne takmer celú oblohu, konkrétne 85%, namiesto dlhšieho zamerania sa na malú časť oblohy.

TESS je zameraný na jasnejšie hviezdy a detekuje planéty vo vzdialenosti 30 až 300 svetelných rokov oproti 300 až 3 000, ktoré sa ľahšie budú overovať dodatočnými pozorovaniami. Hoci podľa pôvodných informácií mal TESS identifikovať výrazne viac planét ako viac ako 4 tisícky kandidátov na planéty objavených Keplerovým teleskopom, zatiaľ po roku misie boli zverejnené informácie len o desiatkach identifikovaných planét.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA


Diskusia:
                               
 

Zaver dnesneho mitingu klucovych clenov NASA: Chlopi, blizsie nehladajte, bo naklady na projekt udrziavania tak vykonneho teleskopu potom priekazne uz ani boh nezdvovodni.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

nezdôvodní...
a čo tak napísať že: "°C" ????
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

a potom že Ty si syntaxterorišta!!!?????
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dvo vo dni?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dovoľovať si utiekanie sa k jednofázovým účelovým vysvetleniam je pre reálnu úroveň deitystických zručností priekazne determinizujúce.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

trapne
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Toi 270d je perspektivna. Je tam znesitelnych 67 stupnov, v lahkom odeve sa to da ustat. Na opacnej strane su asi prizemne mrazy, ak nie je vystavena tamojsiemu slnku. Ani to neni daleko. Ak tam niekoho poslu po porode, na dochodku akurat pricestuje.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Bohužiaľ, neuvedomil si si jednu vec. Rýchlosť svetla asi naša raketa nedosiahne, ale ak by sme nedajboh dokázali urýchliť ju na 1/2 rýchlosti svetla, aj tak to nebude 140rokov. Často sa zabúda na čas potrebný na zrýchľovanie a brzdenie, to sú dalsie 10ky, ba aj 100ky rokov.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Bohuzial, neuvedomil si si jednu vec. Rozmyslas vyhradne v Newtonovskej fyzike, ktora uz dnes zdaleka nestaci na popisanie javov, ktore su uz realne pozorovane (napr. dvoj strbinovy experiment a dalsie). O par (desiatok) rokov bude kvantova fyzika uplne niekde inde a este len tam sa zacnu diat veci ;)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Naozaj si myslíš, že o 50 rokov budeme lietať warp priestorom?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozri, už dnes vieme pohnúť atómom na opačnom konci zemegule... Je to síce ešte len smiešny krok, ale v zásade máme dokázané že Newtonovská fyzika neplatí (resp. samozrejme platí, ale len čo nejakého bodu od toho bodu už platí niečo zdanlivo nelogické, čo je potrebné intenzívne skúmať).
Časový odhad nemám, ale minimálne si myslím, že je argumentovať uvažovať rýchlosťou svetla, keď vieme, že tento limit platí len v pohľade Newtona, ktorý je ZNAČNE nedokonalý.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

dokazeme pohnut atomom na druhej strane planety ? myslis kvantove previazanie ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moment. Rychlost svetla nema s Newtonom nic spolocne. Ten o nej neuvazoval. To az specialna teoria relativity. Teda Einstein. A tie jeho rovnice dodnes platia. Kvantova fyzika riesi mikrosvet. A ano mas kvantove previazanie ale tym previazanim sa neda komunikovat nadsvetelnou rychlostou a ani cestovat. Rychlost svetla ostava zachovana. Ale ano este zije nedej ze existuje super luminal travel pomocou warpu alebo cervych dier ale to je hodne daleko.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Hodne ďaleko kvôli enormnej energetickej náročnosti ale možno Jožko z Hornej Dolnej vymyslí nový spôsob získavania energie a potom sa budú diať veci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To sa teda sakra mýliš, že nedá. Pomocou kvantového previazania častíc totiž prebieha komunikácia takmer instantne. To znamená bez akéhokoľvek spozdenia, a preto aj Einstein nikdy neveril v skutočný efekt kvantového previazania častíc a snažil sa ho vysvetliť iným spôsobom, ktorý bol pekne popísaný v jednom filmovom dokumente o Einsteinovi. Vysvetľoval to na princípe dvoch rukavíc, z ktorých jednu pošleš na Mesiac v kufríku a druhú necháš v inom kufríku na Zemi. Nikto nevie v ktorom kufríku je ktorá rukavica, až v momente keď niekto na Zemi otvorí kufrík v tom momente bude vedieť aj to aká rukavica sa nachádza v kufríku na Mesiaci. A podľa Einsteina presne to je aj kvantové previazanie častíc, číže žiadna okamžitá komunikácia, ale len to, že znalosť (spoznanie stavu) stavu jednej častice ti okamžite dá vedieť znalosť stavu inej častice s ňou previazanej. Ale potom prišiel jeden mladý fyzik (na ktorého meno si nespomeniem) a ten revolučným experimentom dal Einsteine dole :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

A Einstein pochopil, že kvantová mechanika je reálny fakt a potom sa až do konca života snažil nájsť rovnice, ktorými by spojil kvantovú mechaniku a teóriu relativity. A výsledok poznáme všetci. Nepodarilo sa mu to a nepodarilo sa to odvtedy ani nikomu inému, pretože to je "asi" sakramentský ťažká úloha.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto by to z kontextu nepochopil. V experimente išlo o to, že pokiaľ kufrík neotvoríš nevieš či je v kufríku ľavá alebo pravá rukavica. Ale po otvorení kufríka na Zemi a zistení napr. že v kufríku je ľavá rukavica, vieš okamžite, že na Mesiaci je pravá rukavica. Takýmto spôsobom sa snažil Einstein vysvetliť ako funguje kvantové previazanie. A ostatné je už minulosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked taku raketu neviete postavit, aspon tu nevypisujte picoviny a tu vašu si mozte zatial priekazne volakam.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kolko casu potrebuje svetlo na zrychlenie a nasledne brzdenie ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skoda, ze plachetnicka sa nam toci ako kolotoc.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bolo by vhodne vyradit neptun zo slnecnej sustavy lebo sa sprava nestandardne. Pluto uz bolo vyradene pre toto.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najviac neštandardne sa nepochybne správa Zem. Navrhujem pre začiatok vyradiť tú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stačí vyradiť diapozitív Neptúnu a prestať ho premietať na nebeské plátno. Ale mocní o tom musia najprv rokovať, hlasovať o vyradení diapozitívu. Nič nie je jednoduchšie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A neobjavili konecne Arrakis?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Správna podoba slovesa je detegovať (porov. Slovník cudzích slov na webovej stránke nášho ústavu www.juls.savba.sk alebo slovniky.korpus.savba.sk). Pravopisný rozdiel podstatného mena detekcia a slovesa detegovať súvisí s tým, že nie sú utvorené z rovnakého odvodzovacieho základu. Podobne je to napríklad aj pri dvojiciach slov absorpcia – absorbovať, transkripcia – transkribovať, reakcia – reagovať, funkcia – fungovať.

Príčastie utvorené zo slovesa detegovať má podobu detegovaný (nie detekovaný), napr. detegovaný vírus.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

detektor odjakživa de-te-Ko-val..."deteKcia slabých signálov"
ak je to detekcia detektoru, tak nech niečo detekuje!

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

hlavne ze tebe hlavicka spravne funkuje suldo :D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Neznie Vám slovo fungcia divne, Anton Pavlovič?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ani nie...funkcia totiž nefunguje...fungujú stroje a detektory detekujú...
fungovanie nie je od slova funkcia totižto!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

kkt :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

som sa potesil ze sa nasla konecne Trisolaris a vedci si budu lamat hlavy s vypoctom trajektorii 3 telies...ale nie su rovnako velke ani tazke, takze este musia posnorit dakde aby bolo co riesit :-)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár