neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Dve časti nástupcu Hubblovho teleskopu prvýkrát zložili

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 30.8.2019


Dve hlavné časti veľkého Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, ktorý má nahradiť Hubblov teleskop a bude najväčším vesmírnym teleskopom, prvýkrát zložili spolu a teleskop je tak prvýkrát kompletný.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Jedna časť obsahuje samotný teleskop so zrkadlom a ďalšie vedecké prístroje, druhá samotnú loď s ochranným štítom. Zrkadlo je vo výslednej podobe pre let rozložené a dva pásy po tri menšie diely sa nachádzajú na stranách.

Dve hlavné časti boli spojené mechanicky, nasledovať bude elektrické prepojenie. Tieto dve časti v predchádzajúcom období už podstúpili testovanie samostatne, po integrácii bude nasledovať testovanie celého spojeného teleskopu. Okrem iného bude nasledovať otestovanie rozloženia štítu chrániaceho teleskop pred infračerveným žiarením zo Slnka ale aj Zeme a Mesiaca a napríklad ďalšie testy v podmienkach akým bude zrejme teleskop vystavený pri svojej misii.


Nasadzovanie časti teleskopu so zrkadlom na časť s loďou, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Chris Gunn)



Teleskop Jamesa Webba má zrkadlo o priemere 6.5 metrov zostavené z osemnástich šesťuholníkových menších dielov o priemere 1.3 metra a bude najväčším vesmírnym teleskopom aký ľudstvo zatiaľ má. Zrkadlo a jeho jednotlivé diely musia byť pre správnu funkčnosť veľmi presne umiestnené, keď výchylka aj pri následných veľmi nízkych teplotách nemôže presiahnuť 38 nm.

Jednotlivé diely zrkadla majú len cca 40 kg a sú zhotovené z berýlia potiahnutého tenkou vrstvou zlata hrubou len tisíc atómov, pre jej schopnosť odrážať infračervené svetlo.

Úlohou Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, spoločného projektu NASA, európskej ESA a kanadskej CSA, bude zachytávať žiarenie najmä v infračervenej oblasti ale tiež viditeľné svetlo. To umožní analyzovať svetlo najstarších galaxií a pomáhať študovať vznik a evolúciu galaxií, pričom teleskop bude mať výrazne lepšiu citlivosť a rozlíšenie ako súčasný Hubblov teleskop.

Vypustenie veľkého Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba bolo ale už opakovane odložené, naposledy pred rokom okrem iného aj kvôli pádu nedostatočne inštalovaných spojok do teleskopu pri teste simulujúcom štart. Momentálne sa počíta so štartom v roku 2021.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS


Diskusia:
                               
 

Prekrasny teleskop. Je az dojemne, ze tak technicky vyspely skvost moze byt tak krasny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jj - zlatučký je! Teda len tých 1000 atómov ale aj tak


Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To si este nevidel moju staru:
https://dopice.sk/nng
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Tak, nie kazdy ma vzdy dobre obdobie a 1 kg pudru a makeupu na sebe. Navyse to ma ja vyhodu, nenici tolko zivotne prostredie vyrobou palmoveho oleja. Hlavne medium na vyprazanie ma predsa stale so sebou.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

By ma zaujimalo, ci ta presnost na par desiatok nanometrov je vyzadovana kvoli nejakej fyzike, alebo by to slo "obist" vhodnou kalibraciou a nejaka "umela inteligencia" by vedela vylepsovat tie fotografie do prinosnych aj pri vyssej nepresnosti. Mam na mysli to, ze dnes sa nepresnosti HW daju zvacsa vykryt upravami v SW.
Na druhej strane, kedze chalani chodia na dsl hadam pravidelne, taketo informacie uz asi maju...
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

ale to by museli tu AI na niecom natrenovat, a data, ktore by chceli z tohto teleskopu ziskat budu uplne nove, takze to nebude mozne
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Takze kym neexistuje vedecky dokaz, ze AI nie je tvorena cloudom odbornikov NASA, európskej ESA a kanadskej CSA, je vysledok priekazne vopred jasny.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ale nie, nemuseli by to trenovat na nicom specialnom... Si predstav ze si, odfotis 10 krat to iste vzdy s istou odchylkou (nech je to aj subor nejakych hviezd), na 9 fotkach mas tie hviezdy v rovnakych poziciach voci sebe a na jednej je pozicia niektorej skreslena, tak jednoducho natrenujes tu siet na odstranovanie toho skreslenia a hotovo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Empirické pozorovanie na základe ktorého sa potvrdzujú/vyvracajú teórie musí byť presné. To nie je módna prehliadka alebo Instagram.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to dane fyzikou a parametrami ktore chcu od teleskopu. Ked sa postavis pol metra mimo zrkadlo v kupelni tiez to potom doladis SWrovo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlupák sprostý oni potrebujú presné, exaktné, absolútne presné dáta. Oni nejdú robiť fotečky pre IG a FB nejakého debilka, alebo nejakej pičky, ktorá sa fotí polonahá pred zrkadlom a keď jej AI vyhladí pleť - rozumej odstráni jebáky zo ksichtu, a ubere pár kilogramov - rozumej faldy z brucha, tak sa to považuje tebou a tebe podobnými za výkvet techniky a velebíte AI do nebies. Pritom ide len o sprostý obyčajný ojeb. A je smutné, že ľudia považujú použitie AI vo fotoaparátoch v mobiloch (najmä tých čínskych) na skrášľovanie a rôzne vylepšovanie snímok za správne. Je to proste obyčajný ojeb a už ani len žiadny profesionálny fotograf tieto softvérové vylepšenia neuznáva. Tak čo myslíš, že si o tom asi myslia samotní vedci. Dopočítavanie obrazu AI by si chcel dať do najvyspelejšieho teleskopu aký kedy ľudstvo skonštruovalo? :D:D:D Si dement alebo pako.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A potom sa zobudili, ako im to svište balia do fólie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Webb nie je nastupca Hubbla. Oba operuju v uplne inom spektre. Nastupca Hubbla bude operovat vo viditelnom spektre svetla.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

... a to nehovorim o nemoznosti servisovatelnosti, jedine tak e-roadsterom vo vesmire ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Načo spomínať servisovateľnosť? Však po ukončení programu amerických reketoplánov neexistuje nič, čím by si dopravil a zachytil na LEO satelit pre opravárov :) Takže už ani Hubble nezoservisuješ...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Posledná servisná misia k HST pripevnila pasívny dokovací prstenec kompatibilný s tými aktívnymi ma na nových amerických lodiach ako Orion, Crew Dragon či Starliner. Takže teoretická možnosť tu je v blízkej budúcnosti len by sa pravdepodobne musela vyrobiť špeciálna servisná platforma kedže tie lode samotné niesu na servis uspôsobené.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len ci vesmiru, v akom spektre nan kto bez povolenia cumi, nie je vo vysledku priekazne v principe u prdele...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pravý nástupca HST bude navrhnutý LUVIOR no ten zasa bude dosť možno vychádzať z technológií vyvinutých pre JWST.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

konecne pekna snimka z montaznej dielne NASA.. nie ako ta z toho hangaru, kde dievcina v rifliach na DESTE premiestnovala nejaky reaktor ...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Keď to tak dlho stávajú, nemohli spraviť rovno dva? Čo ak mi to pri lete vybuchne aj s raketou, mali by aspoň zálohu, takto druhý už robiť nebudú.. Všetko dvojmo by bolo hádam rovnako rýchlo pri tejto pomalosti

btw tá pokrčená plachta vyzerá ako nejaký organický grc
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pan BATA aj Henry Ford by Vam v NASA vedeli povedat nieco o seriovej vyrobe a znizovani nakladov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mno.. zrovna čo sa týka nákladov na či už samotnú výstavbu, či bežných prevádzkových, je či už Ford Building, či Baťův mrakodrap v porovnaní s 30-metrovým stožiarom de facto priekazne vrcholom roztopaše.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten organický grc je kaptón potiahnutý tenkou vrstvou hliníku a kremíku. Taký
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najdokonalejsi tepelny stit aky ludstvo vymyslelo(pre dany ucel) a on to nazve plachta :D jaj ludia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

len sa nepotentuj... obyčajná pokovená fólia, taký trochu lepší staniol
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár