neprihlásený Pondelok, 21. júna 2021, dnes má meniny Alojz
Indický modul je na finálnej orbite pred piatkovým pristátím na Mesiaci

Značky: MesiacIndiavesmír

DSL.sk, 4.9.2019


Pristávací modul Vikram indickej misie Čandraján-2 uskutočnil úspešne aj dva manévre po oddelení sa od družice a dostal sa tak na finálnu orbitu pred pristátím na povrchu Mesiaca.

Informuje o tom indická vesmírna agentúra ISRO.

Loď vstúpila na orbitu Mesiaca pred dvomi týždňami v utorok, pričom pôvodne bola na výrazne elipsovitej orbite 114 km x cca 18 tisíc km. Ďalšími štyrmi manévrami upravila orbitu už na takmer kruhovú 119 km x 127 km nad povrchom Mesiaca.

V pondelok sa modul úspešne oddelil od družice a včera a dnes uskutočnil dva manévre, po ktorých má orbitu 35 km x 101 km. Družica je na orbite 96 km x 125 km.

Pristáť na povrchu Mesiaca má modul v noci z piatka na sobotu, ISRO uvádza zatiaľ časový interval pristátia v piatok 6. septembra nášho času medzi 22:00 až 23:00. Pristávací manéver by mal odštartovať pol hodinu predtým.


Vozidlo Pragyan na rampe modulu Vikram, kliknite pre zväčšenie (foto: ISRO, jún 2019, licencia GODL-India)2.4-tonová družica má vydržať na orbite vo výške 100 km rok, 1.5-tonový pristávací modul Vikram so 650-Wattovými solárnymi článkami má fungovať iba po dobu jedného mesačného dňa trvajúceho 14 pozemských dní.

Malé robotické vozidlo Pragyan má šesť kolies, hmotnosť 27 kg a 50-Wattové panely. Počas svojej misie má prejsť maximálne len 500 metrov. Keďže podľa ISRO dokáže komunikovať len s modulom Vikram, jeho misia je zrejme obmedzená dĺžkou misie Vikram.

Misia by mala pristáť v regióne južného pólu, konkrétne na 70 stupňov južnej šírky medzi krátermi Manzinus C a Simpelius N. Ak sa to ISRO podarí, India bude len štvrtou krajinou ktorá úspešne pristála na Mesiaci, po Sovietskom zväze, USA a Číne.

Naposledy sa o mäkké pristátie pokúsila izraelská misia Berešit. Pokus ale skončil veľkým neúspechom, keď po úspešnom dostaní sa na orbitu Mesiaca pri pristávaní loď narazila do povrchu zrejme vo vysokej rýchlosti.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Helikoptéra na Marse uskutoční ďalší let
Hubblov teleskop je stále nefunkčný, prepnutie na záložnú pamäť nepomohlo
K dispozícii beta Linux Mint 20.2
Telekom pokryl 5G sieťou veľké nepokryté lokality v Bratislave
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.14


inzerciaDiskusia:
                               
 

Pre záujemcov.
Prenos by mala vysielať Indická tlačová agentúra na svojom Youtube: https://www.youtube.com/user/pibindia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak zúfalá diskusia tu už priekazne dlho nebola.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

všetci vieme ako to dopadne... veľmi rýchlo
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

nemusí, rýchlo to dopadlo židom aj s ich želvuškami...či pomalkami, indovia sa z toho poučili dfm...pristanú hladko a vozítko pekne zapadne do regolitu :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasné, celý deň za PC a nemáš komu trollovať...
Takže takto treba ísť na Teba, Ty ku*va...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

V rámci Programu rozvoja a inovácií múk pekelných je alfatesting priekazne nerozlučnou súčasťou implementačných procedúr.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

To je jasne, Pragyan si posle vysledky merani z PDA cez wifi do Vikramu a pride si po hotovy papier.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

IndiA, Čína, Rusko = dobyvatelia vesmíru
UsA - dobyvatelia iných národností
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Toľko prostriedkov a úsilia kvôli 14 dňom?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

14 dní Indom priekazne stačí na obsadenie mesiaca :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

vazne to nazveme VELKYM neuspechom? nestaci neuspechom? chudaci.. ked si pamatam oni celej misii nedavali velke percento na uspech, kedze to bola ich prva misia celkovo. tak preco ich tak deptat, co ked niekto z izraela cita dsl.sk ? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

eh, tam to zas bude vyzerat, aj na tom Mmesiaci, všetko všade obsraté, - a 150 tých černoškov, negro-indov, natlačených v moduly, v rakete!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Moc mi chuťja indické jídla
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár