neprihlásený Streda, 6. decembra 2023, dnes má meniny Mikuláš
FUP pri DSL Telekom umožnil zrušiť aj ostatným, Orange zatiaľ zrušenie neavizuje

Značky: Slovak TelekomOrangeDSL

DSL.sk, 19.9.2019


Spolu so zrušením limitov FUP na objem prenesených dát u vlastných programov pripojenia k Internetu cez DSL prevádzkovateľ národnej siete pevných liniek Slovak Telekom vytvoril aj podmienky pre ostatných operátorov, aby mohli zrušiť FUP.

Slovak Telekom to avizuje v stanovisku pre DSL.sk.

"Od 1.6.2019 je účinná veľkoobchodná ponuka v novom znení, kde sme upravili poskytovanie Ethernet Gate (služba pre transport dát zo širokopásmového prístupu do siete alternatívneho poskytovateľa) zavedením cenového stropu. Ten vlastne zabezpečí, aby alternatívnemu poskytovateľovi nerástli náklady spôsobené zvýšenou spotrebou dát koncovým užívateľom. Zavedenie cenového stropu tým pádom poskytuje možnosť zrušiť FUP aj alternatívnemu poskytovateľovi DSL," uviedol pre DSL.sk hovorca spoločnosti Michal Korec.

Ostatní poskytovatelia poskytujúci DSL pripojenie cez linky Telekomu podľa referenčnej ponuky platia pri využívaní prepojenia Ethernet Gate a programov Metallic Partner Telekomu pevné mesačné poplatky za každého zákazníka podľa rýchlosti programu daného zákazníka, od cca 3.6 po 13.8 eur, a tiež poplatok za maximálnu rýchlosť dosiahnutú spolu zákazníkmi poskytovateľa na prepojení Ethernet Gate medzi Telekomom a poskytovateľom v daný mesiac. Podľa aktuálnej referenčnej ponuky sa platí za 1 Mbps z takejto maximálnej objednanej rýchlosti 4.64 eura a v prípade prekročenia 8.07 eura za 1 Mbps navyše.

Aj pri tomto modeli závisí cena pre operátora aj od množstva dát prenášaných zákazníkmi, aj keď nie úplne priamo. Viac prenesených dát totiž znamená priemerné vyššie reálne rýchlosti a zrejme aj vyššie celkové rýchlosti v špičke. Tie samozrejme môžu byť ale výrazne ovplyvňované aj agregáciou nasadenou poskytovateľom.

Model tak zrejme už umožňoval operátorom poskytovať DSL pripojenie bez FUP, po novom by podmienky mali byť ešte vhodnejšie. Podľa referenčnej ponuky sa totiž pri objednanej rýchlosti Ethernet Gate u poskytovateľov nevyužívajúcich TV službu využitá rýchlosť prepočíta na jedného zákazníka poskytovateľa a ak vychádza medzi 0.4 Mbps až 1.2 Mbps, poskytovateľ platí len za rýchlosť vychádzajúcu z 0.4 Mbps na zákazníka. Zákazníkom tak môže umožniť vyššie rýchlosti a tým aj viac prenesených dát bez toho, aby platil Telekomu viac.

Pri rýchlosti na zákazníka viac ako 1.2 Mbps sa už strop neaplikuje, pri výpočte ceny sa ale rýchlosť na zákazníka znižuje o 0.8 Mbps.

Uvedené rýchlostné limity sa týkajú priemerných rýchlostí prepočítaných na všetkých DSL zákazníkov poskytovateľa a s vplyvom agregácie znamenajú zrejme mnohonásobne vyššie dosiahnuteľné rýchlosti jednotlivými zákazníkmi. Aké hodnoty priemernej rýchlosti na zákazníka v súčasnosti využívajú jednotliví poskytovatelia a do akej miery im tak zmena zníži náklady nie je jasné, zároveň samozrejme dohody Telekomu a jednotlivých poskytovateľov nemusia byť zhodné s referenčnou ponukou.

Zrejme výrazne najväčším poskytovateľom DSL pripojenia podľa počtu zákazníkov okrem Telekomu je Orange. Ten zároveň doteraz striktne aplikoval mesačný FUP limit 300 GB, ktorý aplikuje automaticky so snížením rýchlosti na nepoužiteľných 256 Kbps a bez možnosti si rýchlosť zvýšiť ani za doplatok.

Ešte v deň oznámenia zmien Telekomom síce operátor Orange v stanovisku pre DSL.sk avizoval, že v najbližších týždňoch chystá zmeny v DSL. Na otázky aké zmeny uskutoční a či zmení podmienky FUP ale operátor neodpovedal s tým, že o podrobnostiach bude informovať neskôr.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Windows 10 dostane predĺženú podporu
UPC vo vianočnej akcii sprístupní všetkým zákazníkom 52 staníc
Sci-fi seriál Foundation bude mať tretiu sériu
Mozilla znovu zarobila takmer 600 miliónov
O niekoľko rokov má veľká väčšina smartfónov podporovať 5G
NASA obnovila komunikáciu s Marsom, uskutočnila ďalší let s helikoptérou
Ceny smartfónov dosiahli maximum, majú začať klesať
Lacnejšia rozširujúca doska pre M.2 SSD pre Raspberry Pi 5
Trailery dvoch sci-fi seriálov podľa počítačových hier
O2 začne vypínať 3G sieť už v januári, oznámilo to až teraz


Diskusia:
                               
 

Máte to niekto v excelovskej tabuľke? Koľko ľudí sa tam týmto v Telekome zaoberá...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podla toho co citam sa tym zaobera v telekome len jeden clovek a to syntaxterrorX.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja som pocul ze v Orange na nas chysta AnalTerror
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Musel som to čítať 3x a som viac a viac blbý !
Myslím , že Telekomu môže hrdo povedať -
Keď ste si ma upiekli , tak si ma aj zjedzte !
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

FUP v sieti v určitej podobe musí existovať, inak by ju bolo možné zahltiť neprirodzene dlho veľkým počtom nenažraných "klientov..."
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Pokiaľ musí, FUP ako súčasťou svetskej spravodlivosti určuje priekazne klerikálne štátne zriadenie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Konecny objem pausalu je definovany jeho rychlostou. (cize napr. 80Mb/s * 3600 * 24 * pocet dni v mesiaci).

Este je tu jeden fakt, a sice agregacny pomer (pre rok 2015, 1:55, predpokladam, ze plati doteraz).
V pripade, ze sa (vynimocne, sporadicky, alebo cielavedome) zacne uplatnovat, tak v najhorsom pripade moze nejake napr. 80 Mb VDSL ist len 80/55, 1,45 Mb/s... (ak nekecam).
NA druhej strane, infrastruktura rastie pomerne rychlo, takze toto si nechaju ako zalohu, ale skor k tomu nedojde.

Zrusenie FUP bola logicka cesta, ako sa vysporiadat s IPTV, a vobec streamami vseobecne (netflix, atd).

Lokalny ISP dokazu dat povedzme 40 GB denne, a to este len v silnej prevadzke (cize sa nemera cely den), takze aj keby to bola len takato cifra, nech 40*30, 1.2TB je uplne ina polozka, ako smiesnych 300 GB mesacne, ktore zhltnu 2-3 zariadenia s YT. (a to nezapocital nemerany cas, takze je to viac ako 1.2TB)

Tlaky na prevadzkovatela metalickej siete su velke, tlieskam.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aká logická cesta, čo to trepeš? FUP určite v nejakej podobe v každej sieti musí existovať!!!
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

Nemusí mojko nemusí... na optike nemal telekom nikdy fup a nikdy nebol problém. Treba tlačiť na poskytovatelov služieb aby mali kvalitnejšie služby a nie opačne.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ale problém je vždy priepustnosť siete. Akejkoľvek. Nikdy sa nebuduje tak, že napr. 1000 používateľov ju bude využívať na maximum možností. Možnosti sú teda obmedzené, alebo je limitovaná priepustnosť dát a eliminovaný počet totálnych sťahovačov Download/Upload 365 dní nonstop v roku...
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Ale FUP je obmedzenie na mnozstvo dat aj ked infrastruktura da viac, ale priepustnost siete je nieco uplne ine. Priepustnost siete nie je limitovana FUPom ale opacne, takze uplatnovanie nejakeho FUPu v tejto podobe bol totalny nezmysel.
Davat 300GB, bez ohladu na rychlost??? WTF? Dalej ak som v danom mesiaci nevycerpal len 150GB, mi potom nenavisili FUP v dalsom mesiaci na 450GB? Hovadina jak voda v kosi. Kto potom cerpal mojich 150GB? Ked fup, tak maximalne spravodlivy. Ked bez fupu, nech je limitom iba priepustnost siete. Ulohou operatora je za vybrane peniaze rozsirovat siet a nie blokovat tych, ktori ten internet vyuzit naplno aj vedia!
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

najskôr som myslel že chápeš čo je FUP ale potom si zadrel "Kto potom cerpal mojich 150GB?" FUP nie je balík dát ktoré môžeš prečerpať ale hranica, ktorú keď prekročíš, tak telekom si vyhradil právo obmedziť ťa, kvôli tomu, aby nenastala situácia, poviem príklad, že trebárs si postavíš bytovku s 50 bytmi, dáš si tam naťahať DSL od telekomu, ubytuješ tam 50 ľudí zhodou okolností, hlavných predstaviteľov SK/CZ torrentových služieb a oni začnú naraz sťahovať veľké objemy.. vtedy sa začne zahlcovať kapacita linky a v baráku oproti, kde bývaš ty, si otvoríš DSL.sk a zistíš že máš ping 800ms... kvôli tomuto bolo FUP
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Plati ta telekom? Inak by si nepisal takeho teoreticko marketingove hovadiny. Kolkim ludom nestacilo 300GB/mesiac ??? Bolo to mizive percento, nepriamo to priznal aj telekom, pisalo sa o tom aj tu na dsl. Tymto nenastvali vacsinu, ale prave to male mizive precento, ktorym sa limit precerpal tyzden pred zuctovacim obdobim. Nastavit rychlost ako dial-up to chcelo inteligenciu ako svina. Keby znizili rychlost na 1-2Mbps, alebo 1/10 rychlosti, nic nepoviem. Mna obmedzuju na 128kbit/s, takuto rychlost neodmeria ani speedtest, mam problem sa dostat do mailu a pod. Velmi ferove poviem ti.
Este mi laskavo vysvetli ako pomoze FUP, ked sa povezdme tych 50 stahovacov naraz vecer od 6 do 10 vecer pripoji a aj tak zatazi linku? Tvoje fup mi hovno pomoze. Viem, ze mi napises, ze takato situacia statisticky nenastane, tak potom je uplne jedno ci tam bude fup na 300GB alebo nie.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ak 49 ludi stiahne za mesiac 10GB a jeden bude tahat 300GB ako tomu pomoze FUP? Nijako!!! Ak ma niekto poddimenzovanu siet, je to problem poskytovatela a nie koncoveho zakaznika. Ten si iba vybral produkt, z ktoreho ma na vyber. Ak to nestiha infrastruktura, tak treba investovat do nej a nie oj***vat zakaznika. Preco bol rovnaky limit aj na 8Mbit aj 80Mbit internet? A ked je problem s tym, ze niekto vela stahuje, tak treba obmedzit predovsetkym tich, ktori fyzicky vela dokazu aj stiahnut, cize optiku. Tam preco nie je FUP, ty mudlant co? No velmi pekny oj***eb, tak ja zaplatim vybudovanie optiky do miest a barakov z toho co platim za mizerny DSL internet, a ja budem nakoniec penalizovany na najpomalsom DSL programe na 300GB/mesiac.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A ficur z mesta si zaplati za 20x rychlejsi internet rovnako ako ja za pomale dslko a nakoniec ja budem limitovany. Nech si za optiku zaplati 20x viac, ked potrebuje, co ja mam s tym? Ku mne sa optika nikdy nedostane ale za moje peniaze sa buduje v mestach. Este raz treba fup zaviest na optiku, nie na dsl.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nasrať. Výborné že telekom zrušil fup celkovo. Len za tento mesiac mám ku dnešnému dňu 290gb... Chvíľku netflix dve tri AAA hry a máš 300gb v prdeli...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

asi ozaj si memchapem. preco by sa k tebe optika nedostala? ved uz tahaju aj po dedinach, urcite pride. kupil si chalupu v uplnej diere kde optika nedojde? tak to ja memchapem. ked si v diere, bud rad za dsl. lebo by si nemusel mat aj nic a miesto na dsl.sk by si pisal na korespondencne listky.

ps: k tomu ze ty platis optiku inym. nie. ti co maju optiku si ju v cene sluzby platia. ty v cene dsl pripojenia platis telekomu televizne reklamne spoty. tak vidis.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nebyvam v uplnej diere, ale telekom si mysli, ze vsetci ludia su sproste ovce. FUP zaviedli kvoli orangeu, keby kvoli sebe, tak by si to aj u seba strikne uplatnovali. Kazdy zakaznik je rad ak dostane optiku za celkom nizku cenu, ale takato diskriminacia voci DSL, nema obdobu, vobec nikde a v nicom. Naozaj nechapem, preco optika je niekedy lacnejsia ako dslko. Proste diskriminacia na druhu. Som diskriminovany aj cenou aj rychlostou! Ale snad sa blizka na lepsie casy.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Vsak do riti, sa spamatajte, pise sa rok 2019, nie 2009. Slovenské FUP limity by nestačili veľkej časti amerických domácností http://www.dsl.sk/article.php?article=22062
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si diskriminovany jedine mentalne.
Sukromna spolocnost moze okakinkat tvoju pripojku kdesi v pitsacine nad vahom, ktora frco po uz existujucich komunistickych telefonnych kabloch.
Spravia si optiku kde chcu a za kolko chcu a ty mozes jedine prist plackat na dsl.sk, to je vsetko co s tym mozes robit ty diskriminacia

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ladostná to spláva ple lesných viduákov z dedinova.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

orange zakaznikom zrusi FUP, ale za poplatok :-D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Kolko stoji bezplatne zapocizacnie nahradneho telefonu v Orange ?
2,90e
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár