neprihlásený Utorok, 26. januára 2021, dnes má meniny Tamara
SpaceX chce so Starship pristáť na Mesiaci pred 2022

Značky: SpaceXMesiac

DSL.sk, 25.10.2019


Spoločnosť SpaceX chce so svojou novou loďou Starship pristáť na Mesiaci, zatiaľ bez ľudskej posádky, pred rokom 2022.

Tento týždeň to na International Astronautical Congress avizovala prezidentka spoločnosti Gwynne Shotwellová, upozornil TechCrunch.

SpaceX chce na Mesiac priniesť náklad, ktorý by neskôr mohla využiť posádka. NASA v rámci programu Artemis plánuje pristáť s posádkou na Mesiaci v roku 2024.

Shotwellová tiež mala avizovať, že na orbitu evidentne Zeme sa chcú so Starship dostať do roka. Na konci septembra zakladateľ spoločnosti Elon Musk avizoval, že prvý orbitálny let by sa mohol uskutočniť do pol roka a prvý let s posádkou v budúcom roku.

SpaceX zatiaľ uskutočnila testovacie lety len s malým prototypom Starhopper s jedným motorom, teraz pripravuje testy s veľkými prototypmi s tromi a neskôr finálnymi šiestimi motormi. Prvý postavený prototyp ukázala už na konci septembra, keď informovala o stave vývoja lode.


Septembrová prezentácia SpaceX k Starship (video: SpaceX)Finálny dizajn Starship v súčasnosti počíta s dĺžkou lode 50 metrov, priemerom tela 9 m, hmotnosťou 110 až 120 ton, hmotnosťou paliva 1200 ton a schopnosťou vyniesť 150 ton nákladu pri plnej znovupoužiteľnosti. Vracať sa má typicky s 50 tonami. Starship bude mať tri motory Raptor vo verzii pre atmosféru blízko povrchu Zeme a tri pre vákuum.

V Texase má SpaceX už skonštruovaný prototyp označený Mk1, pred ktorým prebiehala prezentácia. Pri prvom teste by mal letieť do výšky 20 km. V septembri SpaceX avizovala harmonogram aj pre ďalšie prototypy. Mk2 s tromi motormi by mal byť od termínu oznámenia na konci septembra dokončený o pár mesiacov, o mesiac mala začať konštrukcia Mk3 už so šiestimi motormi a dokončený má byť o tri mesiace, Mk4 má byť dokončený o štyri až päť mesiacov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Trailer druhej série Apple seriálu o alternatívnom priebehu dobývania vesmíru
Apple čelí v Európe žalobám za plánované zastarávanie iPhonov
Tesle sa podľa Google nepodarí vylepšiť jej samojazdiacu technológiu na plne autonómnu
Predstavený minipočítač postavený na RISC-V procesore
Štát bude opäť rozdávať dotácie na obnoviteľné zdroje v domácnostiach
EÚ si objednala Galileo satelity druhej generácie
Spustené dodávky prvého HAMR disku
SpaceX dnes vynesie rekordný počet satelitov, video
Apple chystá tenší, ľahší a výkonnejší MacBook Air s ARM
O2 sa bude ďalej volať O2


Diskusia:
                               
 

Verim ze sa na mesiac dostanu.. ale ci tam pristanu, alebo s tym seknu o povrch ako beresit je veru otazka..
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Bud alebo je obycajny ateizmus. Skutocna viera zacina, az ked s tym seknu o povrch ako beresit a potom tam s tym priekazne o tri dni pristanu.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

totok tutok to je očividne nejaký priekaz zasek
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ale zasek uz automatizacia skriptom je priekazne vedomy suhlas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak prepdokladam ze predtym pristanu viackrat na Zemi.
Co je podla mna trochu narocnejsie ako na Mesiaci.
Ci uz ale budu mat dost paliva na to aby ta lod znovu vzlietla a doletela spat na Zem, a este pristala o tom pochybujem.
Aj ked pisu ze chcu len pristat na Mesiaci, o odlete ani slovo.
Ale ak to da(v klude aj o 10 rokov), tak to bude vyzerat vtipne, ak by s tym pristal vedla landera co vyvija NASA.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ta raketa je plne znovupouzitelna takze urcite tam nebudu pristavat bez odletu spat na zem
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A to vies odkial?
V klude tam moze poslat prototyp ktory sa uz nevrati.
Kym nema vyriesene dotankovanie na orbite tak neviem ci ta lod ma dost paliva na vzlet, cestu k mesiacu, spomalenie, pristatie, vzlet z mesiaca, zrychenie k Zemi, spomalenie pri Zemi a pristatie na Zemi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Práve to dotankovanie je jedna z kľúčových súčastí StarShip a je vyvýjaná, dokonca na tom spolupracujú s NASA. 27. septembra NASA vyčlenila 3 mil. USD na spoluprácu centra NASA Marshall Space Flight Center a SpaceX pre vývoj a testovanie konektora na prečerpávanie veľkých objemov kryogénnych pohonných hmôt, citácia NASA: "SpaceX will collaborate with NASA’s Marshall Space Flight Center in Huntsville, Alabama, to develop and test coupler prototypes – or nozzles – for refueling spacecraft such as the company’s Starship vehicle. A cryogenic fluid coupler for large-scale in-space propellant transfer is an important technology to aid sustained exploration efforts on the Moon and Mars." https://go.nasa.gov/32Q9SBM
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To je ok.
Ale tuto technologiu tazko budu mat hotovu do 2022.
Cize ak fakt posle lod tak skoro tak asi vazne len na cestu tam.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To je tvoj osobný názor no veľmi pravdepodobne to dokončia veľmi rýchlo, vo svojej podstate je to isté čo sa roky používa pre dotankovanie lietadiel vo vzduchu okrem kryogeniky samozrejme. Tak isto NASA testovala tankovanie kvapalného metánu na ISS v menšom meradle na experimente RRM3 ktorý im po poruche chladenia po 4och mesiacoch zlyhal, no to bola čast s uskladnením kde sa im pokazilo chladenie a tak sa metán odparil. Časť s tankovaním a tankovacím adaptérom bola úspešná takže Know-How na to je, len to treba zväčšiť čo je otázka možno jednoho roku. To sedí z plánovaným orbitálnym letom StarShip cca. za rok a kde môžu už veselo testovať keď budú mať hotové 2 lode.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby nedopadli pri štarte ako Ján Hus...
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyvýjaná je ako zavýjať...kua!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pristat na Mesiaci moze byt jednoduchsie ako na Zemi - tam nebudu potrebovat ziaden tepelny stit.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale viac paliva, keďže na Mesiaci nieje atmosféra nastáva taký problém že sa nemáš ako "zadarmo" zbaviť energie tým že ohreješ vzduch trením lode o atmosféru. Tepelný štít zbaví lode na Zemi 99.8% energie, na Marase to je 99% (aj keď má mizernú atmosféru, je viac než dobrá na brzdenie) a na Mesiaci takmer 0% tak to všetko musí odmakať motor.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dyg Guliverkel z Miazgovcov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Where no man has gone before! teda aspon nie poslednych 50 rokov gone before!!!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

..ba klidne daj aj posledných 100 let,
}resp. klidne aj ~~tisíc let, resp.~~10-tisíc.. rokov..

..beztak myslím, že tým posledným, *človekom*, ktorý sa naozaj dostal, a (doslova) podíval do Deep Space (a z neho, z orbity, s5 na Zem..), bol -
.. - Gilgameš..

(..v známom (zo staro-sumerských prepisov, ešte starších zvitkov, a hlinených tabuliek..) opise Zeme, jakoby z (naozaj) velkej, obrovskej výšky.. - a to čoraz vačšej a vačšej..

(
..a Zem bola jen jako menší melón,
a po dalšej chvílke, -
- už bola úplne malá, maličká, -
-jen jako mladý hrášok..


..eh, na ozajstné space flights, ~~inter~stellars, treba asi ozaj inú techniku, a technologie, jako jen tie rekvizity, a Moon moduly z prekližiek, a papundeklov, pre holywood štúdio, režisér Stanley Kubrick, producent director Mose Ben Benachem, ~~ natáčací hangár, hala č.8
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

zbytocne mrhanie prostriedkami.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Prečo myslíš? Prinesie to rozvoj technológii a ekonomiky čo je vítané.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A nové polohy do kamasutry.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

pretoze "pokrok" je len cisty vandandalizmus co sa tyka ekologie.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Lenže zakiaľ v tupých hlavách pri bežnom vandandalizmuse vzplanieva zo spravodlivého rozhorčenia kynúca kolektívna túžba po ešte spravodlivejšej kolektívnej odplate, vedci nevyhnutnosťou alternovania priekazne príliš netrpia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Hodnotiť:
 

Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru.

To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně (USA vyrábí současně asi 90 milionů tun), hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd.

To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět.

Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě! V prvé větě naší poznámky jsme vlastně napsali chybu. Přečti si tu větu znovu, milý Vláďo, Květo, Přemku, i vy ostatní. Našel jsi nesprávnost? Budeš se do nového světa teprve probouzet? Jistě znáš odpověď: Všichni se musíme přičinit! Učit se a pracovat.

I mimo školu ve svých pionýrských oddílech, v kroužcích i ve speciálních kolektivech. Pusťte se všichni do technické a přírodovědecké činnosti, nebojte se usilovné práce nad funkčními modely, zamilujte si pěstitelskou či chovatelskou práci v pionýrských zemědělských hospodářstvích. Velkolepá budova světa - komunistická společnost - potřebuje všestranně připravené lidi, vládnoucí elektřině, jaderné energii, složitým mechanismům, chemickým látkám, přírodě na Zemi i v kosmickém prostoru. ..žít v kolektivu a pro kolektiv.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To máš odkiaľ túto volovinu?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Na zamyslenie... V spomienkach mam komunizmus ako prehnity skorumpovany system, kde ovela viac ako vykon znamenali znamosti. Na tom nakoniec komunizmus aj skapal, lebo sme, samozrejme aj vdaka neefektivnemu riadeniu z Moskvy, zacali prilis zaostavat za okolitym svetom a ludia bytostne tuzili vyrovnat sa kvalitou zivota svojim susedom z Rakuska a Nemecka. Tento uryvok ukazuje, ze ludia neboli sprosti ani vtedy, len to riadenie stroskotalo na slaboduchych jedincoch (a motivacii). Na dosiahnutie celospolocenskeho blahobytu je naozaj potrebne, aby sa kazdy jeden snazil maximalne v ramci svojich schopnosti a aby aj tie schopnosti zdokonaloval. Problemy s motivaciou a skorumpovanymi uradnikmi a politikmi nam bohuzial ostali, len sa vymenil rezim zo socialistickeho na trhovo socialisticky.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

práveže ten prehnitý a skorumpovaný systém je kapitalizmus....ak si to doteraz nepostrehol
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Ale kdeze. Dokonaly system to nie je, ale s komunizom a socialismom sa neda porvnavat. A jedna vec navyse. U nas nie je problem so samotnym kapitalizmom, ale s tym, ze nam stale vladnu sudruhovia a v talaroch mame tiez este slusny pocet ludi s cervenou knizkou. Prave ich korupcia je to, na co tu stale trpime.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prečo si myslíte, že charakter občanov je odvodený od spoločenského zriadenia?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby som dokoncil este politicku linku ... Vyzera, ze aj dnesny rezim speje k zaniku, bohuzial ale tentokrat nie je na obzore lepsia moznost, len horsia. Populizmus a extremizmus prebujneli az tak, ze sa jedneho rana zobudime do neslobodneho sveta, kde nebudeme ani stastnejsi, ani lepsie zabezpeceni. Budu nam vladnut ti najhorsi z najhorsich a so sebou prinesu poskokov z radov najneschopnejsich, o ktorych by kedysi ani pes nezakopol. Ved sa len pozrime, kto dnes velebi Danka, Kotlebu a Harabina, aby sme videli, kto a ako kvalitne bude rozhodovat o verejnych zdrojoch :(
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

A co konkretne ti na nich vadi?

a o co kvalitnejsi su ti druhi?

Dnes uz nemas ani stabilne spolocenske medium, uz nikto nesleduje spravy a hlavne diskusne relacie na STV (ktoru si vsetci platime...)

Preco tam nieje kazdy tyzden diskusna relacie z lidrami VSETKYCH politickych stran (kazdy s presne rovnakym priestorom)???

Podla mna to vychadza presne aj z toho ze nikto na namestia nechodi (respektive len velmi malo ludi), a ked uz chodi tak, nikto poriadne a otvorene nediskutuje o probleme...

Odpovedať Hodnotiť:
 

Kokos akoze co konkretne mi vadi na Dankovi, Kotlebovi a Harabinovi? Vsetko. Predavaju svoju mocibaznost pod plastikom nacionalizmu a populizmu, aby sa po ziskani moci zbavili oponentov najprv zakonnym a neskor krvavym sposobom. Nemaju program ako realne zabezpecit prosperitu, maju len politiku strachu a nenavisti pre ziskanie moci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Moc lacnú borovičku piješ.
Navrhni ty, ako občanov trvale opálených naučíš robiť, aby sa im rátalo všetko ako ostatným, žiadne sociálne dávky ak nerobia, dôchodok vyrátať len z toho čo odrobia a podobne. On si zdemoluje bývanie a pýta nové od štátu? Ich neserie hypotéka, vstávať do roboty. Každý druhý má iFon....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Predpovedas buducnost, teraz je tu sveta zit ked vladne mafia, oligarchovia si dosadia strany vladu a povedia ti nazor co si mas mysliet o inych zlych stranach ktore chcu mafiu pripravit o moc. To je velmi zle to je populisticke dokonca nieco extremisticke ze ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tebe to kvalitne jebe. uz si bol so zenou ?
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Vraj s tvojou, celkom si ho pochvalovala.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Jak lvové bijem o mříže,
jak lvové v kleci jatí,
my bychom vzhůru k nebesům
a jsme zde Zemí
spjatí.

Nám zdá se, z hvězd že vane hlas:
"Nuž pojďte, páni, blíže,
jen trochu blíže, hrdobci,
jimž hrouda nohy víže!"

My přijdem! Odpusť, matičko,
již jsi nám, Země, malá,
my blesk k myšlénkám spřaháme
a noha parou cvalá.

My přijdem!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár