neprihlásený Sobota, 18. januára 2020, dnes má meniny Bohdana   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
.sk zjednoduší aktiváciu DNSSEC

Značky: .skDNS

DSL.sk, 10.12.2019


Správca slovenskej národnej domény .sk SK-NIC zjednoduší nastavenie technológie zabezpečenia DNS, DNSSEC.

Od začiatku budúceho roka totiž podľa aktuálneho oznámenia pristúpi k automatizovanej aktivácii DNSSEC na základe údajov z DNS serverov jednotlivých domén podľa RFC 8078.

Prevádzkovatelia jednotlivých domén respektíve ich registrátori môžu pri tejto technológii v DNS pre svoju doménu avizovať podporu DNSSEC pomocou záznamov CDS a CDNSKEY, pričom správca domény vyššej úrovne môže na základe týchto dát automaticky zapnúť podporu DNSSEC pre domény s týmito záznamami namiesto toho aby prevádzkovatelia alebo ich registrátori museli zapnúť podporu DNSSEC pre svoju doménu v systémoch správcu.

SK-NIC spustí skenovanie CDS záznamov pre .sk domény 1. januára, pričom prehľadávanie DNS jednotlivých domén na CDS záznam bude podľa oznámenia denné. Podľa SK-NIC majú túto technológiu z národných domén zatiaľ nasadenú len dve krajiny, Česko a Švajčiarsko.

Podpora DNSSEC bola v .sk doméne spustená pred viac ako pol rokom na konci apríla. Technológia zvyšuje bezpečnosť DNS tým, že umožňuje DNS záznamy digitálne podpisovať a overiteľné podpisy zasielať spolu s DNS odpoveďou. DNS klient respektíve rekurzívny DNS server prekladajúci domény na IP adresy tak môže bezpečne overiť, že odpoveď pochádza z oficiálneho DNS servera pre doménu a nebola žiadnym spôsobom podvrhnutá.

Nasadenie DNSSEC v .sk doménach bolo v prvých mesiacoch nízke, po akcii na prelome októbra a novembra podporujúcej aj nasadzovanie DNSSEC prekročil počet domén využívajúcich technológiu 42 tisíc, čo je cca 10.5% všetkých .sk domén.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Kapacita RAM smartfónov sa má zvýšiť na 16 GB
Zajtra dôležitý test lode SpaceX pre ľudskú posádku, zničí raketu
Najnovšie Star Wars zarobili miliardu
Intel sa vrátil na pozíciu najväčšieho výrobcu čipov, presvedčivo
Vydaný nový Chrome riešiaci vážnu chybu vo Windows 10
Google už má hodnotu bilióna
Pri najbližšej hviezde pravdepodobne objavená druhá planéta
Na vážnu chybu vo Windows 10 už verejné exploity, zraniteľný aj Chrome
EÚ chce legislatívu pre jednotné nabíjačky pre smartfóny aj tablety
Tvorca Firefoxu prepúšťa


Diskusia:
                               
 

Amatéri. Najprv mali vydať aktuálne oznámenie, že ohlásia tlačovú konferenciu, na ktorej uvedú, kedy zverejnia priekazne bližšie detaily a nie takéto marketingové PR fopá.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár