neprihlásený Sobota, 27. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslav
SpaceX vypúšťa ďalších 60 internetových satelitov

Značky: StarlinkInternetpripojenie

DSL.sk, 5.1.2020


Spoločnosť SpaceX plánuje v noci na utorok 7. januára nášho času vypustiť na obežnú dráhu ďalších 60 satelitov jej pripravovaného satelitného systému pre poskytovanie pripojenia k Internetu Starlink.

K štartu rakety Falcon 9 vynášajúcej tieto satelity by malo prísť v utorok o 3:19 nášho času z Mysu Canaveral na Floride. Použitý prvý stupeň rakety už letel trikrát.

SpaceX doteraz vyniesla 120 svojich satelitov, pri dvoch letoch v máji a novembri minulého roka. Satelity sú veľmi jasné kvôli vysokej reflexnosti ich povrchu a opakovane ich kritizovali profesionálni astronómovia z viacerých projektov. Podľa skorších informácií prezidentky SpaceX Gwynne Shotwellovej by mala SpaceX pri tomto lete otestovať zníženie reflexnosti natretím spodnej strany jedného satelitu.

SpaceX plánuje pre Starlink mnohé tisícky satelitov, prvých viac ako 4.4 tisíc má byť na orbitálnych výškach 550 km a 1110 až 1325 km, ďalších viac ako 7.5 tisíc na výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km. Spoločnosť podala žiadosti aj na ďalších 30 tisíc satelitov pre orbity medzi 328 až 580 km, podľa Shotwellovej ale zatiaľ nie je isté že použijú až takýto vysoký počet satelitov.


Prenos z novembrového štartu Falcon 9 so satelitmi Starlink (video: SpaceX)



Masívne konštelácie satelitov pre poskytovanie pripojenia k Internetu s tisíckami satelitov pripravujú aj ďalšie spoločnosti, najmä Amazon a OneWeb.

SpaceX plánuje spustiť službu pripojenia cez Starlink minimálne v USA už v polovici tohto roka.

Zatiaľ nie sú známe parametre pripojenia ani cena. V minulosti SpaceX avizovala maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps, ponúkané užívateľské programy ale samozrejme nemusia dosahovať až takúto rýchlosť. Spoločnosť najskôr avizovala latenciu 25 až 35 ms, vďaka satelitom na nižších orbitách má byť oproti prvotným plánom nižšia aj na úrovni 15 ms.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke


Diskusia:
                               
 

Zaujímavé je, že stačilo jedno razítko úradov jednej krajiny, a jediná spoločnosť má moc beztrestne sprzniť nočnú oblohu celému svetu.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

No a? Pokiaľ tvoria skutočne celý svet astronómovia s mohutnými teleskopmi, čo nefungujú v noci, tak to predsa razítkujú priekazne sami sebe.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Škoda že tie satelity nevidím, lebo žijem v meste.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

V podstate vesmir nie je nikoho a vsetkych. Takze tam mozes poslat vlastnu konstalaciu aj ty, staci peciatka od nasej vlady:).
Inak ked som o tom cital par rokov dozadu tak mi prislo ako scifi a ze to tak skoro nedaju. Vyzera ze som sa mylil.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja som pred pár rokmi videl alobal na hlave ako scifi a že to tak skoro nebude.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Veď práve, môžem. Vesmír je jedna vec, ale keď idem robiť niečo čo trvale a zásadne ovplyvní oblohu celého sveta, chcelo by to aj čosi ako verejnú diskusiu, nočná obloha je niečo, čo ľudstvo ovplyvňovalo od jeho počiatkov (navigácia, náboženstvo, filozofia,...), ako by nestačil problém so svetelným smogom, čoskoro budem môcť miesto súhvezdí, ktorých svetlo k nám putovalo tisícky rokov pozorovať leda tak Muskove súsatelity :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ale ten ping,
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

"navigácia, náboženstvo, filozofia,..."

Lebo ked budes ty pocas jazdy po dialnici alebo kapitan medzinarodneho prudoveho lietadla v rychlosti 900 km/h pozerat sextantom na oblohu vykloneny z okna, tak si prelietavajuci satelit pomylite s Ursou Minor a zle odbocite. Vo Vatikane vznikne nove nabozenstvo ziariaceho satelitu a filozofovia rovno zrusia akreditaciu fakulty, ked uvidia o svetielko na oblohe viac.

V tejto diskusii uz len chyba argument o vesmirnom odpade - lebo deorbit je cudzie slovo a v omalovanke v skolke take nebolo.
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

ale "deorbit" je naozaj cudzie slovo
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Jak keby doteraz neboli na oblohe tisicky satelitov!
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Niesú, funkčné satelity sa rátajú v stovkách. Niekde pol roka dozadu v L+K som k tomu čítal rozsiahli článok, proste vybudovaným tejto siete sa z niekoľko násobí počet aktívnych satelitov na obežnej dráhe.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

a) Nikto nehovoril o funkcnych satelitoch. A nefunkcne su uplna hrozba, nakolko na rozdiel od funkcnych ich nie je mozne aktivne deorbitovat a o mnohych sa ani nevie, kde presne lietaju.

b) "Stovky" je kravina. Len na geostacionarnej orbite su styri stovky. Okolo Zeme lieta cca 5000 satelitov a z toho cca 2000 su aktivne.

c) A argument vlastne je? Aktualne mame na Slovensku niekolko tisic zakladnovych stanic BTS a pritom kedysi stacila jedna antena na Kamziku, telefonovat sa chodilo do budky na ulicu a "internet" fungoval tak, ze sa program/data nahrali na audiokazetu, audiokazeta sa vlozila do obalky a obalka sa zaniesla na postu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Paci:
https://dopice.sk/nS2
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bolo by nacase, pretoze oziaria zem do posledneho kuska. Pustenim vysokych frekvencii nas mozu grilocat
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Samozrejme, prave na obeznu drahu vystrelili desiatku tlakovodnych jadrovych reaktorov so zasuvkami a satelity pozapajali predlzovackami, aby mohli plosne oziarit Zem do posledneho kuska.

Beam forming (v primitivnej forme vyberu vysielacej anteny) zvladaju aj 2G stanice mobilnej siete a predstav si, taku chutovku, ako je phased array antena a hentie srandy ju obsahuju, vymyslel isty profesor Braun... v roku 1905. Vypocitam to za teba, je to 115 rokov dozadu.

Tipnem si - tvoje najvyssie dosiahnute vzdelanie vo fyzike je Gretka?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

iste to su uplne normalne satelity s jedinou ulohou poskytovat internet. navyse od sukromnej firmy takze uplna pohodicka. hlavne ziadne konspiracie, vsetkym vzdy islo len o nase dobro a to co je pre nas dobre to my nevieme, preto nam to musia mudri ludia povedat.
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

instiktivně víme, co je pro nás nejlepší...proto posloucháme Fáán...co dělá dalších 60 procent vole?!!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Podľa the United States Space Surveillance Network (SSN) existuje na dráhe Zeme viac ako 21 000 objektov, ktoré sú väčšie ako 10 cm a ďalších asi 500 000 kúskov medzi 1 a 10 cm

Takze nejaka tisicka navyse nie je az taky narast.
Navyse nove satelity maju system riadeneho znizenia drahy a teda sa daju v pripade nefunkcnosti z obeznej drahy odstranit. Narozdiel od starych nefunkcnych satelitov a ineho bordelu, z ktorych bude velke mnozstvo zavadzat este velmi dlho, kym same znizia drahu a zhoria v atmosfere.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

za veľkou mlákou zayebalo, desiatky tisíc satelitov?...šak si zadrbeme oblohu svietiacimi pítchovinami a kvôli šrotu na obežnej dráhe sa nevyhneme kolíziám pri štartoch niečoho normálneho!
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

Paneboze, tu snad prebieha sutaz o najvacsieho gretariana alebo co.

a) Nejde o desiatky tisic, ale nieco cez jednu desiatku tisic.

b) V jednom momente je naraz vo vzduchu cca 10 000 lietadiel (a to ratame len komercne lety s transponderom, s GA lietadlami, sportovymi lietacimi zariadeniami, dronmi a podobnymi srandami to budu velke nasobky), ako to, ze ich kazdy start rakety nezostreli dvadsat? Zeby sa rakety nevypustali priamo na medzinarodnom letisku? Vies, ze tie satelity tam nebehaju sem a tam, ze, hmmmm, teraz zabocim dolava, hmmm, teraz zacuvam naspat, ale lietaju dookola po presne znamej a presne korigovatelnej orbite?

c) Ja viem, ze v obrazkovej knizke v prvej triede ZS (asi tvoje najvyssie vzdelanie) boli tie satelity velke ako Mesiac, ale satelit ma velkost ako stol a Zem ma 510 000 000 km2 plochy. Desattisic satelitov je
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

jeden satelit na 5100 km2. To jest, postav sa na plochu 50 km x 100 km a nahodnym hodom traf kancelarsky stol.

Uz len cakam, kedy sa budu masovo rozbijat svietidla, zeru elektrinu a kazia pohlad na hviezdy. Spat ku svieckam! Moment, CO2. Spat do jaskyne! Kyjak a priemerna dlzka zivota 20 rokov. Gretenizmus nema konca kraja.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

To je veľmi pekný konštrukt pri hádzaní po geostacionárnych satelitoch veľkosti kancelarskeho stola rýchlosťou svetla.
Uz len cakam buď na prerátanie počtu hodov, zohľadňujúce nadbiehanie si nestacionárnych satelitov s rozloženými solárnymi panelmi pod hody nesupermana alebo priekazne zodpovedajúcu úpravu rozmerov plochy.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

To su zase zvasty.

a) Geostacionarne satelity su uplne ale ze uplne inde (80-krat dalej od Zeme), co to ma s tym spolocne?

b) Laskavo sa pozri, ako vyzeraju satelity StarLink, a cakaj dalej.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pre presné detekovanie žvástu prakticky stačí zobrať kotúč z cirkulárky a laserovým ukazovátkom trafiť medzi zuby a pre porovnanie ju zapnúť a rovnakou štrbinou pretiahnuť napríklad priekazne vlastného šulinečka.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

s GEO sats máš pravdu, ale tu ide o to, koľko desaťtisícov satelitov má byť priekazne! na nízkych dráhach, a tam to je dosť husté ako o pár tisíc vyššie.
http://stuffin.space/?intldes=2000-055RV
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dalo by sa to vyuzit na poznavacie lety lietadlom. Kulturny referent by vzdy povedal o konkretnom satelite za oknom, na co sluzi, jeho historiu a technicke parametre. Urcite by to zaujalo rozne kruzky modelarov, skautov a podobne.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Až na to, že pri dvadsiatom by už všetci chrneli.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Este to treba domysliet. Vyklad musi byt kombinovany hrou na harmoniku a rozpravanim vtipov, pripadne striptizom, aby zajazd celkovo zaujal. Ma to urcity potencial, snad sa toho niekto chyti.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Doteraz vas obloha nezaujimala a zrazu ste najvacsi milovnici a ochrancovia oblohy.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Len najvacsi milovnici. Tu popritom na ochranu hocicoho priekazne nezvysuju sily a ani cas.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Neexistuje, aby jedna chora hlava si robila na oblohe co chce. V afrike nie je voda ale hlavne, ze tam bude internet. Som zvedavy za co to bolo. Musk vyzera ako mimozemstan. Do zadku s tym clovekom...
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Koho zaujima afika ? Zacinali na rovnakej ciare ako my.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Podla toho ci myslis rovnovezky alebo poludniky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

toto kompletne zrujnuje cely telekomunikacny priemysel v priebehu maximalne jednej dekady. internet/data a volania/voip pojde uz len cez toho do buducna(a myslim ze este dalsie 3 firmy na tom robia).

nie kazdy oeprator prevadzkuje datovu siet takze taky skrachuju velmi rychlo, vratane tych virtualnych ktory nemaju de-facto ziadnu infrastrukturu.

kto drzi akcie nejakeho telekomu tak odporucam v blizkej dobe predat :)


Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

psove gule to zrujnuje , uz ta vidim jak ides po 2-3x takej cene a ako tam masovo prejde mainstream :D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ked sa Cina nasere, stacia dve-tri strato rakety a cela siet satelitov sa zosype. A kedze sa jedna o sukromnu spolocnost, ani sa to nebude brat ako vojensky akt.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

okrem spehovania ludi ?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ako inak zistis kto je dobry a kto zly?
Odpovedať Hodnotiť:
 

spadli z neba a nikdy nad tym ani len nepomysleli , zaroven u nich neexistuje ani jedna studia rentability podobnych projektov :D :D
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár