neprihlásený Piatok, 22. októbra 2021, dnes má meniny Sergej
Zajtra dôležitý test lode SpaceX pre ľudskú posádku, zničí raketu

Značky: SpaceXNASA

DSL.sk, 17.1.2020


SpaceX plánuje zajtra uskutočniť dôležitý test úniku jej lode Crew Dragon pre lety s ľudskou posádkou od rakety.

Termín spoločnosť oznámila minulý víkend, zatiaľ neprišlo k zmene a naopak spoločnosť dnes avizovala postavenie rakety a pripravenosť uskutočniť test v plánovanom termíne zajtra.

Pri teste simulujúcom problém s raketou bude musieť loď Crew Dragon zatiaľ stále bez posádky krátko po štarte aktivovať svoje motory a uniknúť od rakety Falcon 9. Test bude uskutočnený na Myse Canaveral na Floride.

Raketa odštartuje po podobnej trajektórii ako pri plánovaných letoch na ISS. Po dosiahnutí bodu letu s maximálnym mechanickým namáhaním rakety, známym ako Max Q, sa približne 90 sekúnd po štarte vypnú motory Merlin prvého stupňa a aktivujú sa motory SuperDraco lode Crew Dragon. Tie zabezpečia oddelenie a vzdialenie sa lode od rakety, neskôr sa na reorientáciu lode použijú motory Draco a loď pristane pomocou padákového systému Mark 3. K pristátiu do oceánu by malo prísť 10 minút po štarte.

Po oddelení lode by sa podľa SpaceX mala raketa Falcon 9 rozpadnúť nad oceánom.


Plánovaný prenos zo zajtrajšieho testu (video: SpaceX)Vhodné okno pre test začína zajtra o 14:00 nášho času a trvá štyri hodiny. Prípadné vhodné náhradné termíny sú v nedeľu a pondelok v rovnakých časoch.

Po ukončení programu raketoplánov v 2011 musela NASA v posledných rokoch využívať pre vynášanie astronautov na ISS služby ruského vesmírneho programu Roskosmosu. V roku 2014 si následne objednala vynášanie astronautov od súkromných spoločností SpaceX a Boeing, termíny prvých letov sa ale už viackrát posunuli.

Crew Dragon má už za sebou test úniku lode zo štartovacej rampy aj nepilotovaný let na ISS. Ak všetko pôjde podľa plánu, podľa informácií NASA a SpaceX z prvej polovice októbra by sa mohol prvý let s ľudskou posádkou na ISS v Crew Dragon uskutočniť v prvom štvrťroku tohto roka.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Intel nekupuje tvorcu RISC-V procesorov, nedohodli sa
Starship by mala byť pripravená na orbitálny let v novembri
Telekom dá po problémoch jeden deň dáta zadarmo
Let na Marse s vyššou rýchlosťou vrtúľ by sa mal uskutočniť zajtra
Problémy s výkonom Windows 11 na AMD CPU opravené
Antik pokryl rodinné domy v Prešove gigabitovým pripojením
Boeing poletí do vesmíru s posádkou možno až v 2023
Panasonic ukončí v Česku výrobu TV
Raspberry Pi prvýkrát zdražuje
Orange dá 8 dní na paušáloch neobmedzené dáta, iba s novou viazanosťou


Diskusia:
                               
 

Drahy ohnostroj :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Praveze lacny. Ten prvy stupen uz 3x letel.
A druhy stupen bude bez motoru, turbopump atd. - len nadrze, plumbing a elektronika.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Najviac ma zaujal "unik lode zo startovacej rampy".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no čo...ked ju nikto nevidel tak zmizla!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

neviem preco viacere media informuju ze pri teste najprv vypnu motory Falcon 9 a potom Crew dragon unikne. Max-Q test sa realizuje preto, aby sa vyskusal unik od rakety pri plnom tahu v smere jazdy a zaroven pri maximalnom odpore vzduchu proti smeru jazdy.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/ESc_0MgmqOA?t=53
podobny test
Odpovedať Hodnotiť:
 

Informuju spravne. V bode, kedy bude MAX Q (plus minus, predpokladam ze kusocek pred MAX Q - kym stress na raketu narasta), falcon 9 nahle vypne motory. Crew dragon tuto zmenu v tahu vyhodnoti ako kriticku poruchu a spusti abort. Kedze je riziko, ze zohriate motory opat nenastartuju, nakolko musia byt pred zazehom schladene, falcon 9 vykona riadenu, alebo autodestrukciu. Dvovodov na autodestrukciu ale moze byt viac, odklon od kalkulovanej drahy letu, test autonomnej destrukcie. Ale aj ked ju nepredpokladam, najzaujimavejsia by bola explozia v case abortu. Bolo by zaujimave sledovat nakolko to ovplyvni kapsulu a samotny manever.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Holt, pre armádu s tak posratým velením sa za bezpečnosťou už dupľomn eschová fakt, že vrcholom hrdinstva sú priekazne diaľkovo ovládané drony.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Čo sa deje? Už niekoľko dní robíte preklepy, to u Vás nebýva zvykom. Nepáči sa mi to nejako.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pri používaní chladných zbraní je základom priekasne splývať z okolím.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Podľa mna, ste si len upratali písmenka doradu podľa abecedy na klávesnici a nie ste ešte úplne zbehlý preto robíte gramatické chyby... chápem vás. :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chyby a preklepy sú v skutočnosti známkou dokonale vytrénovaného podvedomia a obdobne je to u špičkových zabijakov i s telom, keď napríklad v uzavretých priestoroch využíva meteorizmus, čím vlastne, akoby čiernou dierou, mení prostredie k svojmu obrazu, takže sa mu priekazne naopak nemusí prispôsobovať.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja naopak si myslím, že ste sa nemali nechať nahovoriť na ten exorcizmus. Začína sa vám po ňom nečakane vracať zdravý rozum.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vyrobené a navrhnuté v Amerike = 100 % to ani nevzlietne a budú radi keď si menej ako 60% ľudí v riadiacim stredisku nevypichne oko
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Nebud trapny, ten konkretny prvy stupen leti uz stvrty raz.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Národné motto: In God We Trust
Matúš 7:1: Nesúďte, aby ste neboli súdení.
Menežérske riešenie: Hovorme tomu testovanie a sme priekazne zahojení.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

a co to je ked nie testovanie ? Ako overit ze to vsetko funguje ? Jaj zabudol som ze ty si najvacsi odbornik.. Skus poslat zivotopis , vsehoznalcov tam urcite treba
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Testovat, ci by benevolentnejsie pohliadal na delegovanie ci outsourcing sudov, posobi z perspektivy dedicneho hriechu uz priekazne skor exponencialne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to presunuté na nedeľu, 14:00.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ci tu vari niekto veril v dodrzanie planovaneho terminu v pripade Spacex?

Ja som sa suvetim " Termín spoločnosť oznámila minulý víkend, zatiaľ neprišlo k zmene a naopak spoločnosť dnes avizovala postavenie rakety a pripravenosť uskutočniť test v plánovanom termíne " nenechal zblbnut.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

posunuli to kvoli pocasiu, co nie je na Cape Caneveral nic nezvycajne.

ty hejtersky ignorant.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Takže ani korporácia, do rozpočtu ktorej len NASA prispieva miliardami, na detailnú predpoveď počasia od RNDr. Jozefa Iľka, CSc. na ďalší deň priekazne nemá dostatok prostriedkov.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to nie je o peniazoch. Iľko skrátka s imperialistami nespolupracuje, tak majú skrátka smolu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Odložené .....
5 minút pred dnešným štartom zistili že nemajú dostatok paliva. Ešte že im to povedal sbs-kár lebo inak by bolo veľké fiasko
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ak som dobre zahytil, odlozili to pre poveternostne podmienky vo vyssich vrstvach atmosfery a rozburene more, co je celkom bezne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Standing down from today’s in-flight Crew Dragon launch escape test attempt due to sustained winds and rough seas in the recovery area. Now targeting Sunday, January 19, with a six-hour test window opening at 8:00 a.m. EST, 13:00 UTC
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár