neprihlásený Piatok, 4. decembra 2020, dnes má meniny Barbora
Netflix našiel alternatívu k JPEG-u, AV1

Značky: AV1JPEGNetflix

DSL.sk, 15.2.2020


Najpoužívanejšia služba streamovaného videa na vyžiadanie Netflix podľa svojho oznámenia našla vhodnú alternatívu k stále dominujúcemu kompresnému formátu obrázkov JPEG.

Hoci Netflix je službou streamovaného videa, intenzívne využíva aj obrázky okrem iného v podobe reklamných plagátov jednotlivých ponúkaných programov. Služba má navyše špecifické nároky na kvalitu obrázku, keď na plagátoch je zvyčajne fotografia kombinovaná s textom.

Kým v prípade videa sa postupne presadzovali stále novšie a novšie kompresné formáty prinášajúce postupne zásadné zlepšenia v kompresnom pomere, v prípade formátu obrázkov špeciálne pri fotografiách stále dominuje už takmer 30-ročný JPEG vydaný v roku 1992.

Od jeho vydania prišlo viacero potenciálnych náhrad ponúkajúcich lepšie parametre, rozdiel nebol ale nikdy tak výrazný aby prišlo k plošnej náhrade JPEG-u.

Netflix potrebuje alternatívu k JPEG-u, ktorá je široko podporovaná, má lepší kompresný pomer a bohatšiu funkčnosť. Potenciál byť touto alternatívou má podľa oznámenia spoločnosti AVIF, AV1 Image File Format.

AVIF je odvodený od nového kompresného štandardu videa AV1 podobne ako HEIF od HEVC a WebP od VP8. Výhodou AVIF je otvorenosť a voľná využiteľnosť AV1 a podľa aktuálnych testov Netflixu aj lepší kompresný pomer.

Netflix porovnával AVIF oproti JPEG-u s rozličnými optimalizáciami a viacerým jeho náhradám, na rozličných sadách obrázkov a fotografií vrátane plagátov Netflixu. Porovnávané obrázky mali 8-bitovú hĺbku. Podľa sady, zvoleného formátu a metriky mal zrejme vždy pri rovnakej kvalite najlepší kompresný pomer AVIF a jeho veľkosť bola oproti bežnému JPEG-u o cca 44% až 74% menšia v závislosti na teste.

Hoci Netflix považuje AVIF za vhodnú alternatívu JPEG-u, zatiaľ neoznámil jeho nasadenie. Podľa oznámenia ale zvažuje skorý test AVIF obrázkov na Androide a použitie AVIF pri 10-bitových HDR obrázkoch pre užívateľské rozhranie.

Oznámenie prichádza po tom, ako Netflix skôr tento mesiac oznámil začatie využívania AV1 pre video pri sledovaní cez Android aplikáciu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Rada pre reklamu opäť nekorektne obhajuje reklamu operátora, Alza avizovala 97% zľavu
Google začal poskytovať pripojenie s rýchlosťou 2 gigabity
Čínska sonda úspešne odletela z Mesiaca
Automobilová veľmoc Japonsko má zakázať spaľovacie autá okolo roku 2035
Vývojár ide portovať Linux na ARM Macy


inzerciaDiskusia:
                               
 

do i look like i know what a AV1 is?
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Nakoľko tak sa bez linku na fotku môže pýtať len Janka H. a Elon M., ktorých tu všetci poznajú, je mi velkou cťou konštatovať, že odpoveď je v každom prípade priekazne skrytá medzi nohami.
Odpovedať Známka: 2.1 Hodnotiť:
 

Lepsie by to nevyvetlil ani Ondrej M.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

nevysvetil...ten sa venuje mobilným "tehnologiám" :-)
a ešte vnútorným DVBT anténám...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Jo, napriklad si holi strnisko filipsom :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A kto alebo co je ten Filipes?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pamatate sa na progres bar pri dekodovani jpg obrazkov na 386? To boli casy :)
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

klames, na 386tkach ziadne progressbary neboli, lebo by to zozralo 10% vykonu toho stroja
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

ze si to este nepamatas neznamena, ze to tak nebolo. Ja si tu dobu celkom slusne pamatam a aj na hojne vyuzivanie gif vdaka overlayom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ved vtedy este pocitace neboli.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Na vychodnom Slovensku (pocnuc trnavskym krajom) neni ani dnes. Ale som rad ze aspon konske povozy vam uz chodia na ukrajinu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Aby si raz nebol prekvapený.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cele to bolo v textovom rezime. Program sa volal Graphic Workshop, daleko pred Sea a ACDSee.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Normálne som si musel vyhľadať či ACDSee ešte existuje. Existuje, len XnView používam už roky.
Dôchodok je stále bližšie a bližšie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja si pamatam prehliadac obrazkov Sea. Bol to taky IrfanView v dobach DOSu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Acdsee bol irfanview v dobach w98
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja si pamätám len na celeron 333mhz, ako som sa tešil z detailného obrázku neznámej slečny, ktorý mi loadovalo asi 3 sekundy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Načítavalo zobrazenie.
Na 386-ke bolo treba pomalé VGA karty, tým to tiež v tom režime trvalo. Pod Win 3.x to šlo s ovládač o kúsok rýchlejšie. Ak si mal viac ako 2MB RAM.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

jeej to je mile! :p

Ukaz ukas! :P
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Môže byť dobré, len či si tam nestrčili niečo ako kukíny albo activeX.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

AVIF podporuje už Windows10 ale treba nainštalovať AV1 Video Extension z Microsoft Store.
Programoval som podporu formátu AVIF pre editor GIMP (formou plug-inu), prvá verzia plug-inu funguje s GIMP 2.10, vylepšená verzia funguje len s GIMP 2.99.1 (budúci GIMP3).
Viac info tu: www.reddit.com/r/AV1/
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Azda len ponúkanie povinného výberu webových prehliadačov je v porovnaní s prístupnosťou časti funkcionality štandardne a časti inštaláciou doplnkov priekazne lepším príkladom podnecovania k diskriminačnej činnosti.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Aj podpora pre iné grafické formáty (WEBP, HEIF/HEIC) existovala najprv formou plug-inov tretích strán a po nejakej dobe boli tieto plug-iny zahrnuté do oficiálneho inštalátora.
Nie je na tom nič diskriminačné, že tvorcovia GIMP-u umožnili, že ktokoľvek môže rozšíriť funkcionalitu aplikácie pridaním vlastného plug-inu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pri podpore plug-inov tretích strán je okrem vlastneho proprietárneho formátu a tabula rasa oficiálneho inštalátora diskrimináciou priekazne všetko.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vďaka za tvoju prácu pre komunitu!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Netlix by sa mal inspirovat u uradnicok a starych sekretarok. Pretoze ony pouzivaju najlepsi obrazkovy format - .bmp screenshot ulozeny do .xls suboru, vo forme “insert image”.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pche! Tie tvoje uradnicky su uz vyssi level, ked uz poznaju excel, to tie nase insertuju do WORDovych dokumentov! :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čo máš proti WORDu? Zaiste máš na mysli MS Word...
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Mám Win10 a používam ACDSee5 z roku 2002 pravé kvôli najlepšej kompresii keď konvertujem 4 až 6MB JPG z mobilu na 400 až 600KB JPG. Progresívne 95% kvality. Pri kvalite 8MPix a viac nie je poznateľný rozdiel ani po zväčšení na monitore compu. Video konvertujem cez FormatFactory5.0 z roku 2020 z MP4 na MP4 kvôli spätnej kompatibilite na smartfone. Kodek AVC (H264) a Bitrate 5000 Kb/s je video vo FullHD 3x menšie bez viditeľného rozdielu obrazu. Takto mám na 32GB MicroSD karte nahrávky a fotky za 3 roky. Testoval som konverziu z JPG na PNG a mal tiež zaujímavú kompresiu a kvalitu.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

"konvertujem 4 až 6MB JPG z mobilu na 400 až 600KB JPG. Progresívne 95% kvality. Pri kvalite 8MPix a viac nie je poznateľný rozdiel"

treba si kupit okuliare a uvidíš rozdiel

ty si urcite aj jeden z tých čo tvrdí že 128kb mp3 počúvaná cez bluetooth sluchadla repracik znie rovnako dobre ako CD/flac na kablových sluchadlách a žiadnu kompresiu nepočuť
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ak su tie bt sluchatka napr. PX7 spojene cez aptXHD s AK70 a tie kablove za 2.99 z tesca na dedikovanej zvukovke v notebooku, na ktorom sa este Hitler ucil strojopis, tak, dovolim si tvrdit, ze ta mp3 bude zniet lepsie :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tomuto sa venujem od roku 2000. Mam za sebou natáčanie videí, strih, ozvučovanie a vizuálne efekty. Je rok 2020 a detičky stále nemajú ani poňatia ako na to a sú vysrané zo starej praktiky ktorá v dnešnom digitálnom svete ma 1000 násobnú praktickú použiteľnosť. Naučte sa používať google a naučíte sa viac než len opakovať kamarátove slova zo škôlky v prírode.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Až na to, že .jpg si doslova vymýšľa!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár