neprihlásený Utorok, 7. apríla 2020, dnes má meniny Zoltán   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
SpaceX vynáša ďalšie Starlink satelity, bude ich mať už 300

Značky: Starlink

DSL.sk, 17.2.2020


Spoločnosť SpaceX v krátkom čase opäť vynáša na obežnú dráhu ďalších 60 satelitov jej pripravovaného satelitného systému pre poskytovanie pripojenia k Internetu Starlink.

Štart bol pôvodne naplánovaný na nedeľu, v noci na nedeľu ale spoločnosť informovala že sa ide bližšie pozrieť na ventil na druhom stupni a o odložení štartu na pondelok. Štart je plánovaný na dnes o 16:05.

SpaceX doteraz v štyroch letoch vyniesla už 240 svojich satelitov, spolu s novými ich tak bude už 300. Malý počet z nich nie je funkčný, spoločnosť sa ale už po treťom lete stala privátnou spoločnosťou prevádzkujúcou najviac satelitov.

Satelity sú veľmi jasné kvôli vysokej reflexnosti ich povrchu a opakovane ich kritizovali profesionálni astronómovia z viacerých projektov. Podľa skorších informácií prezidentky SpaceX Gwynne Shotwellovej pri lete zo začiatku januára spoločnosť testovala zníženie reflexnosti natretím spodnej strany jedného satelitu, výsledky testu zatiaľ nie sú známe.

SpaceX plánuje pre Starlink mnohé tisícky satelitov, prvých viac ako 4.4 tisíc má byť na orbitálnych výškach 550 km a 1110 až 1325 km, ďalších viac ako 7.5 tisíc na výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km. Spoločnosť podala žiadosti aj na ďalších 30 tisíc satelitov pre orbity medzi 328 až 580 km, podľa Shotwellovej ale zatiaľ nie je isté že použijú až takýto vysoký počet satelitov.

Masívne konštelácie satelitov pre poskytovanie pripojenia k Internetu s tisíckami satelitov pripravujú aj ďalšie spoločnosti, najmä Amazon a OneWeb.

SpaceX plánuje spustiť službu pripojenia cez Starlink minimálne v USA už v polovici tohto roka a globálne pokrytie má systém dosiahnuť ešte v tomto roku.

Zatiaľ nie sú známe parametre pripojenia ani cena. V minulosti SpaceX avizovala maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps, ponúkané užívateľské programy ale samozrejme nemusia dosahovať až takúto rýchlosť. Spoločnosť najskôr avizovala latenciu 25 až 35 ms, vďaka satelitom na nižších orbitách má byť oproti prvotným plánom nižšia aj na úrovni 15 ms.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Boeing zopakuje let na ISS bez posádky, po nepodarenom prvom
Podiel Windows 7 dokonca narástol
Hlohovec vypol bezplatné WiFi, združovala sa pri ňom mládež
Známy termín predstavenia novej generácie Intel CPU
Mobilní operátori majú ďalší problém s koronavírusom, útoky na BTS kvôli 5G
Znižovanie kvality videa nedáva zmysel, avizuje aj Seznam
Televízia užívateľom pre koronavírus voľne sprístupnila The Walking Dead
Firefox prišiel o druhú pozíciu medzi prehliadačmi
Chrome pre koronavírus vracia zmeny v cookies
Štátna predpoveď šírenia koronavírusu bola veľmi amatérska, s úplne zlým výsledkom


Diskusia:
                               
 

Mozne vysledky testu nateru s mensim odrazom:

1. uplne neucinny (omylom pouzita striebrenka miesto RAL 9005)

2. vzhladom k poveternostnym okolnostiam nater zliezol par minut (korozia, teplotne rozdiely, atd..)

3. satelit nevedia teraz na oblohe najst, ale signal z neho prichadza, tak ho nemozu vyhlasit za nezvestny.

4. farba satelitu pridala tolko gramov na vahe, ze sa prekrocila kriticka hmotnost a satelit po 2 otockach klesol v orbite tak nizko, ze sa spalil a skoncil v Australskych lesoch, kde vznikli vdaka tomu znovu poziare...

Odporucane riesenia:

1. poradit sa s tunajsimi odbornikmi

2. pouzit oxydaciu miesto farbenia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ta korozia vo vesmire ma pobavila.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

oxidacia je len jeden typ korozie. Korozia je bezne pritomna aj vo vesmire a treba ju pri navrhu brat v potaz. Ale samozrejme nie taka ako hrdzava susedova branka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To su dost vazne prognózy. Doporucujem riesenie c. 1, odborna komisia zlozena z poprednych komentatorov dsl.sk najde urcite originalne a ucinne riesenie za par hodin.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stacilo by nezasierat vesmir ludskym bordelom a vybavene.

Na keru rit, je internet niekde v dzungli.

Ked uz vedci nevedia byt chvilku bez netu tak ja neviem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na nafarbenie satelitov môžu použiť (voľne preložené) "vákuové vyparovanie" (v originále vacuum vapor deposition) s vrstvou nánosu od 100nm.
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby sam velky Musk kupil tie satelity od Alzy, tak mu ich tam hodia na orbitu za tyzden rovnych 100 kusov.. a nemusel si drať vlastne rakety o atmosferu zeme..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bude aj výbuch?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

booster nepristal :-o
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Booster pristál. Problém je, že pristál na vode. (Vraj to bolo mäkké pristátie, tak dúfajú, že je v jednom kuse).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár