neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
EÚ chce aby výrobky vydržali dlhšie, dali sa opravovať a recyklovať

Značky:

DSL.sk, 13.3.2020


Európska komisia aktuálne oznámila tzv. nový akčný plán pre obehové hospodárstvo, v rámci ktorého chce zmeniť prístup k výrobkom a produktom a spraviť ich trvácnejšími a udržateľnejšími namiesto súčasného prístupu s pomerne rýchlym zahadzovaním a kupovaním nových výrobkov.

Konkrétne chce dosiahnuť aby výrobky vydržali dlhšie, dali sa jednoduchšie opraviť, recyklovať a dali sa viackrát použiť.

Spotrebitelia by mali získať viac práv v tejto oblasti, konkrétne práva na informácie o opraviteľnosti a trvácnosti a najmä právo na opravu.

Iniciatíva sa má zamerať na viacero oblastí, elektroniku a informačno-komunikačnú techniku, batérie a vozidlá, obaly, plasty, textilné výrobky, stavebníctvo a budovy a potraviny.

Oznámenie konkrétne detaily neuvádza, pre elektroniku by napríklad ale iniciatíva mala presadzovať "dlhšiu životnosť výrobkov prostredníctvom opätovnej použiteľnosti a opraviteľnosti, ako aj modernizovateľnosti komponentov a softvéru s cieľom zabrániť predčasnému zastarávaniu". Kľúčové v tejto oblasti bude právo na opravu.

V uplynulých dňoch sa objavili neoficiálne informácie, podľa ktorých pripravuje EÚ povinné užívateľmi ľahko vymeniteľné batérie v smartfónoch. Oznámenie EK ale o takejto konkrétnej požiadavke nehovorí, či ju zavedie nie je jasné a za opraviteľnosť sa dá samozrejme považovať aj výmena batérie v servise, ktorá je možná u moderných smartfónov bez užívateľom otvárateľného krytu aj v súčasnosti.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou


Diskusia:
                               
 

takze sa nastavi dlhsi timer pre spustenie kurvitka ?:))
alebo sa budu viacej dimenzovat suciastky aby dlhsie vydrzali ?
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Žiadne kurvítko...
Proste by si mali konečne konštruktéri spomenúť na 80/90-te roky napríklad v elektronike. Bežne výrobky vydržali aj 25 rokov fungovať. Ale nemyslím značky ako SENCOR, označenia FUNAI, SAMSUNG a im podobné.
Ale veľké značky, pre ktoré vyrábala súčiastky napríklad Matsushita Electric, či Mitsubishi Electric a podobne.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To mas tak, kedysi prakticky brali u polovocidocov prakticky neobmedzenu zivotnost (pri LED sa skutocne nepocitala nejaka zivotnost), co uz teraz neexistuje. Detto pri pasivnych suciastkach. Teraz ti elektrolyt z kondenzatorov vytecie, alebo vyschne takze mozes otvarat sampanske, ked ma este aspon parametre v ramci tolerancii po 3000-5000 hodinach...
Nezmyselnym zmensovanim kremika sa stavaju suciastky nechylnejsie na chyby (prierazy prudove, rusenie, teplotne zmeny, atd..) a to cele vediet ku kratkej zivotnosti.
Tie roky, kedy takmer vsetky odpori neboli naparovane, kondezatory vydrzali takmer vsetko, diody si prerazil len ked si bol blby, su uz davno prec a sa uz zial nevratia.
Zohnat obycajne spravne navrhnute a navinute trafo s kvalitnym drotom a lakovanim uz takmer tiez nezozenies...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Rozprávaš trochu z cesty. Iste, len tá "neživotnosť" bola pre červené LED do 20 mA. Kondenzátory sa vyrábajú tiež aj kvalitné a aj s dlhou životnosťou. Len sa nepoužívajú vhodné typy. A iste, vtedy neboli zariadenia napájané spínanými zdrojmi.
Kto dne používa ROE či iné značky kondenzátorov napríklad s postriebrenými polepmi? Alebo cievky zo strieborných vodičov?
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Netvrdim, ze sa uz vobec nevyrabaju kvalitne suciastky, ale naopak tvrdim, ze sa vo vacsinovom mnozstve uz nepouzivaju. Zial to plati aj u drahych vyrobkov.
Nedavno ma dojali 2 k#rvitka na dost drahych kuchynskych robotoch - "papierovo" silny motor, prakticky vsetko kovove, ale povolovacia packa celeho tazkeho ramena bola z krehkeho plastu a aj zberna cast nadoby pre mletie. Hadaj kolko casu potrva, nez prasknu... Detto na rucnom super vykonnom mixeri, ktory akosi len malymi pismenami v navode ma okrajovo spomenute, ze maximalne 20 sekund moze ist, potom x minut nutna prestavka. Normalny clovek by si zatukal na celo, ale vacsina ludi sa ani len nepozastavi nad tym, zial.

A inak aj kovove rucne mixery s klasickou plochou 2-linkou su kapitola sama o sebe, cez CSN by to nemalo sancu prejst. V terajsej dobe sa vyrobca spolieha na povinnost prudoveho chranica...

Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

To že je to kovové, môže to byť spotrebič aj v triede II. Ak sa dodržia izolačné parametre, prečo nie?
Mám mixér ešte z neviem ktorých čias, a ten vydrží šlahať aj maslo a niekoľko hodín, nehovorím že v kuse. Ale keď sa pieklo, proste vydržal.
Aj dnešné trafopájkly sú "radosť". Robíš s tým biedne nejak hodinu a hodinu aby sa chladila, ak ju nechceš zničiť.
Čo mám asi 38 ročnú, s tou robím v pohode naplno aj celý deň a je teplotne v pohode.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mnohí mladí a nielen čínski konštruktéri ani možno netušia, že aké kvalitné výrobky sa ešte vyrábajú! A čosi o parametroch kondenzátorov. Nemôže byť predsa furt kritériom pre zariadenia čo najnižšia cena vo výrobe! Ano, tiež si myslím, že aj tie výkonové polovodiče sú dnes vyrábané na podstatne chudobnejšou kremíku. Alebo ak nacpe do púzdra TO220 tranzistor s kolektorovou stratov 100W a viac je čistý blázon. A také sú bežne použité v UPSkách od FORTRONu a ešte na spoločnom chladiči a polovica z nich je cez izolačnú podložku. Tak jasné je, že časom tranzistor povie dovi - dopo...
Viac namáhané trafá sa vinuli lakovaným drôtom s hodvábnou izoláciu a napríklad boli aj vákuovo impregnované. To dnes nehrozí...
Dnes si kúpite UPT5e kábel z 24AWG drôtu, ten má priemer asi 0,5mm, a neviete s ním robiť, tak je tvrdý a pružný! Normálne za trest!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No ja zvolim vzdy radsej 24AWG ako 28AWG, pripadne 26AWG :))
Nepotrebujem platit za buzirku, ale radsej chcem platit za med a spolanutie, ze ked sa v blizkosti vyskytne rusenie, alebo budem potrebovat PoE, tak mam klud.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No, píšem o tom, že tá meď sa správa ako oceľový drôt. Také sme kúpili. Nikdy predtým nebo ani hrubší drôt taký tvrdý a tak nepoddajný!
Odpovedať Hodnotiť:
 

vies...este kolo roku 2000 platilo ze 1000€ vyrobok stal vo vyrobe 100 ...ostatne su marze,dane,doprava,reklama ... takze ked nalozis o 5€ drahsie a kvalitnejsie kondiky na konci to bude o 50 viac ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uplne bezne zozenies kvalitne suciastky, len uz coto kostuju $$$ + Ked spojis kvalitne suciastky s kvalitnym navrhom a tym myslim kvalitnym, nie len ze das elyt dalej od zdroja tepla, nie narvch kde pocitas s kazdym zlym scenarom a mas toto zlyhanie osetrene dvojnasobne ano, je takyto navrh extremne drahy, pomaly a nikto nebude toto riesenie aplikovat ja neviem, na usb nabijacku ale ak aplikujes tieto metody tak ta to zariadenie zrejme prezije.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Úplne bežne asi nie, aspoň nie každý k nim má prístup. Napríklad už sa zrejme vytratili keramické púzdra pre bežné číslicové obvody.
Veľa konštruktérov používa dosť zložité zapojenia a množstvo SMD súčiastok dokonca mikroskopických rozmerov.
Čip, ktorý stovky vývodov, či nebodaj tisícku pod sebou nie je možné spoľahlivo zaspájkovať, hoc len bezolovnatou spájkou.
Veľa konštruktérov nerieši možné poruchy, žiadne kritické scenáre. Napríklad vybíjací odpor na hlavnom kondenzátore v ATX zdroji býva dimenzovaný na dosť malé napätie. Nerieši sa skrat medzi jednotlivými napätiami, ale iba proti "zemi".
Bežné zásuvky majú iba lacno prinitované vývody a ochranné kolíky. Tie pre seba vždy prespájkujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď vidím ako eletrikár cpe do krabičky namiesto venčeka, s očkami na drútoch pod skrutku, wago svorky, je mi zle! A toto nás presiaklo všade. Rýchlo, lacno a však nejak bude...
U istej značky som sa dočítal o nábehovom prúde pri zapnutí ATX zdroja až 60A! A u tej istej značky som sa inde dočítal, pri hlbokom vybití kondenzátorov ide o prúd až 240A!!!
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Pretoze si zaspal dobu. Ten spoj bude narozdiel od skrutky aj drzat a velkost nabehoveho prudu je uplne k hovnu velicina pokial nepoznas cas. A ked poznas cas a velkostu prudu mozes lahko posudit ci svorka, ktorej parametre poznas to vydrzi alebo nie. Na wago svorkach mam aj indukcnu dosku a stavim sa stebou o co chces, ze nas to prezije oboch.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Na rozdiel od skrutky teda naozaj držať nebude, lebo drží ho len oceľové pierko za zlomok prierezu. Oceľové, teda s vysokým prechodovým odporom.
Iste, ale nábehový prúd ovláda životnosť kondenzátora, polovodiča a podobne. Aj keď to nebudú ani milisekundy, ale skúr mikrosekundy...
Vidím, že aj Ty patríš medzi tých "vzdelaných" eletrikárov.
Prajem veľa šťastia a bez vyhorenia...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty tu pleties 2 veci. Zacal si vo vykonovej elektronike a potom do toho tahas elektrikara, co robi elektroinstalaciu. A asi som potom vzdelanejsi ked viem posudit, ci ta svorka vydrzi alebo treba najst ine riesenie. Odmietam totizto robit veci tak, ako sa robilo pre 30timi rokmi ignorujuc sucasne technologie

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Jasné že vieš, od toho si predsa vzdelaný eletrikár. Isto máš aj výučný list, VŠ a napríklad okrem paragrafu 24 aj zo 20-30 rokov elektrikárskej praxe, a jasné, robil si si to sám... Zabudol som na niečo?
Súčasné technolóie??? WAGO svorka, do silovej elektriky???
Iste, je ich tisíce druhov, ale aj tak...
Však ja radšej pre seba a znýmych budem robiť poctivejšie, nie to odrbávať nejakými pochybnými WAGO svorkami.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Aj keby som vedel a mal, "majster" tvojej kvality ma nazor a to je viac ako technicke specifikacie a akekolvek dalsie argumenty. Rob si ako vies a chces.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ty si iná kapacita.
Hádam aj 5 Faradov.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Aj ja som este zo starej skoly a pouzivam venceky, lebo uz som tiez videl zopar pekne obhorenych wago a to nielen "PL kwality", ale aj roznych znackovych. Moj tatko bol elektrikar a veru lamal by ruky vacsine dnesnych "majstrov"...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako chápem, že sa s tým robí rýchlo a možno aj pružnejšie, ale to je tak asi celé...
Chalani, čo sú roky živnostníci tiež už v podstate inak nerobia, proste kašlú na poctivosť, treba aj z niečo žiť, lebo každý je posranie nedočkavý...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Wago je spolahlivejsie ako strukovanie.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

No daj ešte jeden. Normálne väčšiu sprostosť som ešte nečítal...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To mas tak, si zaseknuty kdesi v minulom storoci, mentalne aj vedomostne. Ale chcel by si davat rozumy o tom o com vies uplne hovno. Na to, ze je to lepsi spoj do urciteho prierezu si mozes dohladat veci do 20 sekund.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Prosím? Jebe Ti už načisto???
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Prosím, skús argumentovať namiesto urážania.
Takto len dokazuješ čo si za vola.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V závislosti na koncentrácii pretvárky okolia môže i úprimná urážka nadobúdať hodnotu priekazne na úrovni božieho daru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takéto spoje je možné čiastočne namáhať. Jasné, sú väčšie, prácnejšie ale spoľahlivejšie. A nemáte problém odmerať "šťavu na skrutke", WAGO sú zaizolované. Takže ano, je to o zvyku. Proste nech si dá do nového bytu WAGO. O 20 rokov si bude inak nadávať... Do WAGO svorky nedáte lanko, aspoň o takých neviem.
Na lanko zaspájkujem, nakrimpujem buď dutinku alebo káblové očko. Ale čo tu píšem, to všetci určite dobre viete...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nebude si nic nadavat, skrutky casom povolia (fyzika) a treba ich dotiahnut, nie je to len odtekanim hlinika - tam je to len najvyraznejsie. Nehovoriac o tom, ze to technologie ci uz tension clamp, push in alebo obdoba strcis aj lankovy vodic - to presne reflektuje aky mas "prehlad".
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Skrutky nepovolia...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pre upresnenie: Máš na mysli svorky od firmy WAGO alebo svorky "takého typu" všeobecne? Lebo ako som zistil býva v tom dosť veľký rozdiel. Preto už používam len svorky od firmy WAGO. Konkrétne rada 222 sa dá použiť, aj keď ten čo vyskúšal radu 221 už asi nebude meniť. Do obidvoch týchto svoriek môžeš použiť aj lanko a aj drôt.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aký vôl? Robíte s tým vôbec niekto? Bežná WAGO svorka 2/3/4/5 pólová má len oceľové pierka. Potrebujete do nej strčiť medený asi 1,5 cm odizolovaný drôt. Tu potiaľ prosím a ak sa s tým nebude ani trochu hýbať. Problém nastáva v čase. To perko sa zahrieva, má väčší prechodový odpor a časom stráca vlastnosti.
Nehovorím ani o plaste. Práca s tým je rýchla a je to skôr jednorazový spoj, namiesto tých skrutkovaných. Skrutkovaný spoj, kde obtočím drôt očkovacími kliešťami(dnes v obchodoch na mňa čumia že čo sú to aké kliešte, tak ich musím najskôr ukázať) podľa veľkosti skrutky a stočenie je v smere uťahovania skrutky. Spoj nie je citlivý na prierez, skrutka sa zakusne, meď netečie ako hliník. Dá sa vymieňať vodič, prechodový odpor je minimálny.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

1. nepotrebujes - vid prispevok vyssie
2. ty si jednorazovy, nie svorka
3. skrutkove spoje su menej spolahlive - googel mas, zobud sa do reality. Mas na to kvantum odbornych vysvetleni preco aj s nazornymi vymalovanymi obrazkami a videami.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Skrutkové spoje sú najspoľahlivejšie!!!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Vsak ok, je uplne jedno co si myslis.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo má google so skrutkami?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie nie je to jedno. Je to prax, skúsenosť , nie pridrbaný gogol...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pozri maniak, tvoje skusenosti 20 rokov stare su dnes davno prekonane. Je smutne, ze to nedokazes akceptovat a spracovat, ale je to len tvoj problem.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ani maniak ani prekonané, všetko je k niečomu.
Novodobí trulinovia nech si robie ako chcú, len si dovolím povedať, s vašimi technológiami nie sme schopní ani vyletieť na mesiac. Wernher bol pojem.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Áno robím s tým. Len nie som žgrľavý ako ty a nekupujem najlacnejší šunt. Kúp si svorky od firmy WAGO radu 221 o ktorej si evidentne doteraz ešte nepočul....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako kto? No daj si tam čo chceš...
To že niekto o tom nepíše... všakovaké zacvakávatka boli už aj dávno v minulosti.
To o čom sa tu bavíte je jedno, jeden je presvedčený o všakovakých svorkách, na mene naozaj vôbec nezáleží, iný o krimpovaní, niekto ešte rád spájkuje, iný má rád klasiku, ktorú aj tak nič v spoľahlivosti neprekonalo, to sú oné očká.
Skrutka sa sa naozaj nepovolí, neviem kde to ten učenec zobral. Proste jemný závit utiahneš a on sa "zakusne" a proste drží. A lanká aj tak treba dať do dutinky, toľko súdny znalci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenže ja nepíšem o tom že skrutky sú na hovno.
Práca s nimi je na hovno. Keď máš urobiť zopár krabíc tak to nie je problém. Problém je za deň urobiť veľa krabíc. Tiež je na hovno ak máš kombinovať lanko s drôtom.

BTW: Lanko nemusíš dávať do dutinky ak použiješ svorku ktorá je určená (aj) na lanko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

original wago sa pouzivaju dnes uz bezne i na velke prudy, ak si o tom nevedel tak mrkni sem. samozrejme na hlinik nieje asi velmi vhodny, pretoze
neustalym tlakom moze drot casom poskodit. overene to vsak nemam.
https://dopice.sk/o8w
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale však isto...
Všakovakých zacvakávatiek je za tie roku už plno...
Ďakujem za informáciu.
A ja prikladám takú neveselú:
https://dopice.sk/o8w
Odpovedať Hodnotiť:
 

Použitie svorkovníc od firmy WAGO je rýchle a pohodlné, ale rozhodne nie je lacné. Takže netáraj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem kto sme tu čo spomenuli, práca je lacnejšia. WAGO nekupujem, takže nemám moc šajn o cenách dnes. Sú všakovaké podobné na spôsob WAGO, preto je vo vzduchu jednotné pomenovanie na rôznu kvalitu. Iste je to na zváženie, ak by som sa živil elektroinštaláciami, že čo tam dám a ako to tam dá a za koľko, koľko mi to bude trvať, vojde sa to tam a podobne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preto píšem o wago (originál wago svorky konkrétne rada 221) ktoré sa mi pri inštaláciách veľmi osvedčili. Cena je síce vyššia ale stále existujú zákazníci pre ktorých sú dôležitejšie termíny dokončenia ako cena svoriek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Však to, všetci tak straaašne majú naponáhlo, že neviem kedy sa aj vyserú...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si bohužiaľ termíny nevymýšľam. O tých rozhodujú manageris čo síce o tom veľa nevedia ale chcú aby to bolo urobené ideálne už včera.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna to bolo hlavne o moralnej zastaralosti, a rychlosti zmensovania kremika.
Dnes sa pomaly dostavame na hranu zmensovania, preto su tito pravidla na mieste, pokrok uz tak vyrazny asi nebude, preo bude len dobre ak sa lacne smejdy predrazia.
Dalsou OBROVSKOU dierou na peniaze je neschopnost (ci dokonca ucelovo) nespolupracovat na spolocnych standardoch.
Velkost displeja(standardizovat rozlisenie), velkosti/napatie bateriek, standardizacia USB bolo polodobre riesenie, mal sa standardizovat otvoreny standard - mal so dat ultimatum pre vsetkych velkych vyrobcov ze si to mozu urobit spolu sami alebo im to bude nariadene statom/uniou - neakym nezavyslym projektom fianacoanom uniou...


Odpovedať Hodnotiť:
 

Potraviny zo zoznamu vypadli? To bude urcite zase nejaky lobing agrofiriem.
Pritom vacsina produktov ma mizernu zivotnost, neda sa viackrat pouzit a recyklacia je taka...nie dobra..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Pokiaľ na slobodné vyjadrenie názoru na Európskou komisiou predkladané plány nemá čo len jeden občan dostatok prostredníčkov, ide o priekazne jasné porušovanie základných ľudských práv!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

V dnesnej dobe kde sa vsetko lepi a plasty sa dokopy zvaraju ultrazvukom(= castokrat sa nedaju nedestruktivne rozobrat) aby bolo vsetko co najpevnejsie, najlahsie a najlacnejsie to moze byt pre niektore vyrobky smrtelne nariadenie. Ale zasa pokial by to vytlacilo smejdne vyrobky, ktorym sa pokazi vypinac za 0.05€ niekde vnutri v pristroji a nejde to vymenit a ked to clovek rozoberie tak vidi ze sa to zjavde dalo spravit lepsie ked by nad tym niekto viac rozmyslal, tak budem len rad ked taky odpad zmizne z trhu. Ci stale sme my europania alebo slovaci taky bohaty aby sme si kupovali lacne veci?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ono vela nariadeni bude musiet potom zrusit samotne EU. Mnozstvo vyrobkov sa robi presne sposobom ako si opisal prave preto, lebo musia. Napriklad nadrze do aut maju vsetky suciastky v nadrzi a nerozoberies to lebo ekologia. Cize poserie sa plavak/ cerpadlo musis menit celu nadrz. AK by si to chcel spravit rozoberatelne, da sa, ale potrebujes certifikaciu lebo nariadenie XYZ, ktoru musis zaplatit na vlastne naklady, co premietnes do ceny vyrobku - na co sa ti zakaznici vykadia a pojdu inam a na druhej strnae to bude najskor nerentabilne, pretoze o par mesiacov mozno par rokov sa cely dizajn zmeni a mozes certifikovat nanovo
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

OK beriem co hovoris az tak sa do toho nevyznam. Ale celkom nechapem co ma ekologia spolocne s nadrzou reps. nutnostou do nej umiestnit cely palivovy system, vratane senzorov az po filtre. Skor si myslim ze to ma nieco spolocne s celkovym navrhom a spolahlivostou. Chces mat filter rovno pri sani v nadrzi aby si nezasieral cely system, aby to bolo kompaktne a servis to menil kus za kus( z coho maju zisk). Pre automobilku by asi nebol velky naklad dat pod auto pristupny palivovy filter ako tomu bolo na starych autach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No napríklad aj preto, že dnes hocikaký šuplikant si "zoženie" softvér, konektory a čo ja viem čo je treba a hrá sa na servisáka áut.
Tú nádrž opraviť, resp. dať do stavu ako predtým je prakticky nemožné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

S ekologiou to ma tolko, ze je smernica, ktora nariaduje (na cislo sa ma nepytaj ja niesom vyrobca len predavam info ako som kupil) ze nadrz musi splnat parametre tak, aby nedoslo k vyteceniu napriklad. Ked ju prerazis pri nehode, tak s tym nepohnes, ale ide o tu beznu prevadzku. Tym padom navrh aj realizacia tak, aby bola rozoberatelna je nakladnejsi a to rapidne. A tam musi vyrobca kalkulovat s tym, ci sa mu to vrati, lebo kvalitu dnes nechce platit nikto. Nie je problem vyrobit kvalitnu vec, problem ju ma zakaznik zaplatit, lebo ta kvalita je casto neumerne drahsia, resp z dlhodobeho hladiska je to aj lacnejsie, ale kedze vyrobky zastaraju moralne skor, tak sa to nevrati.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fakt by som netvrdil ze kvalitu dnes nikto platit nechce.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vecsina kvalitu nezaplati, ta ktora robi realne predaje. Tych co pozadujeme kvalitne veci (sam razim tuto filozofiu) je mensina. Naviac bezny laik ak nema predstavu o vnutornostiach, tak z dizajnu, ktory vidi, kvalitu nema sancu poznat. To ti bud niekto musi poradit (a dotycny si musi chciet nechat poradit) alebo sa o danu problematiku zaujimas. Bez toho nemas sancu. Do toho sa potom miesaju drahe smejdy aby ani cena nebola zarukou kvality a este planovane pouzitie a rentabilita. Ale to je mne, tebe a aj dalsim jasne, len tej skupine o ktorej je rec nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mna vzdy udivovalo, ze dokazeme ako ludia davat peniaze nad zivot. radsej prijmem riziko vytecenia toxickeho odpadu do prirody, ako by som priplatil. zabijame zvierata, nie kvoli tomu, aby sme sa najedli, ale kvoli tomu, aby nam niekto zaplatil za kly na stene alebo lisku na kozuch. vsak peniaze nie su nic, v skratke to neexistuje, iba nas odmalicka s tym ucili zit. takze ja tuto smernicu a jej podobne vitam, a dufam ze sa budu casom este posuvat dalej. az kym to ludia nezacnu brat ako buzeraciu, ale ako hodnotovy sposob zivota.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas v principe pravdu, ale mnohe veci nie su dotiahnute alebo plne rozporov. Staci len s triedenym odpadu. V jednom meste triedia tak, v druhom inak a nikde neexistuje jednotny system. Staci pozriet, kde mas vyhadzovat to ci ono a niekde dokonca na vlastnom uvazeni. To je proste chyba. System musi byt jednoducho aplikovatelny inak sa minie ucinku. Zober si len vymenu oleja mimo autorizovany servis. Ak chces olej ekologicky zlikvidovat, mas nerealizovatelny problem. Autoservis nie je povinny ti stary olej zobrat ak si vymenu neurobil u nich. Je to nebezpecny odpad, ktory ti nevezmu ani v zbernom dvore. Co urobis? Bud to aj tak hodis do komunalu, alebo to niekam vylejes. Takze netreba sa cudovat, ze to mnohi beru ako buzeraciu, lebo system vytvoril len system buzerovania, nie riesenia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, mame pred sebou este dlhu cestu, je co vylepsovat. niekde vsak treba zacat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ktoré značky, prípadne ktoré modely áur majú nádrž takej konštrukcie ako popisuješ? Dosť ma to zaujíma lebo som takú nádrž zatiaľ ešte nevidel ani u jedného vozidla.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Do vsetkych modelov nevidim, ale ak to nie su uplne vsetky, tak vecsina beznych sucasnych aut. NAdrze maju dnes nepravidelne tvary zohladnujuc x predpisov a nariadeni pre konstrukciu samotneho auta, bezpecnost, dizajn, priestor atd. Preto sa potrebne komponenty montuju nerozoberatelne dovnutra. Plati aj pre adblue nadrze - ak dochadza k problemom napriklad do zavzdusnenim (vecsinou sposobenym uzivatelom) meni sa komplet cela nadrz.
Mimo inu oblast ale v teme - akurat riesim vycistenie filtra u susicky s tepelnym cerpadlom. Je to "samocistiaca" technologia a ku fltru sa dostanes len tak, ze nezvratne vyrezes plastovy kryt. Ked to vycistis, staci ti potom namontovoat nahradny diel - zaslepku toho miesta. Zatial sa mi vsak nepodarilo tento diel kupit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

napriklad ide aj o to, ze vyrobcovia umyselne nevyrabaju vymenitelne diely, u ktorych dochadza k opotrebeniu, alebo ich cena je nezmyselne vysoka aby donutili spotrebitela k nakupu noveho vyrobku. Napr. mam sluchadla ku ktorym nepredavaju vankusiky z mne neznamenho dovodu, takze musim reklamovat cele sluchadla, a to je len prkotina. Su vyrobky, napr. vysavac ktory je cely z plastu, kazda plastova blbost ktora by sa dala vymenit tak bud stoji cenu 1/3 vysavaca alebo sa jednoducho neda kupit.
Potom si clovek otvori aleixpress a podobny diel ci uz plosak alebo plast kupi za 5centov a predavaju to tam iba na 10ks lebo sa im to menej ani neoplati, ale autorizovany servis si vypyta 10Eur za kus.
Je to svinstvo voci spotrebitelovi a takto je to s vacsinou vyrobkov. Aj tie mobily. pokazi sa spinac alebo usb vstup a je problem to vymenit lebo vsetko je lepene. U starsich mobilov som si sam menil obrazovky, tlacitka bez problemov, teraz to treba lepit a drbat sa s tym hodinu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja by som zaviedol povinnu zaruku 5 rokov na vacsinu vyrobkov, cena by isla mierne hore, ale stalo by to za to aj tak :)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ale predĺženie záruky nič nerieši. Proste treba vyrábať kvalitnejšie.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Presne tak, ja nechcem chodit po reklamaciach, ja chcem vyrobok pouzivat. Niektore vyrobky su tak lacne ze clovek sa ani neunuva to ist reklamovat, tam ti 5rocna zaruka nepomoze.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale riesi, ked ty ako vyrobca budes musiet zacvakat, povedzme, za 30% reklamacii svojich vyrobkov, lebo si ich urobil nekvalitne, porozmyslas ci ich radsej neurobis kvalitne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aha, už Ti to došlo? Keď bola v 90-tych rokoch v Nemeckých malých obchodoch 6 mesačná záruka, aj tak ten výrobok kľudne prežil 20 rokov v perfektnom stave.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Neurobis, len zvysis cenu tych existujucich tak, aby si bol na tom istom, pretoze to tak urobia vsetci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak pre zaciatok by mohli predlzit zaruku z 2 na 3 roky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Co pre zaciatok znamena kompletne prekopanie rychloobratkovo nastaveneho danoveho saskovania s odpismi hodnoty, vratkami dph a dochodkovymi sporeniami. :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a zaplatis to vo vyssej cene vyrobku a nezmeni sa tym nic. Popravde nespominam si okrem stuplovych sluchadiel co mi odislo skor ako po 5tich rokoch a aj to mozno predlzit na 7 az 10.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

sa vyrabaju aj dnes, ale nestoja 5 korun.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj dnes možno vyrábať so životnosťou desiatky rokov no - kto si to za kus vyššiu cenu kúpi a - načo vecim ktoré morálne zastarávajú?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo už nerobia smartfóny zo železobetónu ako kedysi ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

9:10 google vyhladavanie: ako znicit nokiu 3310
9:25 google vyhladavanie: ako opravit hydraulicky lis

Odpovedať Hodnotiť:
 

To je nezmysel. O 2-3 roky je vyrobok zastaraly! Nesplna normy. Nema vyznam robit vyrobky na 25 rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aké normy, aký zastaralý, ty Matelko?!
Ale oni ich vtedy tiež nerobili na 25 rokov, ale robili ich tak poctivo a kvalitne, že to proste vydržali.
Neviem načo by som si vtedy kupoval ob 2 roky CD prehrávač? To bola investícia na celý život.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Normy existuju prave preto lebo priemysel sa nedokaze samoregulovat.

Kazdy zdravy vyrobca dokaze predpovedat normy - tie su zname vyrobcom uz davno predtym nez pridu do platnosti.

Ak vyrabac poctivo nikdy nebudes mat problem s normami...


Uved par prikladov kedy po 2-3 POCTIVY vyrobca uz nemoze vyrabat vyrobok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

...2-3 rokoch POCT...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bude sucasne potrebne zabezpecit, aby cena nahradnych dielov bola primerana, a aby boli dostupne bez obmedzeni.
Pokial bude spotrebic poskladany z nahradnych dielov stat 10x alebo 20x tolko ako novy spotrebic, nikto to opravovat nebude.
Ja som napr. na susicke pradla vymenil len dva komponenty, a stalo ma to 180 EUR. Elektronika invertor motora 140 EUR, a gremen nahonu ventilatora 40 EUR. Pritom cela susicka sa da kupit za 600 EUR.
A to mam stastie, ze Zanussi predava vsetky nahradne diely volne na webe hocikomu.
Napr. taky SAMSUNG ma jediny autorizovany servis pre celu SR niekde c Ziline, a suciastky zozenu iba oni.
Takze ak by to malo byt ucinne, useli by regulovat cenu a dostupnost nahradnych dielov, inak je akekolvek parvo na opravu nezmysel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne toto.
Napriklad by mohli zavies +50 dan na vyrobky ktore toto neponukaju (primerane lacnu dostupnost nahradnych dielov).
Kludne to nastavit na percenta z ceny.

a megavyrobci ako tamtung nech sa prisposobia alebo zmiznu z EU trhu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď ste takí frajeri, zožeňte rúška našim zdravotníkom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo Maďarom :D :D :D
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár