neprihlásený Utorok, 5. decembra 2023, dnes má meniny Oto
Bežný mobil sa prvýkrát pripojil na BTS vo vesmíre

Značky: mobilní operátorivesmírnové technológie

DSL.sk, 19.3.2020


Startup Lynk aktuálne oznámil dosiahnutie dôležitého míľnika pri vývoji svojej technológie, keď sa bežný mobil pre siete GSM prvýkrát úspešne pripojil na jeho základňovú stanicu vo forme satelitu na nízkej orbite a prijal z neho správu.

Poskytovanie základňových staníc vo vesmíre vo forme nízko letiacich malých satelitov môže potenciálne predstavovať spôsob ako zabezpečiť pokrytie nepokrytých oblastí. Lynk má zatiaľ vo vesmíre štyri satelity.

Otázne ale samozrejme je aké parametre môže mať takéto pripojenie. Satelity totiž musia obiehať nad atmosférou, čo je mnohonásobne väčšia výška ako bežná vzdialenosť k pozemným BTS. Na druhej strane samozrejme v prípade pripojenia na satelit nie sú na voľnom priestranstve v ceste žiadne pevné prekážky.

Lynk nezverejnil v oznámení prakticky žiadne technické detaily a dáta. Na zverejnenom videu je len vidieť, že satelit fungoval ako BTS len 2G siete a telefón prijal broadcast správu.

Stalo sa tak 24. februára na Falklandských ostrovoch.

Masívne konštelácie satelitov pre poskytovanie pripojenia k Internetu v súčasnosti začínajú budovať viaceré spoločnosti, SpaceX, OneWeb, Amazon. V ich prípade sa satelity nachádzajú minimálne vo výške viacerých stoviek kilometrov a pre pripojenie je potrebný samozrejme nový hardvér aj so samostatnou anténou.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Mozilla znovu zarobila takmer 600 miliónov
O niekoľko rokov má veľká väčšina smartfónov podporovať 5G
NASA obnovila komunikáciu s Marsom, uskutočnila ďalší let s helikoptérou
Ceny smartfónov dosiahli maximum, majú začať klesať
Lacnejšia rozširujúca doska pre M.2 SSD pre Raspberry Pi 5


inzerciaDiskusia:
                               
 

Nie sú prekážky? A čo mračná? Sneh?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

to je aj pri beznych BTS. kazdemu je jasne, ze ide o budovy.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

neviem ja som poznal iba mračnovú
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ja poznám len súmračnú.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je takisto masívna konštelácia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pre spojenie na otvorenom priestranstve (more, puste a podobne) je tu uz roky siet iridium. A namam pocit, ze by cielova skupina nejak velmi rastla.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Mozno nemusi ani rast cielova skupina, staci, ze to znizi cenu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presna tak. Na pripojenie bežného mobilu k iridiu treba akurát priekazne pomerne dlhý kábel.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sadneme si do kruhu, lava dlan hore na susedovu pravu ruku, prava dlan hore pod susedovu lavu ruku. Spievame: "o natasia gloria o ma nao nao ti ti ti o kao kao ti ti ti o benzdo fis" a pri kazdej slabike jeden tleskne pravou rukou do dlane susedovi na jeho pravu ruku (tlesknutie sa siri do kruhu). Ten, komu ma byt tlesknute na ruku pri poslednej slabike "fis" ju ma odtiahnut. Ak sa podari vypadava ten, ktory tieskal, ak nie tak ten, ktoremu bolo tlesknute. Kto ostane posledny zvitazil.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Možno by ti pomohli elektrošoky.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Prestan prosim sirit nenavist.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

podla mna sa Ti snazi pomoct ;)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Lynk? Check your grammar!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To znamená, že vás môžu ovládať aj z vesmíru, nielen cez stanice operátorov! To už je iné kafe. Ak bude (a možno že už aj je) bežný mobil schopný komunikovať so satelitom, môžu vás doslova odstreliť, lebo ste ustavične zameraný. A kontrolu nad tým už nemá nejaký Orange a T-Mobile a nejaký jeho zamestnanci ale priamo Lucifer osobne.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Yntel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ET vola domu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

2G siet .... hmmmm super ono pani asi pojem satelitny mobil nepoznaju..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked spravne chapem, tak toto nie je satelitny telefon, ale lietajuca BTSka klasickej GSM (2G) siete, a keby ti letela ponad hlavu, mohol by sa na nu pripojit tvoj bezny mobilny telefon (ak by si mal spravnu SIMku).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Super, ked sa ako vesmirny turista dostanem na stanicu mozem strimovat corona porno ako vacsina slovakov. Wau uz som myslel ze sa tam budem nudit. A nevie niekto odhadnut aku dlzku cesty to pokryje pri ceste na Mars ? Bude treba po ceste vyhadzovat aj retranslatory?
Odpovedať Hodnotiť:
 

že normálne 2g štandardy toto neumožňujú, max. dosah k bunke je 35km kvôli oneskoreniu signálu na TDMA, nechápem ako mohol mobil prijať msg z 200km vzdialenosti??
Asi je to len pri hovore, msg je iba dátový prenos, tak asi to ide
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiež si hovorím, veď štandard umožňuje posun časového okna o najviac 63 periód jedného bitu, keďže Timing Advance offset je zakódovaný 6 bitmi.

Aj s Extended Range vylepšením posunie BTSka svoje počúvacie okno najviac o jeden ďalší timeslot, čiže 156 periód bitu, čiže cca 120 km.

Nepoznáme presnú orbitu, ale hádam to bude vyššie ako 120 km.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem, ci Ext range sa pouzivalo okolo roku 2000, ale uz vtedy som chytil +-100km od CZ/SK hranice uvitaciu spravu z druheho statu, ked som bol na dakom kopci/pahorkatine, ci kde. Urcite vyse 100km to bolo a prave som sa nad tym uz vtedy cudoval, proste stavalo sa.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár