neprihlásený Pondelok, 15. apríla 2024, dnes má meniny Fedor
Postup štátu pri využívaní mobilov pri koronavíruse nedostatočný, navrhnuté zlepšenie

Nová slovenská vláda včera predstavila nový spôsob, akým chce bojovať proti šíreniu nového koronavírusu pomocou lokalizačných dát o polohe mobilov obyvateľov od operátorov. Premiér avizoval na aký principiálny účel by mali byť tieto dáta použité. Štát ale nevysvetlil konkrétny technický spôsob ako to chce dosiahnuť a navrhuje zákonom dovoliť veľmi široký prístup štátu k dátam od operátorov. Vo včerajšom článku sme navrhli spôsob ako avizovaný účel dosiahnuť s minimálnym sprístupnením informácií štátu, následne združenie EISi pripravilo a zaslalo poslancom právnu úpravu ktorá by mala umožniť obmedzenejší prístup štátu k dátam ale zároveň dostatočný prístup na dosiahnutie prezentovaného cieľa.

Značky: Slovenskoštátochrana súkromiamobilní operátori

DSL.sk, 25.3.2020


Nová slovenská vláda včera predstavila nový spôsob, akým chce bojovať proti šíreniu nového koronavírusu pomocou lokalizačných dát o polohe mobilov obyvateľov od mobilných operátorov. Zverejnené informácie sa stretli u časti populácie s kritikou, keď navrhnutá legislatíva umožňuje veľmi široký prístup štátu k dátam jeho obyvateľov.

Ak takéto riešenie môže reálne pomôcť, pri súčasnej situácii je žiadúce ho nasadiť a nasadiť ho čo najskôr. Je tak ale potrebné spraviť najlepšie ako sa dá aj s ohľadom na ostatné aspekty.

Čo štát chce

Za akým účelom štát chce prístup k týmto dátam vysvetlil včera premiér, informovali sme o tom vo včerajšom článku.

Štát konkrétne chce získať informácie o presnom pohybe nového infikovaného v minulosti po jeho pozitívnom teste.

Následne chce na základe týchto informácií opäť z dát mobilných operátorov o pohybe všetkých obyvateľov identifikovať a upozorňovať iných obyvateľov, u ktorých je riziko nakazenia kvôli kontaktu s infikovanou osobou v dňoch pred zistením jej infekcie. Premiér hovoril o upozorňovaní SMS a dobrovoľnom vyšetrovaní, pri nasadení už takéhoto opatrenia štát zrejme potenciálne zvažuje aj efektívnejšie využitie zistených informácií.

Ako presnejšie technicky chce štát toto dosiahnuť a aké konkrétne dáta chce získavať od mobilných operátorov štát nezverejnil a takéto informácie nám neposkytol ani úrad vicepremiéra pre informatizáciu navrhujúci toto riešenie.

Štát už včera predložil parlamentu aj novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorá má štátu umožniť prístup k dátam občanov od operátorov. Jej znenie sme priniesli vo včerajšom článku, pričom novela umožňuje štátu potenciálne veľmi široký prístup k dátam.

Čo je problém

Predstavený plán má viacero potenciálnych problémov, ktoré minimálne neboli dostatočne objasnené. Keďže ide o potenciálne veľký zásah do práv občanov, aj v tejto situácii sú potrebné dostatočné informácie.

Nie je jasné ako efektívne

Štát vôbec neprezentoval do akej miery má byť toto opatrenie efektívne. Aj samotný avizovaný konkrétny krok po identifikácii ľudí v blízkosti nakazeného v minulosti, teda zaslanie SMS aby sa dali otestovať, je zvláštny.

Štát iba argumentuje, že nejaké takéto riešenie pomohlo v niektorých iných krajinách. Dúfajme, že tak nerobí len na základe správ z médií a ak nie sú k dispozícii ešte štúdie ako takéto riešenie niekde pomohlo tak sú k dispozícii aspoň naozaj relevantné dáta a štát ich využil.

Napríklad nie je ani jasné či vôbec všetci poslanci koalície obhajujúci toto riešenie plne vedeli o presne aké riešenie ide, napríklad niektoré vyjadrenia hovoriace o aplikáciách to nenaznačujú.

Nie je jasné s akou presnosťou dokážu mobilní operátori užívateľov lokalizovať. Vo väčších mestách a špeciálne v Bratislave ale takáto identifikácia, ak napríklad žije vo vysokom paneláku, v posledných dňoch navštívil viac ďalších panelákov, cestoval MHD, atď, zrejme môže určiť príliš veľký počet kontaktov.

V prípadoch, keď sa osoba stretla s malým počtom kontaktov a riešenie môže byť veľmi efektívne, zrejme typicky infikovaná osoba pozná tieto kontakty.

V niektorých scenároch samozrejme riešenie môže byť efektívne, otázne je ako bude efektívne celkovo a či takéto riešenie stojí za prostriedky a čas, ktoré sa mu venujú.

Chýbajú informácie o realizácii

Naznačené riešenie sa dá realizovať rozličnými spôsobmi, dva základné sme načrtli už vo včerajšom článku. Štát ale včera nepovedal ako bude plán konkrétne realizovať a riešenie chce predstaviť až po tom, ako bude mať schválenú legislatívu.

Jedným spôsobom je, že si štát zobere od operátorov všetky údaje o polohe všetkých obyvateľov v každom čase za dlhšie obdobie a sám bude v týchto dátach takéto informácie vyhľadávať a identifikovať.

Druhým, že štát od operátora infikovaného získa jeho trajektóriu a následne na základe poskytnutia tejto trajektórie iným operátorom títo kontakty infikovaného identifikujú, budú im posielať SMS ak to má byť cieľom alebo prípadne poskytnú informácie o týchto kontaktoch štátu.

Príliš široký prístup k dátam

Problémom je aj právna úprava, ktorú vláda navrhla aby mohla realizovať toto riešenie. Tá je zbytočne široká a umožňuje získať štátu aj dáta, ktoré na tento účel nepotrebuje.

Neumožňuje síce získať obsah komunikácie, ako tvrdila jedna z opozičných strán, umožňuje ale technicky zrejme získať rozličné ostatné informácie vrátane všetkých metadát o uskutočnenej komunikácii a teda aj to kto s kým volal a posielal si email.

Úprava síce limituje, na čo môžu byť dáta použité. Ak by ale štát získal viac informácií ako je nutne nevyhnutné, okrem obavy časti populácie že štát by úmyselne tieto dáta využíval aj inak je tu najmä relevantná obava že by štát napríklad nedokázal efektívne ochrániť tieto dáta.

Čo je vhodné

Ak takéto riešenie môže reálne pomôcť, pri súčasnej situácii je samozrejme žiadúce ho nasadiť. Je ale potrebné aby to bolo spôsobom s najmenšími možnými dopadmi, ktorý stále zabezpečuje dané riešenie.

Takéto riešenie, ak môže byť efektívne, je zrejme vhodné nasadiť čo najskôr. Ak štát postupoval odborne, všetky verejne chýbajúce informácie už má alebo by mal mať, nedostatočné bolo len informovanie a to možno jednoducho napraviť bez ďalšej straty času. Ak naopak nemá dobré podklady potvrdzujúce, že toto riešenie bude efektívne, je otázne či tým neriskuje zbytočné venovanie zdrojov tomuto riešeniu.

Štát tak musí zvoliť vhodný kompromis, aby postupoval rýchlo, zároveň odstránil ľahko odstrániteľné výhrady a mal dostatočnú istotu, že venuje zdroje dostatočne efektívnemu riešeniu.

 1. Konkrétne riešenie

  Ideálne by tak štát mal najskôr predostrieť konkrétne riešenie, ktoré plánuje zrealizovať. A zdôvodniť alebo vedieť zdôvodniť ako by malo byť efektívne.

  To zahŕňa aj informácie ako ho chce realizovať, aké konkrétne dáta bude získavať od operátorov a ako s nimi bude nakladať.

 2. Minimalizácia zásahu

  Konkrétne technické riešenie by malo minimalizovať prístup štátu k týmto citlivým dátam, aby bol stále dosiahnutý požadovaný cieľ.

  Pri cieli, ktorý prezentoval premiér, by tak zrejme bolo vhodnejšie aby sa postupovalo druhým a nie prvým spôsobom, teda aby štát nemal všetky dáta o polohe všetkých občanov.

 3. Minimalizácia úpravy

  Podobne právna úprava, ktorá umožňuje použité riešenie, by mala umožňovať prístup štátu k najmenšiemu množstvu dát, aké stačí na zabezpečenie zvoleného riešenia. V skrátenom legislatívnom konaní je v prípade potreby budúcej zmeny zrejme jednoduché legislatívu rýchlo doplniť.

  Združenie EISi, ktoré okrem iného stálo za ústavným zrušením povinnosti pre operátorov uchovávať dáta, po konzultáciách s DSL.sk pripravilo návrh novely legislatívy, ktorá by mala umožniť užší prístup k dátam od operátorov ako navrhuje pôvodná novela štátu a stále by mala umožniť realizovať naznačené riešenie druhým spôsobom s minimalizovaným sprístupňovaním dát štátu.

  Návrh bol zaslaný poslancom pred dnešným zasadaním národnej rady, kde by sa malo o legislatíve pre tento účel hlasovať.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


Diskusia:
                               
 

Keď vyhráš voľby, môžeš všetko, či? Nuž čo, tak to testujú, aby sme nedopadli ako maďari o chvíľu a o dve chvíle ešte horšie...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Skor mam pocit, ze ide o nedostatocne vedomosti a nie o nekaly zamer.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Volic moze mat pocit, vladny predstavitel musi mat vedomosti. Neospravedlnovat debilitu!
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ujko tu dava klasicke HS konspiracie. Vsetko je jasne, musime drzat spolu, inak nas rozlozia! Hrdo, odborne, spolu, zvladneme to ako Boris!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Potom sa ale núka otázka ktorá z dvoch variant v prípade ľudí ktorí riadia tento štát by bola horšia? Ich nekompetentnosť, alebo nekalý zámer?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

tu sa nejedna o nekaly zamer ale ani o nekompetentnost.
Su kompetentni na taketo rozhodnutie a maju dobry umysel. Problemom zostava technicka realizacia a odkomunikovanie verejnosti tak, aby bola ubezpecena, ze sa nebudu zbierat ine osobne udaje a podobne. Moj riaditel vo firme tiez nevie presne detaily o tom, ako funguje napriklad soft, ktory piseme. Staci, ze vie co to robi. Urcite nemusi tusit ake cachovanie udajov sa pouziva alebo ine nedolezite detaily o telemetrii a podobne.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Snowdena na teba.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak, jeho autobiografia je povinne citanie pre ajtakov! Bez srandy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Otazka co je horsie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno by mal niekto príčetný Matovičovi vysvetliť, že celá táto idea je kokotina.

Ak bude chcieť superhacker tento sofistikovaný systém obísť, tak čo urobí? Vymení si simku s babkou? Alebo len zapne "lietadlo" a vyrazí do ulíc?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak ale to predpokladat bez dokazov ze 99% Slovace je IT gramotny geniom je spatne. My tu na dsl.sk vieme ze nie.

Takze to bude fungovat.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

A prečo by na základe nbusr123 nejaký superhacker tento priekazne sofistikovaný systém vôbec obchádzal?
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Opäť sa potrvdzuje staré známe, že najväčším nepriateľom občana nie je koronavírus, Soros ani židojašteri, ale štát.
Už dva týždne mobil nechávam doma a vidím, že robím dobre.

Dúfam, že toto sa Matovičovi veľmi škaredo vráti (aj keď zas hádam nie vo forme Fica).
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

Trepeš kraviny. Najväčším nepriateľom občana je jeho vlastná hlúposť. Keby ste neboli takí sprostí, nenakúpili by sa ksichtohandry za eurotridsať ale za 10 centov... nemusel by primeclown vymýšlať sledovač a pod. Len hlupák si myslí, že vy*ebal so systémom, keď si necha mobil doma a potom v obchode zaplatí kreditkou. :-D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Bľah bľah bľah. No jo, s priemerným voličom nepohneš, to potrvá ešte desaťročia, kým bude na Slovensku lepšie.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

pokial viem, tak bankove tajomstvo nezrusili. Ale hotovost je hotovost...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten koronavírus je pri interpretácii skutočných cieľov vlády v porovnaní s volebnými programami priekazne na nezaplatenie.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

O tomto musi byt na stranke olano internetova anketa, kde bude zodpovedne hlasovat vyznamna vzorka obyvatelstva. Nebol som doma, ako dopadla anketa s 11 otazok, uz sa realizuje v praxi?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Už sa konečne začala realizovať vôľa ľudu.
Začneme tým, že budeme dôsledne plniť príspevok 2% z rozpočtu do NATO. To ľudia chceli najviac. Potom všetci chceli pomôcť pracovníkom v kreatívnom priemysle, lebo patria medzi skupiny najviac ohrozené pandémiou. Potom "ja neviem uš", po čom národ túžil najviac, tipujem, že po zrušení vlakov zadarmo, ale to chceli len študenti, tak je to zatiaľ dočasné.

Držím tomuto chalanovi palce, aby prekonal Radičovej rekord (636 dní) ale 50 centov by som na to nestavil.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

:D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

2% NATO ponechat
2mld. na lietadialka ponechat
400mil. 13. dochodky zrusit
vlaky pre studentov zadarmo zrusit
okliestit prava zamestnanca, hned ako sa bude dat a co najviac
pridat zamestnavatelom plosne, aj ked v minulosti "optimalizovali" dane a nadavali na stat
zatazit strednu vrstvu, kym sa da, idealne rodiny s detmi nad 10 rokov, pretoze viac nakupuju
.....
bude to "sranda"
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na základe vašej analýzy ja obcan pozadujem

ZRUSIT objednafku na letadelka americke.

Netreba ich, btreba drony automaticke co budu zhadzovat napalm na zamorene dediny valaly aj mesta. aj na bratislavu.

Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Pekne povedané, až mi je z toho otupno.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Á zasa nejaká prihriata kotleta sem zavítala.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

My sme tu stale, ak si si nevsimol...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ustavny sud si len tak sedi na riti
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam skor pocit, ze Matovic zacina mat nejake orbanovske maniere. Chlapec zacina byt husty. Vcera na tlacovke daval vyjadrenia ako James Bond a Jason Bourne v jednom. Ako keby si teraz isiel kompenzovat nejake komplexy z mladosti? Bol sinakovany v skole alebo co?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Keby si riadne chodil do skoly, mohol si aj ty byť "sinakovaný" nech to už v reči tvojho kmeňa znamená čokoľvek.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

aby si sa nepojebal s tou tvojou slovencinou ty kokot pripeceny
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

On sa urcite pojebe, lebo nemas pravo na preklep. Matovic asi zakazal a post edit tu nie je ;)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ja mám skôr pocit že trepeš pičoviny.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Picoviny moze trepat len jedinec ktory ma nieco v pici
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Sledovanie ľudí cez mobily? Áno, zlé.
Dostatočné? asi nie...
Že to nemajú do detailov premyslené? No nemajú, sú to amatéri (=všetci sme v tejto situácii)...

ALE.... Ak vedomie, že niekto sleduje moju polohu, prinúti jediného nakazeného zostať doma, tak sme si potenciálne ušetrili veľa starostí. Ak WHO tvrdí, že nakazený človek (hoci bez symptómov) môže v priemere nakaziť 2,4 osoby denne, tak po týždni jeden voľne sa pohybujúci infekčník nakazí spolu s reťazovým efektom 1000 ľudí.

Takže akokoľvek nedokonalé, rizikové, limitujúce a nedomyslené riešenie v tejto situácii bude úspešné, ak aspoň pár nakazencov prinúti buď sedieť doma alebo aspoň obmedzovať svoj pohyb po svete s mobilom.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme môžeš mať názor, aký chceš, pokiaľ to "limitujúce a nedomyslené riešenie" zaplatíš z vlastného, nech sa páči.
Pokiaľ sa na to budeme skladať, čakal by som domyslené a efektívne riešenie, nie tento chaos.

Chápem, doba je zlá ale pán premiér mi otvoril oči, keď skritizoval Peleho "hračkárske testy, ktoré sú nám nanič" hoci sa o ne Pele trhal s nemeckými a inými špekulantami, čo sa ho pokúšali preplatiť. Pele nakupoval čo bolo a draho v snahe dostať na Slovensko aspoň nejaké "nedokonalé, rizikové, limitujúce a nedomyslené riešenie v tejto situácii".
Matovič je iný kaliber, ten akceptuje aj počas apokalypsy len 100% riešenia a tak je to správne.
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Pelleho do tohto nepleť. Ako správny Smerácky poskok len kryje kšefty svojej zlodejskej bandy a vo svojej prosťáckej povahe ani nevie, čo robí.
Nevadí mi, že robil chybné rozhodnutia (to je celkom bežné v krízovom manažmente, každý by nejaké urobil). Aj to viem prežiť, že sa niekto nabalil na rúškach, či rýchlotestoch (v podstate to robili posledných 12 rokov a zvyk je železná košeľa).

Faktom zostáva, že využitie mobilných sietí pri aspoň čiastočnej kontrole pohybu obyvateľstva ako prvý vytiahol ten trnavský šašo. Nevolil som ho, ale má oveľa pragmatickejší prístup, než smerácky poskok. Samozrejme, nemá to z vlastnej hlavy, podobná vec je jedno z kľúčových prvkov, vďaka ktorým dokázala napríklad Južná Kórea dostať situáciu pod kontrolu.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Film „Nákaza“ (2011) sleduje rychlé šíření smrtícího vzduchem přenosného viru, který nemocné zabíjí během několika dnů. S rychlým šířením epidemie se lékaři po celém světe snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji, než samotný virus. Cestující na letišti se dotkne salátové místy v letištním baru předtím, než podá kreditní kartu číšníkovi. Obchodní jednání začne podáváním rukou. Muž zakašle v plném autobusu. Jeden kontakt. Jeden okamžik. A smrtelný virus se přenese. V americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí dochází k mobilizaci všech výzkumných pracovníků, kteří se snaží rozluštit kód unikátního patogenu, který neustále dále mutuje. Jak postupně narůstá počet mrtvých a lidé se v kolabující společnosti snaží ochránit sebe samotné a své nejbližší, jeden aktivista a blogger (Jude Law) začne tvrdit, že veřejnost nedostává pravdivé informace o skutečném dění...
https://www.csfd.cz/film/273515-nakaza/prehled/
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kazdy zodpovedny obcan by mal hlasit svoj pohyb organu. Eleminuje sa tym zbytocna diskusia o opravnenosti organu.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Problemom je, ze nezodpovednich je viac... Podstatne viac... Chapem opatrenia v cine, kde som pocul o zamknutych vchodoch panelakov... I ked by som asi protestoval, ale chapem.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Priekazne bude sranda, až začne horieť. Za toto by mali lámať v kolese, karanténa-nekaranténa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ono je potrebne byt agilni v tomto pripade. A imho to nie je ani jeden z nasich operatorov. Treba proste zaplatit jedneho Mitnicka (Kevina), ktori by skocil k pomarancu a z aktualne nakazenych ludi a dat v serverovni by zistil, co treba a ako ucinne by to mozno bolo. Odpoved by bola do jedneho, ci dvoch dni. Rovnako by vedel takto mrknut na to, pri akych parametroch, by to vygenerovalo "kolko" smsiek a nasledne to nastavit tak, aby sa stihalo testovat (a je jedno ako ucinne by to bolo. vyuzila by sa kapacita labakov)... Ale to by sa muselo robit a nie kecat. Imho aby aj dsl experti nekecali (nemyslim len diskutujucich :), tak by cast dat mohli dat anonymizovanu a poskytnut "na github-e". Osobne by mi to az tak moc nevadilo, ak by tam bola i moja simkarta s povedzme, mesiacom dat. Kludne by sa ma mohli spytat (cislo maju :)...

proste nekecat, ale pozriet sa na to a nebyt vahavy strelec...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A hlavne je to metoda aj nedostatocna, ved kto ju bude chciet obijst a porusit trebars karantenu tak si telefon necha doma.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

také halóóóóóóó a pri tom nás sleduje big five

a toto ste už čítali?


https://dopice.sk/oc2
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to hlupost lebo lokalizacia cez operatorov ma presnost v najlepsom pripade desiatky metrov, ale kludne to mozu byt aj stovky metrov
je to priliz nepresne
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Vykazuje sa činnosť, a to je podstatné.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/oco
Odpovedať Hodnotiť:
 

..podme sa sexksovat, kdo chce?

..mna tu sleduje nekdo ..prisnejsi, nez vlada, Soros, stat, aj SiiAaaj Eeej dokopy - 1mlada kocka, vcera mi uz takmer dala taky ofacok! ..lol som jej dlho vecer nenachystal do misky
ma az takmer rozskrabla, nad perou
(..jej musim kus pristrihnut, obrusit pazuriky.. :p :D )
Odpovedať Hodnotiť:
 

no schvalne, 2,14 promile?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skôr niektorá z diagnóz s číslom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

F1 alebo skor F01
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bicyklisti vsetkych krajin, spojte sa!
Cipy uz aj pre ludi to istia. Ucel svati prostriedky.
Ked na Slovensku po slovensky, tak koruna a nie po madarsky korona, ci po nemecky krone.
Mohla by sa vymysliet Nobelova cena za legalne vypalne pri nedodrzani domaceho vazenie keby sa bolo v zahranici prstom na mape. Chudaci bezdomovci by mohli legalne platit vyzobrane.
Odpovedať Hodnotiť:
 

I simply wished to appreciate you once again. I'm not certain the things that I would've achieved in the absence of these ideas shared by you concerning this area. Previously it was a real frightening crisis for me, but taking a look at the specialized technique you managed the issue forced me to leap over fulfillment. Extremely grateful for the information and hope that you really know what an amazing job that you are getting into instructing most people by way of your website. I know that you have never met any of us.
<a href="http://www.jordanstoreonline.com" >air jordan</a> [url=http://www.jordanstoreonline.com]air jordan[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I actually wanted to post a small remark to be able to appreciate you for the stunning hints you are giving at this site. My extended internet investigation has at the end of the day been compensated with good quality strategies to share with my company. I 'd express that most of us readers actually are extremely lucky to dwell in a useful website with so many wonderful individuals with very beneficial concepts. I feel quite happy to have encountered your entire website page and look forward to so many more awesome moments reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.
<a href="http://www.monclerstoreonline.com" >moncler jacket</a> [url=http://www.monclerstoreonline.com]moncler jacket[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I together with my buddies ended up going through the nice hints located on your web blog while unexpectedly came up with an awful suspicion I had not thanked you for those tips. These young boys became as a consequence glad to read all of them and have sincerely been making the most of these things. Appreciate your simply being really kind and also for picking out this kind of superb ideas millions of individuals are really needing to know about. My honest apologies for not expressing appreciation to earlier.
<a href="http://www.lebronjames-shoes.us.com" >lebron shoes</a> [url=http://www.lebronjames-shoes.us.com]lebron shoes[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I must express my thanks to the writer for rescuing me from such a setting. As a result of looking out through the world-wide-web and getting tips that were not powerful, I was thinking my entire life was done. Living minus the strategies to the difficulties you have fixed through your main guide is a serious case, and the ones which could have adversely affected my entire career if I had not come across the blog. Your actual understanding and kindness in touching a lot of stuff was vital. I don't know what I would've done if I had not encountered such a solution like this. I can also at this moment relish my future. Thank you very much for this professional and effective help. I won't think twice to propose your blog to any individual who should receive tips on this subject matter.
<a href="http://www.yeezyshoes.co.uk" >yeezy shoes</a> [url=http://www.yeezyshoes.co.uk]yeezy shoes[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

A lot of thanks for each of your hard work on this site. Gloria really loves carrying out investigations and it's easy to see why. Many of us notice all of the lively way you create advantageous thoughts on the blog and as well as strongly encourage response from some other people on this topic then our own child is now becoming educated a lot of things. Take advantage of the remaining portion of the year. You are carrying out a great job.
<a href="http://www.curry6shoes.us" >curry 6</a> [url=http://www.curry6shoes.us]curry 6[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I needed to create you the bit of word just to thank you so much as before on the breathtaking techniques you have contributed here. It is really shockingly generous with you in giving unhampered what exactly many people would have made available for an e-book in order to make some profit on their own, especially considering that you could have tried it in case you desired. These secrets likewise worked as a good way to fully grasp many people have a similar dreams similar to my own to know the truth a good deal more when considering this problem. I know there are some more enjoyable periods up front for folks who scan your blog post.
<a href="http://www.air-max.us.com" >air max</a> [url=http://www.air-max.us.com]air max[/url]
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár