neprihlásený Streda, 16. júla 2025, dnes má meniny Drahomír
Intel sa vrátil na pozíciu najväčšieho výrobcu čipov

Značky: čipyIntelSamsung

DSL.sk, 2.4.2020


Spoločnosť Intel sa v roku 2019 vrátila na prvé miesto rebríčka najväčších výrobcov polovodičových čipov podľa finančných príjmov.

Už v januári to podľa predbežných štatistík avizovala spoločnosť Gartner, teraz to potvrdzujú štatistiky analytickej spoločnosti Omdia.

Jej rebríček zahŕňa spoločnosti, ktoré navrhujú čipy, predávajú ich pod svojou značkou a buď ich samé vyrábajú alebo si ich nechávajú vyrábať u výrobcov ako TSMC alebo GlobalFoundries.

Intelu produkujúcemu najmä procesory v minulosti patrila prvá priečka, v rokoch 2017 a 2018 sa pred neho ale dostal Samsung, najväčší výrobca flash NAND pamäte a DRAM pamäte.

V roku 2019 ale výrazne klesli ceny flash aj pamätí a príjmy Samsungu ale tiež SK Hynixu a Micronu sa výrazne znížili, o 29.7%, 36.9% a 32.8%.

Intel, ktorému príjmy za čipy narástli o 1.3% na 70.8 miliárd dolárov, sa tak vrátil na prvé miesto pred Samsung s 52.5 miliardami. Intelu pomohla najmä divízia produktov pre dátové centrá, ktorá tvorí 33% jeho príjmov a ktorej príjmy narástli medziročne o 2.1%. Percentuálne najviac narástli príjmy divízie Mobileye pre autonómne autá o 25.9%.

Tretí SK Hynix mal príjmy 22.9 miliárd, štvrtý Micron 20 miliárd. Piatemu Broadcomu sa ako jedinému z prvej desiatky okrem Intelu podarilo zvýšiť príjmy, o 5.2% na 18.3 miliárd.

Nasledovali šiesty Qualcomm so 14.4 miliardami, Texas Instruments so 14.1, ST Microelectronics s 9.6, Nvidia s 9.5 a Infineon s 8.9 miliardami dolárov.

Celý trh podľa Omdia poklesol o 11.7% na 428.5 miliárd dolárov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Ďalšia súkromná misia SpaceX úspešne pristála na Zemi
30 TB HAMR HDD od Seagate sú už v bežnom predaji, aj na Slovensku
SEPS vymení staré 400 kV vedenie s Českom, zvýši jeho kapacitu
Predaje PC opäť výraznejšie narástli
Windows 11 predĺži výdrž na batériu novým spôsobom
Joj od zajtra požaduje zákaz preskakovania reklám v archívoch
Česko zakázalo úradom používať AI od čínskej DeepSeek
Ceny DDR4 pamätí majú dramaticky narásť
Zem sa otočila najrýchlejšie okolo svojej osi zrejme vo štvrtok
Avizovaný prvý radič pre SSD pre PCI Express 6.0


Diskusia:
                               
 

INTEL je aspoň solídna značka a vyrába dlhé roky solídne výrobky. Čo sa žiaľ dlho, veľmi dlho o SAMSUNGu povedať nedalo. A myslím si, že v mnohom ani dnes povedať nedá. Dnes sa medzi značky pchajú aj takí šmejdi ako SENCOR a podobne.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

ano a sencor si evidentne vsetky kremikove cipy aj vyraba sam
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Ludia si myslia, ze Intel je lepsi ako AMD.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

ludom staci aj matovic
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

a ostatným aj Fico ...
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

pre dalsich sa uz miesto nenajde?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie. Tak ako moze byt len Intel a AMD, tak mozu byt len Robo a Igi.
Gazdu Andreja uz nikto mesiac nevidel, Mivko radsej zdrhol sponzorom, Miso uz 5 tyzden ODckuje (Boh zehnaj jeho nosu), Kapitan Andrej sa dal na poeziu, Riskovi preplo az tak ze aj MiniMiho zobral naspat a Boris je na urovni Samsungu z 2008, zatial len budget volba pre slobodne mamicky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A co je horšie, niektorí si dokonca myslia, že AMD je lepší než Intel...Chore, že?
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

AMD deti minuskuju ako besneeee
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď to nikto nikde nepovedal, žiaľ SAMSUNG si mnohé súčiastky do svojich črepov vyrábal sám aj to bolo toľko hodno. Zadarmo pridrahé!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

jedine co tu je pridrahe je intel ...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

No neviem, takmer kazda elektronika ma nieco od samsungu,.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Napríklad?
Takým sa predsa dá veľkým oblúkom vyhnúť...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved AMD aj je lepsi ako INTEL!!!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

v zohrievaní určite...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

neber pjetrove meno do diskusie nadarmo
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

hlupák na druhú - nielen že trepne nezmysel, ale zámerne pod cudzím menom, no skrátka odpad
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár