neprihlásený Sobota, 24. októbra 2020, dnes má meniny Kvetoslava
SpaceX detailne popísala jasnosť Starlink satelitov, ide testovať riešenie

Značky: StarlinkSpaceX

DSL.sk, 17.5.2020


Spoločnosť SpaceX v uplynulých týždňoch zverejnila bližšie informácie o jasnosti jej satelitov Starlink a o riešení, ktoré ide v nasledujúcich dňoch otestovať.

Od vynesenia prvých satelitov Starlink, ktorých veľká flotila s tisíckami satelitov bude použitá na poskytovanie rýchleho satelitného pripojenia k Internetu, sa astronómovia sťažujú na ich dopad na astronomické pozorovania, keď sú satelity veľmi jasné, sú na pomerne nízkej orbite a má ich byť vysoký počet. Satelity sú tak zachytené na viacerých typoch astronomických snímok a pozorovaní a poškodzujú ich.

Podľa aktuálnych informácií SpaceX majú satelity na svojej finálnej orbite vo výške 550 km magnitúdu 5.5 a počas stúpania na túto orbitu majú ešte vyššiu jasnosť a teda nižšiu hodnotu magnitúdy.

Voľným okom sú ale viditeľné objekty až po magnitúdu 6.5 až 7 a v súčasnosti sú tak satelity pri ideálnych podmienkach aj na svojej finálnej orbite vidieť aj voľným okom. Cieľom SpaceX je znížiť jasnosť satelitov na magnitúdu 7 alebo vyššiu.

K jasnosti neprispievajú najviac plochy s vysokou reflexívnosťou ako napríklad solárne panely ale plochy natreté na bielo rozptylujúce dopadajúce slnečné žiarenie. Ide o ploché antény typu phased array na spodnej strane satelitov, malé parabolické antény na stranách a biela zadná strana solárnych panelov.


Satelity Starlink na finálnej orbite a počas stúpania na finálnu orbitu, kliknite pre zväčšenie (obrázok: SpaceX)Komponenty sú natreté na bielo, aby nepohlcovali slnečné žiarenie a satelit nebol zohrievaný. V januári SpaceX otestovala natretie oboch typov antén na čierno, čo znížilo jasnosť o 55%. Satelit sa ale zrejme príliš zahrieval a SpaceX ide testovať iné riešenie.

Riešenie nesie označenie VisorSat a Musk ho avizoval už na konci apríla. Pôjde o tienidlá podobné aké sa používajú v autách, vyrobené zo špeciálnej tmavej peny. Tienidlá budú brániť dopadu slnečného žiarenia na antény, podľa skorších informácií Muska bude pena extrémne prepúšťať rádiové žiarenie a neovplyvní tak činnosť antén. Či pena nebude slnečné žiarenie pohlcovať alebo prečo nebude zohrievanie kvôli jeho pohlcovaniu problémom informácie SpaceX nevysvetľujú.


Podoba riešenia s tienidlami pre satelity Starlink, kliknite pre zväčšenie (obrázok: SpaceX)Tienidlá budú otvorené hneď po oddelení od rakety vynášajúcej satelity. Počas posunu na finálnu pozíciu bude ploché telo satelitu natočené tak, aby bolo natočené na Slnko svojou tenkou stranou a minimalizoval sa tak odraz slnečného žiarenia. Na finálnej pozícii majú tienidlá eliminovať problém s odrazom od antén, solárne panely budú zase mierne natočené tak aby odrážali svetlo iným smerom ako je Zem a zároveň boli pri pohľade zo Zeme čiastočne skryté za telom satelitu.

Riešenie s tienidlami SpaceX minimálne na jednom satelite otestuje pri najbližšom štarte, ktorý bol pôvodne naplánovaný na dnes a aj pre počasie je aktuálne naplánovaný na utorok ráno. Pôjde o ôsmy štart SpaceX vynášajúci satelity Starlink, zatiaľ ich spoločnosť okrem dvoch testovacích satelitov vyniesla 420. Pri júnovom deviatom štarte majú mať tienidlá podľa posledných informácií spoločnosti už všetky vynášané satelity.

Odraz slnečného žiarenia a prílišná jasnosť satelitov je najväčším problémom z pohľadu astronómie. Aspoň podľa týchto bližších informácií SpaceX plánuje znížiť jasnosť pod úroveň viditeľnosti voľným okom, pre astronomické pozorovania zrejme budú ale naďalej predstavovať problém aj keď menší. Navyše ako upozorňujú niektorí astronómovia, aj po prípadnom úplnom vyriešení jasnosti satelitov tieto budú naďalej predstavovať problém kvôli zatieňovaniu vesmírnych objektov nachádzajúcich sa pri pohľade zo Zeme za satelitmi.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Učitelia dostanú od mobilných operátorov dáta a neobmedzené volania, žiaci nie
Microsoft sprístupnil Microsoft Edge pre Linux
freeSAT vypína SD stanice, HD budú v nižšom balíčku
Vydané Ubuntu 20.10
Nový trailer druhej série The Mandalorian
Orange zvyšuje objem dát v paušáloch Go
5G spúšťa aj tretí český mobilný operátor
Vydaný TrueNAS 12.0, populárny OS pre NAS-y doteraz označovaný FreeNAS
Telekom umiestnil 4G základňovú stanicu do stratosféry
Odštartovala tretia séria Star Trek: Discovery


Diskusia:
                               
 

Keď príde deň D, zo satelitov vyletia Tesly smerom nad územia Slovanov a starmani nám budú plnými hrstami sypať nano čipy na hlavy. Magian nás varoval a my sme nepočúvali.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Nie, ze by na tom zalezalo, ale ... pokial to nepredpovedal aj Nostradamus, bude to obycajny hoax.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

aj Nostradamus je hoax
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Baba Vanga
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Z globalneho hladiska aspektu sa prerusovana suloz neradi medzi spolahlivu formu antikoncepcie a preto by bolo lepsie nezaradovat barlicky pri finalnom rieseni, ale radsej cely napad abortovat uz v pociatkoch.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Príspevok by bol zmazaný pre nevhodný a/alebo priekazne vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Žiadna súlož sa neradí medzi spoľahlivú formu antikoncepcie. Súlož je ako antikoncepcia úplne kontraproduktívna.
Na druhej strane, pomáha prekrveniu organizmu a pomocou sociálnej interakcie aj zlepšovať tímového ducha, takže by som ju úplne nezatracoval.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Tímový duch je fajn, tímová súlož ešte fajnovejšia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Medzi kvalitné formy antikoncepcie radíme polohu 69. A pre úplných paranoikov odporúčame 96.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nejak som nepochopil, preco nad satelity nedaju radsej zrkadlo? To nepohlcuje teplo (nie az tak); svetlo to sice odraza, ale na presne zacielene miesto. Takze z hladiska astronomie je to asi este lepsie ako natretie na cierno
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Nie, ze by na tom zalezalo, ale ... presne preto tam nesedit ty a nevymyslas satelity a riesenie tohto problemu.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Kebyže to od začiatku navrhuje taký odborník, riešenie tohto problému by netrebalo vymýšľať, takže nesedel by tam logicky priekazne vôbec nikto.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Asi mas trochu problem s 3D orientaciou. Skus si predstavit kde (vsade) na Zemi (gula) sa nachadzaju teleskopy. Mimo tej gule (tvojimi slovami "nad") sa nachadzaju satelity. Niekde v priestore sa nachadza Slnko ako hlavny zdroj "svetla". Tento zdroj sa z pohladu konstelacie Zem/teleskop/satelit nachadza furt niekde inde (Zem sa toci, satelity si poletuju po orbite, teleskopov je plna .... a kukaju kade tade). A teraz si skus v tejto konstelacii zadefinovat to svoje "nad", co by malo byt asi niekde na usecke satelit-slnko, teda niekedy aj "pod".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nezabrala čierna, nezabrala biela, zaberie strieborná. Aj F1 Mercedes je strieborný a preto vyhráva.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

..na jesen budeme všetci v igelite,
a sorošove nanočipy budeme mat naočkované v hlave!

na rusko a čínu budeme nadávat svorne,
pastou hrozit a hromžit k východu,
klanat sa hlboko k západu,
a vítat tie milé, múdre, "sladké letné deti" juhu,
a pre nás ostane volná už jen cesta na sever
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Fajn cize len preto, len par uhrovitych typkov s dalekohladmi nevidi hviezdicku sa cele solution ide prerobit? A naco?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Do potrudnej osamelosti výšin piedestálu ľudského intelektu prebleskol ku "Quo vadis" a "To be, or not to be?" priekazne epický záchvat ďalšieho génia. A naco?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a to, ze prasime orbit odpadom, aby vacsi par uhrovitych mohol pozerat nonstop internety je v pohode, ze?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak máte naliehavú pôžičku, musíte splatiť svoj dlh alebo potrebujete ďalší kapitál na zlepšenie svojho podnikania? Požičiavame peniaze ľuďom, ktorí potrebujú finančnú podporu.

V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať s nasledujúcimi informáciami. E-mail: scotlicon121@gmail.com alebo WhatsApp; +17135876055
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár