neprihlásený Streda, 23. septembra 2020, dnes má meniny Zdenka
Vláda tvrdila ústavnému súdu, že lokalizačné dáta identifikujú trojnásobok kontaktov

Značky: Slovensko

DSL.sk, 18.5.2020


Slovenská vláda pri snahe obhájiť prijatú legislatívu na prístup k lokalizačným údajom od mobilných operátorov pre boj proti koronavírusu tvrdila ústavnému súdu, že použitie lokalizačných dát od operátorov s obmedzenou presnosťou iba pri spomínaní si ľudí na miesto ich pobytu v predchádzajúcich dňoch umožní odhaliť trojnásobok kontaktov oproti iba rozhovoru.

Vyplýva to z informácií Ústavného súdu Slovenskej republiky v uznesení z 13. mája, v ktorom pozastavil účinnosť viacerých ustanovení novelizovaného zákona o elektronických komunikáciách.

Predpoklad samozrejme je, že v kontexte týchto opatrení a riešení hovorila vláda o užitočných relevantných epidemiologicky významných kontaktoch.

Podľa posledných informácií vláda pripravila riešenie, pri ktorom po zistení nového infikovaného si štát po súhlase infikovaného mal od operátora vypýtať históriu jeho polohy a na jej základe si mal infikovaný spomínať koho v uplynulých dňoch stretol.

V závislosti na presnosti je tak otázne v akej časti scenárov by to vôbec viedlo k lepšiemu identifikovaniu užitočných relevantných kontaktov ako bez týchto informácií. Stále si na kontakty totiž musí spomenúť iba daný infikovaný, informácie od mobilných operátorov iba hygienikovi ukážu kde sa infikovaný približne nachádzal. Podľa informácií, ktoré vláda poskytla súdu, presnosť lokalizácie je obmedzená v najlepšom na 100 metrov. V najhorších prípadoch to môžu byť zrejme kilometre.

Samozrejme sa dajú predstaviť scenáre, kedy si infikovaný ani pri najlepšej snahe vôbec sám nevie spomenúť kde sa v niektorých dňoch približne pohyboval ale následne po pripomenutí približnej polohy už dokáže konkrétne identifikovať epidemiologicky významné kontakty na prenos kvapôčkovej infekcie, ktoré sú z epidemiologického hľadiska užitočné a teda aj identifikovateľné a kontaktovateľné. Zvýšenie celkového počtu takýchto užitočných kontaktov vďaka tomuto riešeniu vo všeobecnosti až na trojnásobok sa ale nezdá príliš realistické.

Naznačuje to aj predchádzajúca kritika českých hygienikov, podľa ktorých by v situácii na konci apríla rovnaké riešenie v tejto krajine nepomáhalo. Zároveň podľa informácií pri oficiálnom spustení komplexného českého systému tzv. Chytrej karantény pred niečo viac ako týždňom sa tieto dáta napriek technickej dostupnosti zrejme stále nevyužívali pri bežnom hľadaní kontaktov. V oboch prípadoch hygienici len avizovali, že informácie by potenciálne mohli byť užitočné v budúcnosti pri inej situácii v krajine.

Samozrejme sa dá predpokladať, že českí hygienici konajú zodpovedne a keby takéto riešenie v ich krajine prinášalo až trojnásobok relevantných epidemiologických kontaktov čo najskôr by ho plne nasadili a využívali.

Slovenská vláda tvrdila ústavnému súdu, že toto riešenie zvýši počet identifikovaných kontaktov na trojnásobok, podľa bodu 75 minulotýždňového uznesenia 13/2020 súdu. "Podľa vyjadrenia vlády je takto možné pomôcť odhaliť až trojnásobok kontaktov oproti bežnému rozhovoru," konštatuje po zreprodukovaní popisu riešenia od vlády totiž ústavný súd.

Kto z vlády to ústavnému súdu tvrdil a čím boli tieto informácie podložené zisťujeme. Úrad vicepremiérky pre investície a informatizáciu na otázky neodpovedal a odkázal na ministerstvo spravodlivosti, ktoré má podľa neho v kompetencii danú agendu. Ministerstvo spravodlivosti do publikovania článku na otázky neodpovedalo.

Úradu verejného zdravotníctva sme sa na mieru užitočnosti tohto riešenia s využitím lokalizačných dát od operátorov pýtali už pred takmer dvomi týždňami, stanovisko zatiaľ stále neposkytol.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Orange má neobmedzené mobilné dáta za euro na mesiac, s limitovanou rýchlosťou
Samsung uviedol prvý SSD s PCI Express 4.0
IT administrátori chcú najviac jednu novú verziu Windows 10 za rok
Rusko ide zákonom zakázať pokročilé plne šifrované protokoly
Microsoft Edge bude čoskoro sprístupnený aj pre Linux
Pri úniku údajov testovaných na koronavírus zrejme zlyhalo aj ministerstvo informatiky
Tesla má dnes oznámiť nové lepšie batérie, prídu ale až v 2022
Unicode odložený kvôli koronavírusu dostáva nové emoji sekvencie
Starlink avizuje aj rýchly upload a nízku latenciu
V hlavných Emmy cenách streamovacie služby prepadli, víťazom HBO


Diskusia:
                               
 

#budedobre
Pozdravujem hore do nebíčka... v papuľke.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

#Nepokazmesito #Budmezodpovedni
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nie, ze by na tom zalezalo, ale ... #Nepokazmezodpovednost
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nesúhlasím, aby ma vláda špehovala.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

neber si mobil #KedIdesKradnut
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Keď okrádate jašterov o autorské práva používajte VPN a kryptovanie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Si snáď odborník? O nesúhlas je predsa podľa zákona povinné požiadať odborníka! Ináč sú tvoje tvrdenia len košpirácie a hoaxy, proti ktorým vláda síce veľmi nerada, ale predsa len musí bojovať. No a to je celá náplň ich práce. Boj proti neexistujúcim problémom je tak vyčerpávajúci, že skutočné problémy, názory, zdravie a život ľudí, na nič z toho nikdy neostáva vláde čas! Matovič na záver príde s papiermi, koľko práce urobili a ako opatrenia fungujú: Tento boj s hoaxmi a konšpirátormi vyhráme, aj keby sme na vás všetkých mali dokázať, že 5G je neškodné!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

#chodtedoritishashtagmi
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Po ukončení pandemických obmedzení sa stane aktuálnym hashtag
#BudeDobreNaHovno
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Amatéri. Sa da rátať s tým, že niekomu dôjde kredit, takže si nezavolá vôbec, takže vyjde kontaktov rovno priekazne nekonečnonásobok.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Na 112 sa da volat aj bez kreditu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na všetky tiesňové čísla a dokonca aj bez SIM karty či znalosti PINu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kto je vlastne tá vláda?

Potrebujú Slováci nad sebou vládcov? Malo by sa to zriadenie, čo reguluje štát premenovať na Správa štátu. Možno by sa potom prestali tí konkrétni ľudia správať ako neobmedzení králi k poddaným.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Slováci vládu rozhodne nepotrebujú, Slovákom stačí Lidl a Kaufland.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Raz ročne by sme to mali poriadne osláviť a s plnou parádou v slávnostnom sprievode privítať príjazd kamiónov do nášho mesta, aby si tí tam hore nemysleli, že sme nevďačný a možno nám aj niečo dobrého pridajú, keď im pekne zahráme.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Je zbytočné rozoberať, že úrad verejného zdravotníctva to nepovolí, lebo kým češi majú a maďari majú, dopad na psychiku obyvateľstva by bol drtivý, takže stačí zmienka, že systémy medzinárodných ratingových agentúr by pri úverovom ratingu nevedeli zvoliť medzi ab++* a cb2-/, čo by viedlo ku kolapsu globálneho menového systému ako priekazne takého.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Neber drogu, nainštaluj si radšej chytrú sledovaciu aplikáciu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

zober loptu, drogy mame
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zober lano stoličku už máme.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

neber úplatky, neber úplatky, neber úplatky, lebo sa z toho zblázniš.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Jeden by si mohol mysliet, ze vdaka takymto informaciam, mozno bude tento web coskoro oznaceny za konspiracny a nasledne, ako nevhodny, bude mu prikazane cenzurovat obsah, alebo ukoncit prevadzku (ak to takto s nami pojde dalej :) ).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dsl.sk si nedame
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len počkaj keď sa do vás obujú bláznovičovi slniečkári.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ÚVZ je banda nekompetentných. Mali sme viac šťastia, ako rozumu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Našťastie sme zapadákov.
Vírus aj utečenci, pozor!! tu zdochol pes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vírus sa opovážil zaútočiť na Norisa, teraz je v dvojtýždňovej karanténe
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pred 20 rokmi mobilne telefony neboli, ked sme niekam isli von tak nam ich netrebalo. A poslednu dobu u mna lezi uz 3 mesiace doma na policke ci niekde idem alebo nie, odvykol som si. Odporucam.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ak máte naliehavú pôžičku, musíte splatiť svoj dlh alebo potrebujete ďalší kapitál na zlepšenie svojho podnikania? Požičiavame peniaze ľuďom, ktorí potrebujú finančnú podporu.

V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať s nasledujúcimi informáciami. E-mail: scotlicon121@gmail.com alebo WhatsApp; +17135876055
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár