neprihlásený Streda, 11. decembra 2024, dnes má meniny Hilda
SD karty zrýchľujú na maximálnych 4 GB/s

Značky: pamäťové karty

DSL.sk, 20.5.2020


Najrozšírenejší univerzálny formát pamäťových kariet SD s novou verziou špecifikácie SD 8.0 oznámenou aktuálne organizáciou SD Association opäť výrazne posúva maximálne dosiahnuteľné rýchlosti prenosu dát.

V minulosti bola maximálna rýchlosť týchto kariet limitovaná maximálnou rýchlosťou rozhrania UHS-III na 624 MB/s.

Pred dvomi rokmi s novým štandardom SD 7.0 začali SD karty podporovať komunikáciu štandardom PCI Express a protokolom NVMe, podobne ako moderné SSD. Týmto štandardom komunikujú cez druhý rad pinov, pričom doteraz mohli využívať maximálne jednu linku PCI Express 3.0 a rýchlosť tak bola limitovaná na 985 MB/s.

V novom štandarde SD 8.0 pribudli dve zásadné novinky, podpora aj novej generácie PCI Express 4.0 a podpora komunikácie cez dve linky PCI Express. Karty podporujúce dve linky majú nový formát s pridaným tretím radom pinov, karty využívajúce jednu linku komunikujú cez druhý rad pinov ako doteraz.

Pri využití PCI Express 4.0 x2 sa maximálna rýchlosť rozhrania kariet zvyšuje na takmer 4 GB/s, zároveň pri využívaní iba jednej linky sa maximálna rýchlosť zvyšuje z 985 MB/s na takmer 2 GB/s.

Nový štandard sa zatiaľ týka zrejme len SD kariet plnej veľkosti a nie microSD kariet. V prípade zavedenia podpory PCI Express prišla nová verzia špecifikácie pre microSD karty približne osem mesiacov po verzii pre karty plnej veľkosti.

Aj nové karty budú spätne kompatibilné s doterajšími štandardami, oznámenie detaily neuvádza. Pri zavedení podpory PCI Express komunikovali karty doterajšími protokolmi cez prvý rad pinov, teda maximálne protokolom UHS-I.

Kedy by sa mohli na trhu objaviť prvé karty a zariadenia podporujúce nový štandard organizácia neuvádza.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Uvedený SSD pre PCI Express 5.0 s cenou 100 dolárov
Na Amazone sa začali predávať už aj nové autá
Telekom začne poskytovať pripojenie cez sieť popri vedeniach aj tretieho distribútora elektriny
Let’s Encrypt čoskoro prestane podporovať OCSP, prvé kroky začnú už v januári
Slovanet vo vianočnej akcii sprístupní takmer sto TV staníc
Prvý 5G modem od Apple v iPhone má mať slabšie parametre ako Qualcomm modemy
Arctic má nový výkonný ventilátor, chladí ho ďalším malým ventilátorom
Digi TV vo vianočnej akcii sprístupnila všetkým 9 staníc
Raspberry Pi uviedlo nový kompletný počítač Raspberry Pi 500, vlastný monitor
SpaceX dokončila konšteláciu satelitov pre poskytovanie mobilnej siete z vesmíru


Diskusia:
                               
 

Zrýchlia najmä tým, že im stúpne I/O ps, nijak inak.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

uz teraz existuju fake SATA SSD, ktore maju vnutri skovanu SD kartu, ked by sa zlepsilo aj IO pri SD kartach, tak to uz tretina beznych userov ani nerozpozna, ze je to fake ... zvlast ked tam bude aj opajcovany bradaty saso a velky napis Kingston. :(
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ehm.. USB SSD som mal na mysli :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si dnes aký ftipný...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Šak to, že pri kopírovaní z takej karty sa bez PCI Express myšky kurzor už priekazne ani nehne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pri tych SD kartach je to take divne, o novych rychlostiach sa pekne pise, ale je to jak pani kolumbova: nikdy ju nikto nevidel

95-99% mikroSD kariet na trhu su trapne UHS-I a UHS-II (niekedy zvykne na karticky byt XC II, kedze su vacsinou typu XC nad 32 GiB). Samozrejme teraz ma tu zbombarduju ze som debil lebo neviem ze UHS-II karta sa bezna da kupit. Samozrejme ze sa da, dokonca aj na "beznych" eshopoch. Ide ale o to, ze sa to o obchodoch bezne s nimi nehemzi a 50% ponuky a ani 20% ponuky netvoria UHS-II a nebodaj UHS-III karty. UHS-II ci UHS-III nie su len take nezmyselne bezduche trapne napisy. Tie karty sa lisia aj FYZICKY: https://bit.ly/3gavlfU ... t.j. maju dva rady konektorov ako sa v clanku pise. A musi byt pre ne aj patricna citacka alebo divajs, aby ich to vedelo vyuzit - inak sa zdegraduju na pra-obycajnu UHS-I ktorych je na trhu absoluutne drviva vacsina. Rovnako aj tych citaciek a divajsov pre UHS-I.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Práve tak ako s USB. Však prečo by mal USB čosi komunikovať po 2 vodičoch, keď môže po neviem koľkých a furt tomu povieme USB... ŠKoda len, že už je to niečo úplne iné, aspoň vývodovo a jednoduchosťou.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie, ze by na tom zalezalo, ale ... neschopnost najst kartu, neznamena, ze sa nepredava a nie je normalne dostupna.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

no nehovorim?
Odpovedať Hodnotiť:
 

kuratenko nechapave, ja som nic nehladal, ja som u zeleneho ufonskehu chuja narazil na JEDNU UHS-II mikroSD ZO VSETKYCH a dovolil som si na zaklade takehoto insitneho pozorovania vyvodit zaver o distrubucii na trhu

rovnaky zaver dostanem ked si vsimam SSDcka a ci su MLC, TCL ci nebodal QLC (ak odratam tie, ked je debilne a omylom pri TLC/QLC uvedene ze je to MLC), tak pridem k zaveru ze absolutne drviva vacsina beznych spotrebitelkjych SSD je dnes TLC, zacina sa pretlacat QLC a prave-orechove MLC su uplne na vymretie
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Minimalne povedzme, ze ma pravdu v tom, ze je to uz asi za hranicou, ktoru dnes vnimam ako "na bezne domace zuvanie".

Okrem toho, nepisal priamo o dostupnosti ale o podiele na trhu. Ina vec je co sa da kupit, ina vec, co sa bezne predava.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kolumbová???? ten takú nemal!
Ale Colombo vraj nejakú spomínal :-)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Chcel si byt zaujimavy a tiez si to dojebal. Je to Columbo, vole.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Single Level Cells by boli asi nejlepšie, čo sa týká trvanlivosti, výdrže, nemenitelnosti, životnosti dát v nich storovaných,
..ale asi by boli kus drahšíe (o hodne), na strane, z pohladu marketingu.. ne tak výhodné
nvm.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár