neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
API pre boj s koronavírusom dostupné aj pre Android

Značky: Android

DSL.sk, 21.5.2020


Nové API pre aplikácie, ktoré budú môcť pomocou Bluetooth identifikovať iných užívateľov aplikácie vo fyzickej blízkosti pre boj s novým koronavírusom, bolo zároveň so sprístupnením pre mobilné zariadenia od Apple sprístupnené aj pre Android.

Dostupnosť aj pre Android avizuje spoločnosť Google.

Na API označenom označenom Exposure Notification API spolupracovali Apple a Google. Určené je pre aplikácie, ktoré pomocou neho môžu jednoducho cez Bluetooth LE identifikovať iné zariadenia s inštalovanou aplikáciou. Následne po detekovaní infikovaného aplikácie môžu identifikovať iné osoby vystavené riziku infikovania a upozorniť ich.

API je určené pre použitie v oficiálnych mobilných aplikáciách štátov respektíve ich úradov verejného zdravia. V prípade iOS je API k dispozícii vo včera vydanej novej verzii iOS 13.5 a zrejme teda pri iPhonoch vyžaduje minimálne túto verziu iOS. Na iOS API poskytuje aj zásadnú funkčnú novinku oproti vlastnej implementácii v doterajších aplikáciách na tento účel, umožňuje aplikáciám vysielať cez Bluetooth LE aj keď budú v pozadí.

V prípade Androidu je API implementované v komponente Google Play services aktualizovanom priamo z Google Play, nová aktualizácia operačného systému tak nie je vyžadovaná. Od akej verzie Google Play services je API podporované oznámenie neuvádza.

Bluetooth už na takýto účel využíva viacero existujúcich aplikácií vrátane slovenskej aplikácie Covid19 ZostanZdravy, v ktorej server DSL.sk identifikoval množstvo vážnych problémov vrátane neakceptovateľného základného princípu fungovania.

Exposure Notification API bolo navrhnuté s vysokou mierou ochrany súkromia užívateľov okrem iného vďaka značnej miere decentralizácie. API vysiela cez Bluetooth LE identifikátory meniace sa každých 10 až 20 minút generované z meniacich sa kľúčov, čo znemožňuje dlhšie sledovanie a identifikovanie užívateľov na základe týchto identifikátorov.

Kým slovenské riešenie úplne neakceptovateľne odosiela štátu všetky detekované kontakty všetkých užívateľov aplikácie, v Exposure Notification API nemá štát prístup k vôbec žiadnym kontaktom a to ani kontaktom infikovaných. Aplikácia infikovaného po jeho súhlase odosiela štátu len kľúče z posledného obdobia, ktoré si následne sťahujú aplikácie ostatných užívateľov a tie tak vedia zistiť či boli v kontakte s niektorým infikovaným.

Pre využívanie API sú zatiaľ potrebné štátne aplikácie, pričom v budúcnosti plánujú podľa oznámení Google a Apple celú funkčnosť zabudovať aj priamo do svojich operačných systémov a aplikácie nebudú nutne potrebné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%


inzercia



Diskusia:
                               
 

cool... hovoril som si ze by tento problem mali riesit priamo Google/Apple, ako ti ktori maju najviac moznosti prist v kratkom case s najlepsim riesenim...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ty radšej porieš, prečo si tupý jak poleno, ty apičko :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Čiže kým slovenské riešenie umožňuje chrániť celú populáciu, americké obchodné sankcie voči Huawei výsledok spolupráce Apple a Google v podstate priekazne anulujú.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Si chudák, čo potrebuje drístať, len aby všade strčil to Tvoje *bnuté "priekazne" ...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nie, ze by na tom zalezalo, ale ... pozdravit sa analogovo dnes uz nestaci, treba aj digitalne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zvlastne ze zo sledovanim z USA nema tu nikto problem. A dokonca ani SMER. Ked ale pozera sused od vedla tak su z toho vsetci hotovi.
Clovek by si mohol mysliet, ze vedia na kazdeho tolko, ze musi drzat hubu. Kocner vo svojej bohorovnosti na toto pozabudol, zachutili mu drobne z mesca za oceanom. A zrazu bolo jasne kto odpalil Kuciaka.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak logicky, že sledovaním získavaná karma cudzincov je priekazne problem iných štátov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chýba im tam funkcia heal(), amatéri...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Také, že nákupy v aplikácii poznáš?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takže už to zmutovalo a a vie to z človeka prejsť na iOS a Android? To aby som sa bál kýchnuť alebo zakašlať na svoj telefón.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze ak to spravne chapem musi si niekto stiahnut appku a kliknut som infikovany, mam covid aby vysielal???

Teraz treba cely tento BLE packet odchytit a mozme veselo posielat falosne
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Nie, ze by na to zalezalo, ale ... chapes to zle.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Jaku verziu Androida to chce?
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj takto nejak sa da legalne sledovat a plnit americke databazy. Dr. Fauci, goos job + tych naivnych psycho-atletov, ktori sa k tejto blamazi dobrovolne pridaju :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár