neprihlásený Pondelok, 6. februára 2023, dnes má meniny Dorota
Zvláštne mimozemské signály potvrdili doteraz chýbajúcu vesmírnu hmotu

Značky: vesmírveda a výskum

DSL.sk, 28.5.2020


Výskumníci z austrálskeho výskumného astronomického centra ICRAR aktuálne predstavili zaujímavé výsledky svojej práce, keď využili relatívne nový jav zvláštnych mimozemských rádiových signálov na dosiahnutie pomerne významného výsledku v astronómii.

Fast Radio Burst, FRB, sú veľmi krátko trvajúce intenzívne rádiové signály, ktoré vzhľadom na vzdialenosť odkiaľ zrejme prichádzajú a vzhľadom na slabnutie rádiového signálu so štvorcom vzdialenosti musia mať mimoriadne vysokú celkovú vyžiarenú energiu.

O týchto signáloch zatiaľ vieme veľmi málo a nepoznáme dôvody a zdroje, ktoré ich spôsobujú. Po zlepšení našich teleskopov sme prvý FRB signál identifikovali až v roku 2007, v meraniach zachytených v roku 2001. Celkovo sme ich zachytili zatiaľ len desiatky.

Výskumníci z ICRAR využili skutočnosť, že FRB signály sú typicky tvorené intervalom frekvencií a jednotlivé frekvencie k nám prichádzajú časovo posunuté. K posunu podľa vedcov prichádza pre prechod cez hmotu vo vesmíre, plyn a prach.

Doterajšie pozorovania vesmíru zatiaľ detekovali len časť normálnej hmoty, ktorá by sa mala nachádzať vo vesmíre v súlade s informáciami ktoré máme o vzniku vesmíru a jeho podobe z času jeho vzniku. Podľa výskumníkov konkrétne doterajšie pozorovania odhalili vo vesmíre iba polovica hmoty, ktorá by sa tu mala nachádzať. Informácia sa týka normálnej hmoty, nie tmavej hmoty a tmavej energie.

Výskumníci pomocou austrálskeho teleskopu ASKAP zachytili a analyzovali šesť FRB signálov, pričom presne určili aj miesto ich vzniku a dĺžku letu signálu. Následne z posunu jednotlivých frekvencií zistili množstvo hmoty, cez ktoré signál musel prechádzať aby prišlo k takémuto posunu.

Zistená hustota materiálu vo vesmíre ukazuje podľa vedcov na hustotu a množstvo normálnej hmoty, ktoré je konzistentné s existujúcou teóriou o vzniku vesmíru. Ako presne zodpovedá vypočítaná hodnota oznámenie neuvádza. Hmota chýbajúca oproti doterajším pozorovaniam sa nachádza zrejme vo veľmi riedkej koncentrácii vo veľkom medzigalaktickom priestore.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Pre sneženie a vietor boli bez elektriny opäť desiatky tisíc domácností
Objavených 12 nových mesiacov Jupitera, znovu predbehol Saturn
Výrobca pracovných staníc kritizuje spoľahlivosť Samsung SSD, prešiel na inú značku
Polícia prezradila emailové adresy viac ako dvesto ľudí, zle poslaným emailom
Helikoptéra na Marse uskutočnila po dlhom čase prieskumný let
Apple zariadení sa používajú dve miliardy
Webbov teleskop mal problém s prístrojom, spôsobilo ho zrejme kozmické žiarenie
Vydaný LibreOffice 7.5
AMD oznámila cenu a termín dostupnosti Ryzenov 7000X3D s veľkou L3 cache
Známe mesto pristúpilo k dramatickému obmedzeniu verejného osvetlenia, úplne ho vypína


Diskusia:
                               
 

Ze to robil henten zeleny zasran z Alzy
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

riedka hmota v medzigalaktickom priestore zelenej farby.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

a ešte vraj zohriata na miliony °C ako je to na našej Wiki :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Šak to, že týpek možno len pripájkoval kondík na zraidnuté powerbanky, pustil to cez gravitačnú šošovku a z vedecky vyvodenej mimoriadne vysokej celkovej vyžiarenej energie sa uyebáva priekazne hneď za rohom.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

"zraidnuté powerbanky" paralelne alebo do série?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

sérioparalelne
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Dj_Syntax.tError priekazne som tvoj veľký fanúšik. Dúfam že nemáš copyright na nick. :D

https://www.youtube.c om/channel/UCTbkgyIhWu61OOuR7dR8IMQ
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tomuto sa hovorí epidémia ko*otizmu.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Pre začiatok by teda počas nej bolo možno priekazne vhodné nevypisovať osobné statusy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne to si myslím aj o výsledkoch zatiaľ posledných parlamentných volieb. Inak sa to totiž nedá vysvetliť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Načo ho furt ktosi vyťahujete? Potom človek nadobúda dojem, že nikto nie je schopný si kúpiť vec inde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja osobne si myslim ze ta normalna hmota ktora je neskutocne rozptylena, a ktora doteraz vedcom akosi chybala po vzniku vesmiru je prave ta tmava hmota.. no a co si mam predstavovat pod tmavou energiou, tak to naozaj netusim..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tmavá hmota a tmavá energia sa dá predstaviť ako Radičovej vláda. Ak ti nevychádzajú výpočty gravitácie, zhodíš to na tmavú hmotu, ak ti nevychádzajú výpočty rozpínania vesmíru, zhodíš to na tmavú energiu, ak ti nevychádza nič, zhodíš to na Radičovej vládu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No zlý príklad radicova vláda bola skutočná zatiaľ temna energia je len zlý vtip
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenže pokiaľ doteraz chýbala len vedcom a ostatným nie, trebalo najprv otvoriť verejnú diskusiu, či je v spoločenskom záujme ju vôbec hľadať, a nie rovno priekazne potenciálnu pandorinu skrinku.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tmavu hmotu si mozeme predstavit ako obycajnu hmotu, lenze ma tmavu farbu.

ala macko
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Temná hmota a energia je kolektívne nadvedomie. Tam sú všetky vaše myšlienky a emócie. Väčšinou ide o hlúposti a prasačinky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak narážaš na Junga tak ide o kolektívne nevedomie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Následne z posunu jednotlivých frekvencií zistili množstvo hmoty"...to sa dá ako ???
To má dokonca aj jenotlivé freq,...teda jedna je na 450MHz druhá na 777MHz a dalšie na xx frekvenciách?
zase nejaký emerický výskum?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

V Austrálii sa neučia sračky ako tu na mini Slovensku.
To čo je pre nich normálna technika výpočtov v školách sa nikdy neobjaví ani na univerzite Komenského lebo všetci bi pohoreli aj s dekanom.

Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Zaujal ma najmä ten bi dekan.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Austrálsky teleskop A SKAP!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

S bi dekanom je sranda na ustnych skuskach
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Poznám jedného klokana čo si tu otvoril firmu a zamestnáva ľudí. Klokan bol zhrozený zo slovenského vzdelávacieho systému. Ale čo ho prekvapilo najviac, že sa tu ľudia so sebou vôbec nebavia, že keď niekomu normálne povie Ahoj, pozerajú sa tu na neho ako na idiota. Ľudia tu majú strašne ďaleko od seba. Ľudia sú tu akoby ďaleko od ľudí. Vidieť to, tu sa akoby nikto s nikým nebaví. Angličania sú ako rodina, Austrálčania ako rodina, Američania tiež niečo cítia k svojej zemi a svojim ľuďom a tu je problém, že Slováci asi nemajú radi sami seba. Potom ako to v tomto štáte môže vyzerať?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Je to vysledok posobenia statu. Pod trvalym ojebavacim tlakom sa ludia snazia branit a uzatvaraju sa pred posobenim. Nemaju pocit ze by stat silno riesil ich problemy. Dane co zaplatia nie su pre riesenie kolektivnych potreb . V kazdom kolektive su odrbavaci a aj ferovy. Ak sa pouzivaju represivne nastroje neadresne nie len na odrbavacov tak to je vysledok. Danovak neda pokutu Vadalovi ale dakemu trtkovi co ma chybu v uctovnictve. Lebo ma plan na x pokut. A tento problem sa rozmazava skrz ako hovno na dlazke psychiatrickeho ustavu

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Odrbavanim ziskavas vyhodu ze viac zdrojov ako neodrbavac, a nakoniec cez zdroje sa stava dominantnym. Neodrbavacov vytlacis s trhu a odrbavanie sa stane akceptovatelnym sposobom fungovania.
Zmenit tento sposob fungovania je velka vyzva.
Mierny odrb je dobry aj pre biznis aj pre celkove fungovanie. Ked to ale prerastie zdravu hranicu tak je to problem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Krasne si to napisal, len treba este dodat ze ked odrbavac vytlaci neodrbavacov, tak potom tito neodrbavaci sa este tvaria ze su v poho a usmievaju sa na celu gambu, ale ked sa na nich nikto nediva, tak picuju ako take picusi
Odpovedať Hodnotiť:
 

U nás máme také, že "hovoriť striebro, mlčať zlato". Ahoj poviem, keď chcem začať (zmysluplný) dialóg, prípadne monológ (alebo ako pozdrav v známej komunite, napr. príchod do práce). Nebudem sa ahojkovať so zvyškom ulice len aby sme začali rozhovor o počasí.

Možno párkrát povedal ahoj a nenadviazal na to niečím podstatným, odvtedy sa naňho pozerajú ako na idiota (čo zas chce, veď nech to povie).

Neviem kedy si založil firmu. Slovenský vzdelávací systém bol na tom náhodou veľmi dobre (nie špička, ale priemer), ale posledné desaťročia to ide trocha dole vodou. Rozdiel možno je, že my sme boli zameraní na prírodovedu, a on sa chcel vykecávať o humanistických smeroch. Keď som ešte študoval tak o Austrálanoch nebolo počuť na olympiádach z informatiky (a myslím že ani matematiky a fyziky), zato Číňania, Rusi, prípadne USA boli typické "veľmoci" ale občas sme sa s nimi vedeli merať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa mi to tu zdá také nejaké pusté. Lebo aj známi čo žijú v iných štátoch, milionár chodí s obyčajným človekom von. Na Slovensku sú nejaké príliš silné delenia ľudí. Možno preto sa ten štát tak dobre ovláda a žiadny politik sa tu nebojí robiť zlé, lebo ľudia sú v Európe čím ďalej na východ tým menej jednotní. Čo som ja videl vo veľkej firme v zahraničí, šéf má bližšie k ľuďom, to skrátka nie je šéf ale skôr priateľ. Aspoň u nás to nebolo tak, že manažéri a riaditelia boli určitá uzavretá skupina. Možno je to tým, že každý šéf si preskákal najprv pozíciu robotníka, tam nebolo šéfa čo by nezačínal ako jeden z nás. Aj v autobuse sa začnú rozprávať neznámi ľudia medzi sebou.(keď neboli mobily bolo to ešte bežné aj tu, zvlášť preto bolo super cestovať vlakom) V niektorých štátoch majú taký konzervatívny životný štýl, oni ani tú techniku moc nemusia, peniaze majú, na luxus si nepotrpia. Mi to tam pripadá skôr ako nejaký slobodný socializmus, kde sa dá celkom dobre žiť aj z obyčajnej práce
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa veľa závisí od segmentu a veľkosti firmy. Ja robím v IT medzi vo všeobecnosti inteligentnými ľuďmi a viac menej to funguje ako popisuješ. Tiež menšie firmy majú tendenciu udržiavať rodinnejšiu atmosféru, naproti tomu veľká korporácia má oveľa viac byrokracie a definovaných postupov (aj zahraničná).

Niekde vo výrobe by ale takýto prístup asi až tak nefungoval a Slovensko občas nazývajú "montážna dielňa", tak možno i preto.

Ďalej je rozdiel priamy nadriadený, s ktorým si často a pracujete na konkrétnych projektoch. Alebo o pár úrovní vyššie, ktorého vidíš možno párkrát do roka, tam ten "priateľský" prístup je podľa mňa do určitej miery len hraný. Čo zas nie je úplne od veci lebo inak máš asi trému otvorene povedať čo si myslíš. No a na ďalekom východe je tvoj šéf je tvoj boh a slová ako "nie", "nedá sa" ani nemáš v slovníku, zasa iná mentalita.
Odpovedať Hodnotiť:
 

U nás keď človek nezvládal normu, síce ho prepustili, ale keď povedal, že chce druhú šancu, nechali ho ďalšie tri mesiace. Bol to síce kapitalizmus, ale nebralo sa to všetko tak vážne, bol tam ohľad na človeka. To čo mi tu chýba, je taký ten život, ľudia tam boli o niečo šťastnejší. Obyčajný zamestnanec tam nebol nejaká socka, tí čo boli na autá, chodili do roboty na športiakoch, tí čo boli na dovolenky, cestovali po svete, bola tam silná stredná trieda a vlastne každý žil dosť dobre. Nebolo čo závidieť, okrem pár megaboháčov na Ferrari čo im z okna trčali golfové palice. Ak to zrovna nebol tvoj sen, taký štát bol raj pre väčšinu. Ale utečenci to dosť zničili, začali robiť bordel a ľudia sa ich boja, potom prestali srandy čo prišli utečenci a každý bol už svoja skupina. Bordel robili iba nejakí černosi, nikdy nie moslimovia. Ináč by v tých štátoch bola radosť žiť, oni tam tých utečencov zviekli aby tých ľudí rozdelili, už to nie je národ, ale jednotlivé komunity
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je dôsledok 40 rokov vlády stalinizmu, komunizmu a ŠTB.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ale aj tá vláda je niečoho dôsledok, a tá súčasná tiež
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ňiekoho len tak osloviť ňesie riziko mu v budúcnosťi napísať..
Lebo pre hrubku si hňeď 1d107... ako kebi boli kvôli tomu rohlíki lacňejšie..
Je to vísledk "tvrdého i"!
Odpovedať Hodnotiť:
 

... mňa zaujali všetci tí bi, co pohoria s dekanom ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prechod hmotou odčerpá časť energie čo sa prejaví na zmene frekvencie (na nižšiu).
Odpovedať Hodnotiť:
 

to sa dá iba vlneniu časticovej povahy...pre obyčajné elmag. vlnenie teda rádiové vlny sa mi to nezdá.
A rádiové vlny do pevnej hmoty neprenikajú, iba trochu a aj to podľa freq.
Ani v pivnici nemáš GSM lebo tam neprenikne, ale ani stredovlnné vysierače či osierače sa tam nedajú počúvať, preto mám antény zavesené na činžiaku :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ma to zdrave jadro v sebe, ale pokial tu koliduje jeden atom vodika s fotonom by som Newtonovsku optiku nemiesal s fotolelektrickym javom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je ako opis mojho dnesneho ranneho produktu... riedke vo vo velkom priestore...
Odpovedať Hodnotiť:
 

mal by si jest viacej tmavej vlakniny
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja myslim, ze by stacilo menej palenky vecer vypit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Podľa výskumníkov konkrétne doterajšie pozorovania odhalili vo vesmíre iba polovica hmoty, ktorá by sa tu mala nachádzať."
Jednoducho sme ešte nespočítali hmotu tých dalších 100 miliárd galaxií, ktoré sme nespozorovali, čo sa ani nedá :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejaká vesmírna hmota sa premiestnila aj na Luník...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár