neprihlásený Piatok, 10. júla 2020, dnes má meniny Amália
NASA pre problém opäť posunula štart na Mars, blíži sa koncu okna

Značky: Mars 2020NASA

DSL.sk, 1.7.2020


Americká vesmírna agentúra NASA už tretíkrát posunula plánovaný termín štartu rakety, ktorá vynesie robotické vozidlo Perseverance smerujúce na Mars.

Tentokrát ide o najvýraznejší posun. Kým doteraz NASA plánovala štart uskutočniť 22. júla, podľa nového oznámenia sa uskutoční najskôr 30. júla.

Štart bol pôvodne plánovaný na 17. júla, následne bol posunutý na 20. júla a opäť na 22. júla. Doteraz NASA neavizovala ako príčinu technické problémy.

Za súčasným posunom sú už ale technické problémy s raketou, keď pri teste senzor tekutého kyslíka poskytoval nenominálne dáta. Tím tak potrebuje čas na preverenie a vyhodnotenie situácie.

Ďalším posunom sa NASA už blíži ku koncu vhodného okna pre štart. To malo pôvodne trvať od 17. júla len do 5. augusta, nedávno ale prišlo k prepočítaniu na základe presných informácií napríklad o hmotnosti lode a aktualizovaných informácií o výkone rakety Atlas V a koniec okna bol posunutý na 11. august.

Aktuálne navyše NASA informuje o ďalšom predĺžení okna do 15. augusta. Dôvod nevysvetľuje a zároveň avizuje preverovanie, či sa okno nedá ešte predĺžiť. Okno pre možný štart má momentálne od 30. júla stále ešte niečo viac ako dva týždne.


Vozidlo Perseverance integrované s ostatnými časťami lode, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech)Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote. Za tým účelom bude analyzovať vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň bude zbierať vzorky materiálu pre ich neskoršie vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami na Mars.

V tohtoročnom okne by mali k Marsu letieť aj ďalšie dve misie. Ako sme informovali tomto článku, 14. júla má odštartovať misia Spojených arabských emirátov s označením Hope Mars Mission v podobe satelitu Hope a 23. júla čínska misia Tianwen-1, ktorá bude pozostávať zo satelitu, pristávacieho modulu a robotického vozidla.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Štart Starlink satelitov s tienidlami opäť odložený, na sobotu
Fedora schválila Btrfs za štandardný súborový systém
WD začína dodávať 16 TB a 18 TB disky
Termín vydania Androidu 11 zrejme známy, odhalilo ho video
Intel predstavil nový Thunderbolt 4
Ohlásený 3.1 GHz procesor pre najvýkonnejšie herné smartfóny
Český mobilný operátor oznámil úplné vypnutie 3G siete
Prvý štart na Mars o menej ako týždeň
Podvečer SpaceX vynáša Starlink satelity s tienidlami
Známa cena 100 TB SSD


Diskusia:
                               
 

Tuším im dochádzajú germáňi..
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Neboj, este maju v zalohe zidov
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

By skúsil také výhovorky štamgast, keď ho žena nepustí do krčmy, odpískali by to už kamaráti za neho priekazne z úcty.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nefunguje mi diskusia, pomoc.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Vymena jedneho cidla u nas na dedine trva jedno poobedie. Jedine ak by koli tomu bolo treba demontovat celu masinu do srobu. Blby inziniersky navrh.
Alebo to pajkovali bezolovnatou pajkou.
Alebo to pripajali cinskymi kablikmi ktore maju studenaky uz v sebe od vyroby.
A cele to pojde do repasu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

za senzor presunut startovanie rakety zo zeme rovno na marsje celkom overkill
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár