neprihlásený Piatok, 27. novembra 2020, dnes má meniny Milan
Chrome prekročil podiel 70%, ako tretí prehliadač v histórii

Značky: webový prehliadačChrome

DSL.sk, 7.7.2020


Podiel webového prehliadača Chrome od Google aspoň podľa štatistík od Net Applications v júni prvýkrát prekročil medzi prehliadačmi na osobných počítačoch 70% a dosiahol 70.19%.

Chrome v posledných rokoch dominuje už takmer podobne ako dva prehliadače v minulosti, v začiatkoch širšieho používania Internetu prehliadač Netscape Navigator a na konci predchádzajúceho storočia a prvú dekádu tohto storočia Internet Explorer.

Takéto silné postavenie mali od nástupu Netscape Navigator v začiatkoch širšieho používania Internetu len tieto tri prehliadače a zároveň zrejme na pozícii aktuálne najpoužívanejšieho prehliadača od tohto času boli len tieto tri prehliadače. Pred Netscape Navigator mal silnú pozíciu ešte prehliadač Mosaic, aký maximálny podiel dosiahol nie je jasné.

Netscape Navigator a Internet Explorer v časoch najväčšej dominancie mali ešte výrazne vyšší podiel ako v súčasnosti Chrome. Podiel Internet Explorera sa v rokoch 2003 a 2004 pohyboval totiž až na úrovni 95%, podiel Netscape Navigatora v roku 1996 na úrovni 80%.

Aktuálne v júni bol druhý Microsoft Edge s podielom 8.07%, tretí Firefox so 7.58%, štvrtý Internet Explorer so 4.53% a piaty Safari s 3.56%.

Podiel 1% prekročili ešte tri prehliadače vydávané alebo vlastnené čínskymi spoločnosťami, Sogou Explorer, QQ a Opera.

Štatistiky od Net Applications merajú podiel webových prehliadačov aj operačných systémov na PC na základe merania podielu jednotlivých softvérov pri návšteve webových stránok v danom období, pričom v súčasnosti ide o jedinú efektívnu metódu ako jednou rovnakou metodikou odmerať globálne podiely reálnej používanosti všetkých prehliadačov a operačných systémov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

TSMC postavila továreň na 3-nm čipy
Najnovšia verzia Windows 10 má po mesiaci podiel 9%
Všetky Telekom paušály môžu do konca roka získať 15 GB dát navyše
Intel stále najväčším výrobcom čipov, ďalší sa ale približujú
SpaceX vyniesla ďalšie desiatky Starlink satelitov, video
EÚ chce aby produkty vydržali dlhšie, právo na opravu a aktualizácie po celú životnosť
Česko plošne zrýchľuje DSL vďaka bondingu
Podľa Torvaldsa je plná podpora Linuxu na ARM Macoch nepravdepodobná
Sci-fi The Expanse dostane ďalšiu sériu, poslednú
Spotreba elektriny na Slovensku je už vyššia ako minulý rok


Diskusia:
                               
 

Takze uspokojeni bol Netscape, Microsoft a teraz aj Google, tak uz sa moze prejst na Arachne :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tak toto bol prínosný komentár, doteraz som nevedel, že také niečo existuje, resp. existovalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Základným princípom trhu je nedovoliť monopolizáciu a pri technológiach je to jasne vidno. Monopoly niektoré veci len teraz prezentujú ako novinky - napr. MS Store, polročné aktualizácie, sociálne siete a pod.

Keby existovala nejaká súťaž, tak sa máme dnes lepšie a ani na sociálny sieťach nie je moderné hejtovanie.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Podľa mňa sa je optimálnejšie v záveroch neunáhľovať a prekračovanie si nechať na hromádky od tých, čo na percentá priekazne serú.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ďalšou alternatívou pri súťažení je dať si také podmienky, ktoré splnia len naši ľudia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A 99% z tých 70 ani netuší ako sa im chromé dostalo do PC.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

to je presne ono, ta sr*cka chrome sa instaluje sama s kazdym druhym programom
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ked ludia nekupuju SW ale pouzivaju namiesto toho rozne "freemium" programy, musi autor siahnut po inom financovani. Tym padom je mozne, ze vacsina si nainstaluje popritom aj nieco netusene. A Google asi plati za Chrome slusne. Inak by asi nebol v "kazdom druhom".

U nas doporucujeme vsade Firefox :-)
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

alebo pri inštalácii zapnú v mozgu speedrun hry "install next next next next finish"

win:
otvoriť prehliadač, zadať videolan.org enter, klik na stiahnuť VLC, uložiť súbor, otvoriť súbor, jazyk čeština? vybrať slovenčina klik OK, vitajte v sprievodcovi? klik ďalej, licenčná zmluva? klik ďalej, voliteľná inštalácia? klik ďalej, voľba umiestnenia? klik nainštalovať, extrahuje sa..., spustiť program? odškrtnúť a klik dokončiť... hotovo
linux:
otvoriť terminál, zadať sudo pacman -S vlc, heslo + enter, pokračovať v inštalácii A/n? enter, získavam balíčky.. inštalujem... hotovo

prvý prípad: 11x klik myšou, 1x dvojklik myšou, 1x enter
druhý prípad: 2x klik myšou, 2x enter
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

"win je viac userfriendly a linux je len pre skúsených používateľov" - ak je viac user friendly nezmyselné klikačky myšou - ukladanie rôznych súborov do rôznych adresárov ako naučenie sa napísanie jedného príkazu tak potom ja som asi lastovička... a to kde je potom gramotnosť ľudí v 21. storočí, keď "skúsený používateľ" je ten, čo sa naučí príkazy typu "pacman -S" alebo "apt-get install"? och
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a mne na to staci napisat "emerge vlc" :-P
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

prvý prípad: 11x klik myšou, 1x dvojklik myšou, 1x enter
druhý prípad: 2x klik myšou, 2x enter

- no nemas pravdu. Teda prvy pripad ano.

Druhy: 2x klik myšou, napisat "sudo pacman -S vlc" (18 tuknuti do klavesnice), Enter, "strasnetajneheslo2" (cca 18 tuknuti do klavesnice), Enter.

Spolu druhy: 2x klik mysou, 38 tuknuti do klavesnice ;)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tak pridajme aj k prvému prípadu 12x ťuknutie do klávesnice (videolan.org) a vyjde ti že ťuknúť o 26x viac do klávesnice (aj keď ja mám len 10 miestne, teda "slabeheslo")
ale aj tak .. stále je to oveľa rýchlejšie ako čakať na vizuálne odozvy (načítanie webu, čakanie na prečítanie ďalšieho "slajdu" v inštalačnom sprievodcovi atď.)

aj keď počítam v druhom prípade trebárs štart systému zaheslovaný HDD 30-miestnym heslom, stále mi druhá alternatíva príde rýchlejšia a jednoduchšia ako prvý prípad.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako casto na svoj pc instalujes ten isty sw aby malo zmysel pamatat si prikaz? Takze ta rychlost robenia to cez konzolu je jedno... Bezny user nevie, ze chce instalovat vlc, alebo cdex, alebo handbrake (nedavno som instaloval inak by som si ani nepamatal ako sa volaju) zada do googlu "free cd grabber" alebo daco take a si najprv o softe nieco v rychlosti precita, ci je to to co chce atd... No rob to cez konzolu...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak môžeš aj vyhľadávať cez store, väčšina distribúcií ktoré mieria práve na starých WIN užívateľov, tak ten "store" má

preto ho má aj windows.. lenže v store v linuxe stiahneš priamo ten istý softvér ako keby ho inštaluješ pomocou príkazu v konzole... store vo wine ti nainštaluje síce v 99% legitímny program bez balastu.. ale napríklad spomínané VLC je zo store úplne okresané oproti verzii ktorú stiahneš na stránkach výrobcu, neviem ako sú na tom iné programy

stále to bude cez ten store rýchlejšie ako hľadať geniune inštalátor .. navyše problém je že na wine som hľadal verziu softvéru na IP kamery a išla len jedna konkrétna z 5 čo som našiel a sťahoval som ju z pochybnej čínskej stránky.. v linuxe tie IP kamery bežia a spravujem ich cez normálne všeobecný softvér na správu IP kamier
Odpovedať Hodnotiť:
 

No príkaz máš stále ten istý, len softvér meníš. Ja si tiež myslím že bežný user vie čo inštaluje a prečítať o softvéri si môžeš aj keď si na linuxe a potom to stiahnuť cez konzolu. Stále mi príde, že sťahovať to z rôznych stránok je nebezpečnejšie, nekonzistnejšie a pomalšie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepreháňaj.
Windows.

Choco install vlc, enter prask
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napríklad cez AVAST, ktorý možno aj Googlu predával osobné údaje svojich používateľov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

3x som inštaloval avast, 2x sa dalo zrušiť zaškrtnutie inštalácie Chrome (ak si dobre pamätám, bolo to pod takým veľkým bannerom resp. fotkou nejakou reklamnou) a tretíkrát tam nič nebolo ani tam nič nenainštalovalo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preto treba centralizovany obchod pre Windows a bez takýchto fekalii. Ale vám sa to nepáči a bojkot ujete ms store a sa skodoradostne tešíte keď sa im nedarí. A pritom pre bežného používateľa by to bolo lepšie..a aj menej vírusov by bolo kade tade po každom druhom dedinskom pocitaci
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Chrome podporuje https. Ci by nebolo dobre preklopit portal na https.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Apage, Satanas!
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Založ kickstarter.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

na to musis byt american
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aky je dovod sifrovat vsetko?
Tento web nieje banka.
Akurat to viac CPU zozerie na oboch stranach a cache bude neefektivna.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bojim sa, ze mi niekto ukradne DSL.sk login a znici mi moju vysoku doveru a respekt ostatnych, ktory som si tu za tie roky prispievania vybudoval - 100% priekazne.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Sme tu akademická obec odborníkov. Keby sa sem chodili radiť NASA a Japonci, ich vesmírne projekty by mali ďaleko väčšiu úspešnosť. Síce sem ešte neprišli, ale majú u nás dvere otvorené cez http.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Práveže to tu celé monitorujú, ale predpokladajú, že je to https a snažia sa to dešifrovať bruteforce, čo im superpočítače logicky priekazne kernel panicuje.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Priekazne? Command not found.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Majiteľ by aj chcel ale nevie ako.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Opera GX je aj tak najlepsia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toto je asi horšie ako to že chrome ma 70%, a síce že je pod kapotou x-ďalších browserov ako opera,vivaldi, alebo teraz už tuším aj ten nový IE.
Čiže čo sa týka vývoju vykresľovacieho jadra, tak je to už dávno monopol.

Sám používam browser na jeho jadre, ale veľmi na výber nieje, už iba firefox. Všetko mizne.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

To je kvoli tomu ze dnesny web je totalna sracka. Ultra komplikovana, nesuroda, s 50 debilnymi technologiami, ktore nedavaju zmysel [css atributy, javascript - ktory je tak nahovno, ze ho ludia niesu ochotni pouzivat cisty a vzdy si to davaju s nejakymi debilnymi frameworkmi (jquery, vue, react a zvysne nezmysly)] a reinventuju dookola to co tu uz je 20 rokov a normalne funguje, akurat im sa to vzdy nejak podari urobit omnoho horsie a pomalsie ako to chodilo na strojoch pred 15 a viac rokmi.

Napisat novy browser od nuly je dnes zlozitejsie a drahsie nez vyvinut raketu a dostat ju aj s ludmi na mars!
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby sa nenatrepal do pocitaca pokutnym sposobom cez rozne aplikacie pri ich instalacii a hlavne keby nebol predinstalovany v kazdom mobile, tak by mal podiel mensi o tu nulu...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Nepresadi sa kvalita ale agresivnejsia marketingova strategia. A google ako prvy z trojice chape ako vyuzivat data o uzivateloch. A aj ich vyuzivat vie.
Toto je monopol a hus znasajuca zlate vajce.
Trumpeta obmezila instalaciu google v cine cim si obmedzuje zdroje informacii a tie maju cenu ako zlato.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako vyšlo edge s chromiom chrome už u mňa nemá miesto. Načo ma majú špehovať dvaja keď už ma špehuje jeden. A kto tvrdí že nie som pre nikoho dôležitý, nech mi pošle svoje meno a heslo do emailu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Brave je zaratavany do podielu chrome? V tom pripade je jasne preco im "stupol" podiel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cest vsetkym tym co pouzivaju Firefox a Safari, ked vidim vsetky tie odnoze chromium nozik sa mi otvara...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Dakujem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár