neprihlásený Štvrtok, 1. októbra 2020, dnes má meniny Arnold
Sonda NASA pri asteroide si otestuje zostúpenie blízko k povrchu

Značky: asteroidyvesmírNASA

DSL.sk, 7.8.2020


Sonda OSIRIS-REx americkej vesmírnej agentúry NASA budúci utorok 11. augusta uskutoční test zostúpenia blízko k povrchu asteroidu Bennu, z ktorého neskôr tento rok plánuje odobrať vzorku.

Sonda pri teste zostúpi z orbity vo výške 870 metrov postupne až na 40 metrov od povrchu, pričom test bude mať tri fázy. Po prvom manévri sonda začne zostupovať, rozloží rameno pre odber vzorky a čiastočne sklopí solárne panely preč od povrchu.

Vo výške 125 metrov uskutoční druhý manéver, po ktorom začne prudšie klesať. Vo výške 50 metrov uskutoční tretí manéver, po ktorom začne klesať pomalšie a zároveň upraví trajektóriu aby bola v súlade s rotáciou asteroidu.

Sonda sa dostane do výšky 40 metrov a následne uskutoční návratový manéver na vyššiu orbitu.

Sonda už podobný test absolvovala v apríli, vtedy testovala len prvé dve fázy. Budúcotýždňový test má byť podľa plánu zároveň posledným pred zostúpením až k povrchu 20. októbra, kedy sonda odoberie vzorku.

Pri odoberaní vzorky sonda na povrchu nepristane, rameno odoberajúce vzorku pomocou vystrelenia natlakovaného dusíka sa bude povrchu dotýkať päť sekúnd.

Budúcotýždňový test je autonómny, keď signál medzi Zemou a sondou bude letieť približne 16 minút. Zároveň pri zostupe bude mať sonda namierenú na Zem nízkoziskovú anténu, ktorou bude odosielať len základné dáta rýchlosťou len 40 bitov za sekundu. Sonda sa orientuje porovnávaním snímok z kamery so skôr vytvorenými snímkami povrchu.

Bennu o priemere 492 metrov obieha Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka a hlavnou misiou sondy je priniesť z neho vzorku späť na Zem. Sonda je pri asteroide od decembra 2018.

Vhodné okno pre odlet OSIRIS-REx od asteroidu sa otvorí v roku 2021 a na Zem sonda priletí v septembri 2023. Vzorky dopraví na Zem pristávací kontajner s ochranným tepelným štítom a padákmi.

Misia je prvou misiou NASA, ktorá prinesie vzorky z asteroidu. O globálne prvenstvo nejde, keď japonská sonda Hayabusa už v 2010 priniesla vzorku z asteroidu Itokawa ale pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek. Zároveň dvakrát už odobrala vzorku z asteroidu Ryugu aj ďalšia japonská sonda Hayabusa2, ktorá už od asteroidu odletela a vzorku má priniesť na Zem ešte v roku 2020.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Microsoft zlepšuje podporu ARM, pridá emuláciu 64-bitových aplikácií
Uniknutý zdrojový kód je naozaj Windows XP, podarilo sa ho skompilovať
Orange pri včerajšom výpadku nastavoval cudzie DNS servery
Z ISS uniká vzduch z ruského modulu, kde sa pri testoch zdržiavala posádka
Vydaná beta Fedory 33, prešla na Btrfs
Orange má zase problémy s Internetom
Prvý let SpaceX s väčšou posádkou na konci októbra
Známy informatik predpovedá Windows postavený na Linuxe
NASA stanovila dátum odoberania vzorky z asteroidu
LineageOS vydaný pre skoro všetky Pixely


Diskusia:
                               
 

Fázove testovanie dáva taký zmysel i pri preskakovaní ohňa. Najprv treba skočiť len tak na okraj, potom dostredu a až keď je všetko otestované, uskutočniť priekazne požadovaný manéver.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Niekto sa na konci opekaci aj vymoci do ohna.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Aby sem nezavliekli so vzorkami nejakú infekciu.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

neboj nic. roztapajucy permafrost uz pusta tiez co to z niekolko milionovej historie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Veru.... tiež by som mal odmrazit mrazák
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Akože sory, ale kým sa nevedia všetky odmraziť, kvôli dopĺňaniu nemajú priekazne čo loziť po internete.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pri vkladaní poslednej kiláže mäsa do priehradky by to malo ostatné kúsky poopraviť tzv. AUTOCORECT, prvý krát čo by našiel využitie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár