neprihlásený Nedeľa, 20. septembra 2020, dnes má meniny Ľuboslav, Ľuboslava
NASA zapla a nabila helikoptéru letiacu na Mars

Značky: Mars 2020NASA

DSL.sk, 14.8.2020


Americká vesmírna agentúra NASA zapla a čiastočne nabila batérie dronu Ingenuity, ktorý letí pripevnený na spodnej strane robotického vozidla Perseverance na Mars.

K zapnutiu prišlo minulý piatok 7. augusta, teda približne týždeň po štarte, informuje aktuálne NASA.

NASA otestovala elektronické systémy helikoptéry aj výkon batérií, pričom podľa testov systémy helikoptéry úspešne prežili štart. Zároveň NASA dobila batérie helikoptéry zo zdroja robotického vozidla na 35%. NASA ich plánuje udržiavať na nízkej úrovni nabitia optimálnej počas letu a dobíjať ich bude následne každé dva týždne. Na Marse sa budú batérie helikoptéry nabíjať zo solárnych článkov.

Perseverance má pristáť na Marse 18. februára 2021. Po pristátí bude Ingenuity naďalej pripevnená na Perseverance ešte dva mesiace, počas ktorých vozidlo nájde vhodné miesto pre položenie.

Pri pokladaní helikoptéry na povrch sa po zhodení krytu vozidlo posunie a o približne šesť dní neskôr sa aj pomocou pyrotechnického mechanizmu a elektrického motora helikoptéra otočí a uvoľnia sa jej nohy. Následne bude helikoptéra z výšky približne 13 cm pustená na povrch.


Video ukazujúce mechanizmus položenia Ingenuity na povrch Marsu (video: NASA)Podľa skorších informácií ju NASA plánuje ale použiť minimálne na päť testovacích letov vo výške cca 4.5 metrov nad povrchom do vzdialenosti maximálne stoviek metrov s dĺžkou letov do 90 sekúnd. NASA avizuje testovanie po dobu 30 dní, či ju bude využívať aj neskôr nie je jasné.


Dron Mars Helicopter pripevnený na Perseverance zospodu v strede, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech)Atmosféra Marsu na povrchu je oveľa redšia ako na Zemi, má len rádovo jedno percento hustoty pozemskej, a lietanie pri povrchu je rovnako náročné ako na Zemi vo výške 30 km. Nižšia je ale aj gravitačná sila, dosahujúca približne 38 percent pozemskej.


Video ukazujúce testovanie dronu (video: NASA)Aby dron mohol v týchto podmienkach lietať, má dvojicu opačne sa otáčajúcich dvojvrtúľ, ktoré sa otáčajú rýchlosťou maximálne 2400 otáčok za minútu. Helikoptéry na Zemi majú rádovo 10-krát nižšiu rýchlosť. Vrtule sú dlhé cca 1.2 metra a dron má len 1.8 kg.

Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote. Za tým účelom bude analyzovať vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň bude zbierať vzorky materiálu pre ich neskoršie vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami na Mars.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

V Emmy cenách vedú Netflix a HBO, na čele aj nová služba Disney+
Microsoft dokončil ďalšiu hlavnú verziu Windows 10
RISC-V procesory po akvizícii ARM vstupujú do PC
Veľká väčšina predaných smartfónov v našom regióne stojí do 400 dolárov
Skylink testuje viac ako desiatku nových kanálov
SpaceX odložila vypustenie ďalších 60 satelitov Starlink
Štát voľne sprístupnil kompletné osobné údaje všetkých testovaných na koronavírus na webe
Apple potvrdila použitie prvého 5-nm CPU
Trailer druhej série The Mandalorian
Vydané Gnome 3.38, prejde na nové číslovanie verzií


Diskusia:
                               
 

Mali to poslat uplne vybite. Kvoli uspore hmotnosti.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Alebo idealne bez baterii. Tie by kupili po pristati od zeleneho muzicka, co tak otravne vykrikuje...
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Mali tam dat cerealie a slovensky vodik.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

To by zas netrafili, lebo by leteli rýchlejšie, takže by nemohli štartovať v priekazne optimálnom okne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Takisto mali vymazať pevné disky a flash pamäte prístrojov. Prázdne sú predsa ľahšie a neskôr tam softvér mohli nahrat odoslanim cez WiFi vo veľkom kancli.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Pri položení helikoptéry sa povrch sa po zhodení krytu vozidlo posunie
???
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Vozidlo zhodi kryt, potom sa posunie a potom vypusti helikopteru. Ide o to, aby kryt neprekazal pri starte. Ale je tu jeden zaujimavy detail, pisu o pouziti pyro nalozi. SpaceX napriklad pyro naloze vobec nepouziva, pretoze su jednorazove a tym padom nie su testovatelne.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Tak logicky, že je ľahšie sedieť na prameni, keď sa výnimky z požiadaviek na dodržiavanie projektovej metodológie pri testovaní neposkytujú priekazne i konkurencii.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Cielom je obyvat mars a vraj to tam chcu zurodnit. Nakupili hnojivo z ruska, ma ho ten vrtulnik praskovat. Ten pyro efekt je len vedlajsi efekt.
Nemam to ale potvrdene...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Potvrdzujem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pyro efekt tam chcel Michael Bay.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pekne skombinovali čiernu, bielu, striebornú a zlatú...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár