neprihlásený Streda, 28. septembra 2022, dnes má meniny Václav
Vláda vytvorila štátneho tvorcu softvéru, bude redizajnovať Slovensko.sk

Značky: štátsoftvérIT

DSL.sk, 2.9.2020


Po júlovom avizovaní zámeru vytvorenia štátnej spoločnosti, ktorá bude softvérovým domom tvoriacim softvér pre potreby štátu, aktuálne Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR oznámilo uskutočnenie tohto kroku.

Ministerstvo podalo návrh na zaregistrovanie takéhoto tvorcu v podobe štátnej akciovej spoločnosti do obchodného registra, niesť bude meno Slovensko IT, a.s.

Medzi priority spoločnosti má podľa oznámenia patriť redizajn ústredného portálu verejnej správy Slovensko.sk, pričom predstavitelia ministerstva chcú aby sa komunikácia so štátnou správou dala vybavovať cez mobilný telefón. Ako by to malo fungovať a napríklad aká bude bezpečnosť tohto riešenia v porovnaní s prístupom z PC s využitím eID aj vzhľadom na súčasnú bežnú úroveň gramotnosti bežných užívateľov smartfónov v tejto oblasti nie je jasné.

Spoločnosť mala byť podľa júlového avíza premiéra a ministerky pre investície a informatizáciu postavená na zamestnancoch slovenskej pobočky nemeckej firmy Wirecard, ktorá v júni zbankrotovala. Premiér o firme tvrdil, že ide o "jednu špičkovú softvérovú firmu". Na čom bolo toto hodnotenie založené nie je jasné.

Koľko zamestnancov z tejto spoločnosti nakoniec do Slovensko IT prešlo nie je známe, keď to teraz oznámenie ministerstva nekonkretizuje. Spomína iba, že jadrom Slovensko IT bude "časť bývalých pracovníkov" tejto spoločnosti, a že cieľom je "aby pre štát pracovali tí najlepší".

Štátny tvorca softvéru v prípade optimálneho fungovania môže byť v každom prípade prínosom. Štát má totiž dlhodobo problém kvalitne, efektívne a cenovo efektívne zabezpečovať svoju IT infraštruktúru, keď si IT projekty zabezpečuje najmä od súkromných dodávateľov a viaceré projekty sa javia ako predražené, viaceré nie sú dostatočne kvalitné a u viacerých je otázny pomer prínosu a nákladov.

Absolútnu neschopnosť štát v IT ukázal v predchádzajúcich mesiacoch aj pri snahe použiť sofistikovanejšie softvérové riešenia na boj s epidémiou nového koronavírusu.

Ako zistil a upozornil DSL.sk, prvá predpoveď šírenia koronavírusu na Slovensku realizovaná softvérovým modelovaním bola absurdne amatérska s vážnymi chybami v použitom softvéri a nesprávnymi výsledkami nezodpovedajúcimi ani zvoleným parametrom.

Ako zároveň zistil a upozornil DSL.sk, katastrofálna bola aj štátna mobilná aplikácia Covid19 ZostanZdravy pre vyhľadávanie predchádzajúcich kontaktov infikovaných pomocou Bluetooth na smartfónoch s neakceptovateľným základným princípom fungovania s odosielaním všetkých kontaktov všetkých užívateľov štátu a s mnohými závažnými technickými chybami.

Vláde sa nepodarilo včas nasadiť ani žiadne sofistikovanejšie zmysluplné riešenie s využitím dát od mobilných operátorov, naposledy jej legislatívu pre potenciálne užitočný mechanizmus upozorňovania na prichádzajúcich z rizikových krajín musela pre nedostatočnú špecifickosť vetovať prezidentka.

Štát dokázal spustiť aspoň aplikáciu eKaranténa pre sledovanie dodržiavania domácej karantény, aj tá bola ale nezvládnutá organizačne aj čo sa týka integrácie technológie pre rozpoznávanie tváre. DSL.sk v nej navyše identifikoval viaceré nepochopiteľné chyby a zároveň identifikoval nedostatky v návrhu, kvôli ktorým sa dalo kontrole polohy a tým aj karanténe pomerne jednoduchým spôsobom čiastočne ale nezanedbateľne vyhýbať.

Akceptovateľná eKaranténa sa zrejme ani pre ďalšie vlny stále nepripravila, keď podľa minulotýždňových informácií ministra zdravotníctva by to bol dobrý nápad ale pre mnohé úskalia a množstvo problémov pri pôvodnom nasadení sa používať zatiaľ nebude. Ako jediný konkrétny príklad uvádzal, že ľudia si zle označovali miesto svojho pobytu na mape, a ďalej tvrdil, že eKaranténa bola postavená na zodpovednosti ľudí. Samozrejme ako naznačujú aj tieto vyjadrenia, je ale relevantnou otázkou ako by mala vyzerať eKaranténa aby boli vhodne vyvážené prínos, účinnosť a zásah do práv ľudí.

Tieto nepodarky štát aspoň nič okrem nákladov na vlastných zamestnancov nestáli, keď ich pre štát robili primárne dobrovoľníci zadarmo.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Google testuje 20 Gbps pripojenie, do budúcnosti avizuje symetrické 100 Gbps pripojenie
Skylink výrazne zdražuje
SpaceX vyrobila už milión antén pre Starlink
NASA stiahla raketu SLS zo štartovacej plošiny, v tomto okne už neodštartuje
NASA v noci narazí do asteroidu a skúsi ho odkloniť
Nové Android smartfóny budú povinne podporovať transparentné aktualizácie v pozadí
Apple má tento rok uviesť viaceré Macy s M2 procesormi
Zoznam Samsung smartfónov, ktoré dostanú Android 13 tento rok
The Linux Foundation založila svoju odnož v Európe
NASA opäť odložila štart k Mesiacu, teraz kvôli počasiu


Diskusia:
                               
 

Snaď to pretvoria na niećo krajšie takto je to neprehladné
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Tak logicky, že keď redizajnovať idú pre štát tí najlepší v tvorbe servisov b2b riešení, javí sa budúcnosť priekazne hneď jasnejšia.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

...ak zbankrotovali, boli to tí najlepší?
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Odrbavali akcionarov, to bola asi kapusta tych manazerov a/alebo vedenia co to mali na starosti. Pochybujem, ze by vyvojari a IT odrbavali akcionarov, ked to nemaju v popise prace.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

ono auditori zrali x rokov CEO ze ma zaparkovane 2 miliardy eur v banke na Filipinach :P
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

vidím to tak, že čokoľvek urobia, bude to zrejme lepšie. chcelo by to totiž veľký kus antigénia, ak by to mali ešte viac dodrbať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aby si nebol prekvapeny. To preco zlyhali IT systemy statu bolo kvoli poziadavkam uradnikov a nie kvoli zlyhaniu programatorov.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Ono tot chce este pred tym redizajnovat statnu spravu a postupy v nej. Aj preto vyzera slovensko.sk ako vyzera.

Mal som pokusy pouzit slovensko.sk ale vzdy som rychlo vzdal a rychlejsie to vybavil po starom.
Bol som prilisny optimista ohladom jednoduchosti a zrozumitelnosti pouzitia slovensko.sk a eID obcianskeho. Na zaciatku ma hned vystrasili 3 PIN-y k eId obcianskemu, cakal som len jeden.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

3 piny su pre vladcu lepsie, lebo potom lahsie presvedci ovce ze s cipom je to vsetko komfotnejsie
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ale mas pravdu s tymi procesmi, postupami. Velku pravdu. Chcelo by to aby UX dizajnery mali slovo a komunikovali ho s kompetetnymi na optimalne zmeny v tychto procesoch a postupoch.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Lenže aby sa do optimalizácie tych procesov, postupov, nešprtal ktokoľvek, okrem v tunajšej komunite na problematiku priekazne rešpektovaných odborníkov, je priekazne jediným riešením genocída zvyšku populácie.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Nie je slovensko.sk len rozcestník, na pôvodné servery jednotlivých služieb? Potom je jasné, že každá služba vyzerá inak.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

V podstate aj keď používaš slovesnko.sk a všetko podávaš elektronicky - po tom ako úrad dostane tvoje elektronické podanie (a vytlačí si ho cez wifi v kancli na A4ky) začne zväčša aj tak odpovedať na všetko papierovo.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No tu sa musim zas uradov zastat. Zatial mi na vsetky ziadosti co som podaval odpovedali elektronicky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No toto su na uradoch oddelenia, ktore dostanu vytlacene dokumenty, oznacene "elektronicka posta"/"moze ist elektronicky".
Tieto oddelenia to nasledne zoskenuju, zistia ci ma dotycna osoba naozaj elektronicku schranku a nasledne poslu elektronicky/postou ak nema.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pre wirecard tu boli zamestaní hlavne koderi. Zvysok zamestancov čo ostal lebo sa doteraz nevedel zamestnat inde sa zrazu prekvalifikuje na UX specialistov? Som zvedaví na výsledok.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Výsledok bude ešte nahajrovanie najlepších kúzelníkov, aby redizajn ústredného portálu verejnej správy zasadili i de jure priekazne do súladu s
"V spolupráci s odbornou verejnosťou identifikujeme dôležité štátne informačné systémy a dáta v nich a dosiahneme ich sprístupnenie cez Open API. Cez koncept OpenAPI tiež podporíme vznik inovatívnych služieb na trhu. "(zdroj:Programové vyhlásenie vlády 2020 - 2024)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

neverim, ze sa mi splni vlky sen.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

som myslel, ze motakovic to ma len ako temu pre svoje profilcek na FB. pre svoje ovecky a tak.
ako myslienka to neni zla, ale IT je velmi komplexna vec, a takyto projekt to je beh na velmi dlhu trat.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Nuz, babkoherecka tvrdo dopada na realitu IT sveta.

Celkovo je to dobry napad, ale nemali by zamestnavat programatoro ale analytikov, architektov a testerov, prip. bezpecakov. Programator sa da lacno prenajat ked ho potrebujes.
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

Celkovo je to dobry napad, ale nemali by zamestnavat analytikov, architektov a testerov, prip. bezpecakov, lebo sa da lacno prenajat ked ho potrebujes.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Nie neda. Potrebujes niekoho kto premysli co potrebuje, niekoho kto navrhne architekturu ako to ma vypadat, niekoho kto to otestuje ci je to to co chce a niekto od bezpecnosti. Robosov si uz mozes najat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prečo si Vy nacisti a boľševici myslíte, že má vyštudované bábkoherectvo ? Naozaj veríte len tomu, čo Vám nalejú Vaši Bohovia Fizzo a Kotleta do hlavy ?
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

Veronika Remišová skončila magisterské a doktorandské štúdium v umeleckom odbore divadelné umenie na Vysokej škole múzických umení kde získala Mgr. art. a ArtD. Absolvovala tiež odbor audiovizuálnej komunikácie na Sorbonne v Paríži kde získala titul DEA a bruselskú Collège d'Études Interdisciplinaires (titul M.A.).
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Aj tak má pravdepodobne stále vyššie vzdelanie ako nejaké celé okresné riaditeľstvo ĽSNS dohromady.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

vy libtardi ste smiešne nevzdelané figúrky mysliace na iných, ale tí vám len serú na tie vaše hlúpe hlavičky
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Hej, spravne pises.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenže keď sa interdisciplinárny odbor analógová kybernetika vysvetľuje ako voodoo, sú bez voľného prístupu k vidlám a fakliam obyvatelia miest priekazne diskriminovaný.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nehladaj všade Fica, Kotlebu ani Putina.
Tieto pozície sa bežne obsadzuju bábkami. Preto 'bábko'.
Veronika vyštudovala 'divadelné umenie'. Preto 'herečka'.
Spočítaj to a máš 'bábkoherečka'.
A bolševikov si neber do pusinky.

Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Vsade je Soros, pamataj ty zmrd! Vrat vsetky petrosekely a odcipuj sa!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Netrep, lebo ta Fico s Putinom a Trumpom budu chodit strasit!
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

To je pravda, prví dvaja menovaní sú len bábky. Len to herectvo im nejde.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

My si to nemyslime, my to vieme. Babkoherecka je zo Sorbone.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ista telco firma si lacno prenajala koderov z indie a skoro im zahucala automatizacia za par mega, kedze tyto lacny koderi nemali ani sajnu co maju robit. A kto to fixoval? Spravne slovaci, to bolo p***ngu na meetingoch :D
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ci babkoherecka alebo krajcir Bilak. Pokial vidlami prepcha ten usadeny hnoj ma za mna palec hore.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

isteze, ti najlepsi cakali od juna aby sa v septembri mohli zamestnat v statnej firme
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

A kde sa vytratilo "štát je najhorší vlastník - musíme to nechať na súkromný sektor (ideálne so zahraničným vlastníkom)"? Či toto sú "naši ľudia" tak už to neplatí?
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

svoje zohral možno aj súcit s opusteným mačiatkom :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

štát je najhorší vlastník ? :D to som už dávno nepočul. modré mrtvoly vyliezajú z hrobov ? Najhorší vlastník je súkromná akciovka. Vytuneluje štátny rozpočet a rozdelí svojej dozornej rade.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

To jsou ty paradoxy.

Heslo "stat je najhorsi vlastnik" hlasa aj Sulik, toho casu minister hospodarstva a podpredseda vlady pre ekonomiku, ktory predava vsetko statne, co ma nejaku hodnotu alebo co moze priniest nejake vynosy v buducnosti.

No a ta ista vlada, kde je aj tento panko, zalozi statnu IT firmu. To nevymyslis.

Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Sulík je modrák len v svetlozelenom, nová vláda staré praktiky.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Stat je nahorsi vlastnik, z principu najmenej efektivny. Jeho ulohou je preslapavat nove odvetvia kde sa kapitalista neuzivi.
Vzdy bol je a bude prezraty korupciou.
Ak statna it dokaze vyrobit porovnatelny produkt lacnejsie ako kapitalista, tak taky kapitalista by mal ist do prec.
Na slovensku vznikol mafiansky retazec, kde firma bez staffu prenajima dalsie a tie dalsie az to nakoniec realne odrobi firmicka za drobne. Skratenie ci nebodaj uplne zrusenie retazcov bude pre velku cast kapitalotvornej vrstvy bolestive, ale je nevyhnutne. Nekonecny blazeny zivot na eurodotaciach je fikcia.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Presne to som tým myslel... ale z nejakého dôvodu si ty dostal pluská a ja nie :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ivan Mikloš ktorý toto rád tvrdieval pri privatizácií aktuálne pôsobí na Ukrajine ako poradca pre privatizáciu. FYI, keby si chcel vedieť kde sa to vytratilo...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stat je zly vlastnik vtedy, ked tam su ludia ktory jebu na slovensku spolocnost. Vtedy.

Pokial sa znova naucia Slovaci robit pre svojich a srdcom tak stat bude najlepsi vlastnik.

Zial ked ta vymyva USA od padu socializmu tak ano. Jebem ostatnych vsak ojebem vlastnych o peniaze a ponuknem im kokot do huby.

To ste vy vsetci skurveni nenazrati kapitalisti, ktori okradate ludi.

Ale garantujem Vam, ze Vas nakradnuty majetok si zoberieme spat a budete pre nas zametat chodniky spolu so strojmi. Okusite vlastnu medicinu vy hovada.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

aj ked si mi predtym vynadal, suhlasim s tebou. :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Na ziskavanie spat zabudni. To tak drobne od polodementa Kicuru co si doma necha zlate tehlicky. Este aj chlapec s IQ 40 ako Bastrnak si veci z basy upratal. Majsky je 20 rokov vysmiaty jak leco, opilec Slota jak by dal. A dokonca nie je konflikt zaujmov, ak si Vlado da amnestiu na to, co sam urobil.
Takze to skor zazijes gang-bang s angelinou joly, skarlet johanson a jenifer lawrence.
A na takych ako Miklos ani nepomysli lebo ta google hned zisti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

keď už sme pri tom kičurovi... všade v mediách hlásia "investujte do zlata"... a keď to niekto aj reálne urobí a použije všetky svoje úspory... v tých istých mediách ho zlynčujú, že čo je to za grázla, keď nakupuje fyzické zlato?! ten naničhodník jeden!... čo na tom, že všetko má zdokladované... meno bolo očiernené a ideme ďalej na niekoho iného...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved toto, a niektore zapredane svine ociernuju aj kocnera. Konecne ho nezavisli sud oslobodil. Dufam ze aj Bodora, Kvietika a ostatnych nevinnych. Robo este ma svoju silu. Jak slivka, a cim starsi tym lepsi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si zjavne nepochopil, kto su ti skurveni kapitalisti vsak?

Ach jaaaj
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne nech to funguje spolahlivo !!! pred pol rokom som chcel vypis z registra trestov a po tyzdni !!! sa mi to podarilo. Keby ze som na SVK alebo keby ze nie som v Sydney a konzulat v Canberre tak idem osobne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak by nebol covid, mohol si to otocit letecky a pozriet znamych.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak z toho mrazí!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ono je to pekna myslienka, ale pocitam, ze aj tam sa nasosnu jednoosobove srocky, ktorych primarna uloha je poskytovat nekolko nasobne predrazeny HW, SW a support na konci ktorej bude sediet nejaky vypaseny papalas. Pritom by to stacilo zverit do ruk niekomu, kto ma skusenosti a idealne nie IBM (co oni vypustaju za soft pre velke firmy, to je silne kafe ked im to koduju indosi bez skusenosti)..
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Nemusis sa obavat, posuvanie krabic (t.j. tu lahku cast celej prace) uz maju podchytene ti spravni ludia. Predsa k tomu nepustia nejakych amaterov.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedysi som pracovala na jednom zo statnych IT projektov, kde sa stretlo viacero subdodavatelskych firiem, aj z tych protekcnych. Technicki ludia boli prakticky vsade sikovni a makali. Najvacsi problem bol v komunikacii, lebo co sa dalo s programatormi prebrat za pol hodiny, dohadovalo sa cez manazment niekolko dni. Druha brzda boli odsuhlasene/odovzdane casti - nikto nemal odvahu vracat sa k nim a nieco zmenit, ani ked sa v nich ukazali nedostatky a robili problemy pri dalsom vyvoji. (Vratane zakladnych poziadaviek a dokumentov. Obcas som narazila na take formulacie a pravopis, ze som nechapala, ako to mohlo vobec prejst rukami gramotnych ludi.)
Verim, ze interny agilny tim dokaze z vyvojoveho procesu eliminovat kopu balastu a je schopny otrieskat poziadavku o hlavu (pripadne vysvetlit) aj ministerke, ak je to zjavna blbost.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

> Obcas som narazila na take formulacie a pravopis, ze som
> nechapala, ako to mohlo vobec prejst rukami gramotnych ludi.

Dnešný článok na sme.sk: https://freeimage.host/i/dbh9et

Keby svet stál na gramatických schopnostiach Slovákov, tak sme v ....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár