neprihlásený Pondelok, 9. decembra 2024, dnes má meniny Izabela
Slovensko získalo na informatickej olympiáde dve medaily

Značky: programovaniesúťažeSlovensko

DSL.sk, 27.9.2020


Slovensko získalo na tohtoročnom 32. ročníku Medzinárodnej olympiády v informatike, IOI, pre študentov stredných škôl dve strieborné medaily.

Olympiáda sa tento rok konala kvôli situácii s epidémiou nového koronavírusu online a skončila vyhlásením výsledkov v polovici tohto týždňa. Slovenskí reprezentanti súťažili z priestorov Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

Podobne ako pri štandardných ročníkoch riešili súťažiaci v dva súťažné dni po tri úlohy po 100 bodov, v jeden deň bolo na ne päť hodín. Súťažilo sa od 13:00 stredoeurópskeho letného času.

Riešenia na medzinárodnej olympiáde sa odovzdávajú v podobe funkčných programov a body sa následne udeľujú automaticky na základe správnosti výstupov týchto programov.

Na medzinárodných olympiádach v informatike a matematike sa udeľuje zlatá medaila približne prvej dvanástine účastníkov, strieborná ďalšej šestine a bronzová ďalšej štvrtine.


Ilustračné foto, výprava Slovenska na Medzinárodnej olympiáde v informatike v 2019, zľava šéf výpravy Michal Forišek, súťažiaci M. Melicher, M. Staník, J. Fülöp a O. Baranovič a zástupca šéfa výpravy Samuel Gurský, kliknite pre zväčšenie (foto: M. Forišek)



Matej Urban a Jozef Fülöp z Gymnázia Grösslingová v Bratislave získali strieborné medaily. Slovensko ešte reprezentovali Matej Hanus z Gymnázia Poštová v Košiciach a Lucia Krajčoviechová z Gymnázia Jura Hronca v Bratislave.

Najlepšie sa darilo krajinám s tradične najlepšími výsledkami, pričom tento rok skončil veľmi vysoko aj Irán. Čína získala štyri zlaté medaily, Irán, Rusko a USA tri zlaté a jednu striebornú medailu. Absolútnym víťazom sa stal William Lin z USA, ktorý ako jediný získal plný počet 600 bodov.

Na stránkach medzinárodných olympiád je možné nájsť kompletné poradie aj tohtoročné úlohy.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer nového Star Trek filmu, príde čoskoro
Pripravuje sa nová verzia systému pre routery OpenWrt 24.10, k dispozícii kandidát na vydanie
HAMR disky sa majú začať konečne masovo dodávať
Linuxové jadro 6.12 označené za LTS, piatim LTS verziám skončí podpora naraz
NASA opäť posunula termín pristátia posádky na Mesiaci
Chrome na Androide za menej ako dva roky zdvojnásobil výkon
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.21
Microsoft nezmierni HW požiadavky pre Windows 11, bude stále vyžadovať TPM 2.0
V Španielsku navrhujú smartfóny nedávať deťom a dať na ne upozornenia na zdravotné riziká
Bitcoin dosiahol novú rekordnú cenu nad 100-tisíc dolárov


Diskusia:
                               
 

Mmm takže opäť olympiáda z matematiky vydávaná za informatickú. Akademické prostredie v informatike je od toho reálneho na míle vzdialené. Dôvodom je, že to učia pochybné indivíduá, čo učia ešte aj matematiku, lebo odborníkov nevedia pritiahnuť.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Presne tak, mali by sutazit v naprogramovani nejakeho moderneho webu alebo coolovej apky a nie sa tam zapodievat s matikou ako nejake dinosaury. Je rok 2020!
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

No nemohli, lebo tie tvoje dinosaury ich to naučiť nevedia. Informatiku na ZŠ a SŠ učia experti, ktorých by v nestatnej IT firme mohli robiť akurát tak vrátnika.
Odpovedať Známka: -3.9 Hodnotiť:
 

Zs a ss hlavne maju vychovavat a cosi naucit. Naucit sa mas hlavne na vyske a to prehlad celej oblasti. Detail je na samostudium.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Presne ako pises, naucis sa vsetko sam, skola ti da len pridavnu zataz a dalsi prehlad, ktory isto nie je na zahodenie, no neodzkradluje naklady spojene s vyucbou.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

nesuhlasim s tebou. vysoka skola ti da rozhlad, a nutnost pracovat v strese. neveril by si, ale vo firme taky stres nezazijes. na vysokej skole sa naucis rozmyslat v suvislostiach, a byt profikom v konkretnej oblasti. vo firme sa mozes stat profikom, ale nebudes chapat suvislosti a tak , cest vynimkam, budes robit chybne rozhodnutia.
Priklad, mam znameho, ktory vyborne programuje, je zamerany na domacu automatizaciu. nevie ale najst uplatnenie, lebo je presvedceny, ze to co sa naucil bude stacit aj zamestnavatelom. ma elektro obor na strednej, ma dobre napady, robi dobre vyrobky, ale su predajne iba ako kusovky, nikdo mu nespravi certifikaciu. Lebo nevie na co by mu certifikacia bola. ved to funguje.

a presne to je ten rozdiel. vyrobok musi splnat standardy a normy. aj software aj hardware. a uz pri vyvoji treba na to mysliet. Robit weby a aplikacie je jedna vec, ale vyriesit a pouzit matematicky problem znamena vymysliet algoritmus. A ponamahat mozok a nie pouzivat google.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

za štandardy, certifikácie, homologizacie a normy je zodpovedný compliance officer.

ludia, ako tvoj známy, sú známi pod termínom "cvičná opica" - projektmanažér mu dá zadanie, a on hlúpo spraví všetko bez toho, aby poznal súvislosti.

výhoda je, že opici nemusíš platiť toľko, čo človeku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak je v state nastavene, ze na manikovy ktory nieco realne bastli sa chce nabalit yx uradnikov, tak nakoniec o inovaciach bude vlada len basnit, a realne sa neurobi nic. Ovce sa mozu strihat ale nie holit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

áno, to je kolobeh života. cvičené opice musia makať, aby boli tí úradníci dobre platení - za reklamu, predaje, účtovníctvo, controlling, riadenie projektov.

inak, inováciu od opice nečakaj, inovovať vie len človek, a takých veľa po firmách nenájdeš.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Bastliaci stredoskolak nie je urcite opica. Customizacie je cesta. Inovacie na urovni vs ked neplati slovensko clenstvo za pristup do vedeckych kniznic je problem. Inovativne firmy ktore tu maju vyskum a vyvoj je okrem essetu kto?
Nie vysoko kvalifikovany monteri.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Opica je opica a je jedno, či ZDŠ, SŠ alebo VŠ.
Vedecké knižnice, stimulačné softy a schopných ľudí si platia firmy, ktoré si to môžu dovoliť. Všetky veľké medzinárodné korporácie sú nútené inovovať. Je jedno či Hella, Bosch, Continental, Intercable...

PS: vysoko kvalifikovaný montér == cvičená opica. Inteligentný človek sám Ti veľa nespraví, vždy budeš potrebovať veľa cvičených opíc na robotu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vychovavat maju rodicia a nie skola!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To by primarne mali, lenze existuje liberalny tlak na zamestnanie zien.
Rodinna vychova potom pokrivkava.
Dalsia vec su osady, kde od 15 rocnej mamky asi v principe velku vychovu cakat nemozes. A ak mas iq nad 60, chapes v skole, ze to nie je uplne v pohode a nevidis riesenie.
Takze ako 2 volba skola toto musi suplovat.


Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Lebo cela informatika je len o programovani webov :facepalm. Škoda, že drviva väčšina "odborníkov" na informatiku sa priekazne nikdy ani len nepokúsi vyhľadať čo informatika je a čo zahrňa a potom tu šíria bludy ako koronu na koronaparty.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Informatika

A prečo sa súťaží v teoretických a teoreticko-praktických disciplínach ? To vyplýva z povahy stredoškolských olympiád - všetky sú prevažne teoreticky zamerané.

A navyše tieto teoretické schopnosti sú natoľko cenené, že tých lepšie umiestnených zvyčajne po súťaží kontaktujú spoločnosti ako google, facebook... a núkajú im u nich stáže. No a štatisticky zhruba polovica ľudí čo bola na IOI dnes pracuje v googli, FB alebo inej spoločnosti svetového rozmeru. Takže tieto skilly asi asi majú v praxi nejakú hodnotu, akurát možno nie vo vašej dedinskej web factory.

Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Dôkaz tvrdení v poslednom odstavci? Píšeš hlúposti.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

S takou mentalnou vybavou sa ani necuduje, ze Slovensko je montovna.
Namiesto v tovarni na auta pracujes v tovarni na weby.

Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Továreň na weby? Kde? Ja vidím len montovne áut, elektroniky a idiotov na úradoch. Ten zvyšok je veľmi malá skupina.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Tá kvázi veľmi malá skupina je armáda nezamestnaných, pre ktorých pracovný trh neponúka dostatočné výzvy, čím jeho riadenie de facto priekazne na celej čiare zlyháva.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nic, nevyriesil by si ani jednu ulohu v danom casovom limite.

preco si potrebujes kopnut za kazdu cenu ?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Lebo má komplex menejcennosti, tak už vieš.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Podľa mňa hentaký debilný názor môže mať priekazne len troll. Niežeby inokedy Buržuj žiaril, ale aj na jeho úroveň je to pod jeho úroveň.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Zavolal by som si Williama Lina na pomoc a hned by sme mali plny pocet bodov :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

vsetkym co reprezentovali!


Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Mohli spravit vsetci za 0 a nechat priekazne riesit komisiu svoje priyebane hodnotenie podla krivky.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Vy ste súdruh.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ti, co su v strede su este mladi. Ked budu pokracovat v tom co robia, skoncia ako ten vlavo. No a mozno neskoncia, lebo ich ten vlavo stihne zjest.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

jeden vraj uz padol
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Betmenjin prepadol, ze uz nechodi na olympiady ?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

sikovni chlapci, sup s nimi do orangeu napriklad :) aby mi na technickej podpore mohli povedat “pridanie tejto funkcid nieje mozne”
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

toto su tie individua, ked po nich chcem aby vytvorili aplikaciu a robila toto a toto (zadam presne pokyny) tak si s tym nevedia rady, ale vydelit 4ciferne cisla im nerobi problem... k comu to je?
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Nie kazdy moze byt monterom appiek a pod. Musia byt aj teoreticki informatici a povedzme si to na rovinu, 2/3 z nich su turboautisti. Ale na taketo veci fakt ee.

Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Ta keď nevieš presne povedať co chceš, čo sa čuduješ?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

> ked po nich chcem aby vytvorili aplikaciu

... tak si si na tú úlohu vybral nesprávneho človeka. Potrebuješ kódera. Nie znalca algoritmov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ako by si to vyhodnocoval? body za UI?, uhladnost a optimalnost kodu?


Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mozno aby si nezostrelil dolu masinu, ked bude niekto implementovat triedenie viac ako par sto poloziek.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A ako by si to vyhodnocoval? body za UI?, uhladnost a optimalnost kodu?


Odpovedať Hodnotiť:
 

OT: Chyba mi tu clanok o tom ako rozni vyrobcovia RTX 3080 setria na kondenzatoroch a grafiky kvoli tomu pri boost clocku crashuju. Navyse sa to neda reklamovat, pretoze vyrobca garantuje len base clock. Myslim ze dolezita info pre potencialnych zaujemcov.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

reklamovať to môžeš v prípade, že výrobca spomína reference design.

referenčne musíš mať jeden mlcc cluster (drahe súčiastky) a päť spcaps (lacný shit).
lacné šunty majú 0:6, poctivé 1:5, nVidia má 2:4, lepší ako tuf majú 6:0.

holt kvalita je úmerná cene a včil duplom platí, že dostávaš presne to, čo si si zaplatil :D
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ak mas potrebu overclockovat RTX3080 tak si nic ine ako crash nezasluzis.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu sa ale nejedna o uzivatelsky OC (napr. cez MSI afterburner), ale o udaje ktore udava vyrobca. Ak je base 1440 MHz a boost 1800 MHZ, tak tych 1800 nie je stabilnych, alebo je to len na hranici. Nehovoriac o tom ze po roku alebo viac sa mozu vlastnosti suciastok postupne zhorsit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A stabilných nie je z niekoľkých dovodov:
1, prehratá kremíková lotéria
2, odfláknutý a neodladený bios
3, mizerné a poddimenzované napájanie
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako to, ze je s nimi na foto reziser Peter Jackson? Bude trilogia?
https://tinyurl.com/y2etdn5z
Odpovedať Hodnotiť:
 

no toto...MisoF ale riadne pribral D:
Odpovedať Hodnotiť:
 

B I G C H U N G U S
Odpovedať Hodnotiť:
 

fjúčr kocky;) sam nic neviem takze zavidim a haním, nambr uan zlovacka vlastnost s kerou porazame cely svet. s valaškou na cisarsky trón , najebany borovickou a protivnik nema sance
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár