neprihlásený Utorok, 27. februára 2024, dnes má meniny Alexander
Demonštrovaný procesor s výrazne lepším pomerom výkonu a spotreby

Značky: CPUspotreba a výdrž

DSL.sk, 9.12.2020


Pomerne malá americká spoločnosť Micro Magic, ktorej zakladatelia v minulosti pracovali aj na návrhu procesorov SPARC v Sune, aktuálne avizuje vyvinutie a demonštrovanie procesorového jadra s výrazne lepším pomerom výkonu a spotreby ako procesory a jadrá v súčasnosti bežne používaných architektúr.

Jadro spoločnosti je 64-bitovým jadrom architektúry RISC-V a dosiahlo v benchmarku EEMBC CoreMark výkon viac ako 8 tisíc CoreMarkov pri spotrebe menej ako 70 mW a pomer výkonu a spotreby 110 tisíc CoreMarkov na Watt spotreby.

To je podľa spoločnosti lepší ako 10-krát lepší pomer ako akékoľvek procesory architektúr CISC, RISC a MIPS, medzi ktoré zahŕňa zrejme aj x86 a ARM procesory.

Benchmark CoreMark je určený pre CPU pre špecializované zariadenia typicky s nižším výkonom ako CPU pre PC aj smartfóny, k dispozícii na stránkach benchmarku je ale skóre aj pre množstvo takýchto procesorov. Skóre na podobnej úrovni ako jedno nové avizované jadro majú CPU pre PC spred viac ako desiatich rokov, ktorých spotreba je ale samozrejme mnohonásobne vyššia. Moderné konkurenčné jadrá pre PC majú výrazne vyšší výkon ako nové RISC-V jadro ale aj výrazne vyššiu spotrebu a horší pomer výkonu a spotreby.

Pri porovnaní so smartfónmi je výkon nového jadra vyšší ako výkon jedného jadra smartfónových ARM procesorov spred niekoľkých rokov, ktoré majú ale tiež výrazne vyššiu spotrebu ako nové jadro. Najmodernejšie jadrá CPU pre smartfóny majú už zrejme vyšší výkon ale stále výrazne horší pomer výkonu a spotreby.

RISC-V je open source inštrukčnou sadou a architektúrou navrhnutou v súlade s princípmi RISC, Reduced Instruction Set Computer, architektúr. Začala vznikať len v roku 2010 a v posledných rokoch si získava čoraz väčšiu pozornosť výrobcov, ktorí si môžu na nej navrhovať vlastné CPU bez potreby platenia licenčných poplatkov za ARM alebo MIPS.

Doteraz sa architektúra využívala najmä v menej výkonných procesoroch, často určených na špecifické účely. Tento rok bol ale oznámený aj RISC-V SoC procesor SiFive Freedom U740 vhodný pre osobné počítače.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vo vlakoch do Prahy sa výrazne zlepší WiFi
Digi TV zdražuje, najmä pri káblovej TV
Intel tento rok uvedie procesor až s 288 jadrami
Ministerstvo školstva chce údajne zakázať v školách mobily
Operátori majú vyradiť kvalitný ČT Sport, podľa UPC sú za tým slovenské TV
Predstavený funkčný notebook s úplne priehľadným displejom
Vedci vyvinuli materiál pre optické médiá s kapacitou 200 TB
Inteligentný prsteň od Samsungu má prísť v júli, údajne čoskoro ho má uviesť aj Apple
SpaceX chce tento rok uskutočniť minimálne 9 štartov Starship
Na Mesiaci pristála prvá misia súkromnej spoločnosti


Diskusia:
                               
 

kupujem
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nekupujem
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nech zije open source
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Čo z toho keď číňania ohlásili že dosiahli kvantovú nadvládu.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Kvantova nadvlada je divny pojem.

Mohli by ho lepsie specifikovat, lebo kvantum, kvantova mechanika, kvantova pena su sice pribuzne, ale hovoria o roznych veciach. Ak nad tymto cinania vladnu, vladnu nad akoukolvek hmotou ci energiou. Vedia "z nicoho" vytvorit napr. hmotu.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Tak určite, že hrozí naplnenie množstva katastrofických scénárov a predstavuje priam zhmotnenie bezpečnostných rizík pri spoločnom budovaní našej žiarivej budúcnosti, ale jej úplne najstrašnejším dôsledkom je fakt, že kto ju dosiahne, toho priekaznenejde oyebať.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nadvlada je pojem pripominajuci nelahke casy utrpenia. Preto navrhujem, aby sa tomu hovorilo kvantova rovnost. Zmysel to nema, ale nikto sa neurazi a to je podstatne, nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba si jasne povedat ze plati naraz kvantova mechanika aj kvantova pena a zaroven aj neplati.
Rovnako nadvlada , rovnost aj submisia.
A su veci sucastne zmyselne aj nezmyselne, rovnako ako je to u zeny.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nieje to az take hot. Ich kvantovy pocitac totiz nieje univerzalny a je zlozeny z laserov a fotosenzorov. To znamena, ze nieje skalovatelny na vacsie systemy a uz vobec nieje miniaturizovany pre bezne pouzitie. Cinanom islo hlavne o moznost vyhlasenia kvantoveho prvenstva. Nakolko aziati maju dost male.... uspechy.

Perspektivnejsie su kvantove pocitace na ktorych pracuje Google, IBM a pod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jenom drobná korekce. MIPS není typ architektury, ale jedna z řady úspěšných konkrétních instrukčních sad typu RISC, jako jsou třeba AMD64 a ARM. Jen tak na okraj. Jinak DSL.sk je špička!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár