neprihlásený Pondelok, 15. júla 2024, dnes má meniny Henrich
Intel uviedol druhú generáciu 3D XPoint a 144-vrstvovú flash

Značky: Intelflash pamäť3D XPoint

DSL.sk, 17.12.2020


Spoločnosť Intel aktuálne uviedla nové generácie svojich pamäťových technológií a prvé na nich postavené SSD.

Spoločnosť predstavila druhú generáciu 3D XPoint, pomerne nového typu pamäte trvalo uchovávajúceho informácie v podobe zmeneného odporu pamäťovej bunky. V porovnaní s flash pamäťou má najmä výrazne lepšiu latenciu a výrazne vyššiu životnosť v podobe množstva prepisov, pričom adresovať sa dajú jednotlivé bunky a pamäť sa dá priamo prepisovať bez potreby vymazávania blokov.

Vďaka týmto vlastnostiam poskytuje oproti flashovým SSD vysoký výkon aj pri jednom vlákne I/O požiadaviek, vysoký výkon čítania malých blokov z náhodných pozícií, dlhodobo udržateľný výkon aj pri zaplnenom disku a vyššiu životnosť pri danej kapacite.

Intel zároveň predstavil Intel Optane SSD P5800X formátu U.2 s rozhraním PCI Express 4.0 x4, ktorý je podľa spoločnosti viac ako trikrát rýchlejší ako model P4800X predchádzajúcej generácie a je najrýchlejším SSD pre dátové centrá. Sekvenčná rýchlosť pri čítaní dosahuje 7.2 GB/s, pri zápise 6.2 GB/s a výkon pri prístupe k malým blokom na náhodných pozíciách dosahuje pri čítaní aj zápise 1.5 milióna IO/s, pri kombinovanom 70% čítaní a 30% zápise dokonca 1.8 milióna IO/s.

SSD má zároveň výrazne vyššiu životnosť v množstve zapísateľných dát ako flash SSD aj predchádzajúca generácia 3D XPoint SSD, keď Intel avizuje 100 prepisov denne po dobu piatich rokov.

Kapacity dosahujú od 400 GB po 3.2 TB, kedy bude SSD dostupný nie je jasné.

Okrem toho spoločnosť oznámila 144-vrstvovú flash pamäť, doterajšia generácia mala 96 vrstiev. Novú flash typu QLC bude využívať okrem iného Intel SSD 670p pre PC, ktorý bude v kapacitách 512 GB, 1 TB a 2 TB a dostupný má byť v prvom štvrťroku.

Intel predstavil novú generáciu flash pamäte po tom, ako v októbri už oznámil predaj výroby flash pamäte a svojich flashových SSD juhokórejskému výrobcovi SK hynix.

Aktuálne okrem týchto dvoch produktov predstavil aj M.2 Optane Memory H20 kombinujúcu 3D XPoint a QLC flash, novú generáciu 3D XPoint DIMM Optane Persistent Memory 300 a flashové SSD pre dátové centrá postavené na novej 144-vrstvovej flash Intel SSD D7-P5510 a D5-P5316.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Raketa SpaceX zlyhala pre únik kyslíka, prišla o satelity a úrady jej zákazali lietať
Búrky spôsobili masívne výpadky elektriny, postihli stovky tisíc ľudí
Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom
V Nemecku odstránia čínske komponenty z existujúcich mobilných 5G sietí
Po oficiálnom linuxovom jadre sa skráti podpora aj jadrám pre Android
Predaje PC opäť narástli
V desiatke najpredávanejších mobilov v Telekome iba dve značky


Diskusia:
                               
 

Predat technologiu flash a obratom vytiahnut konecne rozumnu ssd novu technologiu s vyrazne lepsimi parametrami...
To by mohlo korejskeho kamarata dobre potiahnut za fusaklu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozitívum: SSD disky so starou technológiou pôjdu dole s cenou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intelacke SSD 660p stali za ... pritom cenovo boli na urovni konkurencie. Neviem, ci by som chcel taky paskvil do compu len kvoli tomu, aby som (po novom) usetril 10eur.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Preto treba asi hodnotit na zaklade produktu a nie firmy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akože keď pri jednej radič nejde odôvodniť, tak ich tam yebneme 144, aby sme sa ho pod zámienkou objektívnej nevyhnutnosti priekazne nadobro zbavili prehodením ku zákazníkovi?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A v čom je to paskvil?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ďalší alter ego Pjetra De Re****a :D
Nahradil som 512GB Samsung 970 Pro za 2TB 660p za 210 EUR v čase, keď ešte PRO s 1/4 kapacitou stál 170 EUR a 2TB Samsung EVO/EVO plus stál 400 EUR.
Absolútne bezproblémové fičanie, v kľude klonujem 40GB virtuálne mašiny, stále je to v dobrých číslach (sekvenčne 1,5 - 2GB/s).
Ale Pjetro De Re*****o s kontajnerových Semprom 2100+ (o takte 1GHz) a 4200RPM HDD nám tu bude trepať o zlých Inteloch.
Špeciálne komické u Enterprise segment, kde Optane nemá konkurenciu (fakt nebudem kupovať Kingston za 4000 EUR aby som mal latencie k DB porovnateľné s Optane-om za 400 EUR)
Pjetro, Pjetro, musíš viac lobovať u tej teplákovej princeznej z OSRÁNO, aby znížili/zrušili DPH na toluén.
BTW, nechceš sa vrátiť na diskusie.sme.sk? Tam si mal potlesk od cca 5-tich bezdomovcov (z nich cca 2-3 kont8 boli tvoje). Tu si z tvojej retardácie naozaj nikto necvrkne.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár