neprihlásený Štvrtok, 18. septembra 2025, dnes má meniny Eugénia
Sonda so vzorkou odletí od asteroidu v máji

Značky: asteroidyvesmírNASA

DSL.sk, 27.1.2021


Americká vesmírna agentúra NASA stanovila dátum odletu jej sondy OSIRIS-REx od asteroidu Bennu, z ktorého úspešne odobrala vzorku.

Sonda odletí 10. mája, informuje NASA.

Sonda priletí k Zemi v septembri 2023. Hoci vzorky z asteroidov priniesli už japonské sondy Hayabusa a Hayabusa2, v prípade OSIRIS-REx to bude výrazne viac materiálu.

Sonda Hayabusa2 v decembri priniesla z asteroidu 162173 Ryugu približne 5.4 gramov materiálu, predtým sonda Hayabusa už v 2010 priniesla vzorku z asteroidu Itokawa ale pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek.

OSIRIS-REx podľa NASA pravdepodobne odobrala z asteroidu viac materiálu ako plánovaných 60 gramov.

Pred odletom ešte sonda na začiatku apríla uskutoční zo vzdialenosti približne 3.2 km pozorovanie lokality Nightingale, z ktorej v októbri odobrala vzorku.

Bennu o priemere 492 metrov obieha Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka, sonda je pri asteroide od decembra 2018.



Najnovšie články:

Nový MacBook Pro bude mať dotykový displej
Tesco výrazne rozšírilo dostupnosť predaja potravín cez Internet, už je pre 80%
Zásobovacia loď letiaca na ISS má problém s motorom, dnes nedorazí
Významná spotrebiteľská organizácia vyzvala Microsoft na predĺženie podpory Windows 10
Softvér eID klient 5.1 pre elektronické občianske spôsobuje problém aplikácii Zoom
Situácia v Jaguar Land Rover je po útoku vážna, odstávka výroby bola predĺžená na takmer mesiac
Sprístupnená nová séria sci-fi Futurama
Nový kompresný formát pre video AV2 príde na konci roka
Ceny Emmy ovládli HBO a streamovacie služby
Podpora Windows 10 skončí o mesiac


Diskusia:
                               
 

Máj lásky čas :) :) :) :) :) :) a ona od neho odletí :(
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ked to osciluje v tejto vzdialenosti, tak mozno prileti na zem aj zo sondou. Nie je na koliznom kurze?
Odpovedať Hodnotiť:
 

en.wikipedia.org/wiki/101955_Bennu

101955 Bennu has a mean diameter of 490 m

The current (as of 2014) best estimate of the impact probability is a cumulative probability of 0.037% in the interval 2175 to 2196.

If an impact were to occur, the expected kinetic energy associated with the collision would be 1,200 megatons in TNT equivalent (for comparison, TNT equivalent of Little Boy was approx 0.015 megaton)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu boli v diskusii velke cistky? Ze su tu stale len 3 komentare (s mojim 4)...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po prepocitani tych megaton ludia zvazuju investicie na tazbu bitcoinov alebo rovno cestu na mars.

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár