neprihlásený Pondelok, 22. júla 2024, dnes má meniny Magdaléna
BitTorrent + Firefox + IM = AllPeers = pohodlné zdieľanie

Oficiálne v piatok bola sprístupnená prvá verejná beta verzia užívateľmi dlho očakávaného softvéru AllPeers určeného na zdieľanie respektíve zasielanie súborov medzi malými skupinami užívateľov. AllPeers pre efektívne zdieľanie využíva BitTorrent protokol, jeho užívateľským rozhraním je Firefox prehliadač, keď prichádza vo forme Firefox rozšírenia a umožňuje organizovať užívateľov podobne ako IM programy.

DSL.sk, 26.8.2006


V piatok sprístupnil nový anglicko-český startup, spoločnosť AllPeers, svoj nový užívateľmi dlho očakávaný softvér AllPeers.

AllPeers

AllPeers je rozšírením prehliadača Firefox určeným na pohodlné a privátne zdieľanie súborov so známymi užívateľmi a skupinami užívateľov.

Každý užívateľ softvéru musí mať vytvorený účet, podobne ako v IM programoch má zoznam kontaktov, prípadne členený na skupiny.

So zvolenými užívateľmi zo svojho zoznamu kontaktov môže zdieľať ľubovoľné súbory alebo celé adresáre zo svojho disku, prípadne linky na web stránky a obrázky z webových stránok.

Súbory sú cez AllPeers zdieľané trvalo, pokým zdieľajúci užívateľ neukončí ich zdieľanie. Z užívateľského hľadiska sa ale funkčnosť AllPeers podobá aj na zasielanie súborov, keď je užívateľ upozorňovaný na nové práve pridané zdieľané súbory, ku ktorým získal prístup.

Pri zdieľaní adresárov sa zdieľa len ich obsah v čase spustenia zdieľania, nie nové pridávané súbory, tieto je opäť potrebné dať na zdieľanie.

Zdieľanie sa realizuje cez BitTorrent protokol, ktorý pri zdieľaní súboru s viacerými užívateľmi umožní odosielateľovi zaslať celkovo menej dát, zároveň by prenos mal pracovať aj za firewallmi. Veľkou výhodou je samozrejme aj to, že k stiahnutiu súborov nie je potrebné aby bol zdieľajúci užívateľ neustále online, ak už existujú kompletné kópie u niektorých iných užívateľov.

Zatiaľ ale nie je známe, v akej architektúre je BitTorrent nasadený, či napríklad trackery bežia na serveroch AllPeers alebo je použitá verzia BitTorrent protokolu bez trackerov.

Podľa FAQ na stránkach je nad BitTorrent protokolom použité SSL kryptovanie prenášaných dát pre zabezpečenie ochrany privátnych dát, informácie o použitej PKI infraštruktúre ale AllPeers zatiaľ nezverejnil.

AllPeers tak poskytuje výhody oproti všetkým ostatným formám zdieľania súborov medzi známymi užívateľmi, keď napríklad oproti webovým úložiskám prebieha výmena P2P protokolom priamo medzi užívateľmi, zdieľať je tak možné aj privátne dáta, respektíve bude úplne bezpečne možné potom, ako AllPeers zverejní presný spôsob zabezpečenia.

Oproti privátnym FTP a webovým serverom je AllPeers dostupnejší aj pre bežných užívateľov, navyše pohodlnejší pre všetkých užívateľov.

Ako na to

Po nainštalovaní rozšírenia a vytvorení účtu sa vo Firefoxe objaví v navigačnom toolbare ikona AllPeers, ktorou je možné otvoriť sidebar softvéru so zoznamom kontaktov.

Zväčšiť Zväčšiť
Zoznam kontaktov, online a offline stav užívateľaUžívatelia v zozname, podobne ako v IM programoch, podľa toho, či majú pustený Firefox s AllPeers, môžu byť online alebo offline.

Zväčšiť
Zasielanie súboruZdieľať respektíve zaslať užívateľovi súbor alebo celý adresár z disku, webovú stránku otvorenú vo Firefoxe alebo obrázok zo stránky otvorenej vo Firefoxe je možné pomocou drag-and-drop na meno užívateľa v zozname kontaktov, prípadne zvolením možnosti zaslania a následného výberu súborov.

Zaslať súbory naraz je možné aj viacerým užívateľom ich výberom pri zasielaní. Pripojiť je možné sprievodnú správu, ktorá sa užívateľom zobrazí pri upozornení na zasielané súbory.


Upozornenie na zaslanie súborovAllPeers rozšírenie pridáva do systémovej lišty ikonku, po štandardnom zatvorení okna Firefoxu prehliadač len minimalizuje. Nad systémovou lištou zároveň notifikuje užívateľa, ak mu niekto povolil prístup k novým zdieľaným súborom.

Zväčšiť Zväčšiť
Sťahovanie súboruSťahovanie súboru sa nespustí automaticky, užívateľ ho musí aktivovať pre súbory o ktoré má záujem v zozname všetkých zdieľaných súborov od zasielajúceho užívateľa. Počas sťahovania je tu zároveň možné vidieť priebeh sťahovania, všetky prebiehajúce sťahovania je možné vidieť po kliknutí na Transfers v toolbare AllPeers, ktorý ale nie je potrebný pre bežné používanie AllPeers.

Užívateľ pre každého iného užívateľa vo svojom zozname kontaktov vidí všetky súbory, ktoré s ním daný užívateľ aktuálne zdieľa. Zároveň je tu možné vidieť, či daný súbor už má užívateľ stiahnutý respektíve či sa aktuálne sťahuje a či bol otvorený respektíve označený ako otvorený.

Zväčšiť Zväčšiť
Fotografie a všetky prijaté upozornenia na nové súboryPri zdieľaní fotografií sú k dispozícii pred ich stiahnutím náhľady, fotografie je tak možné stiahnuť aj jednotlivo, respektíve priamo prezerať s tým, že prezerané sa sťahujú na lokálny disk počítača. AllPeers sťahuje všetky súbory do podadresára "allpeers" štandardného adresára Firefoxu na ukladanie sťahovaných súborov.

Zväčšiť
Užívateľom zdieľané súboryUžívateľ si samozrejme môže kedykoľvek pozrieť všetky súbory, ktoré zdieľa a ktorým užívateľom k nim povolil prístup a prípadne zdieľanie ukončiť.

Firefox, beta verzia

V niektorých predbežných recenziách respektíve hodnoteniach AllPeers z prvej polovice roka bola kritizovaná integrácia do Firefoxu, ktorá je zbytočne obmedzujúcou, keďže hlavná funkčnosť AllPeers je v spojení BitTorrentu a IM princípu.

Podľa AllPeers je ale okrem zdieľania súborov nemenej dôležitá aj možnosť zdieľať jednoduchým spôsobom linky a obrázky z webu a ďalšie verzie majú prepojenie s prehliadačom a browsovaním ešte viac rozšíriť.

V súčasnosti pripravuje AllPeers verziu aj pre ostatné prehliadače.

Aktuálna beta verzia 0.50 pre Firefox pracovala v našich testoch, čo sa týka základnej funkčnosti, bez problémov. Otestovaná bola aj situácia so zdieľajúcim užívateľom offline, sťahovanie pracovalo bez problémov aj v tomto prípade, keď už medzi ostatnými užívateľmi existovala kompletná kópia zdieľaných súborov.

Zaznamenali sme len niekoľko drobných problémov s užívateľským rozhraním, keď napríklad v stavovom riadku sa nenachádzali vždy aktuálne informácie. Z neznámych dôvodov nebolo možné zdieľať súbor typu .rpm.


Linku na stiahnutie AllPeers je možné nájsť na stránke allpeers.com, rozšírenie je kompatibilné s Firefoxom 1.5+ pre Windows, Mac OS X aj Linux . V piatok pre preťaženie serverov bol dočasne problém s vytvorením nových účtov, keď toto trvalo aj niekoľko minút. V nočných hodinách už pracovala aj registrácia bez problémov.


      Zdieľaj na Twitteri


Akým spôsobom v súčasnosti dávate väčšinou iným ľudom nepripojeným k tej istej LAN potenciálne aj veľké súbory, ktoré chcete s nimi zdieľať? (hlasov: 689)

Emailom      12%
Napálením na CD/DVD      20%
Nahratím na USB flash disky      15%
Nahratím na webové úložiská      20%
Nahratím na vlastnú web stránku      13%
Inak      20%


Najnovšie články:

Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128


Diskusia:
                               
 

hamachi mi staci
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ste uz vseci zabudli na klasicke ftp?? genialni sposob ako posielat subory
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ked dakto nema verejnu IP?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ma hamachi
Odpovedať Hodnotiť:
 

co sem pchate hamachi? ved to je nieco uplne ine a neporovnatelne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hamachi vytvori virtualnu siet a ten, kto nema verejnu IP ju zrazu ma - ale pristup maju iba iny uzivatelia pripojeny do tej istej siete .... FTP potom mozes kludne pustit a hamachi umozni ostatnym pristup k FTP ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

pravda, zabudol som na hamachi :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

su pripady ked ani hamachi ta nespasi... ked si v nete od nejakej spol. co to ma zosietovane tak ti nepomoze ani Magic Option v Hamachi... proste si stale zlty a mozes ist do zadku :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ftp je super, ale oproti tomuto ovela nepohodlnejsie a nepouzitelne pre take zdielanie, ze kolegom z roboty toto, rodine tamto, atd, atd...

toto sa mi zda super pohodlne, nemusim spravit viac, ako naozaj potrebujem, ked chcem niekomu poslat nieco, napr. fotky alebo linky nejake, obe veci posielam dost casto. je to zda sa mi pohodlnejsie aj ako email, menej krokov to vyzaduje
Odpovedať Hodnotiť:
 

lil ma pravdu! FTP je najlepsie!! Toto je sprostost podla mna! Potom uz radsej MSN 8 a tam zdielanie suborou. To ste uz skusali?? :D PAradna vecicka!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

gmail drive a 2758 MB priestoru na nom
Odpovedať Hodnotiť:
 

reaguj k veci prosim... ako chces pomocou gmail drive zdielat subory s inymi uzivatelmi?

rovnako ftp je neporovnatelne, ftp ucty sa nerozdavaju zadarmo, ma ich len male percento uzivatelov a ostatni si ich nemaju kde len tak zohnat. okrem toho u ftp prilis selektivne nevyberies, komu das pristup k comu. a okrem toho ftp je pre kazdodenne pouzitie neporovnatelne nepohodlnejsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nerozumiem tvojej otazke alebo ty celkom nerozumies co je gmail drive.
gmail drive ti umozni vyuzivat gmail ucet ako dalsi disk s kapacitou skoro 3GB.
po nainstalovani a nastaveni prihlasovacich udajov sa objavi v my computer novy disk na ktorom pracujes normalne s windows explorerom (copy&paste, drag&drop atd.)
funguje to sice na inom principe ako allpeers ale urcite to nie je od veci a myslim, ze aj vyuzitie je jednoduchsie a praktickejsie.
ja osobne cez to zdielam hlavne fotky s kamaratmi (uz tam mam 2.5GB suborov, budem musiet o chvilu zalozit dalsi ucet).

link: http://viksoe.dk/code/gmail.htm
Odpovedať Hodnotiť:
 

- len jeden problemik, ze pri posielani dat na gmail drive nemas prenos nijako zabezpeceny
- nemozes si vybrat, komu chces povolit stiahnut tento konkretny subor a komu nie, bud mu das pristup vsade alebo nikde
- myslim si ze na disk sa ti toho zmesti o trosku viac ako na gmail drive
- ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

viem, ako funguje gmail drive, nenapadlo ma, ze ludia budu zdielat jeden gmail ucet aby si cez gmail drive vymienali subory... :)

je to podla mna skriabanie sa lavou nohou za pravym uchom, zbytocne komplikovane

okrem toho, nie som si isty, ale neviem, ci sa da na jeden ucet v gmail pristupovat naraz z viacerych pc, respektive z kolkych IP/PC naraz sa da. je to sice cool sposob, ale prilis komplikovany

lubit sa mi to ale lubi :), ale myslim si, ze je to zbytocne komplikovane, a co tu volakto pisal tie dalsie nevyhody, ja odskusam radsej toto, na toto v pohode nahovorim aj normalnych negeekov, aby to pouzivali
Odpovedať Hodnotiť:
 

dik za tip, vyzera to celkom schopne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja pouzivam hamachi.Mam vytvoreny FTP server a nemam problem,hoci mam neverejnu IP.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne toto som tvrdil na zaciatku ale niektory to zjavne nepochopili...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale pochopili sme to, ale to je neporovnatelne riesenie vhodne na nieco ine.

v tom, na co je dobre toto, je hamachi s ftp ovela nepohodlnejsie a nevyhodnejsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

miesate tu jablka s hruskami ...

chcem vidiet ako na si kazdy robi k fotkam nahlady, ako mate na ftp ulozene ku kazdemu suboru popis, ako posielate info stale kazdemu kamosovi, stiahni si tento song je super.

ako na gmail drive poslete subor vacsi ako 15MB.

a v neposledno rade ide aj o rychlost, mam linku 1024/256 a uploadovat nieco vacsie je strasne pomale, takze vyhoda ze to moze kamos stahovat od viacerich ludi pride urcite vhod. mozno zapoja aj ostatne trackery, potom by bolo mozne fakt rychlo stahovat niektore veci.

ide o to, ze mozete jednoducho zdielat rozne data, nie len subory, pre rozne skupiny ludi, na hamachi moze byt opripojeny len obmedzeny pocet ludi, a na to aby ste vedeli ze niekto stiahol nejaku hudbu ktoru pocuvate aj vy nemusite cakat, kym vam kamos napise ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tak si pekne zdielajte,cez tie vase somarinky, ja som verny torrentom a privatnym sajtam, o ktorych sa vam ani nesniva.
KTO VI TEN VI, KTO NEVI TEN PROSI !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne staci FTP. Do sveta zdielat nikomu nebudem. Nie som červený kríž a už vôbec nie notorickým sosáčom čo nič neponúkajú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ale toto je prave na zdielanie len s kamosmi, kolegami, rodinou, atd...

uz som skusal a zatial sa pozdava
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja verim torentom ale aj dobremu icq ked potrebujem nieco poslat tak zes icq up mam dobry takze neni problom (mam 2mb)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja verim torentom ale aj dobremu icq ked potrebujem nieco poslat tak zes icq up mam dobry takze neni problom (mam 2mb)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ICQ podporuje aj pokracovanie zastaveneho prenosu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

uuuu....aka funkcia, fiiihaa....to su weci : ))) tsss... o tom este ani japonci urcite newedia ;o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Minule som posielal subor cez ICQ 5.1 a padla mi lajna a ked som ho posielal druhy krat tak to nestahovale cele ale uz iba ten nestihanuty koniec. Takze to vyzera tak, ze ICQ podporuje pokracovanie v prenose ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

celkom fajn,az na to,ze mi firefox zacal zrat cez 90mb RAM ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

cez 90? :)

ja mam normalne tak 500 MB :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trapko...
Odpovedať Hodnotiť:
 

...tesi ma ja som Snake :))

co sa tyka prenosu, uploadujem tam kde je volne :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tato reakcia mi pripomina:
moje auto zerie 5 litrov
a druhy na to
moje zerie 350litrov... ha kto je viac...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedine free FTP a ides...
Odpovedať Hodnotiť:
 

TORRENT RULEZ!!! :) + skype + limewire
Odpovedať Hodnotiť:
 

No dnes som si to vyskusal s kamosom a islo to ako v lete na sankach... A ja ze to bude vyuzivat plnu rychlost pripojenia co mam k dispozicii. Velke gulove. Bolo to este pomalsie ako ked pridavate do mailu prilohu. Neviem si predstavit ze by si odomna chcel kamos stiahnut nejaky film. To skor mu ho napalim a donesiem osobne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

skus si otvorit port wo FW :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejako mi to nejde. Nemozem stiahnut fotky od kamosa, lebo mi nechce najst zdroj, pricom on je pripojeny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejako mi to nejde. Nemozem stiahnut fotky od kamosa, lebo mi nechce najst zdroj, pricom on je pripojeny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejako mi to nejde. Nemozem stiahnut fotky od kamosa, lebo mi nechce najst zdroj, pricom on je pripojeny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejako mi to nejde. Nemozem stiahnut fotky od kamosa, lebo mi nechce najst zdroj, pricom on je pripojeny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak nebyva daleko,chod za nim osobne s usb klucom,a dones 2 flaskove od smädu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Byva daleko, ale prenosny disk je lepsi ako usb kluc. Aj ked ten disk fici tiez cez usb... :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ajked je tato sranda aj na mac a testoval som ju velmi mi prekaza ze neni kompatibilne zo SAFARI!!!!Mac alternativa hamachi je Rumpus.
Este stale su msn icq a skype fajn ale podla mna je skype pomali najme ak to posielam windowsakom ktori ma blokuju firewallom.lol
Limewire a edonkey niesu velmi seriozne pre osobne veci.
Torrent-A preco by sme museli ten torrent niekam uploadovat aby bol verejne pristupny?preco ho neposlat mailom alebo inak len tomu komu chceme?
A preco nezahaknut okienko private torrent?
A mozno pouzit oneclick filehostery a zaheslovat ten file?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár