neprihlásený Štvrtok, 3. júla 2025, dnes má meniny Miloslav
Do linuxového jadra by mohol čoskoro pribudnúť lepší ovládač pre NTFS

Značky: LinuxWindows

DSL.sk, 19.7.2021


Do oficiálneho linuxového jadra by čoskoro mohol pribudnúť lepší ovládač pre súborový systém NTFS využívaný operačným systémom Windows, keď hlavný správca jadra Linus Torvalds vyzval spoločnosť Paragon Software aby pridala požiadavku na zaradenie svojho ovládača NTFS.

Upozornil na to linuxový Phoronix.

Paragon Software ponúka ovládač pre NTFS pre Linux a macOS komerčne, v minulom roku ale oznámila zámer poskytnúť ovládač do oficiálneho linuxového jadra a licencovala ho s licenciou GPL.

Pre Linux sú už k dispozícii dva voľne dostupné ovládače pre NTFS, ovládač v jadre podporujúci len čítanie súborového systému NTFS a ntfs-3g umožňujúci aj zápis využívajúci FUSE.

Podľa Phoronix ovládač od Paragon Software poskytuje oveľa lepšiu podporu pre NTFS ako oba tieto ovládače.

V ktorej verzii jadra by sa ovládač mohol objaviť nie je zatiaľ známe, v pripravovanej verzii 5.14 to už ale zrejme nebude.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

O2 mierne zlepšilo pokrytie 5G, už má byť pre 93% ľudí
Časť smartfónov Pixel 6a má problémy s batériou, Google ju bude obmedzovať a vymieňať
Microsoft oznámil ďalšie väčšie prepúšťanie, chce znížiť počet vrstiev manažmentu
SpaceX zničila v poslednom období stovky Starlink satelitov
Tesla stagnuje, opäť vyrobila a dodala menej vozidiel ako na nedávnom vrchole
Štát a železnice začínajú riešiť signál vo vlakoch, v Česku to riešia už dekádu
Ceny DDR4 pamätí sa zvýšili a majú opäť narásť
České dráhy inštalovali na vlak špeciálny Starlink, začínajú cez neho testovať WiFi
Návštevnosť v slovenských kinách opäť výrazne narástla
Let’s Encrypt prestala posielať upozornenia na exspiráciu, k dispozícii sú iné možnosti


Diskusia:
                               
 

To este niekto pouziva?
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

tiez sa cudujem ale M$ sa tie roky nic lepsie ako NTFS nema.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Ironia je, ze ani po tolkych rokoch sa NTFS kvalitou nechyta na HPFS.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Určite je to irónia? Nejde skôr priekazne o bežný paradox?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď nie skôr, tak priekazne ako?
Odpovedať Hodnotiť:
 

NTFS je niekoľko verzí. Nieje to len jeden jediný štandard ktorý sa od zavedenia nikam neposunul. NTFS nemá možno všetky vymoženosti ako majú niektoré iné, ale súčasná verzia je dostacujuca a podporuje veľa funkcií o ktorých pokročilí užívateľ ani nepočul. Má veľa výhod oproti iným a tým že ho všetci používajú a nikomu to nevadí je len dôkaz ze je dobrý.
Máš akorát debilne kecy.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

za starych casov tiez vacsina lekarov pouzivala pustanie zilou a pijavice na liecenie vselicoho a nikomu to nevadilo - je to naozaj dokaz toho, ze to bolo dobre ? M$ udrziava ntfs hlavne kvoli kompatibilite.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Cely ekosystem MS je spatnej kompatibilite. ReFS sa nechytil, skor sa na nom admini popalili ako by nieco priniesol. Par veci by vylepsit mohli, ale v principe proste funguje.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Rozdiel je ale v tom ze toto funguje, dosť blbé porovnávanie
Odpovedať Hodnotiť:
 

menuj tie vyhody
Odpovedať Hodnotiť:
 


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tiež sa tomu čudujem. Horší filesystém je snáď už len FAT32, ktorým zasierajú SD karty, prípadne exfat, čo tiež nie je žiadna výhra.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

moj STB pracuje s FAT klucmi, ale ked ho chces pouzivat na nahravanie HD, tak ho mile rad preformatuje na linuxacky EXT.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pozri si podiel windows 7-10 na trhu, hnupe obmedzeny
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Tiež sa čudujem že tak často používaný file systém môže byť aj po toľkých rokoch vývoja stále taký shit.
To iba ukazuje na to ako biedne sa M$ stará o dáta svojich zákazníkov.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

nechápem tie komentáre prečo je NTFS napikaču. Pre štandardných userov je úplne jedno aký file systém používajú. NTFS je úplne postačujúci na 99,9999 mašín. Preto neonanujte pri ARCHU ale choďte si nájsť nejakú ženu, ktorú opicháte:-)
MS musel urobiť systém, ktorý je kompaktibilný s akýmkoľvek železom, ktorý je dostupný na trhu. keby bol LINUX tak postavený, že si ho hocijaký user nainštaluje na komp a funguje mu, tak je aj ten linux na úrovni MS ale potom by ste asi onanovali nad MS dosom ......

zasa nechcem krivdiť Linusovi, mMsím pred ním zložiť klobúk, za to čo robí, ale na MS sa nikdy nedotiahne.... ak by sa dotiahol, tak to už nebude všetko zadarmo... pretože za poďakovanie a uznanie nenakŕmiš deti a nezaplatíš hypotéky....
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

99,9999% mašín
Odpovedať Hodnotiť:
 

NTFS sa ti kazdu chvilu rozosere a spadne do modrej obrazovky a uz widle nenabootuju. Linux zvladne nainstalovat aj moja babka a funguje jej. Linux uz davno widle predbehol.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Predbehol?? A v čom???
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak vies. su ludia co poznaju jeden operacny system a su ludia co ich poznaju viac. a ty sa uz window$ nikdy nevratia :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Výzva na pridanie požiadavky je zakomponovaním proprietárnej patentovanej štátnej technológie priekazne predzvesťou nástupu agile.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

teba to priekazne este stale nepreslo? trapak a vecne dieta superkombo :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár