neprihlásený Sobota, 21. mája 2022, dnes má meniny Zina
Intel premenoval výrobné procesy na označenia podobné konkurencii

Značky: IntelCPU

DSL.sk, 27.7.2021


Spoločnosť Intel aktuálne oznámila svoje plány s nasadzovaním nových výrobných procesov v nasledujúcich rokoch.

Spoločnosť zároveň premenovala už skôr avizované výrobné procesy, aby nové označenia viac zodpovedali označeniam konkurentov.

V nedávnej minulosti bol Intel lídrom vo výrobnom procese čipov. V posledných rokoch ale má problém s prechodom na novšie 10-nm a 7-nm výrobné procesy a bol predbehnutý spoločnosťami TSMC aj Samsung.

Procesy Intelu s doterajším označením sú ale napríklad v počte tranzistorov na jednotku plochy výrazne lepšie ako podobne a dokonca aj lepšie označené procesy konkurentov. 10-nm proces Intelu má podľa dostupných informácií vyššiu hustotu tranzistorov ako pôvodné 7-nm procesy TSMC a Samsungu a 7-nm proces Intelu má mať výrazne vyššiu hustotu tranzistorov ako 5-nm procesy TSMC a Samsungu.

Nové označenie je podľa Intelu založené na výkone, spotrebe a ploche čipov a zmena v označení medzi jednotlivými procesmi má zodpovedať zlepšeniam v týchto parametroch. Pri najbližších troch procesoch Intel nepoužíva v názve nanometre, iba číselný údaj. Pri ďalších procesoch prejde na označenie v angströmoch, desatinách nanometra.

Proces označovaný doteraz ako 10-nm Enhanced SuperFin sa po novom volá Intel 7. Proces oproti 10-nm SuperFin prináša zlepšenie v pomere výkonu a spotreby o 10% až 15%. V súčasnosti už Intel týmto procesom vyrába, pričom procesory Alder Lake pre PC vyrábané týmto procesom uvedie na trh v tomto roku a serverové procesory Sapphire Rapids v budúcom roku.

7-nm proces Intel sa po novom volá Intel 4 a prináša 20% zlepšenie v pomere výkonu a spotreby. Proces plne využíva EUV litografiu, pripravený na výrobu bude v druhom polroku 2022 a procesory vyrábané týmto procesom prídu na trh v roku 2023.

Ďalší proces bude mať označenie Intel 3 a bude ešte viac využívať EUV litografiu. Má priniesť 18% zlepšenie v pomere výkonu a spotreby a produkty sa ním majú začať vyrábať v druhej polovici 2023.

Ďalší proces sa bude volať Intel 20A a bude podľa Intelu používať dve inovácie, RibbonFET a PowerVia. RibbonFET je implementáciou tranzistorov typu gate-all-around, PowerVia je technológiou napájania zo zadnej strany čipov. Intel plánuje spustiť výrobu procesom Intel 20A v roku 2024.

Ďalší proces bude mať označenie Intel 18A, má vylepšiť RibbonFET a prísť na začiatku roka 2025.

Na ďalšie obdobie Intel podľa oznámenia pripravuje nasadenie ďalšej generácie EUV litografie, High Numerical Aperture EUV.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Boeing úspešne letí k ISS, v noci by sa s ňou mal spojiť
Uvedený SSD pre PC so 176-vrstvovou flash a vysokým výkonom
Ministerstvo informatizácie odmieta zverejniť, aké tablety poskytne seniorom v 70-miliónovom projekte
Na hackerskej súťaži úspešne hackli Teslu Model 3
Qnap vyzýva na aktualizáciu NAS-ov, kvôli útoku ransomvéru


inzerciaDiskusia:
                               
 

Wav, či iný audio výkrik.

Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Jediná cesta, ako ich dobehnúť alebo dobehnúť ...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ogg? Alebo wma?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel 10nm ma vyššiu hustotu tranzistorov ako 7nm. Neviem ale keď vydelim plochu počtom tranzistorov tak mi logicky nemôže vyjsť 10nm lepší ako 7nm....
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Teším sa na ten vylepšený FET.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

GAAFET či rovno MBCFET?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

MCBP-FET
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Ten je už "starý" a veľký.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ešte túto fľašku som povedal...
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ja som čítal flashku
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Takže procesory Intel vôbec neboli zaostalé, len sa zle nazývali.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Nie, AMD ojebávalo, chválili sa cudzím perím, a dojebali tým systém.
Lebo 7nm vyzerá lepšie ako 12nm.

Intel len nasleduje "lídra".

Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

aky system ty drbko?

1) kazdy vyrobca si tie procesy nazyva ako chce, maju rozne charakteristiky (tratnzistorova hustota, vhodnost pre SoC ci HP cipy, spotreba a tepelne vyzarovanie atd) ... "nanometre vyrobneho procesu v poloviodicovom priemysle uvazane pre marketingove ucely" tak cele to v uvdzopvkach nie je standardizovana jednotka SI, zrejme to niekto pol druhej dekady stale nepochopil ... rovnako ani to ze v tom nema prsty IBA amd alebo IBA tsmc

2) v com amd ojebava co sa tyka vyrobnych procesov? si bol poslednu dekadu v kome? amd svoje fabriky predalo cca pred dekadou a vznikklo GF

3) amd je ten tvoj "lider"? tsmc je ten tvoj "lider"? v akoze? polovodocovy lider je tamtung https://bit.ly/3BNRtaE ale o tom rec nie je ze?
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

jaj ty kokot.

intel oznacoval procesy spravne ale ostatni si definovali štandardy aby to vyhovovalo marketingu.

pajac počmáraný

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kokot, kokotisko, ba i priam chuj to je.

Intel označoval produkt správne.
Procesy a mašiny mal 10-7-5 nm, ako každý iný. A vyrábal na nich 14 nm+++ procesory (použitý bol 10 nm proces) a 10 nm procesory (7 nm procesom).

Konkurencia predávala 12-13 nm procesory, a chválila sa 7 nm procesom, ktorý si platila.

Nasledne intel a spol. prišli s geniálny nápadom uvádzať pri procesoch hustotu obvodov (logické, interface, pamäť) a pri produktoch rovno hustotu.
Čo neprešlo, lebo 7 nm technickí lídri vyrábali procesory s hustotou 52 MTr/mm^2 pri chiplete Ryzen 2 a 10 nm zaostalý intel len s 100.8 MTr/mm2, resp. predpotopný 14 nm intel len 44.6 MTr/mm^2.
A vtedy by aj posledný pajác pochopil, že veci nie sú s kostolným poriadkom.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nekonšpiruj.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

H.-S. PHILIP Wong, et al, "A Density Metric for Semiconductor Technology“, Proceedings Of The IEEE, Vol. 108, No. 4, April 2020
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nedrizdaj chujiny

je vseobecne prijimama paradigma ze intel 14 nm+++ ma 40 MTr/mm^2 a 44 MTr/mm^2 mal iba prvy 14 nm z roku pana 2013 (co bol tiez porod slona tych 14 nm, ale 10 nm uz intelu zlomilo krk, lebo to meskalo dlhociozne roky a nanometre uz zacali srat kazdeho ... nakoniec to dospelo to tohoto stadia preznacovania procesov u intelu, z priciny z pohladu intelu "my to mame dobre, ostatni su kokoti")

ten tvoj uzasny 100,8 MTr/mm^2 vysiel intelu ako konkurencie-schopny az na treti pokus (prve slubotechny boli na rok pana 2015) a saturacia trhu (NTB/desktop/server) s intelovymi 3. generaciou 10 nm (SuperFIN) je H2 2020 a cely 2021


Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

7 nm TSMC ma cca 67 MTr/mm^2 pre High Performance cipy (CPU Zen2/Zen3 a GPU RDNA2) a cca 95 MTr/mm^2 pre SoC (jablko ajfon12)
5 nm TSMC pre SoC ma az o 80% viac a teda cca 172 MTr/mm^2 co je rokord na planete (a bude cca 120 MTr/mm^2 pre High Performance cipy (CPU Zen4 a GPU RDNA3))
linky davat nebudem, najdi si

a samozrejme intel-chuj bude tranzistorovu hustotu riesit az do hrobu, ako keby to bol jeden jediny parameter co zaruci vyborny produkt
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Pre prepojenie na Pjetrove myšlienky, prosím, použite Trebišovské piko

Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Kopu ľudí si pamätá aj "oné" časy a mnohí z nich vedia, že značka INTEL bola a aj je stále záruka kvality, čo sa napr. o Samsungu nikdy povedať nedalo, dokonca ani o niektorých CPU firmy AMD.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

intel kokotko, "spravne" neexistuje

ano - intel si isiel svoje, ale to sa im nevyplatilo, lebo vsetci ostatni si nanometre dodrbkali inak: v style cim mensie nm tym lepsie (marketing)

preto musel aj intel, aby nevyzaral jak chuj, lebo kazdy by mal 3-5 nm a intel by sa chudak trapil s 10 mn

tvrdenie (intel oznacoval procesy spravne) je zcestne ako hovado, lebo nikde neni napisane ze marketingove nanometrove hausnumero ma byt v skutocnosti tretina sirky brany ci coho ... a to ze sa toho jeden drzi a ostatni na to seru neznamena ze u toho jedneho je to spravne ... kuratenko karpave, "spravne" ani "logicky" to neni uz 20 rokov, logickost tomu zacala chybat v casoch 250-180 nm, pri 130-90-65-45-32-22 to uz bolo dojebane

posledne zmysluplne nanometre su 350-500 nm a vyssie
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ale jasne, ze existuje správne - ITRS definovala procesy, rozmery a hustoty tranzistorov.

Nesnaž sa pochopiť, to nedáš.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Keby používa každý vlastnú definíciu, majú to priekazne všetci správne.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Preto je správne piť britskú pintu piva a platiť za americkú.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Každý má právo zapredať svoju dušu globalizmu priekazne i za vidinu úspor.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

As of 2017, ITRS is no longer being updated. Its successor is the International Roadmap for Devices and Systems.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Definovala == Minulý čas.
Pjetro == Kokot.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

No dobre teda. Dal som ti plusko

Odpovedať Hodnotiť:
 

Papľuh jeden, to je jak Da Vinciho kód tieto názvy. Normálne to pôsobí akoby to bolo naschvál aby sa v tom ani divá sviňa nevyznala..
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

do pice, preco sa nemozu normalne oznacovat tie procesory. U autach vies hned ze Octavia 1.9TDI vyjebe s BWM 1.6 beznin jak s handrou.
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Už je ti skoro jak u pečiva. Makový závin, z ktorého na každom konci trčí mak, zabalený v obale s nápisom Makovník, sa pre istotu ešte posype nemletým makom, ktorý zvládnu stráviť tri druhy vtákov a dva druhy hmyzu, ale rozlíšenie tvarohovej a lekvárovej šatôčky je tabu priekazne na úrovni incestu v nevznešených rodinách.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Ten nepomlety mak tam nie je na travenie, meraju sa nim exaktne procesy na na svorkach in a out.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Mi z tých druhov úplne vypadol Baloun. Ten zvláda kôstky i švestkové. To ale v dobe GDPR tie exaktne procesy tromfnú i hajzlbáby, čo kvôli cenníku s malou a veľkou musia priekazne každému zákazníkovy najprv vysvetliť potrebu súhlasu so spracovaním osobných údajov.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Tak toto uz je top z kategorie Intel a jeho skurviacke ojeby :D :D

So 14nm na vecne casy a nikdy inak !!!

Pocmarani tragedi, 4jadra dobre ze ne do 2030... idioti.
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

"14nm" nikdy nebolo 14nm.
Ale teraz Intel preskocil konkurentov. Pridaju este 3 pluska k ich 10nm procesu a nazvu ho Intel number 1.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

ved to sa dalo cakat ... intel a jeho skurviace marketingove chaosne ojeby ... ale pozor, nieze by bol v tom intel-dementel sam, intel-dementel ale svoje skurviace ojeby robi s nalezitou davkou pompeznosti

proste kde su dobre vyssie cisla, dame vyssie cisla (amd compute cores)

a kde su dobre nizsie cisla, jebneme nizsie cisla a hned mame 4 nm proces za dverami a hend mame iba 95W CPU (intel)
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

95W myslíš tvoje tepelné watty alebo elektrické watty?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

intelove watty
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel 4 plne využíva EUV litografiu.
:)
Intel 3 bude ešte viac využívať EUV litografiu.
:O
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Soudruh Kudlička plní normu na 1052%.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

nemali by uz zacat uvazovat pri takych rozmeroch nad zmenou technologie z odstranovania vrstiev na pridavanie vrstiev?
ved uz kazdu chvilu citam, ako dokazu vedzi manipulovat s jednotlivymi atomami. tak nech to pouziju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tento krok chvalim, davam palec hore. intel go go go
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár