neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Väčšina firemných PC nie je kompatibilná s Windows 11

Značky: Windows 11

DSL.sk, 1.10.2021


Väčšina firemných pracovných staníc nie je aspoň podľa prieskumu spoločnosti Lansweeper plne kompatibilná s Windows 11 a nespĺňa minimálne hardvérové požiadavky pre automatický upgrade na túto verziu.

Lansweeper, tvorca softvéru pre manažment IT infraštruktúry, o tom informuje na základe štatistiky z približne 30 miliónov zariadení s Windows v 60 tisíc organizáciách.

Podľa tejto štatistiky iba 44.4% pracovných staníc spĺňa požiadavky pre automatický upgrade na Windows 11.

Spoločnosť Microsoft pre Windows 11 výrazne zvýšila minimálne hardvérové požiadavky, pričom budú podporované len procesory z posledných rokov. V prípade procesorov Intel Core to budú procesory minimálne 8. generácie Core a niektoré najvyššie modely 7. generácie, v prípade AMD Ryzenov procesory Ryzen od modelov 2000.

Okrem toho budú vyžadované 4 GB RAM, 64 GB disk, UEFI Secure Boot, TPM 2.0, grafika s podporou DirectX 12 s ovládačom WDDM 2.0 a displej s rozlíšením minimálne 720p, uhlopriečkou väčšou ako 9" a 8 bitmi na farebný kanál.

Najviac limitujúcim faktorom je podľa štatistiky zrejme dostatočne nový procesor, keď potrebný kompatibilný procesor má podľa Lansweeper tiež 44.4% pracovných staníc. Dostatočnú kapacitu RAM má 91.05% a kompatibilný TPM 2.0 má 52.55% pracovných staníc. Ďalších 28.19% má nekompatibilné TPM zrejme nižšej verzie alebo vypnuté TPM.

Windows 11 je technicky evidentne len aktualizáciou Windows 10 s niektorými novinkami najmä na úrovni užívateľského rozhrania a aplikácií. Predstavený bol v druhej polovici júna a vydaný bude podľa skoršieho oznámenia spoločnosti 5. októbra.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť


Diskusia:
                               
 

Uhlopriečka 9" to je hádam celkom vtipné zariadenie. Zrejme na takých kreslia v AutoCADe.
Isteže že je nekompatibilná, však teraz chcú všetci len čo najviac prachov zo všetkého a z každého vytrieskať.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

U nas v nemenovanej ozbrojenej zlozke trvalo iba 4 roky dokym rozbehali urcite veci na Win10 takze sa nebojim ze do desat rokov urcite na 11 plynule prejdeme.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

netreba sebe bac. windows 11 je iba upgrade a zopar obmedzeni, podarilo sa nam zanalizovat nove moduly a deaktivovat sluzby v instalacnom mediu ktore blokuju win na starych PC. inak povedane, ze som to za 150 eur rozbehal miestnemu cikaanovi (vajdovi) lebo to chcel mat ako prvy v osade. na vsetkych Intel rady 2xxx co maju doma jeho synovia. ze jemu to bolo jedno lebo mesacne zarobi 10 000 eur ale ze on to chcel. a mne to stalo za to, lebo som odbornik na IT ale nechcu ma zaplatit nikde lebo vsetci su uz vsade mudrejsi ako ja. takze ma neni treba. pussz
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

to je ale prekvapkanie

kedze vacsina z nepodporovanych je zrejme kóóóóóóóóóóre z rodiny 6000 alebo 7000 a pod nimi su zrejme este stale relativne dost zastupene kóóóóóóóóre 4000/3000/2000 este menej 900/800 a existuju este miesta kde maju cast pc parku na core2duo/core2quad

kóóóóóóóóóóre 8000/9000 budu tvoril vyraznu vycsinu z tych co podporovane su a kóóóóóóóóóóre 10000/11000 budu vo vyraznej mensine, kedze pre podnikovy segment su prilis "nove"
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pjetro, kedy si vymenil rozum za sialenstvo?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bývalý učiteľ. Diagnóza sama o sebe.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Ye to blázen, hoďte na něj síť!!!!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

RIP windows. bolo na case.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Linux na tom tiez nie je najlepsie, ten typek co kazdorocne vydava na yt videa “linux sucks” predpoveda velmi rychly nastup fuchsia os googlu a pomaleho koncu linuxu, ktory uz davnejsie zacal ist nespravnym smerom napr vo forme systemd, kernel bloatingu a pod
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

> ktory uz davnejsie zacal ist nespravnym smerom napr vo forme systemd, kernel bloatingu a pod

To si myslia iba ti, co mentalne zostali v 60-tych rokoch a nieco ako plug-and-play je podla nich zbytocnost.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Veď to sú samé sračky!

Jeho zdôvodnenia sú na podobnej úrovni, ako keby som povedal, že koniec Okien sa blíži, lebo Na černošských životoch záleží.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som presiel na Manjaro, takze nieco na tom bude. Na Install Arch to este nedavam.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na hranie hier používam Manjaro aj ja... ináč Gentoo všade a navždy!
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://bit.ly/3D7r87l
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pretoze MS dodnes nepochopil, ako funguje korporatny svet. Okrem nagelovanych manazerov ktorych pracovny nastroj je powerpoint, je tu majorita ludi, ktori aj pracuju a preinstalovanie kompu je pre nich nocna mora. Ja som sa rok vyhybal upgradu na Win10 pretoze som nasledne stravil hodiny obnovou vsetkeho (nase IT pozna len tvrdy reinstal). (Kolega co pouziva HVD na Automation Anywhere si presiel doslova sedem kruhov pekla).

Druha vec - korporacie kupuju sunty za drahe peniaze (nieco ako statna sprava). My mame notebooky dell v cene macbooku s vykonom pocitaca z roku 2010. Nehovorim, ze na kancelarsku pracuje potrebujem naslahany vykonny komp za 5 tisic, ale ak book za 1600 euro kus nema ani podsvietenu klavesnicu, baterka odchadza skoro kazdy rok je trosku tuha kava.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak si tú tuhú kávu zomeľte.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mňa by zaujímalo co stolne PC, ktoré vo väčšine prípadov nemajú TPM vobec.

Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Konecne sa najde vyuzitie pre tie prazdne USB headery na doskach alebo PCIEx1 sloty :-)

Alebo len zostanu na Windows 10. O chvilu vyjde Windows 10 21H2 s WPA3, WSL s GPU compute podporou. Navyse to bude zase iba UPDATE a nie klasicky UPGRADE, takze instalacia bude za par minut ak maju W10 aspon 2004.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

TPM potrebuje fungovat daleko skor, ako inicializujes USB alebo PCIE zbernice. Ako chces inak robit verified boot?

Takze TPM je zvycajne pripojene cez SPI. Niektore dosky na to maju extra header, niektore nie. Niektore zvladnu fTPM, ale otazka je, ci take nieco bude Windows akceptovat.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ano, TPM cez SPI je fajn ked ti ide o absolutne maximalnu bezpecnost (napriklad s verified boot) na urovni FIPS.

Tu sa ale riesi ci bude alebo nebude Windows 11 frflat. V tom momente absolutne maximalna bezpecnost nie je tema. Ak by to tema bola, tato debata by bola zbytocna - PC by splnali poziadavky.

Ked mas dnes bezne pocitace, kde (U)EFI inicializuje pred nacitanim OS uplne bezne PCIe a USB zbernice (aby vedel nacitat zoznam EFI loaderov) tak sa v nezanedbatelnej miere pouziva SECURE BOOT BEZ TPM, s vlozenymi overovacimi klucmi pre OS LOADER. Vid proces tu: dopice.sk/WinSecureBoot

Windows 11 uplne v pohode akceptuje fTPM a zrejme bude aj TPM na beznej zbernici.

Takze sice hovoris pravdu - ale diskusia je uplne inde.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No tak neinicializovat najskor PCIE zbernice na ktorych mas radic diskov alebo ssd, s tym by daleko nezasli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ono ide o to, kedy a v akom poradi. TPM potrebujes na to, aby si overil samotne UEFI, ci je spravne podpisane. To si zinicializuje najprv same seba, svoje sluzby a ponatahuje drivery - ktore tiez overi - ci uz svoje, alebo externe a az tie zacnu inicializovat zbernice a disky.

Tu je zaujimave to fTPM, ktore je emulovane v UEFI. Ale aj na to potrebuje spolupracu od niecoho, co bezi skor ako UEFI. V pripade AMD je to Platform Security Processor (PSP), v pripade Intelu je to jeho Management Engine (ME).

Z pohladu bootovacieho procesu su zbernice a disky az jedna z poslednych veci, tesne predtym, nez sa spusti boot loader.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Korporatne/znackove PC maju TPM, to len skladacky ho nemaju.
Problem 11 je, ze vyzaduje az TPM 2.0. KOpec slusnych strojov ma TPM 1.2

Niektore dosky mali konektor na pripojenie TPM.

Nove AMD CPU maju TPM integrovany v CPU. AKo je na tom intel netusim.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Inside Intel PTT (Platform Trust Technology)

Intel’s PTT was Introduced in 2013 on select fourth-generation Intel Core processors and chipsets, including Intel Haswell ULT multichip packages, as well as on Atom-based, system-on-a-chip solutions like Bay Trail. PTT enables low-cost and low-power devices to support the same root of trust concepts enabled by hardware-based TPM. Furthermore, it supports all of Microsoft’s requirements for firmware Trusted Platform Module (fTPM) 2.0.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

To v AMD nie je TPM integrovany v CPU. To je fTPM, aka firmware-emulated TPM. Je otazka, ako toto bude Windows akceptovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako pisem vyssie - nie je to otazka. Windows 11 akceptuje fTPM ak emuluje aspon TPM 2.0.

Priamo vo WINDOWS 11 REQUIREMENTS je odkaz ako zapnut TPM:
https://dopice.sk/MsTpmEnable

Zapnutie modulu TPM
k potrebujete zapnúť modul TPM, tieto nastavenia sa spravujú prostredníctvom firmvéru počítača UEFI ... K týmto nastaveniam máte prístup výberom položky: Nastavenia > aktualizovať & zabezpečenia > obnovenie > reštartovať. Na ďalšej obrazovke vyberte položku Riešiť> rozšírené možnosti> firmvéru UEFI Nastavenia> ...
Tieto nastavenia sú niekedy obsiahnuté v vedľajšej ponuke vo UEFI ICH označenej ako Rozšírené, Zabezpečeniealebo Dôveryhodné výpočty. Možnosť na zapnutie modulu TPM môže byť označená označeniam Security Device(Zariadenie zabezpečenia), Security DeviceSupport (Podpora zariadenia zabezpečenia), TPM Stav), AMD fTPM, AMD PSP fTPM, Intel PTT alebo Intel Platform Trust Technology.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dík.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ocividne tiez nevies ako funguje korporatny svet. Inac by ta tvrdy reinstall nemohol prekvapit.
Podsvietena klavesnica? Ak ti chyba tak si ju kup a pripoj cez usb. Pripdne si ludia nejako vyzobru taku klavesnicu a potom chodia zobrat baterky. Lebo to ke detail ktory vopred nikto nevedel.
Baterka je spotrebak s kratkou dobou zivotnosti. Je jedno ako to vyrobcovia zabalia do marketingoveho hovienka. Preto je BS dnesny trend nevymenitelnych baterii.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

ty si dobry de***l ked este kupujes Dell . ani si nevies predstavit, ako sme sa my vo firme na tej znacke popalili. keby tu bol pravny stat ako v HUSA tak su nam povinni vratit vsetky peniaze
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ty si dyslektik, alebo debil, ktorý nevie čítať s pochopením?!
Celý jeho príspevok je o tom, ako nadáva na predražené DELLy, ale podľa teba je to on, kto ich kupuje?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nám pred dvoma rokmi nanútil korporát nové notbuky a jak som kukal tie požiadavky, tak budeme všetci kupovať nové :D ešte že to neplatím.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pamatam sa ako sa riesilo ako bude dlho trvat velkym firmam prechod z Windows 7 na Windows 10. A ze niektorym aj trval. Teraz sa vsetci tvaria ako by korporaty mali prejst na Windows 11 do konca tohto oktobra. Windows 11 je zatial voci Windows 10 len nove UI (na nekompatibilnom HW) a podporu ma do 2025. Vtedy uz budu Vase NB 7-rocne, koporat by Vam tak ci tak nanutil dovtedy nove a uz budu s Windows 11 (mozno aj 12).

Chce to hlavne pokoj. A pri kazdej prilezitosti MS pripomenut, ze ta podpora od 7gen/2gen pre CPU by sa mala zmenit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vykon na jadro (co je v mnohych pripadoch najdolezitejsie) sa za 12 rokov od core2duo zvysil maximalne trojnasobne. Prestanme sa tvarit ako keby sme zili v roku 3000.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Problem korporatov je skonstantele interne tooly, ktore pamataju MS DOS. My robime v jednom, kde sa posledny upgrade robil v roku 1997. Od vtedy bezi, ale musis mat archaicku javu inak to nezapnes :D Dodnes nikto nenasiel odvahu s tym nieco robit, lebo posledny typek co to ovladal odisiel do penzie okolo roku 2010 a technicka dokumentacia nebola nikdy aktualizovana. A takto mozem pokracovat dalej, dalsi tool mame co v nicom inom ako MSIE nebezi :D Takze prechod v korporatnom svete je trest kazdeho admina.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako sa povie korporát, korporátny po slovensky? Podnik? Aha, to je krčma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po anglicky sa to povie coproration.
Čo po slovensky znamená vlastne niečo prídel hovna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pracujem ako dodavatel jedneho takeho toolu. Tiez mame takych zakaznikov, co maju verziu z roku 2010. Uz siestym rokom im ponukame upgrade, ale oni "setria". Este nam zoskrtali support.

No, tak nech "setria".
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Kym skonci enterprise podpora pre win 10, budete mat aj tak nove masiny...
Odpovedať Hodnotiť:
 

boli a sú W7! Nič iné ani nepotrebujem...a ešte využívam aj WXP64...kvôli zvukovke, ktorá na W7 nemá podporu :-)
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Preco nie si na dose?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

install artix
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ma neser, som prave nainsteloval arch a ty napises ze artix
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

v klude aj arch ked nie artix. je ti odpustene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešteže nemáš nejakú Yamahu v ISA zbernici.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nepanikarte a nevymyslajte apokalypticke scenare.
W10 ma podporu do 2025 a dovtedy si to korporaty vyriesia.
Nikto sa nebude vrhat na W11 hned 5.10.2021 . Tipujem, ze prechadzat sa zacne tak v 2023 najskor postupne.
Takze nadych a vydych, vsetko je OK.
Na nas IT-ckaroch je, aby prechod bol co najrychlejsi a pre userov co najmenej obmedzujuci v kazdom aspekte.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár