neprihlásený Sobota, 1. októbra 2022, dnes má meniny Arnold
NASA zapla ďalší prístroj na Hubblovom teleskope

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 22.11.2021


Americká vesmírna agentúra NASA v nedeľu zapla na Hubblovom vesmírnom teleskope ďalší prístroj, Wide Field Camera 3. Primárnu príčinu aktuálneho ďalšieho problému na teleskope ale zatiaľ stále nepozná.

Vyplýva to z dnešnej aktualizácie stavu riešenia problému.

Prvé pozorovania uskutoční Wide Field Camera 3 zajtra.

Aktuálne problémy na teleskope začali 23. októbra. Vedecké prístroje vrátili chybové kódy, ktoré indikovali stratu špecifickej synchronizačnej správy. Správa poskytuje informácie o časovaní, ktoré prístroje používajú aby korektne reagovali na požiadavky a príkazy. NASA tak prístroje zresetovala, problém sa ale zopakoval 25. októbra a chybové kódy indikovali stratu viacerých synchronizačných správ. Prístroje tak prešli automaticky do bezpečného režimu.

Synchronizačné správy generuje jednotka CU, Control Unit, v module SI C&DH, Science Instrument Command and Data Handling Unit. NASA v polovici roka prepla na Hubblovom teleskope na záložný CU po mesačnej odstávke kvôli problému v PCU, Power Control Unit, v module SI C&DH.

Pri riešení aktuálneho problému 1. novembra zapla NASA prístroj NICMOS, Near Infrared Camera and Multi Object Spectrometer, ktorý bol vypnutý od roku 2010. Následne 7. novembra zapla prvý z aktívne používaných prístrojov, ACS, Advanced Camera for Surveys. Tento prístroj bol vybraný, keďže by mal čeliť najmenej komplikáciám ak príde ku strate synchronizačnej správy.

Problém sa doteraz od zapnutia NICMOS ale nezopakoval a žiadne synchronizačné správy sa nestratili, NASA sa tak snaží naďalej zistiť jeho príčinu.

Podľa aktuálneho oznámenia tím začal pripravovať zmeny v parametroch ďalších prístrojov, ktoré umožnia pokračovanie činnosti vedeckých prístrojov aj po strate niekoľkých synchronizačných správ. Zmeny budú najskôr uskutočnené na prístroji Cosmic Origins Spectrograph.

Podľa oznámenia bude dokončenie testovania a nahratie zmien na teleskop tímu trvať niekoľko týždňov.

Tento rok ide už o tretí vážnejší problém s Hubblovým teleskopom. V marci prišlo k prepnutiu teleskopu do bezpečného režimu kvôli chybe v aktualizácii softvéru, pri prechode do bezpečného režimu a následne pri obnovení činnosti sa objavili ale aj problémy s jeho hardvérom.

Od polovice júna bol teleskop nefunkčný viac ako mesiac kvôli problému v PCU, Power Control Unit, NASA následne prepla na záložný hardvér.

Hubblov teleskop je na orbite už od roku 1990. Teleskop bol opravovaný misiami pomocou raketoplánov, posledná misia k teleskopu bola uskutočnená v roku 2009. V roku 2011 následne NASA program raketoplánov ukončila.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nové 5-nm procesory AMD Ryzen 7000 v predaji
Okresné mesto chcelo šetriť zapnutím iba jednej fázy osvetlenia, pre technickú náročnosť od toho ustúpilo
NASA zvažuje servisnú misiu k Hubblovmu teleskopu na zvýšenie jeho orbity
V novej verzii Windows 11 problém s tlačiarňami, Microsoft zablokoval upgrade
Helikoptéra na Marse v septembri uskutočnila tri lety
Google ruší ďalší produkt, službu streamovania hier Stadia
Google posunul vyžadovanie nového kritizovaného API pre Chrome rozšírenia, ktoré znefunkční staršie rozšírenia
Telekom výrazne zvýšil pokrytie 5G, úroveň pokrytia stále neuvádza
microSD karty dosiahli kapacitu 2 TB
JPEG má 30 rokov


Diskusia:
                               
 

Robia okolo toho tirády jak šašo pred vystúpením, čo gombíky i tak zapne vždy priekazne obdierku.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Soros dovolil znovu zapnut Hubbla, aby taki dezolati ako ty mohli znovu pindat. Uz si konecne budes vediet zapnut gombik.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Preukazne: keď sú všetky bazmečiny na Hubblovi vypnuté, možno ich už len zapnúť.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mínusku si odo mňa dostal za "Preukazne".
Alebo píš ako každý normálny "preukázateľne" - alebo nepíš, prosím.
Úplne stačí ten obrkeket, čo inseminuje nad vlastným úplne nezmyselným novotvarom, ktorým zasiera všetky diskusie - vlastne debilopatvarom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chceme HTTPS na dsl.sk :-)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár