neprihlásený Štvrtok, 30. mája 2024, dnes má meniny Ferdinand
Veľký český operátor začne poskytovať symetrické optické pripojenie

Značky: Českooptika

DSL.sk, 29.11.2021


Spoločnosť Cetin, ktorá v Česku prevádzkuje infraštruktúru pevných liniek, začne na svojich optických prípojkách ponúkať programy s vysokými rýchlosťami uploadu.

Spoločnosť to oznámila dnes.

Od marca budúceho roka pribudnú nové programy s rýchlosťami 250 Mbps / 250 Mbps, 500 Mbps / 500 Mbps a 1000 Mbps / 500 Mbps. Doterajšie programy majú rýchlosti 250 Mbps / 25 Mbps, 500 Mbps / 50 Mbps a 1000 Mbps / 100 Mbps.

Cetin vznikol oddelením od operátora O2, ktorý má v Česku podobnú pozíciu ako na Slovensku Slovak Telekom. Cetin poskytuje svoje služby veľkoobchodne ostatným operátorom, ktorí následne poskytujú koncové služby zákazníkom.

Cetin poskytuje technológiou DSL cez telefónne linky výrazne vyššie rýchlosti ako sú rýchlosti DSL pripojenia na Slovensku. Už viac rokov je poskytované cez telefónnu sieť pripojenie technológiou DSL s rýchlosťami 100 až 250 Mbps, vďaka nasadeniu rozšírenia VDSL2 označovaného Annex Q VPlus / 35b. Od konca minulého roka bolo spustené poskytovanie pripojenia pomocou technológie bondingu, pri ktorom sa rýchlosť pripojenia zdvojnásobuje poskytovaním pripojenia cez dva páry metalického vedenia.

Pokrytie optickými prípojkami má Cetin výrazne menšie ako veľkí slovenskí operátori, podľa oznámenia tento rok plánuje dosiahnuť 135 tisíc domácností. Cieľ má dosiahnuť pokrytie 1.3 milióna domácností.

Na Slovensku poskytuje viacero veľkých operátorov vrátane najväčších operátorov Telekom, Orange, Swan a UPC tiež gigabitové optické pripojenie. Vo všetkých štyroch prípadoch ale nejde o symetrické pripojenie a upload má výrazne nižšiu rýchlosť.

Symetrické gigabitové pripojenie poskytujú napríklad Antik a Satro. Antik začal v septembri poskytovať aj symetrické pripojenie až o rýchlosti 10 Gbps / 10 Gbps. Poskytované je zatiaľ v troch lokalitách, Košice - mestská časť Pereš, Stropkov a Čierna nad Tisou, s pokrytím 5 tisíc domácností. Podľa informácií operátora pre DSL.sk je v ďalšej etape rozširovania pripravené pokrytie približne ďalších 20 tisíc domácností.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Arm predstavila výrazne výkonnejšie CPU a GPU, výkonný AI akcelerátor zatiaľ stále nemá
Dátová prevádzka mirrorov Fedory sa zrazu zdvojnásobila, distribúcia nevie prečo
NASA schválila štart vesmírneho Boeingu 1. júna, napriek problémom
Orange na časti územia zrýchľuje pevné 4G pripojenie na 100 Mbps a zvyšuje FUP
Enkóder AV1 videa SVT-AV1 zrýchlil a zlepšil kvalitu


inzerciaDiskusia:
                               
 

A co na to antik?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Antik teraz ponúka 1000/1000 Mbps
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veď ale to sú rovnako rýchlosti na úrovni USB 2.0 kľúčov z počiatkov milénia, ktoré z okruhu potenciálnych zákazníkov vyškrtávajú celé generácie, pre ktoré predstavujú priekazne nulovú motiváciu k prechodu.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

ani usb 3.0 kluce dnes nedosahuju taku rychlost... aj drahsie kluce, pri vacsom objeme dat 20-30 MB/s
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rýchlosť sa meria systémom: bžuuuuuum. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netrep hluposti, signalna rychlost USB2.0 je 480Mbps, realne rychlosti prenosu uzivatelskych dat su v tom najlepsom pripade cca polovicne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze pri doskach so suntovymi usb host controlermi o takych rychlostiach nechyrovat priekazne nie je moja chyba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rusi majú systém matriošky, Slováci systém matroš, ale ide o to, že veľa robí aj import z Ázie a tam to je niekedy aj o tom, že čo si človek zaplatí, to má, aj keď to znie divnô.

Len potom je problém, že sa všeličo robí systémom lepičov kódov, nejako sa to zbúcha a fičí to. A to je systém na západe, pretože optimalizovať to sa robí až vtedy, keď to je treba. A preto dnes fungujú isté typy priemyslu, ktoré sa kedysi zdali ako úplné sci-fi. Lenže občas sa treba vrátiť aj istých temných časov, ale možno raz to bude trocha inak so zachovaním istých vlastností...
Odpovedať Hodnotiť:
 

skoda, ze to nema nic spolocne s host controllermi, ale so samotnym prenosovym protokolom, ktory ma velmi vysoky overhead... za to, ze o tom nevies ani za mak priekazne nie je moja chyba
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak logicky, ze to nema nic spolocne s host controllermi. Veď práve kvôli tomu, aby to s tým nemalo nic spolocne prebehol ešte druhý, tajný, big bang a preto vedcom s jedným priekazne nevychádza studená fúzia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Symetricke, je krok spravnym smerom.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Väčšina by sme boli radi, keby sme mali aspoň symetrických 100|100mbit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak ked mas na vyber asymetrickych 500/50 alebo symetrickych 100/100 (cena infrastruktury je rovnaka), tak pre drvivu vacsinu je vyhodnejsie asymetricke pripojenie.
Anyway, ja si myslim, ze vacsina na SK by bola rada aspon za asymetrickych 100/20
Odpovedať Hodnotiť:
 

moji zakaznici maju na dedine bezne 300/60 resp az 400/100. To uz nie je celkom na zahodenie si myslim. Zvlast pri rychlostiach DSL na urovni max 90/9 s cenou podstatne vyssou :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano, poprosim aspon asymetrickych 100/20 do hlavneho mesta Bratislava.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ludi majú radi symetriu. Asymetria je zlá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokonala symetria ale zasa je neprirodzena. Tvar vyrobena zrkadlovo bola vyhodnotena ako neprirodzena, prsia su tiez mierne nesymetricke. A to nehovorime o nesymetrii castic a anticastic po velkom tresku...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zaujímavý výber príkladov: tvár, prsia, antičastice.
Ktovie, kam by sme sa dostali, keby sme postupovali od tváre smerom dole poctivo ...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Palce na nohach som nechcel riesit...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vždy lepšie asymetrickú linku ako postavu. Asi meter vysokú asi meter širokú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

+ asi metrak zivej vahy
Odpovedať Hodnotiť:
 

To už bude asi metrická postava.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Antik ponuka symetricke pripojenie odkedy vznikol, respektive odkedy im tam zavolal hercules z triedy snp :D. No ale nejakych 20rokov to bude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tá Čierna nad Tisou ma úplne zabila...! ;-)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár