neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Qualcomm predstavil výrazne výkonnejší ARM procesor pre notebooky

Značky: QualcommARMPC

DSL.sk, 2.12.2021


Spoločnosť Qualcomm aktuálne predstavila nový výkonnejší procesor architektúry ARM určený pre osobné počítače.

Procesor Snapdragon 8cx Gen 3 je vyrábaný 5-nm výrobným procesom, má štyri výkonné 3.0 GHz jadrá a štyri efektívne 2.4 GHz jadrá.

Podľa Qualcommu sa oproti predchádzajúcej generácii Snapdragon 8cx Gen 2 z minulého roka zvýšil jednovláknový výkon o 40% a multivláknový výkon až o 85%, grafický výkon sa zvýšil o 60%.

Podľa spoločnosti má nový procesor rovnaký výkon ako 22-Wattový Intel Core i5 pri spotrebe iba 9 Wattov, pri spotrebe 15 Wattov má o 25% vyšší výkon. Procesor má mať o 60% lepší pomer výkonu a spotreby ako x86 konkurencia a o 40% lepší pomer grafického výkonu a spotreby.

Procesor Snapdragon 8cx Gen 3 je určený najmä pre notebooky, na ktorých sa najčastejšie používa operačný systém Windows, a Chromebooky s Chrome OS. ARM procesory sa v notebookoch s Windows zatiaľ ale zrejme výraznejšie nepresadili a veľká väčšina predávaných notebookov s Windows je postavená na x86 procesoroch.

Platforma ARM sa ale už výrazne presadila po mobilných zariadeniach aj v osobných počítačoch, keď spoločnosť Apple prechádza na vlastné ARM procesory vo všetkých svojich osobných počítačoch.

ARM procesory Apple M1 Pro a M1 Max sú zároveň v súčasnosti najvýkonnejšími ARM procesormi pre osobné počítače. Ako je na tom vo výkone v porovnaní s Apple M1 Pro a Max nový predstavený procesor Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3, nie je jasné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

Aký výkon??
Napr. konkrétnych 100-tisíc súboríkov rozsiahlej web stránky zbalí rýchlejšie ako hociktoré Pentium zo súčasnosti? Alebo ako merajú "výkon" CPU aby ho bolo možné zrovnávať s doteraz dominantnými CPU na trhu?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nuz ako vsetky marketingove kecy, je to proste blabol.Metriky su rozne, moze to byt rychlost sprcovanych dat co je ale skor o priepustnosti nez o vykonnosti, mozno pocet spracovanych instrukcii v case alebo rychlost spracovania nejakeho definovaneho algoritmu v case. Ono podobne je to aj s tou spotrebou.Je sice fajn ked samotne CPU zere par wattov ale ako si sa zabuda ze je potrebne aj nejake smetie naokolo aby ten cpu fungoval a tam to uz moze byt docela zasadny problem.A pri Soc zasa zalezi co vsetko je integrovane. Take x86 cpu od inte/amd ma integrovnu napriklad PCIe, tu pri ARMe sa o tom akosi moc nepise. To tak isto zere.
Takze ano, porovnania z prstu.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Presne ako píšeš .... ARM marketingové kecy sú o množstve spracovaných inštrukcií ... ale nepovedia ktorých.

A preto si retardi s MBP s A1 búchajú hlavo o stôl prečo na novom MBP všetko náročné na výpočtový výkon ide 2-3x pomalšie na staručkom MBP s 2-jadrovou i5.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Zrovna na tých konkrétnych 100-tisíc súboríkov rozsiahlej web stránky zaručene grafický, inak by aký priekazne nik rozumný neriešil.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mas na to rozne benchmarky, takze v hrubom vykone tomu aj verim. Avsak pre pouzitie vo win je dolezita rychlost pri emulacii x86, kedze vacsina aplikacii nema nativnu Win-on-ARM verziu (na rozdiel od Apple ekosystemu)... a to sa akosi v tej sprave nespomina.
Zase na druhu stranu, ten emulacny vykon uz bude imho pouzitelny na taku tu "kancelarsku" pracu (web/office/multimedia), takze pokial tie CPU nebudu drahsie ako x86 konkurencia, tak pre ultrabooky to moze byt velmi zaujimava volba - podstatne vyssia vydrz na baterku a k tomu ako bonus 4G/5G modem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ARM procesory maju nastavene uz takmer najnizsie mozne napatie od vyrobcu. Intel/AMD maju v napati velku rezervu, takze je vysoko pravdepodobne, ze 8cx Gen3 a spominana nespecifikovana i5-ka su na tom uplne rovnako spotrebou aj vykonom.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

tu na dsl.sk je ta skoda s takymi znalostami. volam do Intelu a AMD ci ta nechcu.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ale jasne. Headhunter, čo sa nevie ani kam presne zavolať rozhodnúť priekazne samostatne.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tu na dsl.sk su vsetky mozgy sveta a ty nas chces posielat niekam?? uhni alebo aspon nazavadzaj
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A novembrové novinky od INTELu ste už čítali?
12-ta generácia CPU
https://lnk.sk/ucn2

Odpovedať Hodnotiť:
 

Problem je, ze ceny ARM notebookov, hoci aj chromebookov su oproti x86 prestrelne! Namiesto toho aby boli nizsie, tak su cca 1.5x vyssie. Tak potom si tu konkurenciu mozu strcit niekam. BFU je jedno ci ARM zerie 5x menej pri 0.8~0.9x vykone x86, BFU zaujima cena... a nie len BFU.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár