neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
V rozšírenej knižnici Log4j vážna zraniteľnosť, útočí sa na ňu

Značky: bezpečnosťJava

DSL.sk, 13.12.2021


V rozšírenej Java knižnici Apache Log4j používanej pre logovanie sa nachádza veľmi vážna zraniteľnosť zneužiteľná na diaľku, na ktorú sa v súčasnosti už na Internete útočí.

Zraniteľnosť CVE-2021-44228 s označením Log4Shell umožňuje útočníkovi stiahnuť a spustiť zvolený kód z LDAP servera alebo iného JNDI zdroja cez syntax ${}, ak sa logujú aj informácie zvolené útočníkom.

Zraniteľnosť bola odstránená v novej verzii Log4j 2.15.0, v ktorej je toto správanie štandardne zakázané.

Podľa informácií The Apache Software Foundation sa zraniteľnosť nachádza vo verziách 2.0-beta9 až 2.14.1. Vo verziách od 2.7 sa dá zneužitiu zabrániť zmenou konfigurácie, detaily uvádzajú informácie organizácie. V skorších verziách sa dá zneužitiu zabrániť odstránením triedy JdniLookup z knižnice.

Zraniteľnosť bola zverejnená na konci uplynulého týždňa, služba Cloudflare zaznamenala prvý exploit ale už 1. decembra. Masové zneužívanie odštartovalo podľa služby až po zverejnení zraniteľnosti.

Vyčerpávajúci zoznam zraniteľného softvéru využívajúceho túto knižnicu zatiaľ zrejme nie je k dispozícii, zraniteľnosť sa ale nachádza v Minecrafte a zrejme vo veľkom množstve enterprise softvérov aj viacerých cloudových službách.

Na zraniteľnosť sa podľa informácií viacerých bezpečnostných spoločností v súčasnosti už útočí a zneužíva sa okrem iného na inštalovanie rozličného malvéru.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

No vsetky tieto siroko vyuzivne zranitelnosti su len dosledkom upadku kvality programovania aj testovania pred nasadenim produktu. Kedysi programatori datlovali kod cele dni - tyzdne - mesiace, dnes vyuziju akukolvek dostupnu kniznicu, bez akejkolvek myslienky na bezpecnost, len aby bol kod natukany cim skor a s co najmenej namahy. :(
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Presne takto to vyzerá pár generácií pred vyhynutím.
Pohoda, luxus, nadbytok, veď nejde o život, vždy sa nájde dobrovoľník čo to urobí za mňa... až jedného dňa nebude mať kto urobiť dobrovoľníka.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Japonci už experimentujú s adult robotmi tak myslím, ze dobrovoľníkov bude mat kto urobiť aj v budúcnosti.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

To je dosledok pouzivania roznych conan, NuGet, pip, cargo, npm / yarn, maven, OPAM, RubyGems, cpan package managerov kde si uzivatel nataha 100ky packages a potom z toho pozliepa program. Namiesto napisania dvoch riadkov kodu, bez rozmyslu prida dalsich 10 balikov. Potom su tie appky pomale nenazrane a v projekte su tisice roznych suborov, ktore nikto nepodrobi ziadnemu bezpecnostnemu auditu. Dnes si vlastny balicek napise kludne aj siedmak na ZS, dva tyzdne potom ako v JSku napisal svoj prvy hello world a potom ho bez rozmyslu pozuivaju tisice ludi na celom svete. Programatorov je malo a tak sa nimi stava kde kto. Naucia sa par navrhovych vzorov, naucia sa lepit kod z balikov a tramtadada dalsi programator je na svete.
Odpovedať Známka: 1.9 Hodnotiť:
 

To je sice pekne, len si zabudol spomenut aka bola komplexnost softveru pred 30 rokmi a aka je dnes a navyse akym tempom sa dnes vsetko vyvija.. by si si nezarobil ani na teplu vodu podla toho co pises:)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Tempo už najmenej 15 rokov netreba nikam uháňať. Výkonu VGA či CPU je nadostač. Ale aby mi PC z roku 2000 išiel s jeho OS rýchlejšie ako ten dnešný a s neviem koľko RAM a jadierok v CPU a nič to človeku nepomáha ušetriť čas či námahu.
Programoval som niečo ako stroják v hexa zápise, assembler som ešte ani poriadne nepoznal - písal som rovno kódy, C3 00 12...
Odpovedať Známka: -1.5 Hodnotiť:
 

No tak to si kapacita, otazka je kto ti za to zaplati
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Asi trosku neuvadzas veci na pravu mieru, pretoze vela tych pozliepanych veci obalickovanych, tak ten ich runtajm je programovany v niecom, co uz bezny lepic android appiek v jave alebo kotline nema sancu dat.. c, cpp, c#...
Tu uz koncia ti tvoji super rychly cashflow programatori a nastupuju skutocni programatori... systemove softy detto. Priklad: nechcel by som pouzivat OS napisany cisto v jave, aj ked tusim taky existuje. A hadaj preco nie je rozsireny.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Hej, bo veľká väčšina z toho nie sú úplné blbosti, ktoré v skutočnosti nikomu netreba.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Holt,v ére #MeToo si veru i švárny junák, či sa bude trepať za princeznov ohľadom dvoch riadkov kodu za tri frameworky a sedem postbackov, kde nie sú svedkovia, rozmyslí priekazne aspoň dvakrát.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Programatori robia hlavne to za co im zaplatia. Zakupit lepsi hw je lacnejsie ako platit optimalizaciu. Takze to nie je iba vina programatorov. V praci robim tak aby to splnalo poziadavky klienta (ktore sa uz viac orientuju na rychlost ako na kvalitu, ale to nie je moj problem). V projekte co si kodim doma po veceroch pre zabavu by si nenasiel ani jednu externu libku.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

v htmk ich moc ani nepotrebujes
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Niekedy sa este robil engineering, dnes sa pozliepaju narychlo hatlaniny aby mamanzment mohol pohladkat po ramene majstra sveta.

Uplna topka je ked IT ide robit frajer ktory od toho nema ani vzdelanie, ani predpoklady ale isiel do oboru skrz mzdu a dnes uz predsa moze robit IT kazdy.

Hlavne ze vsade pocuvame nezmysly aka je Java bezpecna... netreba sa o nic starat, len buchat kod, zvysok zariadi DzejViEm-ko :D.
Odpovedať Známka: 1.3 Hodnotiť:
 

IT moze robit kazdy koho to bavi, formalne vzdelanie sa precenuje. Je jedno ci programuje Ing z FIIT alebo nejaky nadsenec bez maturity. Kvalita sa odvija od toho, kolko za projekt zaplatil zakaznik. Tiez si nemyslim ze v IT su moc lakave mzdy, su daleko jednoduchsie cesty zarobit. Skrz mzdu sa uz do IT aspon 10 rokov nechodi.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Daleko jednoduchsie? naprikald?
Odpovedať Hodnotiť:
 

stolar
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

remeselnici teraz zarabaju brutalne peniaze, urcite viac ako priemerny iteckar.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bohuzial nie je to jedno a sucasny stav je toho dosledkom. Samozrejme, ze sa formalne vzdelanie precenuje, ale len do momentu ked sa nieco neposerie. Formalne vzdelanie je tam od toho aby si vedel zaklady a pozadie preco, zaco a ako. Nadsenci sa az tak do detailov nehrnu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kvalitne formalne vzdelanie je nenahraditelne a 5 rokov na dobrej skole ako by fiit mala byt sa neda samostudiom nahradit za 15 ci 20 rokov. Ja som ho nedostal, skola vtedy nebola. Syn ho dostal a pozerajuc cez rameno vidim co neviem. 2 roky skripal zubami, lebo pohodove slovenske skolstvo, kde studenti bojuju aby nemali maturitu. Chyba mu prax, ale to je len par povinnych cvikov.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

vsetci to chcu co najrychlejsie za za najmenej penazi a potom takto
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Good, fast, cheap. Pick any two.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Kedysi :D :D :D
Si ochotny zaplatit tie dni prace?
To si fakt vazne myslis, ze volakedy sa tak dlho hladali zranitelnosti?
Nie je nahodou bezpecnejsie ked jednu kniznicu vyuziva viacej ludi a skor sa potom v nej daju najst chyby ako keby to robil len zopar ludi?
Kludne zi vo svojej utopii ze kedysi bolo vsetko lepsie. Takto hovoria ludia uz tisicrocia.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Alebo tiež na chyby či nejaké zisťovanie všetci serú, lebo však načo namáhať búdku na krku.
Dnes je doba, že každý usiluje len o to, aby mu všetko čo najrýchlejšie od rúk odpadlo.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

A chces povedat, ze dnes su ludia ini v tomto ako boli pred 30timi rokmi? Ale prosim Ta.....
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Realita je taka ze softver bol este viac deravy ako teraz, nejake bezpecnostne audity nerobil takmer nikto, to sa proste neriesilo ako dnes ked je k internetu pripojena pomaly kazda chladnicka. Navyse aj vyvoj z dnesneho pohladu trivialnej funkcionality trval roky..
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Bezpecnostny audit je dneska zdrap papiera, do ktoreho si mozes napisat co chces, nikto to citat nebude.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Máš rovnaký postoj k poistnej zmluve? Alebo školeniu o bezpečnosti práce? Či je niečo zdrap papiera uvidíš, keď sa niečo stane.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Neviem kolko skoleni bezpecnosti prace mas za sebou a v kolkatich firmach, ale hej, vacsinou to je len banalita, casto s dopredu pripravenymi odpovedami a miesat sem aj poistku...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Samozrejme!!! Sú o 30 rokov starší!!! :-))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mozem potvrdit, v mojej T602 sa doteraz ziadne zranitelnosti nenasli
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

A hladal niekto? :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nedá sa...má ju v 286-tke v pivnici na 40 MB HDD :-))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale to nie su ziadne dni prace. Integracia balika / kniznice do systemu, studovanie dokumentacie a skusanie roznych optionov casto zaberie viac casu, ako napisanie si vlastneho maleho rychleho custom kodu. Casto ti staci jedna mala funkcia pripadne objekt, namiesto balika s X zavislostami. Ale hlavny bonus vlastneho kodu byva v efektivite, samozrejme obcas sa hodi pouzit aj balicek, ale dobry programator by sa mal vediet rozhodnut kedy je na case napisat vlastny kod a kedy pouzit balik... https://en.wikipedia.org/wiki/KISS_principle je spravna cesta
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Nie co najmenej namahy, ale aby to bolo cim skor a cim lacnejsie. Je to presne z toho isteho dovodu preco sa ti cinske topanky rozpadnu do par mesiacov, preco sa potraviny dnes rychlejsie kazia (ak uz nie su pokazene v predajni), ...

Manazment sa snazil 'optimalizovat naklady' vzdy. Kedysi sa musel clovek dohadovat o odhadoch ako dlho mu co bude trvat, dnes to maju prespekulovanejsie, cez 'agilne' metody sa vyvynie tlak na programatorov aby boli stale v strese. Vysledok: nie je dost casu na refactoring, testovanie a odladovanie.

A to samozrejme ak nemas to 'stastie' ze si v korporate, a nejaky debilny manazer sa rozhodne vydat von software o ktorom mu programatori hovoria ze este nie je hotovy, lebo musime predsa predbehnut konkurenciu ...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

povedal niekto, kto v zivote nic nenaprogramoval ;)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Dneska uz poriadny programator ani neexistuje a je ich ako safranu. Vacsina z nich su uz len nasamponovani bradaci s macbookmi, ktori si bez stackoverflow nevedia ani instalovat python. Maju plne usta reci ako mas byt agilny, thinking outside the box a podobne.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Sa tu ondíte ako keby tá knižnica bola nejaká random neznáma knižnica od ferka z vedlajšej dediny.

Ale log4j2 je velmi známa, rozšírená a spravovaná Apache Software Foundation. Je to state of the art logovací framework, ktorý dokáže s nízkym overheadom logovať multithread aplikácie asynchrónne a bez mutexov.

Toto je samozrejme obrovský fuckup ale povedať, že "programátori dneska nič neladia" pri takejto knižnici je absolútne mimo, pretože tu toho ladenia prebiehajú mraky https://logging.apache.org/
log4j/2.x/manual/async.html
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To tu miestnym expertom co pisu v strojaku programy na ovladanie ziarovky nevysvetlis:D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

logovací framework... nízkym overheadom... asynchrónne... mutexov... kokotizmus bezbrehých logovacích orgií priekazne nepokryte symbolizuje nekonečný oceán.,,
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Staci zacat debugovat silno paralelny soft pouzivany napriklad na triedenie a vtedy je dobry aj flajster z leukoplastu. To je samozrejme pisane v c.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď treba zacat silno debugovat na produkcii, tak je i vážna zraniteľnosť priekazne najmenší problém.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To znie zaujímavo, povedz nám o tom viac. Ty musíš mať prehľad.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Milujem, ked sa lalovia ako ty vyjadruju k veciam, o ktorych hovno vedia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlavne že to má nízky overhead a je to bez mutexov!!! :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

"ak sa logujú aj informácie zvolené útočníkom" tak im tam bude utocnik logovat emoji a ascii art. no uplna katastrofa. co sa moze najhorsie stat? zahltia im logovaci backend? no boze. koniec sveta.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ak tomu dobre rozumiem, tak log4j 2.x umožňuje takú vec, že logovací systém si počas runtime-u dotiahne triedu zvonku (napr. po sieti) a spustí ju. A nejak moc nekontroluje, aká trieda to je. A tá trieda potom už môže čokoľvek. Takže nejde len o ascii art a emoji.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mrkol som na to a zda sa ze java naozaj ma takuto funkcionalitu ze si vie stiahnut kod vzidalene(nejedna sa o rpc ale asi o nieco ako skompilovany modul/plugin/..). v tomto pripade ked sa zaloguje link v specialnom tvare tak ta logovacia kniznica ten odkaz navstivi a ked je tam podvrhnuty kod tak to stiahne lokalne a spusti a tym je mozne ovladnut cely server. to mi pride naprosto sialene. ale je to len dalsi z dovodov preco som na javu za cely zivot nesiahol.
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

Java is new visual basic
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

not rily
Odpovedať Hodnotiť:
 

no a co?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

v minecrafte? to som potreboval pocut
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kdesi na Twitter som videl obrázok, že túto slávnu knižnicu ma na starosť jeden človek, ktorý sa jej venuje vo svojom voľnom čase.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zavzdušnujete sa tu kvôli chybičke v Log4j, ale že polovica enterprise appiek nepoužíva správne SSL vás nezaujíma... self-signed certifikáty a povypínané validácie....
Odpovedať Hodnotiť:
 

V enterprise aplikáciách to ma jednoduchý dôvod. Vo firmách sú pozavádzané kadejaké MITM proxy, ktoré majú drzosť nanútiť vlastnú CA aby sa IT admini cítili ako majstri sveta. Takze vo výsledku sa vypína overovanie CA aby všetko aspoň nejako fungovalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

az dokym sa to nenasadi u zakaznika, kde nad tym maju kontrolu ini majstri sveta, ze ano? :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár