neprihlásený Sobota, 21. mája 2022, dnes má meniny Zina
K dispozícii upgrade na Linux Mint 20.3

Značky: Linux Mint

DSL.sk, 7.1.2022


Tvorcovia na osobných počítačoch pomerne populárnej linuxovej distribúcie Linux Mint dnes vydali novú verziu 20.3 s kódovým označením Una.

Kým pri predchádzajúcich verziách boli zvyčajne najskôr k dispozícii inštalačné médiá pre novú inštaláciu a upgrade starších verzií na novú verziu bol podporovaný neskôr, v prípade novej verzie 20.3 tvorcovia dnes oznámili podporu upgradu ale inštalačné médiá pre novú inštaláciu zatiaľ oficiálne nesprístupnili.

Upgrade je podporovaný z verzií Linux Mint 20, 20.1 a 20.2, kompletný návod je možné nájsť v tomto oznámení.

Ako prvý krok je odporúčané spraviť snapshot systému pomocou Timeshift. Následne je potrebné zakázať screensaver a aktualizovať Cinnamon spices v System Settings.

Systém sa upgraduje z Update Managera a upgrade sa spúšťa z menu Edit, predtým je potrebné aktualizovať balíčky mintupdate a mint-upgrade-info. Podľa oznámenia majú užívatelia pri upgrade pri otázke na zachovanie alebo nahradenie konfiguračných príkazov zvoliť ich nahradenie.

Ako voliteľný krok tvorcovia odporúčajú skonvertovať systém pomocou usrmerge, ktorý podľa popisu premiestni programy a knižnice okrem iného z /bin a /lib do /usr/bin a /usr/lib. Pri nových inštaláciách sa od verzie 20.1 už používa takéto umiestnenie týchto súborov.

Posledným krokom je rebootovanie počítača po skončení upgradu.

Všetky tri edície 20.3, Cinnamon, MATE a Xfce, obsahujú spoločné novinky týkajúce sa spoločných komponentov. Prepracovaná bola vizuálna téma Mint-Y, napríklad sa zväčšili tlačidlá v titulkoch okien, horné rohy okien sú zaoblené a viaceré aplikácie používajú štandardne tmavý režim. Podporovaná je aj doterajšia vizuálna téma pod označením Mint-Y-Legacy, ktorú je možné doinštalovať.

Medzi vlastnými aplikáciami distribúcie pribudla aplikácia Thingy pre manažovanie dokumentov, v IPTV prehrávači Hypnotix a aplikácii Sticky Notes pre robenie poznámok pribudlo vyhľadávanie, Xreader pridal podporu pre manga a viaceré menšie vylepšenia, podobne Xed a Xviewer dostali menšie vylepšenia.

Edícia Cinnamon je postavená na novej verzii desktopového prostredia Cinnamon 5.2, v ktorej bol výrazne vylepšený applet pre kalendár a súborový manažér Nemo pri kopírovaní alebo presúvaní súborov pridal podporu pre automatické premenovanie súborov v prípade konfliktu s existujúcimi súbormi s rovnakým menom. Animácie okien boli prepracované a zjednodušené a pribudlo tiež viacero ďalších menších noviniek.

Edícia MATE je postavená na novej verzii MATE 1.26, oznámenie pri sprístupnení beta verzie ale nepopisovalo novinky novej verzie tohto prostredia. Edícia Xfce je postavená na rovnakej verzii Xfce 4.16 ako verzia Linux Mint 20.2.

Linux Mint 20.3 vychádzajúci z balíčkov v Ubuntu 20.04 bude podporovaný päť rokov od vydania tejto verzie Ubuntu do roku 2025.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Boeing úspešne letí k ISS, v noci by sa s ňou mal spojiť
Uvedený SSD pre PC so 176-vrstvovou flash a vysokým výkonom
Ministerstvo informatizácie odmieta zverejniť, aké tablety poskytne seniorom v 70-miliónovom projekte
Na hackerskej súťaži úspešne hackli Teslu Model 3
Qnap vyzýva na aktualizáciu NAS-ov, kvôli útoku ransomvéru
Boeing by mal v noci letieť na ISS
Markíza spustí novú stanicu 6. júna, RTVS vráti Trojku 10. júna
Na hackerskej súťaži hackli Windows 11 aj Ubuntu, unikli z virtualizácie
Windows 11 je vhodný pre široké nasadenie, sedem mesiacov po vydaní
Ďalšia sonda na Marse má nedostatok solárnej energie, postupne skončí


Diskusia:
                               
 

Koľko?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Upgrade s rebootovaním ponúkajú náboženstvá priekazne už celé miléniá.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

O akom pomere popularity je tu reč ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som stale na 18, lebo na 20 ani zaboha neviem rozbehat tie genialne eSlovensko ePodpdpisovacie eSluzby :|
eID funguje OK.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niektoré staré certifikáty poslali do piče. Treba sa osobne odjebať na najbližšiu fízlareň.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár