neprihlásený Sobota, 25. mája 2024, dnes má meniny Urban
Webbov teleskop má vďaka presnému štartu palivo až na 20 rokov

Značky: Webbov teleskopvesmírNASA

DSL.sk, 12.1.2022


Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba zostalo po dvoch manévroch úpravy trajektórie viac paliva ako sa pôvodne plánovalo a to až na misiu trvajúcu približne 20 rokov namiesto pôvodného cieľa viac ako 10 rokov.

NASA informovala o väčšom množstve paliva už na konci decembra, vtedy ale nespresnila akú dlhú misiu väčšie množstvo paliva umožní. Informovali sme o tom v tomto článku.

Aktuálne počas tlačovej konferencie ale Mike Menzel z NASA avizoval, že teleskop má dostatok paliva približne na 20 rokov. Podľa Menzela to bude ešte zrejme presnejšie určené.

Teleskop bol navrhnutý na životnosť minimálne 5 rokov vedeckej misie s cieľom dosiahnuť životnosť viac ako 10 rokov, pričom mal mať s rezervou dosť paliva na životnosť 10 rokov.

Teleskop bude na orbite okolo tzv. Lagrangeovho bodu L2 sústavy Slnka a Zeme. Lagrangeov bod L2 sústavy Slnka a Zeme sa nachádza na spojnici Slnka a Zeme za Zemou vo vzdialenosti až 1.5 milióna km. Po vynesení raketou Ariane 5 má teleskop uskutočniť tri manévre úpravy trajektórie, dva má už za sebou a tretí bude slúžiť na vstup na orbitu Lagrangeovho bodu L2 sústavy Slnka a Zeme.

Najmä vďaka presnému vyneseniu raketou Ariane 5 a presnému prvému manévru sa pri prvých dvoch manévroch spolu spotrebovalo menej paliva ako bolo plánované a teleskopu tak zostane viac paliva, ktoré potrebuje na menšie úpravy orbity a udržiavanie orientácie teleskopu počas trvania misie.


Vesmírny teleskop Jamesa Webba v clean room NASA, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Chris Gunn)Úlohou Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, spoločného projektu NASA, európskej ESA a kanadskej CSA, bude zachytávať žiarenie najmä v infračervenej oblasti ale tiež viditeľné svetlo. To umožní analyzovať svetlo najstarších galaxií a pomáhať študovať vznik a evolúciu galaxií, pričom teleskop bude mať výrazne lepšiu citlivosť a rozlíšenie ako súčasný Hubblov teleskop.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Legendárny instant messenger ICQ končí
Nový formát menších pamäťových modulov CAMM2 použitý už aj v desktopovej doske
Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje
Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený


Diskusia:
                               
 

Kolko MegaPixelov ma tento Vesmirny Fotak?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

deväť
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Kusok viac to bude sudruh...

Ma tam tusim 4 kamery a nechce sa mi studovat, ktora kolko, ale NIRCam ma dva kanaly. Jeden (long wavlength) ma dva krat 2040x2040 pixlov a druhy kanal (short wavlength) ma 8 krat 2040x2040. Vo vysledku teda 4080x2040 a 8160x4080. Vid https://www.stsci.edu/ jwst/instrumentation/instruments
Pre ostatne kamerky mrknut linky pri instruments: https://jwst.nasa.gov/ content/about/faqs/facts.html
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

To to nemajú navrhnuté tak, aby tým ušetreným palivom šla boostnuť citlivosť alebo rozsah? A to sa kvôli čomu vytešujú z toho ušetrenia? Že o 20 rokov nebude vidno priekazne ani o prd viac?
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

"boostnuť citlivosť alebo rozsah"? Akože si priekazne myslíš, že keď si dáš do foťáka baterku ktorá vydrží 2x dlhšie, tak ti začne snímať v dvojnásobnom rozlíšení alebo dvakrát tak citlivo? :D
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Zabŕdať do rozlíšenia samozrejme nedáva moc zmysel, i keď pre detekciu subatomárnych častíc interakciou ide o pomerne zrozumiteľnú analógiu využívania strunového pnutia, podobne ako tenisová raketa má rovnako ôk pri 5 i 40C, ale vo výsledku rozťažnosť priekazne už robí svoje.
Len keď nie, tak na kerú kedveš sa vedci dekády plietli pod nohy inžinierom, čo to mohli zmontovať za pár týždňov?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

wradgio === syntaxterrorXXX,. X
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie, on myslel palivovy clanok na kvapalne palivo :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne palivo sa nepouziva na napajanie teleskopu ale na korekciu polohy cez triskove motory :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Estónec stojí pri železničnej trati. Po chvíli ide okolo ďalší Estónec na drezine. Celý udýchaný tlačí páku dreziny hore a dolu. Prvý Estónec sa pýta:
- Ďaleko je do Talinu?
– Nie je to ďaleko.
Prvý Estonec si naskočí na drezinu a chytí sa páky. Hore, dolu, hore, dolu. Po dvoch hodinách mlčanlivého tlačenia sa spýta znovu:
- Ďaleko je do Talinu?
– No teraz už hej.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/aICaAEXDJQQ?t=1572
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa priloženého obrázku 18 - každý v tvare 6-uholníka...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Poprosím prepočítať buď na futbalové ihriská, alebo kosoštvorce.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Kosoštvorcov je tam 54, to je dosť jednoduché. Na futbalové ihriská neviem, ale Fabií to bude asi deveť.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

keď tak deveď
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Moze byt, ze si Musk objedna fotku tej letiacej tesly ako prvu vec? Mozno by som sa aj stavil, ze take nieco by chcel...
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

tak to by bolo srandovne :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Je na ceste 3 roky, 11 mesiacov a 5 dní.

Mal by ísť na STK!
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Nepreslo by pre stocene kilometre. Resp. ako sa urcuje platnost zaruky, ked auto nalietalo mozno uz milion(y), ale na tachaci ma stale 12 km?
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Tak, že "preletená vzdialenosť" nedáva absolútne žiadny zmysel a pri kozmických letoch si tie čísla novinári cucajú z prsta. Rovnako dobre by som mohol tvrdiť, že som za poslednú sekundu precestoval 250 km... spolu so Slnkom okolo stredu Galaxie.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Absolutne priekazne nemusi davat zmysel, ked dava zmysel relativne (vzhladom na prislusnu stanicu tech. kontroly).

A novinari necucaju z prsta, ale z agentur a do agentur to tlaci kalerabovna v NASA a ti uz asi tusia, ze ak nieco lieta okolo zemeplochy, tak maju udat vzdialenost/rychlost od hjustnu, a ak je to mimo, tak od slnka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenže ono to nedáva žiadny zmysel, keď to mení vzťažnú sústavu. Akú vzdialenosť podľa teba zatiaľ preletel JWST? V nerotujúcej geocentrickej sústave (ECI) nejakých 1.3 milióna kilometrov, v rotujúcej (ECEF) to už budú desiatky miliónov.

Pre Muskovu Teslu Roadster to je už úplne mimo. Dokonca v heliocentrickej inerciálnej sústave sa za ten čas posunula zo všetkých Tesiel najmenej -- aj babkina Tesla, čo je celý čas odparkovaná v garáži v Poltári v nej prejde miliardu km za rok, Muskova je na vyššej orbite a teda sa v priemere hýbe pomalšie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie ze by na tom nejako prilis zalezalo, ale ak napr. povieme, ze ISS obehne Zem 1000x, tak pri tom nabeha miliardu km a musi na servisnu prehliadku. Tie km nabeha vzhladom na Hjuston (Zem), asi by bola blbost pocitat, kolko nabeha vzhladom na tazisko sustavy troch hviezd v ciernociernej tme. Preco? Lebo je v gravitacnom posobeni zeme, rovnako ako babkina fujara v Poltari. Ked nieco leti na Jupiter, tak je blbost pocitat rychlost/drahu/... vzhladom na Zem, lebo je to uz mimo kazdej zenskej pritazlivosti, jednak ju nemusi uz prekonavat a dvak chvilu je k tym zenskym blizsie, chvilu dalej, resp. chvilu sa vzdaluje pomalsie, chvilu rychlejsie... tak sa urcuje draha podla Slnka. Este raz, niezeby na tom zalezalo s presnostou na mikrony, ale je to pre zaujimavost a pre predstavu, ze napr. Pluto je miliardu KM od nas, ale sonda k nemu nalieta 5 mld, pac najprv sa kruti okolo, potom zajde k Venusi, potom zas nazad okolo Zeme az do haja cierneho. (Cisla su transformovane bulharskou maticou)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

@ Kvik?
Započítal si rotáciu našej sústavy, ale zabudol si na rotáciu galaxie! Takže to nebudú desiatky miliónov, ale desiatky miliárd!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, o tom som nepísal nič. Rovnako dobre by si to mohol rátať voči vzdialenému kvazaru, a aj keď na rozdiel od pôvodných hodnôt to má fyzikálny zmysel, nemá to výpovednú hodnotu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a tesla auto bude kruzit miliony rokov okolo slnka.. a ked bude nova civilizacia, a budu pozerat, ze co presne ta divna sonda z minulosti mala robit? ...a to len nejaky "vizionar" v minulosti poslal doslova odpad do vesmiru...
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Odpad? Aky odpad? Je to artefakt doby, kulturna referencia na zaciatky dobyvania vesmiru. Je to nieco ako najst kost dinosaura.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Niečo ako prezervatív z ovčieho črievka ...
Artefakt a referencia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zrejme presnejšie určena zivotnost teleskopu bude po minuti jeho paliva a dovrseni jeho zivotnosti.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Co keď si niekto objedná pozorovanie nejakého šutru na najbližších 20 rokov aby zistil, či ten šuter sa otáča vodorovne alebo zvislo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vodorovnost a zvislost vo vesmire?
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

pan je gurman, to mu treba nechat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vodorovne je priekazne dolava a doprava. A vsetci hovoria, ze sa ma postupne rozvijat vesmirna doprava.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tri billboardy kúsok za Ebbingom spĺňajú síce predstavu ako má vyzerať dráma, ale ide o nedonesenú pičovinu...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To sice ano, no cim viac sa bude rozvijat vesmirna doprava, tym vacsia na nu bude zlava. Takze ceny pojdu dole a akcie tychto spolocnosti zasa pojdu hore. Ved si to potom budes moct pozriet aj na krivke v grafe
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Potom sa ale priekazne bavime o vertikalnych krivkach
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Keby normálne napísal n-rozmerná asymptota tenzoru vĺn gravitačného žiarenia v bode a prevrátená hodnota jej Shefferovej funkcie, by to tak oči priekazne neklalo.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Dá sa predpokladať, že do 20 rokov budú zriadené vesmírne pumpy čím sa životnosť adekvátne predĺži.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ale musí tam byť detský kútik, kávomat a umyváreň s vysávačom.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

a umyvaren vesmirnych vysavacov
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak nebudu mat v ponuke Treskaburger a HotDogy tak tam nejdem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A Alienka by mala ponuknut fajku za vesmirny gastrac.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Palivo na 20 rokov? co tak take palivo pouzit v autach, lodiach, lietadlach? :) co je to za palivo ktore pouzivaju?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Aj tvoje auto má v nádrži palivo na 20 rokov - ak ho budeš využívať na udržanie rovnakého miesta na parkovisku.
A otázka aké palivo používajú nemôže takému vtipnému a múdremu človiečikovi ako ty robiť problémy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

benzín je nepoužiteľný po roku nafta po dvoch.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pokial v dedin nziju ftipny (a zarovn dost silny) vyrastkovia, tak j nafta i benzin pln pouzitelny i po 20 rokoch. Samozrejme pouzitelnost hodnotime na ucel. Ucelom j zotrvani/udrzanie na rovnakom mieste.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ked ten benzin kupujes v Lidli potom ano
Odpovedať Hodnotiť:
 

To číslo "17" pri krstnom mene hovorí o Vašom veku, mladý muž ? ;)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Skor to bude akysi maniak, stary kus na tomto webe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Evidentne je to palivo, ktore nejde dopĺňať, v nádrži, ktorá nejde vymeniť, čím síce ide z hľadiske trvalej udržateľnosti uplný fail, ale inak by o prestnosť štartu priekazne ani zamak nešlo..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevedia položiť kábel? Ak ho teda niekto nečorkne... Jedna úchytka okolo Slnka, druhú natiahnu okolo Zeme a elektricky to môžu nastavovať až do haleluja...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A životnosť motora?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ma aj zivotnost
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je pravdepodobne, ze pri dnesnej kvalite suciastok sa to palivo aj nevyuzije, lebo sa dovtedy pokazia ine elektronicke obvody v tom lepsom pripade a v tom horsom pokial to palivo bude na urovni decembroveho benzinu nasich pump, ktore za mesiac zdegradovalo tak, ze som mal spotrebu o 2 litre vyssiu, tak ani s nim nemusia uz po tych rokoch pocitat ;)
Inak tymto pozdravujem benzinku GAS - uz roky som nezazil taky rozdiel v spotrebe, dokonca ani v pociatkoch Jurki pump to nedokazali. :/
Odpovedať Hodnotiť:
 

a preco tankujes na takych smejdoch? potom sa ides cudovat lebo si chcel usetrit a natankoval humus
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najprv to asi najskor musel zazit. Ty asi veris kazdej kotine co ti kdo povie
Odpovedať Hodnotiť:
 

V istých podnikateľských kruhoch býva zvykom, že veľmi drahé auto(možno aj z bazáru alebo importu, keď sa toho zbavujú nemecké firmy po leasingu(čo ešte stále môže byť dobré auto)), ale potom lamentujú nad drahým benzínom(nebodaj ešte naftou) alebo nad drahým servisom, takže sa to rieši všelijako pokútne...

Ale inak SOI robila kontroly čerpačiek, ale od nejakého času to akosi nezverejňujú(a boli o tom aj reportáže na Markíze) :D
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár