neprihlásený Utorok, 29. novembra 2022, dnes má meniny Vratko
Najväčší český operátor začína poskytovať symetrické optické pripojenie

Značky: Českooptika

DSL.sk, 24.2.2022


Český operátor O2, ktorý má v Česku podobnú pozíciu ako na Slovensku Slovak Telekom, aktuálne predstavil svoju novú ponuku optického pripojenia na Internet, v ktorej ponúka vysoké rýchlosti uploadu.

Operátor ponúka tri programy s rýchlosťami 250 Mbps / 250 Mbps, 500 Mbps / 500 Mbps a 1000 Mbps / 500 Mbps.

Ponuka O2 vychádza z ponuky spoločnosti Cetin, ktorá sa v minulosti od O2 oddelila, prevádzkuje v tejto krajine infraštruktúru pevných liniek a veľkoobchodne poskytuje svoje služby O2 aj ďalším operátorom.

Cetin sa sústreďoval doteraz na poskytovanie pripojenia technológiou DSL cez telefónne linky a poskytuje výrazne vyššie rýchlosti ako na Slovensku, keď v Česku je už viac rokov poskytované cez telefónnu sieť pripojenie s rýchlosťami 100 až 250 Mbps, vďaka nasadeniu rozšírenia VDSL2 označovaného Annex Q VPlus / 35b. Zároveň spoločnosť poskytuje aj pripojenie pomocou technológie bondingu, pri ktorom sa rýchlosť pripojenia zdvojnásobuje poskytovaním pripojenia cez dva páry metalického vedenia.

Pokrytie optickej siete Cetinu je zatiaľ menšie ako v prípade najväčších slovenských operátorov. Podľa aktuálneho oznámenia O2 dosahuje pokrytie 120 tisíc domácností a do konca roka 2024 sa má zvýšiť na 500 tisíc. Minulý rok spoločnosť Cetin avizovala plán v budúcnosti dosiahnuť pokrytie 1.3 milióna domácností.

Na Slovensku poskytuje viacero veľkých operátorov vrátane najväčších operátorov Telekom, Orange, Swan a UPC tiež gigabitové optické pripojenie. Vo všetkých štyroch prípadoch ale nejde o symetrické pripojenie a upload má výrazne nižšiu rýchlosť.

Symetrické gigabitové pripojenie poskytujú napríklad Antik a Satro. Antik začal v septembri poskytovať aj symetrické pripojenie až o rýchlosti 10 Gbps / 10 Gbps. Poskytované je zatiaľ v troch lokalitách, Košice - mestská časť Pereš, Stropkov a Čierna nad Tisou, s pokrytím 5 tisíc domácností. Podľa informácií operátora pre DSL.sk je v ďalšej etape rozširovania pripravené pokrytie približne ďalších 20 tisíc domácností.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Skylink cez Vianoce sprístupní všetkým zákazníkom päť staníc
Marketingové volania je už možné zablokovať pridaním čísla do štátneho zoznamu
Amazon má nový výkonnejší ARM procesor
AMD vyvinula ARM CPU pre vesmírne misie
Google kritizuje bezpečnosť Android zariadení, aj od Google
Astronómovia objavili planétu s dobou obehu kratšou ako deň
Chrome začal podporovať skrývanie navštevovaných domén pred poskytovateľom
EÚ dovolí v lietadlách využívať 5G sieť
Helikoptéra na Marse sa už vie sama vyhýbať prekážkam
Loď Orion úspešne vstúpila na orbitu Mesiaca


Diskusia:
                               
 

Symetrické pripojenie poskytujú Železničné telekomunikácie.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tento štátny operátor ešte existuje? Mali velkolepé plány na poskytovanie optiky, plánovali dobudovanie poslednej míle. Ale dieru do sveta neuroblili.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ako všetko štátne... Akurát dieru v rozpočte vedia spraviť.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

radšej kúpim veľkoobchodný konekt od žt, než od predraženého orange
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže aj tam naleteli pár internetovým trolom, čo vyhypovali potrebu symetrického pripojenia a idú zákazníkom vysvetľovať, ako sa im oplatí spúšťať vodu do studne priekazne vo vedrách.
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Medzitym u nas: DSL max 8mbps. Toto je ta podpora informatizacie v bananistane. Dakujeme!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď ale podpora informatizacie predsa nemôže byť v rozpore s plánom EU k vízii všeobecného blahobytu priekazne nekonfliktne smerovať jeho nastolením.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

to v ktorej diere zijes ze mas 8mbps a ze ti operator neda viac?? rodicia maju v prdelakove na dedine 25mbps a xy ludi co poznam maju podobne ponuky. to ze ty si uplne vpici niekde nereprezentuje celkovu situaciu a uroven na SK ktora nieje spatna, pretoze narozdiel od tych par velkych miest v inych krajinach ktore som zazil, na SK ten internet nevypadava a nema straty na packetoch..
Odpovedať Hodnotiť:
 

smutné je že tých prdelákových dier je ešte stále veľmi veľa a nikto to nechce pokryť "slušným" internetom a o optike môžeme iba snívať ....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kazdy operator v SR poskytuje aj symetricke pripojenie len nie bezne v cenniku pre rezidentov ... ak chcete doma symetriku urcite vam ju operator rad preda ale nie za 19.99 ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

19.99 EUR je pre 90% populacie uz vela.. Tu na vychode prevracaju oci uz pri cene 15 EUR, ale rychlost by chceli aspon 300 Mbit/s :)
Podotykam, ze sa jedna o vidiek min 10km od najblizsieho mesta :-|
Odpovedať Hodnotiť:
 

cesi by mali prihrievat polievku pre americkych bezdomovcov z ukrajiny a davat im kvety zadarmo ubytko americke gender jablko z pausalikom zadarmo...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár