neprihlásený Utorok, 28. marca 2023, dnes má meniny Soňa
Sprístupnený kandidát na vydanie OpenWrt 22.03

Značky: OpenWrtWi-Firoutery

DSL.sk, 25.4.2022


Tvorcovia populárneho open source operačného systému pre routery OpenWrt aktuálne oznámili sprístupnenie prvého kandidáta na vydanie novej hlavnej verzie OpenWrt 22.03.

Nová verzia podľa oznámenia neobsahuje veľa veľkých noviniek, najväčšou je prechod z firewall3 na firewall4. Firewall4 používa na konfigurovanie firewallu v jadre nftables namiesto iptables, ktoré už štandardne nie sú zahrnuté a zároveň nie je podporované doplnenie vlastných pravidiel pomocou iptables príkazov.

Veľkou zmenou vo verzii 21.02 bol na viacerých platformách prechod z riešenia swconfig pre správu zabudovaných prepínačov na DSA, Distributed Switch Architecture. V novej verzii na DSA prešli všetky alebo niektoré zariadenia na ďalších troch platformách, bcm53xx, lantiq a sunxi.

Vo webovom rozhraní LuCI je v štandardnej téme podporovaný aj tmavý režim.

Na 32-bitových platformách bol prechodom na knižnicu musl 1.2 vyriešený problém roku 2038, keď typ time_t pre uchovávanie času už využíva 64 bitov a nie 32 bitov ako doteraz.

Pridaná oproti OpenWrt 21.02 bola podpora viac ako 160 nových zariadení a celkovo je podporovaných viac ako 1550 zariadení. Pribudli tiež dve nové platformy qoriq a bmips.

Aktualizované boli samozrejme rozličné zahrnuté softvéry a nová verzia je pre všetky platformy postavená na linuxovom jadre 5.10, predchádzajúca verzia používa jadro 5.4.

Inštalačné obrazy prvého kandidáta na vydanie OpenWrt 22.03 je možné sťahovať z downloads.openwrt.org, užívatelia by ale mali zvážiť počkať na vydanie stabilnej verzie. Na verziu 22.03 je podporovaný upgrade z verzie 21.02 ale nie z verzie 19.07, zároveň naďalej nie je podporovaný upgrade konfigurácie zo swconfig na DSA a v prípade routerov, ktorých sa zmena týka, je tak potrebné uskutočnenie čistej inštalácie novej verzie.

Minimálne pred inštaláciou na zaradenie ešte s pôvodným firmvérom je odporúčané prečítať si inštrukcie k danému zariadeniu.

Kedy by mala byť vydaná prvá stabilná verzia OpenWrt 22.03, nie je jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Konkurent Starlinku má už dosť satelitov na globálne pokrytie
Francúzsko zakázalo na služobných telefónoch všetky "rekreačné aplikácie", nielen TikTok
Každá piata platba v obchodoch v SR je mobilom alebo hodinkami, rast okamžitých platieb sa zastavil
AMD pripravuje hybridné CPU s dvomi typmi jadier, potvrdila už aj dokumentácia
Let Boeingu s posádkou k ISS sa opäť odkladá
Zomrel Gordon Moore, spoluzakladateľ Intelu a autor Moorovho zákona
Na hackerskej súťaži unikli aj z VMware, znovu hackli Ubuntu a Windows 11
TikTok zakázali aj v slovenskom parlamente
Na hackerskej súťaži opäť hackli Teslu, zrejme cez Bluetooth
Crucial predstavil SSD pre PCI Express 5.0, rýchlejší ako doterajšie


Diskusia:
                               
 

Tesim sa na kazde nove OpenWRT, ktore ma v poznamkach pre moj router: WiFi does not work. Asi im nestaci 128MB/256MB
Odpovedať Hodnotiť:
 

Strasne dolezita ficura - tmavy rezim. To musi byt velmi potrebne na routeri. Mohli by sa radsej sustredit na uzitocnejsie veci.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár