neprihlásený Nedeľa, 7. júna 2026, dnes má meniny Róbert
Qnap vyzýva na aktualizáciu NAS-ov, kvôli útoku ransomvéru

Značky: NASransomvér

DSL.sk, 19.5.2022


Spoločnosť Qnap, známa najmä ako výrobca NAS-ov, dnes vyzvala užívateľov, aby čo najskôr aktualizovali operačný systém QTS ich NAS-ov na najnovšiu verziu.

Spoločnosť tak spravila v tomto upozornení.

Dôvodom je nedávno detekovaný nový útok ransomvéru DeadBolt, ktorý po úspešnej infekcii zašifruje súbory na NAS-e a požaduje zaplatenie výkupného. Na útoky infikujúce NAS-y ransomvérom DeadBolt spoločnosť upozorňovala už aj v januári.

Qnap v aktuálnom stručnom oznámení neinformuje, aké zraniteľnosti útok zneužíva. Cielený bol podľa oznámenia na zariadenia s verziami operačného systému QTS 4.3.6 a 4.4.1 a postihnutými boli najmä modely sérií TS-x51 a TS-x53. Spoločnosť ale odporúča aktualizáciu QTS na najnovšiu verziu všetkým užívateľom.

Zároveň užívateľom odporúča, aby nenechávali ich NAS-y prístupné z Internetu. V januárovom upozornení spoločnosť konkrétne užívateľom odporúčala, aby na routeri zakázali prípadné presmerovanie portov na porty pre manažment NAS-u, štandardne 8080 a 443, a v nastaveniach NAS-u zakázali využívanie UPnP.



Najnovšie články:

Na najväčších trhoch je najpredávanejší iPhone, výnimkou je Južná Kórea
Výrobcovia SSD radičov pre PC predstavili PCI Express 6.0 radiče, zatiaľ pre servery
Raspberry Pi zdražilo kvôli pamätiam, teraz avizuje vysoké zisky aj vďaka RAM zo skladu
Na Slovensku fotovoltaika vyrába 3% všetkej elektriny
V 2029 má byť viac ako tretina nových notebookov ARM
Let's Encrypt začne tento rok vydávať postkvantové certifikáty
Trailer postapokalyptického seriálu od Apple, príde o mesiac
NASA vzdala záchranu sondy pri Marse, je zrejme nezachrániteľná
Populárne sci-fi Stargate nebude mať pokračovanie, Amazon ho zrušil
MacBook Neo je veľmi úspešný, má vysoké predaje


Diskusia:
                               
 

Bitcoin padol, zlacnie výkupné.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Idem radsej naprogramovat svoj vlatny NAS.
Nieco tam bude zo sedmicky, nieco z linuxu, nieco z 98-ky, nieco z xp-cka, zo vsetkych windowsov co su, chcem to spojit ako do jedneho.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Odporúčam pridať inštaláciu z diskiet ako win 3.11
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Radšej z W95, tam ich bolo väčšie množstvo, 1.6MB formát!!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Staci ti tam nahodit win95 a zapnut zdielanie, tam sa obavat virusu uz nemusis, lebo na tak starom OS ti nepobezi ani ziaden novy virus :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Veru pobeží! Dávam tam vždy checkOS, a potom prepínanie módu behu ako vo W7...spustiť program v móde W9x :-))
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pre taketo pripady mam odlozene instalacne CD W2000 .. akurat mechaniku si musim dokupit ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja mám aj tri, poskytnem Ti jednu! :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

IMHO, kto sa chce o NAS starať, môže si rovno zaobstarať tamagoči a mať útoky priekazne u riti.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Veru, koho chce NAS nasrať, ten nemusí upgradovať!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dnes ma este niekto priamo pristupny nas z internetu? Ved verejna ip je draha ako svina.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

3 eura mesačne je podľa teba drahé?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A volá sa to statická IP. Verejnú máme všetci, ale poväčšine dynamickú, keďže za statickú verejnú IP sa platí.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár