neprihlásený Utorok, 14. mája 2024, dnes má meniny Bonifác
Zvyšujeme výkon diskov vo Windows softvérovým RAID-om

Pevné disky sú v súčasnosti zvyčajne pre veľkú väčšinu bežných užívateľov najužším hrdlom výkonu PC, keď moderné výkonné procesory a výkonné pamäte s vysokou kapacitou musia čakať na pomalé diskové operácie aj u tých najvýkonnejších dostupných diskov. Jedným zo známych riešení ako zvýšiť výkon diskového subsystému je použitie diskov v tzv. RAID poli. A hoci softvérové RAID disky sú podporované a ľahko dostupné aj bežným užívateľom priamo vo Windows, len málo užívateľov o tejto možnosti vie a využíva ju.

DSL.sk, 23.9.2006


Dnes si bližšie predstavíme zabudovanú funkciu Windows XP a ďalších verzií Windows, ktorá umožňuje vytvárať z častí fyzických pevných diskov tzv. softvérové RAID disky.

Túto funkciu je okrem iného možné využiť na výrazné zvýšenie prenosových rýchlostí diskového subsystému ale tiež napríklad na vytváranie veľkých logických diskov zahŕňajúcich viacero fyzických diskov.

RAID

RAID (Redundant Array of Independent Disks) označuje spôsob využitia viacerých fyzických diskov na zabezpečenie ochrany dát pred ich stratou pri výpadku niektorého z použitých diskov, na zvýšenie výkonu a na kombináciu týchto účelov.

RAID to dosahuje ukladaním dát jedného logického disku na viacerých fyzických diskov. Spôsob akým sa dáta logického disku ukladajú na jednotlivé použité fyzické disky a čo zabezpečuje takýto spôsob ukladania určuje tzv. RAID mód.

RAID býva implementovaný hardvérovo alebo softvérovo, v súčasnosti sa lacné hardvérové implementácie objavujú v podobe podpory v čipsetoch na základných doskách. Tieto ale neposkytujú prakticky žiadnu hardvérovú akceleráciu, nie sú dostatočne flexibilné a môžu spôsobiť problémy pri výmene dosky. Oproti týmto riešeniam je tak zvyčajne vhodnejším riešením RAID implementovaný softvérovo, využívaný často najmä užívateľmi Linuxu.

RAID implementovaný softvérovo podporujú ale aj Windows, a to v módoch JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5. Bohužial režimy RAID 1 a RAID 5 poskytujúce ochranu aj pred zlyhaním niektorého z diskov podporujú len serverové verzie Windows Server 2000 a 2003. Windows 2000 a XP Professional podporujú JBOD a RAID 0, Windows XP Home RAID nepodporuje.

JBOD (vo Windows označovaný simple alebo spanned) je mód, pri ktorom sú časti diskov potenciálne rozličných veľkostí jednoducho za sebou spojené do jedného logického disku. JBOD tak umožňuje napríklad pri pridaní ďalšieho fyzického disku rozšíriť existujúci logický disk o dodatočnú novú kapacitu, čo výrazne uľahčuje manažment dát, keď odpadajú problémy s ich rozdeľovaním na dva logické disky.

RAID 0 (vo Windows označovaný striped) je mód, pri ktorom je skombinovaných do jedného logického disku dve alebo viacero častí rovnakých veľkostí potenciálne rozdielne veľkých fyzických diskov. Veľkosť logického disku sa rovná súčtu veľkostí použitých častí fyzických diskov. Dáta na logickom disku sú rozdelené na bloky rovnakých veľkostí, napríklad 64 KB, a na jednotlivé fyzické disky sú ukladané striedavo ako ukazuje ilustračný obrázok.


Fyzické uloženie blokov u RAID 0



Pri čítaní alebo zápise súvislého väčšieho bloku dát je napríklad v prípade použitia dvoch fyzických diskov polovica dát na jednom a polovica na druhom disku. Pristupovať k týmto dátam je tak možné rýchlosťou rovnajúcou sa súčtu rýchlostí oboch diskov, keď tieto disky dokážu obsluhovať požiadavky na zápis a čítanie súčasne a nezávisle na sebe.

Práve RAID 0 mód je tak možné použiť na zvýšenie výkonu diskového subsystému. Pri logickom disku vytvorenom RAID 0 z dvoch rovnakých fyzických diskov bude nový disk poskytovať až dvojnásobné sekvenčné rýchlosti čítania aj zápisu ako jeden samotný fyzický disk.

Zväčšiť
PC so spanned (E:) aj striped (D:) logickým diskom



Pri použití ľubovoľného RAID režimu má samozrejme na starosti spôsob ukladania dát na fyzické disky buď hardvér alebo ovládače softvérového RAID, užívateľovi a aplikáciám sa logický disk javí ako bežný disk.

RAID vo Windows

Podpora softvérového RAID-u vo Windows sa napríklad od Linuxu odlišuje, keď Windows nedokážu vytvárať softvérový RAID z ľubovoľných blokových zariadení akými sú napríklad diskové oddiely.

Disk je potrebné skonvertovať pred použitím softvérového RAID-u na tzv. dynamický disk, pri ktorom Windows vytvorí na disku jeden veľký oddiel špeciálneho typu, ktorého priestor rozdeľuje na logické disky, tzv. volumes.

Zväčšiť
Konverzia na dynamický disk



Všetky operácie so softvérovým RAID-om je možné uskutočňovať z Computer Management konzoly dostupnej z menu Settings > Control Panel > Administrative Tools. Disky v bežnom formáte označuje Windows ako základné (basic), každý základny disk je možné skonvertovať na dynamický disk bez straty dát a pri zachovaní jednotlivých logických diskov.

Po konverzii sú všetky logické disky tzv. jednoduchého typu, keď ich dáta sú uložené v jednej súvislej časti jedného fyzického disku.

Disk, na ktorom sa nachádza systémový oddiel inej inštalácie Windows ako práve spustenej, nie je možné konvertovať, ak ju chcete naďalej používať, keďže Windows odstráni z MBR tabuľky odkaz na všetky oddiely okrem systémového odielu súčasnej inštalácie.

K logickým diskom na dynamickým oddieloch stratíte prístup z väčšiny ostatných operačných systémov, keďže tieto formát dynamických diskov nepodporujú. Dynamické disky nie je možné konvertovať späť na základné priamo vo Windows so zachovaním dát, niekoľko nástrojov tretích strán to ale dokáže, napríklad Hard Disk Manager 6.0.

Windows XP Professional podporujú JBOD a RAID 0 mód. Windows XP Home nepodporujú vytváranie RAID diskov, rovnako nie je podporované ani na notebookoch s Windows XP Professional.

Spanned (JBOD) mód

Spanned logické disky sa využívajú pre možnosť postupného neskoršieho zväčšovania kapacity logických diskov napríklad po pridaní nových fyzických diskov. Spanned disk sa skladá z viacerých súvislých častí jedného alebo viacerých diskov, postupne je možné rozširovať jeho kapacitu pridávaním ďalších. Zo spanned disku nie je možné odoberať jednotlivé časti.

Zväčšiť Zväčšiť
Pridanie časti disku do spanned logického disku



V ukážkovej konfigurácii je disk E: spanned diskom skladajúcim sa z troch častí umiestnených na dvoch fyzických diskoch.

Striped (RAID 0) mód

Striped logické disky sa využívajú na zvýšenie výkonu diskového subsystému, keď striped disk má u niektorých typov operácií výkon rovnajúci sa súčtu výkonov použitých fyzických diskov.

Striped disk sa skladá z dvoch alebo viacerých častí rovnakých veľkostí rozličných fyzických diskov. Tieto sa určujú pri vytváraní, neskôr nie je možné vo Windows zmeniť veľkosť striped disku.

Zväčšiť Zväčšiť
Vytváranie nového striped disku



Zväčšiť Zväčšiť
Voľba použitých fyzických diskov a veľkosti



Zväčšiť Zväčšiť
Voľba označenia logického disku a formátovanie

Zväčšiť
Výsledné rozloženie, vytvorený striped disk D:

Obvyklé použitie

RAID a jeho jednotlivé módy sa zvyknú používať rozličným spôsobom podľa požadovaných výsledkov. Často sa používajú aj módy RAID 1 a RAID 5 respektíve RAID 0+1 alebo 10, ktoré zabezpečujú dáta aj proti výpadkom diskov, tieto ale Windows XP nepodporujú.

JBOD mód je vhodným na konsolidáciu diskového priestoru buď ako jediný použitý RAID mód, alebo v prípade použitia RAID 0 na spojenie zvyškových zostávajúcich častí diskov.

Keďže reálne prenosové rýchlosti ani súčasných diskov sa nešplhajú k maximálnej priepustnosti použitých rozhraní, u skutočných dosahovaných rýchlostí pri bežnom používaní obzvlášť, použitím RAID 0 je možné prakticky násobiť dosahované sekvenčné rýchlosti čítania a zápisu, čo sa prejaví najmä pri manipulácii s väčšími súbormi.

Pri manipulácii so softvérovými RAID diskami je potrebné venovať tejto činnosti mimoriadnu pozornosť, podobne ako u ostatných manipulácií s celými oddielmi môže viesť pri neodborných a nechcených krokoch k strate všetkých dát na manipulovaných oddieloch. Presnú dokumentáciu jednotlivých možností je možné nájsť na tejto stránke Microsoftu.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko pevných diskov máte vo svojom PC? (hlasov: 651)

1      33%
2      35%
3      14%
4      7%
5      4%
Viac ako 5      7%


Najnovšie články:

Android smartfóny aj iPhony začali podporovať upozorňovanie na nechcené sledovanie
Ďalší superpočítač má exaflopový výkon, superpočítače s Nvidia CPU sú najefektívnejšie
Windows prestane podporovať 1024-bitové RSA certifikáty
Hokej opäť vytvoril rýchlostný rekord slovenského Internetu
Tesco výrazne rozširuje dostupnosť predaja potravín cez Internet
Vydaný Linux 6.9
O mesiac skončí podpora predposlednej verzie Windows 10, aktualizuje sa na poslednú
ARM procesory pre PC uvedie podľa Arm viacero výrobcov
Zem zasiahli najsilnejšie geomagnetické búrky za 20 rokov, postihli aj GPS a Starlink
Telekom sa snaží znížiť oneskorenie pri vysielaní hokeja v Magiu, spustil špeciálny kanál


Diskusia:
                               
 

je skoda, ze softverovy RAID 0 sa neda pouzit na systemovu particiu, pretoze to by dost znacne urychlilo start systemu ... rozhodne vsak musim potvrdit, ze softverovy RAID vo Windows je ovela efektivnejsi a rychlejsi ako akykolvek iny softverovy alebo aj hardverovy RAID ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Porovnavat softwarovy a hardwarovy raid je riadna sprostost. Slusny HW raid neodemuluje ziaden SW. Pokial nemate stroj na UPS, tak na SW raid by som radsej zabudol. Ak uz SW raid, tak predtym pozriet nastroje ktorymi to pripadne zachranim ked to wokna rozsahaju (nie neobvykly jav).
Odpovedať Hodnotiť:
 

no to je dovod preco by som to tiez nerobil
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netreba si zamienat takzvane HW raidy (co spociva v ovladaci v biose + ovladaci pre windows) s plnym HW raidom. Kto mal moznost robit so systemom s poriadnym HW raidom by toto nezahlasil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to kde si na to prisiel ze sotwareovy raid je lepsi ako hardwareovy? a co bezpecnost dat? slusna raidova karta dokaze ovela viac ako nejaky softwareovy raid. Ked som skoro prisiel o vsetky data kvoly jednej firme co tiez tvrdili to co ty, odtvetdy softwareovy raid nechcem ani vidiet kde su dolezite data. Takze nabuduvce si zamysli nad tym co tu napises.
Odpovedať Hodnotiť:
 

....som chcel vidiet priebeh historie merani pripojenia EDGE a co nevidim, posledne vysledky zo zaciatku roka/???!!! to si z nas provideri robia srandu???
Odpovedať Hodnotiť:
 

dobry clanok :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj skoda, ze XP Home to nepodporuje... Dobre mi tak, nemal som si ho kupit, ale klofnut Profi ...

Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj skoda, ze XP Home to nepodporuje... Dobre mi tak, nemal som si ho kupit, ale klofnut Profi ...

Odpovedať Hodnotiť:
 

nechce sa mi to cele citat, ale asi to "nema vyznam" ked mam jeden disk, vsak?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozes si spravit mirror, ked sa obavas vadnych sektorov, ale rataj s nizsim vykonom kvoli castemu seekovaniu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze ked mam notebook ajeden disk tak je to bez predmetne...inak ak som to pochopil tak subor sa neulozi na jeden disk ale polka na jeden a polka na druhy. tym padom sa cita z oboch naraz a tak sa zdvojnasobi rychlost... je to dobry napad, ak mam dva disky... hmmm.. tak nic... ja mam notebook...

Odpovedať Hodnotiť:
 

Taka otazocka:
Povedzme ze mam teda jednu non-RAID particiu C pre Windows a druhu mam spravenu z dvoch diskov v zapojeni RAID 0 a je to software-ovy RAID vo Windows robeny.

Budem potrebovat preinstalovat Windows (cize naformatujem C a nainstalujem Win nanovo). Co sa mi stane z datami na tej RAID 0 particii ??? Nepridem o ne nahodou (kedze to bol software-ovy RAID)????

Preto sa pytam ci nieje v takomto pripade lepsi ten hardware-ovy RAID?????
Odpovedať Hodnotiť:
 

nestane sa ti s nimi nic, malo by to bez problemov fungovat

kvalitny hw raid (s cache a hw akceleraciou u paritnych rezimov) je lepsi, ale nie taky, co mas v ICHX od intelu, ten nic poriadne nevie (ani toto, co win raid). lepsi hw raid je ale drahy, casto drahsi ako samotne P/SATA disky, co tam pripojis

ked chces hw raid, pozri napr. adaptec karty, radice
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam MB Asus A8N SLI Deluxe , chipset Nvidia Nforce 4 , je tam zabudovany HW RAID .

Co je lepsie pouzit ten vo Win XP alebo ten HW od Nvidie???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam MB Msi K8N SLI Platinum, chipsed Nforce 4, je tam zabudovany velmi divny SW-HW RAID kt. poriadne nefunguje, narast vykonu nie je daky uzasny, takze ked porovnam rychlost/nekompatibilita/strata dat tak vyhrava nechat si kazdy disk nezavysle.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tie doskove sa pouzivat zvycajne neoplati

tento softverovy nema nic spolocne s tym z dosky, toto je uplne nezavisle cisto sw riesenie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze ked raz naformatujem C particiu (non-RAID) a preinstallujem Win tak sa nemusim obavat straty dat na druhej RAID particii vytvorenej softverovo vo Windowse???
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto zmeni moj zivot......
Odpovedať Hodnotiť:
 

To tazko... tvoj zivot zmeni az cas kym dospejes a dostanes snad rozum. pako
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj ty by si mohol dostat rozum a najst si vlastne meno
Odpovedať Hodnotiť:
 

LOL
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vraj málokto o tom vie?!Hmm blbosť nad blbosti vyzkušajte a uvidite ten úžasný nárast výkonu,autor článku je zrejme neznalý alebo len píše hočo len nech ho platia,sorry za mj názor ale prax nepustí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco sa narazas do autora, ked tvrdi podla mna opodstatneny fakt - a to, ze malokto vie, ze softverovy raid sa da spravit aj priamo vo Win bez potreby dalsich nastrojov. Nepoznam cloveka, kto by o tomto vedel. Viem ze v Linuxe to islo bez problemov, ale o Windowsoch som nevedel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som o tom tiez nevedel ze je to priamo sucastou XP v sprave diskov. Ale zas nikdy som po tom ani nesiel kedze mam jeden disk a myslim si ze takych ako ja je velmi vela. A tvoje ironicke urazky nie su na mieste. Hlavne ked si da niekto namahu aby napisal taky clanok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tuto problematiku nepoznam, moze mi neikto vysvetlit ci to bude mat nejaky vyznam pre mna, bezneho smrtelnika s jednym HDD? Oplati sa mi to spravit?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tuto problematiku nepoznam, moze mi neikto vysvetlit ci to bude mat nejaky vyznam pre mna, bezneho smrtelnika s jednym HDD? Oplati sa mi to spravit?
Odpovedať Hodnotiť:
 

este raz nie. nepokusaj to xD
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja by som windows kerenlu takuto zodpovednost nedal. hlavne ten RAID0. je velka sanca ze data pojdu do ....
Odpovedať Hodnotiť:
 

no diskovy subsystem ma windows vynikajuci, raid 0 pouzivam bez sebemensich problemov.

ked sa linuxu este ani nesnivalo o zurnalovani, ms uz aj zabudol, ze ho kedysi zavadzal...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nesmies zabudat, kedy zacinal ms a aky stary je linux, ktory zacal robit jeden clovek. Inak rajdovanie islo tusim uz v NT.
Btw. nedavny bugovy update co mohol znicit data na ntfs - tomu hovoris vynikajuci?
Odpovedať Hodnotiť:
 

roflkopter
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj Windows XP dokaze spravit RAID-5 / RAID-1, staci drobny zasah...

http://www.tomshardware.com/2004/11/19/using_windowsxp_to_make_raid_5_happen/

koniec koncov XP Home, XP Pro a Win2003 su si hodne blizke...
XP Home sa na XP Pro da "upgradnut" len zmenou registrov :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tiež používam softverový raid už rok a som velmi spokojný dokonca som už preinštaloval win a prežil to v pohode
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to super,som bol prekvapeny ako lahko sa da spravit RAID vo win a to s pouzitim roznych diskov a celkom dobre mi to facha.. (".)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsetky testy co som doteraz cital ohladom raidu ukazuju jasne, narast vykonu je nulovy(raid 0). takze ti co tu pisete ake je to super ste evidentne nadopovany placebo efektom :) Ak chcece rychlejsi rysk kupte si raptor
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsetky testy co som doteraz cital ohladom raidu ukazuju jasne, narast vykonu je nulovy(raid 0). takze ti co tu pisete ake je to super ste evidentne nadopovany placebo efektom :) Ak chcece rychlejsi rysk kupte si raptor
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si teda odbornik, co si cital vcielku maju? :) asi by sa to nerobilo keby to nebolo lepsie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si teda odbornik, co si cital vcielku maju? :) asi by sa to nerobilo keby to nebolo lepsie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

RAID radice zabudovane v beznych MB su dost blbe. Tiez pouzivam RAID0 na SUSU A7N8X-E Deluxe a musim povedat, ze sa to sprava dost divne. Ako napisal jeden clovek predo mnou, tvari sa to ako SW+HW RAID... teda Windows ho vnima ako HW (kontroler emuluje RAID pre DOS) a Linux zasa ako SW RAID. Neviem, ako to vyriesili ini, ale mne sa podarilo RAID pod Linom rozbehnut az po pol roku cez dmraid. Este na zaver: rychlost v RAID 0 je sice pekna, ale som pevne rozhodnuty nabuduce kupit kartu s full-HW RAIDom. Tie kontrolery na doskach stoja za velke gulove...
Odpovedať Hodnotiť:
 

:-O sorry, maly preklep... ASUS A7N8X-E Deluxe. Ponahlal som sa :-S
Odpovedať Hodnotiť:
 

a najviac sa mi paci clanok o zvysovani vykonu nepodlozeny jedinym benchmarkom...
najlepsie HDtach-om nech je vidno pristupovu dobu a rychlost prenosu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam HW Raid disk a softwer nikdy nemoze byt rychlejsi akuart ho moze vyzmychat HW na max akurat len toto k tomuto clanku.Skor som mal problem s Raid diskom a slave bol stary ATA disk mal som problemy v Biose aj tak som ho musel vyhodit ak dam dosky 4 SATAII disky a jeden ATA nema vyznam rozpravt o RAIDe!! len toto cafte
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skuste porozmyslat preco su hw raidy drahe, kolko maju ramky, a kdo roby xor operaciu a dostanete odpoved.

Tomuto fseckemu sefuje dake marketingove oddelenie.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár